Poslouchej

(festivalový název)
  • Portugalsko Listen (více)

Příběh portugalské rodiny se třemi dětmi, z nichž holčička je neslyšící, která přežívá jen tak tak a nemá moc peněz. Ve škole zjistí, že holčička má na zádech jizvy, takže do domu vtrhne sociálka s policií a děti manželům sebere. Manželka se pouští do boje s justicí... (honajz)

Sarkastic

Už začátek v obchodě naznačí, že téhle rodině se finančně nebude dařit nejlépe. Ostatně dělat špatně placenou práce a do toho mít 3 děti na krku, to by nebyl med pro nikoho. Jenže zde se hlavní hrdinové střetnou s daleko těžší výzvou; britskými nesmlouvavými úřady, které si žádné servítky neberou. U tohohle filmu se mi na mysl stále kradlo jméno Kena Loache, který je tímhle typem filmů pověstný, přesto Ana Rocha má svůj vlastní styl. Velmi dobře ukazuje absurdnost byrokracie a její nefungující systém v plné kráse („vítězí“ asi nutnost vést rozhovor v angličtině s neslyšící dcerou ovládající jen znakovou řeč). Emoční zúčastněnost diváka postupně sílí a spolu s ní i fandění navzdory stále zoufalejší situaci. Pravda, obětavost sociální „expracovnice“ byla malinko pohádková, ale jinak nemáte dojem, že by se něco z toho nemohlo stát. Z herců bylo příjemné po letech vidět Moniz, která navíc dostala hodně prostoru, ale nejvíc mě zaujala představitelka dcery. Emocionální nálož pohybující se na hraně, ale také důležitý film, dávám slušné 4*. ()

rivah

Sociálně kritický příběh jedné rodiny bojující se sociální službou o děti. Film jen popisně a většinou bez emocí sleduje dění....Těch 32 cen a 30 nominací je ovšem nepochopitelných. Asi poroty zaujala přesvědčivá obhajoba hrdinky u soudu -:) ()

honajz

Na to, kolik to dostalo cen jsem čekal něco víc. Příběh portugalské rodiny žijící ve Velké Británii se třemi dětmi, z nichž holčička je neslyšící, která přežívá jen tak tak a nemá moc peněz. Ve škole zjistí, že holčička má na zádech jizvy, takže do domu vtrhne sociálka s policií a děti manželům sebere. Manželka se pak pustí do boje s justicí, aby děti dostala zpět. Manželku mimochodem hraje Lúcia Moniz, ta krásná Portugalka z Lásky nebeské, kterou byste zde nepoznali, protože má divně skvrnitou pleť a poněkud nám od pasu dolů nakynula. Jinak snímek by se hodil spíše do televize jako nějaký díl nějakého podobně zaměřeného seriálu, protože i na ploše 70 minut docela nudí a až zas tak moc se v něm neděje - nebo i děje, ale je to strašně bez emocí, jak podle nějakého manuálu. Nejvíc mne pobavilo, že v Británii za sociálku proti Portugalcům kope černoch a Indka - to o té multikulturnosti Londýna taky něco vypovídá. Jinak je to o Británii, takže zde naštěstí nejsou žádná barnevertí zvěrstva, prostě jen britská sociálka. Vše pak stojí na obhajobě, kterou si matka sama k soudu napíše a v níž zazní, oč filmu jde a co chtěl říct (ASI SPOILER že děti patří k matce a otci). ()

berusche

Uznávám, že dobrý příběh je takovým odpustkem za filmařské nedokonalosti. Ale je to tak. Jen pro echo, emoční je to až mrazí (ostatně právě na nich stojí příběh a právě jejich ztvárnění hlavními protagonisty snímek značně zvedá). A musela to být pro tvůrce facha. ()

Lanark

Nejvíc mě na filmu zaujalo vlastně to pozadí vzniku, kdy režisérka s týmem procházeli soudní rozsudky, články a další faktografickou a odbornou literaturu, aby film působil autenticky a věrohodně. Bohužel místo dokumentu, nebo zaměření na jeden konkrétní příběh vytvořili kompilát, aplikovaný na "hraný" příběh. Zde je pro mě kámen úrazu. Ačkoliv samotné scény a epizody nahánějí hrůzu a mráz na zádech a jsou pomníkem všem, kteří si myslí, že stát a systém ví vše nejlépe, stále se jedná o uměle vytvořený celek, jehož konkrétní okolnosti jsou vytržené z kontextu. Oceňuji herecké výkony všech zúčastněných, ale podivné filmové zpracování a výše zmíněná výtka mi nedovoluje hodnotit výš. ()