Fear X

Thriller / Mysteriózní

Dánsko / Kanada / Velká Británie / Brazílie, 2003, 91 min

,,KDO VÍ, CO MŮŽEŠ NAJÍT, KDYŽ POŘÁD HLEDÁŠ“.... /// Harry hledá vraha. Nechodí nočníma ulicema, ani nečistí bouchačkou ghetta. Sedí u telky a čumí na video. Žádná akce, jen depka osamělýho mužskýho, kterej přišel o ženu. Obyčejný, nudný komorní pátrání, který něčím (tak to kurva prozraď!!) baví. Možná tím (fajn, tak ven s tím!), že Harryho víc než KDO, zajímá PROČ?. Ponurost čouhá ze všeho. Z videokazet, z očí, z detektiva, z výtahu ... (z mlíka... – nedělej si z toho prdel!) a natahuje tak děj (dobře? Špatně? Zeptej se mě...). Svět je malej – tak to zase není takový překvápko, ale vo to ani tak nejde. Spíš je to psycho, vodehraný s minimálníma nákladama, na jehož konci ze mě (a vsadím se že i z tebe, tebe i tebe...) udělaj kokota. Hmm, tak fajn. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jebu celou ČSFD. Mě stačej záznamy z obchoďáku. 2.) Chcu se zařadit mezi magory, kteří chtě - nechtě dokoukaj film i se závěrečnejma titulkama. 3.) Thx za titule ,,Jemu, tedy IDžORovi“ a ,,jikazuza“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(18.7.2012)

Četl jsem, že Refn se naučil číst a psát až ve 13 letech. Raději než slovem se vyjadřuje vizualizací, což film pouzue pouze potvrzuje: šetří se slovem, ale atmosféra je dechberoucí. Dle mého názoru je i pomocí skvělé práce s vizuálem scén poznat, co je domýšlení/sen/fikce a co je realitou. Atmosféra vtáhne. Turturro je boží jako vždy. A Refna miluji. ...jenom mírné zklamání, připravte si lámání hlavy po filmu a la co tím asi básník chtěl říct.(21.10.2015)

• Othello

To byl zase přešlap. Prej existenciální thriller. Novinka, že se existencionalismus zakládá na tom, že než se někdo představí, tak musí dvě minuty povinně mlčky čumět do zdi. Místy je to fakt peklo. Když už má člověk pocit, že modlitba je vyslyšena a přijde na řadu nějaký dialog, tak i ten se táhne jak rakovina. Stejně se ale nemusíte bát, že byste se z něj něco dozvěděli. Je to fakt ubíjející. Ačkoli atmosféru to zase nepostrádá a dvě hvězdy tedy musí stačit.(28.1.2011)

Působivá, ponurá atmosféra a drobné nejistoty týkající se psychického rozpoložení hlavni postavy ženou tuto jinak trošku "prázdnou" kriminálku zdárně kupředu. Refn do poslední chvíle nechce říct, zda se jedná o krimi, či psychothriller, taktéž několika krátkými vsuvkami podbízí diváku myšlenku, že do rozuzlení filmu zasáhne špetka mysteriózna. K filmům Davida Lynche bych to však nepřirovnal, neboť Fear X není nepochopitelný a svou bizarností neexhibuje, využívá ji jen jako prostředek k silnějšímu vtáhnutí diváka do atmosféry a vnitřních pocitů protagonisty... Pomalejší tempo a kratší stopáž tomuto filmu svědčí. 7/10(1.8.2013)

Eh! Tohle mě tak nějak položilo na lopatky. Po skončení filmu se mi do hlavy vehnalo snad tisíc otázek na který jsem se během trvání nedozvěděl odpověď. Kdo bydlel v domě přes ulici? Kdo nafotil ty fotky? Proč zastřelili jeho ženu? A kdo kurva byl ten policajt? A v čem jel? To jsou všechno věci na který film nebere ohledy. Zajímá se jenom o hlavní postavu a její počínání při hledání vraha, takže pokud budete hledat odpovědi na výše uvedený otázky, tak je stejně jako já nenajdete (možná jsem to vůbec nepochopil, možná ve filmu bylo víc, než jsem byl schopnej vidět). Každopádně se jedná o perfektní atmosferický dílo s výbornym Turturrem, skvělou kamerou, ponurou hudbou a pomalu plynoucim mystickym dějem.(19.9.2010)