Fear X

Thriller / Mysteriózní

Dánsko / Kanada / Velká Británie / Brazílie, 2003, 91 min

Naprosto úžasně natočený mysteriózní thriller s perfektní depresivní atmosférou. Několik scén má v sobě tolik napětí, že je skoro až hmatatelné. Že se ten film po vzoru snímků Davida Lynche asi nedá přesně pochopit, to je pak věc druhá ... U podobných filmů se většinou jejich záludnost dá svést na nespolehlivého vypravěče, což je tady trochu problém, protože ne všechno, co vidíme, je vyprávěno z pohledu hlavní postavy. Osobně z toho mám pocit, že jde o částečnou iracionalizaci racionálního detektivního pátrání prostřednictvím racionalizace iracionálních představ psychicky vyšinutého "detektiva". Posuny ve vyšetřování se tak dějí nahodile, dějově souvisejícím činům chybí faktická logická souvilost. Ale kdoví ... Každopádně koukalo se mi na to pěkně.(30.8.2011)

Pro někoho zřejmě velmi zajímavý film s depresivní atmosférou, ale já jsem byla osobně zklamaná. Asi jsem to dnes vzala za špatný konec, ale skutečně mně tady pointa nějak unikla. Podle mého laického názoru tomu chyběl ten správný potenciál a trochu rychlejší tempo bych taky unesla. A to jsem na pomalu plynoucí filmy docela zvyklá, ale tady bylo až ubíjející. Jinak vizuálně to bylo velmi dobrý a výkon Johna Tuturra v roli Harryho přesvědčivý. Suma sumárum dnes nad trojku určitě nejdu.(6.10.2012)

Mám-li to shrnout jedním slovem v obou polaritách, tak po prvním shlédnutí: plus - atmosféra, mínus - zbytek. Čekal jsem trochu více. Inspirace mistrem Lynchem je zřejmá z hlediska mysteriózního nádechu. Co mi poněkud nejvíc pokulhává je scénář, protože film povětšinou nemá tah na branku a v podstatě krom atmosféry a napětí nic jiného zajímavého nenabídne. Pokládá řadu otázek, které vlastně zůstanou nezodpovězeny, aniž by nabídnul aspoň nepatrné indicie. A nejde nutně o indicie, které vám jasně vyloží karty, ale o ty, co poskytnou prostor pro vlastní interpretaci. Tohle Lynch zvládá na jedničku a Refn z Fear X spíš udělal jalovou "rádoby lynchovinu". Navíc u Lynchových filmů po dokoukání zjistíte, že máte brouka v hlavě a začnete se pídit, zde se tomu vůbec nestalo a celkový zážitek vyšuměl do prázdna. Možná to chce dát ještě jednu šanci, kdo ví, ale z hlediska pohledu diváka, by vás už na první měl film něčím výrazným oslovit a přinutit vás k opakované projekci.(13.10.2013)

• klima777

Fear X je dosti mělká a hloupá hra s divákem. Ano, říkám to jako Lynchův obdivovatel (mimochodem: v jeho dílech zdaleka nejde jen o hutnou atmosféru, psycho-můry a halucinace).----------- V případě tohoto filmu je zajímavé sledovat jisté ulpívání na povrchní formě a nahodilých akcidentech. Skutečná hlubina [tzn. strach, odcizení (dále nechť každý dosadí dle svého uvážení)] jaksi absentuje.------------ Ale možná soudím příliš příkře. Pozdější Refnovy práce vnímám jako zdařilejší.(2.7.2013)

Harry Cain projíždí další a další videokazety s nahrávkami z bezpečnostních kamer, snaží se zjistit kdo a proč, zavraždil jeho ženu. Probírá se desítkami tváří, doplňuje k nim informace, pátrá.Náhodně nalezená fotografie ho přivádí do městečka v Montaně, poslední stopa jak zjistit pravdu. Ponurá atmosféra, depresivní hudba, beznaděj a halucinace. Takže pokud se nacházíte ve výjimečně dobrém rozmaru ..... tak po tomhle filmu, vás to zaručeně přejde!(25.11.2005)