O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Môj malý syn sa ma spýtal, či ten švec lieta naozaj, lebo sa mu to nezdá, že by to bol len počítačový trik. :-D Vďakabohu za staré, poctivo natočené filmy, pretože nestratili vďaka počítačovým trikom pocit skutočného zázraku a dáva nám pocit krídel, ktoré naozaj lietajú .... Obaja so synom sme si po skončení rozprávky želali tie kožené krídla na lietanie miesto počítačovej simulácie lietania alebo Redbullu. Proste ozajstné krííííídla! Milujem túto rozprávku.(15.9.2009)

• sona123

Já tu pohádku nemám ráda. A moc nevím proč. Ale Troškovy věci se mi obecně nelíbí (jako člověk je nejspíš fajn, milý svéráz). Dodnes jsem nepochopila, čím to chytlo davy - Potměšil je mi nesympatický, Kuklová je jakási umělá, a ten příběh? Až tak originální není. Ale obecně se mi asi nelíbí to zpracování - ani film, ani pohádka, hybrid, kde mi chybí něco, co chytne - za srdce?(23.2.2011)

Vím, že je to určitá pohádková klasika a že tady Honza Potměšil ještě mohl chodit, takže je to jeden z mála snímků, kde můžeme ocenit jeho herectví, ale prostě mi přijde na jednu stranu zbytečné, že se Blanarovičová pořád jen pitvoří, na druhou je tam docela hodně temných motivů až hororových. A někdy se postavy prostě chovají poněkud pitomoučce, aby se holt stalo to, co scenárista potřebuje. Ale jinak jo, docela dobře se na to kouká, slušná kamera, dobré lokace. Ale jinak na podobné létací téma raději animovaný O Honzíkovi a Barušce.(13.10.2016)

Moc pěkná česká pohádka, která pro mě ukončila tvorbu Zdeňka Trošky - to, co přišlo po ní už za kulturu nepovažuju:-) Krásná a milá Míša Kuklová, sympaťák Honza Potměšil a zářivá Sluneční paní. Sice už je tu hodně slyšet uřvanou a uvřískanou Ivetu Blanarovičovou, ale v téhle pohádce mi ještě neobrací vložky v botách. Což se nedá říct o princeznách ze mlejna - fujtajksl:-)(9.11.2007)

Tahle pohádka mě vždycky neskutečně děsila. Růžičková a Blanarovičová jsou tu tak příšerné, že jsem jako malý capart prostě zavíral oči, protože jsem to nemohl vidět. Teď už se na to můžu dívat a pohádka mě pořád hodně baví. Zdeněk Troška měl dar pro hezké příběhy, ale postupně se z toho stala spíše rutina.(25.12.2015)

• - V průběhu natáčení lezli po Heleně Růžičkové potkani, dokonce ji jeden vlezl i do výstřihu, ale aby nepokazila záběr, sedla si herečka tak, že po natáčení již potkana štáb nenašel. (chleba24)

• - Je již tradicí, že režisér Troška obsazuje do svých filmů svoji tetu Venuši Humhey. Tentokrát se mu však v roli Sluneční paní nezamlouval její hlas a především akcent. Proto ji při postsynchronech nadabovala Jana Preissová (funhouse)

• - Natáčení probíhalo 3 měsíce. (M.B)