O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Poprvé jsem tuto pohádku viděl v kině, když mi bylo osm let. Přiznávám se, že jsem se tehdy dost bál dvou čarodějnic, ale celkem se mně to líbilo. Dnes (24. 12. 2008) jsem se na Jasněnku díval po hrozně dlouhé době a musím říct, že se na to dá celkem dívat. Je to originální pohádka, z těch od Trošky zcela určitě ta nejlepší, v rámci českých pohádek lepší průměr. Ovšem od natočení Jasněnky nevznikla žádná lepší česká pohádka...(24.12.2008)

Po opravdu dlouhé době jsem se zase vrátil k „pohádkám“, kterých jsem v dětství viděl nespočítaně, leč poslední roky jsem se jim záměrně vyhýbal. Byla to však škoda, protože valná většina hlavně těch našich starých pohádek – jsou opravdu klenoty a tento film řadím k těm nejlepším, co režisér Troška natočil. Takhle má vypadat slušná pohádka s dobrým příběhem i slušnou atmosférou. Růžičková byla excelentní, Kuklová pohledná a nechyběli ani náznaky napětí (které ocení hlavně mladší publikum).(25.12.2018)

Svého času vyšla na tuto pohádku zdrcující kritika v Dikobrazu, vyčítající "Jasněnce" údajnou děsivost a záměrné strašení a psychické týrání dětského diváka. Co si budem povídat - na takovou "Pannu a netvora" nebo "Deváté srdce" nemá, co se děsivosti a ponurosti týče, tenhle film ani náhodou, ale jinak jde o pěkný originální příběh, čnící vysoko nad Troškovu současnou tvorbu a ostatně i nad soudobou pohádkovou produkci. Kdepak je dnes Dikobrazu konec? "Jasněnka" vyhrála na celé čáře...(3.9.2007)

Krásná pohádka (podle krásné předlohy) u které je mi záhadou jediná věc a sice jak ji mohl natočit někdo, kdo o pár let později začal do světa vypouštět ty nejstrašlivější fekálie o kterých se dá vůbec na tomto webu dočíst? Jednalo se zřejmě o stav jakéhosi osvícení, protože po formální stránce této pohádce téměř není co vytknout a patří mezi to nejlepší co je nám každý rok v prosinci předhazováno.(21.3.2008)

• Adam Bernau

Dodnes si pamatuji, jak byl vánočkový národ šokován Troškovou pohádkovou prvotinou. Reflektoval to dokonce i Dikobraz ("Pohádka končí, diváci vylézají z úkrytů"). Tehdy Troška ale ještě nebyl totální Troška, duo kanálnických (opravdu strašných) čarodějnic bylo něčím šokantně novým (navíc byly zlé a s poměrně jednoznačně určitelným pohlavím), celkem pohádka měla svůj půvab, ačkoli lakované lodičky jako erbovní atribut hlavního hrdiny mi dost kazily dojem. Jak dalekosáhle se tady nerespektují zákonitosti žánru, mě upozornila teprve otázka tehdy ještě ne pětileté dcery: "Jak to, že si dávají pusu, když se ještě nevysvobodili?"(23.5.2012)

• - Ve scéně, kdy Černava (Yveta Blanarovičová) shodí Jasněnku (Michaela Kuklová) ze schodů, spadla Michaela Kuklová tak nešťastně, že zalehla jednu z krys. (fiLLthe3DD)

• - Na začátku pohádky jsou čarodějnice Helena Růžičková a její dcera Yvetta Blanarovičová u krále, a dcera čarodějnici při oslovení vyká. Později už si s maminkou jen tykají. (Karlos80)

• - Při natáčení scény, kdy Černava (Yvetta Blanarovičová) s matkou (Helena Růžičková) sedí na větvi, větev nevydržela a praskla, přičemž obě herečky spadly do vody. Cenzoři tuto scénu vystřihli. (fiLLthe3DD)