O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

• sona123

Já tu pohádku nemám ráda. A moc nevím proč. Ale Troškovy věci se mi obecně nelíbí (jako člověk je nejspíš fajn, milý svéráz). Dodnes jsem nepochopila, čím to chytlo davy - Potměšil je mi nesympatický, Kuklová je jakási umělá, a ten příběh? Až tak originální není. Ale obecně se mi asi nelíbí to zpracování - ani film, ani pohádka, hybrid, kde mi chybí něco, co chytne - za srdce?(23.2.2011)

Princezná Jasnenka by vyhrala nad Princeznou z mlejna K.O. štýlom. Létající švec by ani nemusel mať z pekla šťastie, aby premohol príšerného draka z rovnomennej "rozprávky". Túto príjemnú rozprávku z dôb, keď ešte Zdenek Troška neužíval drogy, ktoré ešte nikto neidentifikoval, sme mali možnosť vidieť v kine Istropolis ako 8 ročné deti počas uhoľných prázdnin. Spoločne s Vinnetuom. Pekné spomienky.(31.8.2012)

No, nějaký zázrak to zase není. Kuklová ke konci pořád fňuká a vříská tak, že jsem chtěl vypnout zvuk (sláva éře němého filmu!). Jíra alias lítací šustr se zase pořád chechtá. Takže od hlavních hrdinů se krom citoslovcí moc nedovíme. Chůva má uši jako Mickey Mouse. Král je prďola. Komoří - radši nekomentovat. Čejkovi drůbeží identita evidentně vyhovuje více než lidská. A Škopková s dcérou a zloduchem řimbuchem? Všichni na jedničku. Jak se mlátily kostmi do palice, to jsem fakt rozdýchával dlouho. Ale dávat lepší hodnocení jen proto, že v kontextu Troškovy hnojné tvorby je tohle ještě víceméně ucházející, není fér vůči pohádkám, kterým Jasněnka nedosahuje ani po floček střevíčku.(28.9.2006)

Krásná pohádka. Ty Troška uměl a ještě trochu umí. Divák znalejší jeho pohádek zde najde skoro kompletní sestavu herců, kteří později hráli v Pricezně ze mlejna. A leckeré postavy i způsoby natáčení pak do Princezny i přenesl. Asi nejlepší paradoxně je rodinka čarodějnic a věřím, že se všichni při natáčení dost vyblbli. Slušné jsou i některé triky a závěrečné pyro efekty. Hrad Bouzov jsem samozřejmě poznal, ale zajímal by mne onen polorozpadlý zámek s věžičkou, kde oba chasníci plnili úkol a ze kterého hrdina posléze uletí se svými křídly. Tato pohádka zkrátka patří k sadě mých oblíbených a jsem si jist, že to není jen tou nostalgií a vzpomínkami na mládí, když ji člověk viděl poprvé... * * * *(28.10.2016)

Poměrně příjemná pohádka, která ničím neurazí, ani nenadchne, ale která poslouží přesně k tomu, k čemu byla stvořena. Pohádka, kde obyčejný bezstarostný švec a skromná princezna ke vzájemnému štěstí přijdou. Samozřejmě po překonání všech nástrah a zla. A jsou zde k vidění půvabný hrad Bouzov, tajemný hrad Frýdštejn, elegantní zámek Průhonice, ušmudlaný zámek Vítkovec, starobylé Loretánské náměstí v Praze a romantické Suché skály. Dobro bojující se zlem, láska, která musí překonávat těžké překážky, aby potvrdila svou velikost, důvtip nadšeného prostého občana a pomoc nadpřirozených sil. Princezna Jasněnka (půvabná tvářička Michaela Kuklová) je skromná a lehce naivní dívka, která se bezhlavě zamiluje do věčně šťastného a lehkomyslného ševce Jíry (Jan Potměšil), kterému bylo umožněno vyplnit si sen a zhotovit si létající křídla. Z dalších rolí: bojácný král (dobrý Lubor Tokoš), chránící princeznu před prokletím, přísná puritánská chůva (Antonie Hegerlíková), neustále usínající, oddaný králův komoří (Jaroslav Čejka), zlomyslná čarodějnice (dobrá Helena Růžičková), stojící za veškerým trápením dvojice, neposedná a škodolibá Černava (zajímavá Yvetta Blanarovičová), dcera čarodějnice, záludný Řimbuch (Oto Ševčík), sloužící čarodějnici, šarmantní vládkyně dne Sluneční paní (půvabná Venuše Humhey s hlasem Jany Preissové), pomáhající zničit zlo, a Černý princ (Zdeněk Podhůrský), toužící po Jasněnce. A děti se snad velmi dobře zabaví a nadchnou.(14.9.2012)

• - Oproti knižní předloze Jana Drdy si filmoví tvůrci název upravili. Kniha se jmenovala "O princezně Jasněnce a ševci, který létal". (fiLLthe3DD)

• - Režie filmu byla nabídnuta Hynku Bočanovi, ten ale odmítl. (Bioscop)

• - Ve scéně, kde Jíra letí za princeznou na hrad, si můžete v jednom záběru všimnout vlasce u nohou, který ho drží. (Dlee)