O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

První a poslední počin Zdeňka Trošky, který si označení pohádka právem zaslouží. Jediný jeho film, u kterého má smysl řešit pojmy jako "herecký výkon" nebo "pohádkově znějící příběh". Michaela Kuklová je jako princezna roztomile dívčí, strašidla a čarodějnice jsou skutečnými strašidly a čarodějnicemi a ne jen směšnými živými loutkami a ten švec prťavec tam prostě sedne. Škoda, že se tu Blanarovičová projevila jako schopná hrát infantilně laděné... bytosti, protože tenhle film je možná to, co nastartovalo začátek konce její filmové kariéry (Princezna ze mlejna jí pak herecky pohřbila úplně - nutno dodat, že neprávem, připadá mi jako jedna z mála slušných českých hereček).(11.9.2011)

Pokud jde o Zdeňka Trošku stává se pomalu tradicí, že se tady nikdy se zdejší většinou neshodnu. Nemyslím si, že to bylo Troškovu vrcholné dílo především z technických důvodů. Nepochopil jsem co měly znamenat ty záběry proti ostrému světlu nejen že to není příjemné pro oči, ale ještě není skoro nic vidět. Pokud jde o samotnou pohádku spíš než celek se mě líbí její jednotlivé části, hlavně uvěznění Míši Kuklové a její vysvobozování bylo skvělý i když si teda nejsem jist jestli úplně nejvhodnější pro nejmenší děti. Dobrýmu koukání na pohádku tady dost pomáhal i výběr extériérů, který má Zdeněk Troška tradičně velmi kvalitní. Míša Kuklová se mě dost líbila a když se jí v pohádce dostávalo příkoří dost mě sralo, na druhou zlý tandem Růžičková - Blanarovičová byl fakt dobrej, jejich postavy ve mě probouzely ty správné ušlechtilé myšlenky směrem k princezně.(25.12.2014)

Troška hodně sází na postavy, které šišlají, šilhají, mají křivé zuby a různě se pitvoří. Tady si jich užijeme až až. Na mě tedy působí především otravně, ne jako zábavné zpestření. Hlavně bych ovšem pohádce vytkl to hrubé (nejen) fyzické násilí páchané na princezně, to není nic pro děti. To se hodí spíš do akčního filmu, s kterýmžto žánrem ostatně Jasněnka v dlouhé pasáži v čarodějničině sídle hraničí (např. při šplhu po řetězu s bosýma nohama a hořící svíčkou v ruce). Potměšil v těchto scénách připomíná Mela Gibsona. *spoiler* Z dějových zvratů mě překvapila hlavně Jírova reakce "Pil bych", po které se princezna vrhne do hořícího doupěte; chvíli předtím navíc Jíra neupustil prstýnek na zem v rozporu s jasným pokynem. A do hlavy mi nejde ani závěrečná naprostá rezignace na nároky plynoucí ze splnění úkolu. "Rychle na hradby, mám tam křídla!" :)(2.1.2020)

8/10 - Jedna z nejlepších českých pohádek 80. let - z doby, kdy byl Zdeněk Troška ještě zcela psychicky zdráv... "Most" mezi dříve natočenými nezapomenutelnými klasickými pohádkami 50. - 80. let (Pyšná princezna, Tři oříšky pro popelku, S čerty nejsou žerty apod.) a snadno zapomenutelnými parodiemi na pohádky z 90. let a následujících - s přehrávajícími (či nehrajícími) herci, podivně pitvořícími se postavami, zmateným dějem, příp. nezajímavými písničkami (Princezna ze mlejna, Tři bratři apod.).(4.2.2007)

Když jsem si dnes založila DVD (a dnes koupila) pohádku O princezně Jasněnce...., tak jsem si dělala nějaké plané naděje, že se pobavím a zasměju jako u jiných pohádek. Ale ne.....Víte proč jiné pohádky tuto pohádku zastínily? (Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou,Šíleně smutná princezna,Honza málem králem atd.) Jednoduchá odpověď : protože v nich není žádné násilí jenom vtip, něha a vynikající dialogy. U Jasněnky je tahání za vlasy, smýčení o zem, třískání hlavou o zeď a ohrožování bodnými zbraněmi, pálení ohněm... to je tolik násilí, že se musíme ptát, kde se to v těch dětech bere, že ? Navíc švec sice letí zachraňovat Jasněnku, ale když přijde na věc, tak uteče, vykašle se na princeznu a ta jako blbec šplhá z hradní věže po špagátě sama dolů, zatím co Jíra vykukuje zpoza křoví. V " bonusu" sice pan Troška přiznává, že si pohádku proti předloze sám trochu upravil dle svých představ a něco přidal, aby to bylo více napínavé, ale s těmi drsnými scénami to trochu přehnal (ohně a výbuchy ) a co dětská duše na to ? Nebyla jsem pohoršena, ale ani nijak zvlášť nadšena. Prostě průměrná pohádka. Proto má ode mě pouze 3*.(5.11.2007)

• - Ve scéně, kde Jíra letí za princeznou na hrad, si můžete v jednom záběru všimnout vlasce u nohou, který ho drží. (Dlee)

• - Natáčení probíhalo současně s natáčením Troškova filmu Slunce, seno a pár facek (1989). (fiLLthe3DD)

• - Helena Růžičková v jednom z rozhovorů uvedla, že kvůli dlouhým nehtům a kostýmu její postavy si na toaletu mohla dojít buď před nebo po skončení natáčení. (fiLLthe3DD)