Sannikovova země

• slovenský

Sannikovova zem

Dobrodružný

Sovětský svaz, 1973, 89 min

Viděl jako dítě a líbilo, film se dá sehnat ale nejsou titulky...byl i dabován... V české znění: Alfred Strejček - Vladislav Dvoržeckij (Iljin), Ferdinand Krůta - Georgij Vicin (Ignatij), Petr Oliva, Jan Faltýnek, Miloš Zavřel, Jan Pohan, Bohumil Bezouška, Jiří Pick, Ladislav Krečmer, Consuela Morávková, Lucie Němečková, M.Březová, Josef Patočka (Trifon Stěpanovič) a další.(2.4.2018)

Dobrodružno - fantastický príbeh o výprave vedenej mladým geológom Iljinom za tajomstvom neznámej krajiny ukrytej za hranicou večného ľadu v Severnom mori. Skupina napokon nájde za hradbou ľadu tropický kraj a prežije nejedno dobrodružstvo. Film patril k tým pozerateľným zo sovietskej produkcie.(18.4.2007)

To už je doba co jsem to viděl. Čtyři hvězdy z nostalgie. Z dněšního pohledu bych ubral. Přece jen je víc možností srovnávat. Ale filmy s takovouto tematikou mne táhnou pořád. Objevovat někde nějakou ztracenou civilizaci nebo jen málý národ jako v tomto případě, to můžu sledovat i dnes. Rád při tom slevím něco na kvalitě.(12.9.2008)

V rámci povinnej návštevy kina zo základnej školy sme ako trieda šli -ako inak-na film made in ZSSR.Spočiatku sme sa tešili,že sa ulejeme zo školy pretože na 90% filmy zo ZSSR boli vojnové a toho sme boli ozaj presýtení.Aké prekvapenie,že šlo o akýsi návrat do minulosti - nie vojnový,nie psychologický,nie o pionieroch,ale sci-fi na sovietsky spôsob.Boli sme nadšení -ja asi najviac šiel som ešte raz -dobrovoľne na tento film.Rád by som si ho pozrel znovu.Žiaľ…..nie je možnosť.Dávam tri hviezdy slušný priemer-hodnotím ako dosť filmov na základe môjho "zostatkového dojmu" čo vo mne film doteraz evokuje.Presný obsah neviem- expedícia objavila neajkú zabudnutú "indiánsku kultúru"…. - koniec neviem,ale nebol som ním extra nadšený.(28.3.2014)

Až po ty indiány výborný. Přemýšlím, jak asi znělo zadání z ÚV: Natočte něco dobrodružnýho, kde budeme první, budou nás oslavovat jako hrdiny a staneme se spasiteli.... Vrstvení dvou syžetových modelů REKRUTOVÁNÍ POSÁDKY NA LOĎ a VÝPRAVA DO ZEMĚ LEDU, kde objevíme předchozí neúspěšné dobrodruhy pěkně permafrostně mumifikované, funguje znamenitě. Jenomže třetí vrstva stejně kvalitní nepřišla, místo toho se scenáristé rozhodli pro sovětské dobývání primitivních národů (tušíte správně, zahrát si na bílého muže na divokém západě a ukázat světu, že nejsou takovými barbary, jako Američani - to je jasný politický podtext- a ten zkurvil celej film) a natočili si svou východní verzi Vinnetoua, jenom s mongoloidními herci, s návrhem na muzikálový přesah v zádech (patrně taky zadání ÚV) a v realizovaném castingu na nový muzikál Michala Davida (ach jo, toho šamana měli hned na začátku vykostit, protože se z toho stala fraška). Tahle část je vyloženě hloupá, nemá na čem stavět, kromě tolikrát omleté zápletky "jeden indián je svině a nedrží slovo".Tvůrcům nechybí ani smysl pro napětí, vždyť ve scéně padající mříži věže jsem se chytil bezděky nejbližší pevné věci. Cesta pustinou je skvělá, parádní jsou i záběry ze země kouře (natáčelo se mimo jiné na Kamčatce).(8.3.2017)