Reklama

Reklama

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

  • Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Obsahy(1)

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (442)

sator 

všechny recenze uživatele

Co chybí ve scénáři to doženeme pitvořením...Scéna kdy čarodějnice - Růžičková a Blanarovičová stojí ve věži hradu Frýdštejn, nešlo natočil s Helenou protože do 15 metrové věže nevyšla. Nakonec ji zaskočil kameraman filmu Brabec který si oblékl její kostým. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Opravdu krutá pohádka! V dobovém tisku se Z.Troška svěřil, že točí pohádku, která chce ukázat skutečné zlo. A to se mu podařilo. Ponižování Jasněnky čarodějnicemi v horrorových kulisách je hotová tortura a sežehnutí čarodějnického sídla i s jeho vládkyněmi působí velmi uvěřitelně. Zdánlivě marný boj krvácejícího J.Potměšila se zloduchem je jakousi třešinkou na dortu hrůzy. Přitom Troška ani tak nestraší, jako třeba J.Herz, ale spíše děsí...Kdysi dávno mě uchvátily palác Sluneční paní a letecké scény, dnes se spíše jen dívám a na ony první zážitky z filmu vzpomínám. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Nie som fanaticky zarytý anti-troškovec. Síce nepovažujem jeho režisérsku tvobu za skvôst českej filmárčiny, ale ani tvrdohlavo nehejtujem jeho filmy. Takže moje hodnotenie a komentár nie sú ovplyvnené predskudkami voči režisérovi Zděnkovi Troškovi, ktorý túto adaptáciu literárnej predlohy Jana Drdu, natočil v roku 1987. Rozprávka s dlhým názvom "O priceznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi" mi moc nesadla. Herecké obsadenie, filmové triky, scenár a ani samotný námet ma ničím neoslovil, nepobavil, nezaujal. Celé sa mi to vidí také akési jalové, ukričané, nedotiahnuté. Skrátka nepodarené. Nemôžem tomu dať viac ako dve hviezdičky. ** ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Rozhodně a suverénně nejlepší Troškův film. Základem úspěchu tu je ovšem dobře vybudovaný příběh z pera Karla Steigerwalda. Troškovým hlavním přínosem pak až manýristická opulentnost, která ve své době působila značně neokoukaně a pravděpodobně i dokázala mnoho zúčastněných poctivě "chytit za srdce", neboť to stále ještě byla doba levných, "nemastných a neslaných" filmových pohádek, jaké se točily po podstatnou část sedmdesátých a osmdesátých let. Samotná režie je ovšem i zde místy poněkud ledabylá a celý děj v mnoha ohledech neuvěřitelně natahovaný a šroubovaný, doslova na nejvyšší možnou mez a pohybující se na samé haně kýče (také projev zmíněného manýrismu, ovšem tentokrát vysloveně negativní). Celkový dojem: 70% ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

Tak je to celkem slušná pohádka, ale ničím vyjímečná není. Pohádkové prvky a scény jsou velmi dobré, ale příběh nic extra. Tohle prostě slátanina menší, která se nepochybně chtěla přiživit na úspěch starší a lepších pohádek jakou jsou třeba Princ a večernice nebo Tři ořížky pro popelku. Přesto to dokáže zaujmout, ale plnohodnotná pohádka to není. Herecké onsazení je dobré, hudba průměrná. Takže mé celkové hodnocení je 60% = *** ()

Galerie (17)

Zajímavosti (38)

  • Na začátku pohádky jsou čarodějnice Helena Růžičková a její dcera Yvetta Blanarovičová u krále, a dcera čarodějnici při oslovení vyká. Později už si s maminkou jen tykají. (Karlos80)
  • Záběry, kdy Jíra létá, se natáčely ve studiu, v exteriérech za použití jeřábu s kaskadérem. Byla použita i loutka Jíry o velikosti 40 cm. (M.B)

Reklama

Reklama