O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Tato pohádka je rozpolcená, nevyvážená a nedodělaná. Troška ji zbytečně komplikuje, natahuje. Každý dobrý nápad, utopí v blbosti. Humor a místy napětí sice mnoho zachraňuje, bohužel spousta pasáží je bez nápadu a takové té pohádkové atmosféry. A právě ona česká pohádková atmosféra (či jak to mám popsat) zde skoro chybí. Celkově jde o jednu z posledních podařených pohádek, která však na své starší sestřičky nemá ani náhodou a v mých očích ji zachraňuje jen to, co u nás za kvalitu vznikalo po roce 1990.(30.1.2007)

Princezná Jasnenka by vyhrala nad Princeznou z mlejna K.O. štýlom. Létající švec by ani nemusel mať z pekla šťastie, aby premohol príšerného draka z rovnomennej "rozprávky". Túto príjemnú rozprávku z dôb, keď ešte Zdenek Troška neužíval drogy, ktoré ešte nikto neidentifikoval, sme mali možnosť vidieť v kine Istropolis ako 8 ročné deti počas uhoľných prázdnin. Spoločne s Vinnetuom. Pekné spomienky.(31.8.2012)

Prekladať české názvy do slovenčiny je rovnaký nezmysel ako titulkovať česky znejúce reklamy v slovenských televíziách. O princeznej Jasněnke a lietajúcom šustrovi, Kriste pane, to už rovno môžeme používať názov Dievča na metle. To len na okraj jediná pripomienka k vôbec najlepšiemu filmu z Troškovej dielne. Rozprávka má skrátka všetko čím sa vyznačovali najsilnejší predchodcovia českých filmových pohádek. Máme tu zákerné čarodejnice ich nebezpečného poskoka, chudého ale odvážneho šuhaja oslobodzujúceho zakliatu princeznú, čierny humor a nejaké to poučenie odsudzujúce lenivosť. Ako pridaná hodnota sú slušné triky, miestami skvelá atmosféra (kráľovstvo Slnka) a dramatické akčné finále. Keď si to spočítam nevidím jediný dôvod prečo nezvýšiť hodnotenie na maximum.(7.3.2015)

Tak je to celkem slušná pohádka, ale ničím vyjímečná není. Pohádkové prvky a scény jsou velmi dobré, ale příběh nic extra. Tohle prostě slátanina menší, která se nepochybně chtěla přiživit na úspěch starší a lepších pohádek jakou jsou třeba Princ a večernice nebo Tři ořížky pro popelku. Přesto to dokáže zaujmout, ale plnohodnotná pohádka to není. Herecké onsazení je dobré, hudba průměrná. Takže mé celkové hodnocení je 60% = ***(27.11.2012)

• Grafito

Nemůžu si pomoct.. v kontextu Troškovy tvorby patrně nepřekonatelný vrchol.. nicméně nesnáším Kuklovou.. nesnáším Potměšila.. (který byl neuvěřitelně afektovanej dávno předtím než ke svý smůle usedl na vozík), takže romantická pohádka stavící na zmíněný dvojce, mě za srdce teda fakt chytnout nemůže.. a už tady byly zřetelný náznaky děsivých věcí příštích, které měli lidi včas varovat.. Lucie Bílá jako embryo budoucího čerta Blanarovičové z Princezny ze mlejna..(16.1.2007)

• - Ve scéně, kdy Černava (Yveta Blanarovičová) shodí Jasněnku (Michaela Kuklová) ze schodů, spadla Michaela Kuklová tak nešťastně, že zalehla jednu z krys. (fiLLthe3DD)

• - V roce 1987 získala pohádka první cenu na Mezinárodním filmovém festivale v Chicagu a o rok později zvítězila na Eurofestivalu v Bruselu. (Stocki)

• - Režie filmu byla nabídnuta Hynku Bočanovi, ten ale odmítl. (Bioscop)