O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Ani som nevedel, že ide o Troškovinu. Práve som chcel spievať ódy na to, ako dobre je Jasnenka natočená... Pravdou je, že k záveru trochu vadí, že kráska v problémoch stále len jačí a volá hlavného hrdinu, ale preto ako poctivo je rozprávka natočená, dávam štyri. České moderné rozprávky väčšinu odzívam aj vďaka všetkým renesančným volánikom, pančuchám, čriveiciam a vyčačkaným kaštielom. Jasnenka pôsobí omnoho stredovekejšie, drsnejšie - ako slovenské rozprávky (SOĽ NAD ZLATO, PÁVIE PIERKO) - poriadny hrad, poriadna atmosféra...(23.12.2014)

Tato pohádka je rozpolcená, nevyvážená a nedodělaná. Troška ji zbytečně komplikuje, natahuje. Každý dobrý nápad, utopí v blbosti. Humor a místy napětí sice mnoho zachraňuje, bohužel spousta pasáží je bez nápadu a takové té pohádkové atmosféry. A právě ona česká pohádková atmosféra (či jak to mám popsat) zde skoro chybí. Celkově jde o jednu z posledních podařených pohádek, která však na své starší sestřičky nemá ani náhodou a v mých očích ji zachraňuje jen to, co u nás za kvalitu vznikalo po roce 1990.(30.1.2007)

První a poslední počin Zdeňka Trošky, který si označení pohádka právem zaslouží. Jediný jeho film, u kterého má smysl řešit pojmy jako "herecký výkon" nebo "pohádkově znějící příběh". Michaela Kuklová je jako princezna roztomile dívčí, strašidla a čarodějnice jsou skutečnými strašidly a čarodějnicemi a ne jen směšnými živými loutkami a ten švec prťavec tam prostě sedne. Škoda, že se tu Blanarovičová projevila jako schopná hrát infantilně laděné... bytosti, protože tenhle film je možná to, co nastartovalo začátek konce její filmové kariéry (Princezna ze mlejna jí pak herecky pohřbila úplně - nutno dodat, že neprávem, připadá mi jako jedna z mála slušných českých hereček).(11.9.2011)

8/10 - Jedna z nejlepších českých pohádek 80. let - z doby, kdy byl Zdeněk Troška ještě zcela psychicky zdráv... "Most" mezi dříve natočenými nezapomenutelnými klasickými pohádkami 50. - 80. let (Pyšná princezna, Tři oříšky pro popelku, S čerty nejsou žerty apod.) a snadno zapomenutelnými parodiemi na pohádky z 90. let a následujících - s přehrávajícími (či nehrajícími) herci, podivně pitvořícími se postavami, zmateným dějem, příp. nezajímavými písničkami (Princezna ze mlejna, Tři bratři apod.).(4.2.2007)

Tato pohádka se mi nějakým záhadným způsobem vždycky vyhýbala, a tak namlsán ucházejícím hodnocením a některým příznivými komentáři jsem ji zkusil. A dostavilo se docela zklamání. Celý film je totiž plný trapné infantilnosti, a to bohužel nejenom v případě čarodějnice a její dcery (Blanarovičová už zřejmě cvičila na budoucího čerta a „vrcholem“ je scéna radování se), ale i drtivé většiny dalších postav. Humoru zde bylo minimum (tedy až na tu jednu dnes už nekorektní narážku na naše spoluobčany). Až od zmizení Jasněnky z tržiště to na chvíli chytlo pořádnou šťávu, jenže od konfrontace s královským vojákem se to zase navrátilo do starých kolejí. O logických kiksech (a že jich bylo) radši pomlčím, avšak potěšila mě zdařilá technická stránka filmu (a třeba ten kohout byl hodně fajn). Hodnotím ještě průměrem, ale opravdu žádná sláva. „Třebas holka špitala ze spaní.“ – „Ale dvojhlasně?“(29.12.2013)

• - Při natáčení scény, kdy Černava (Yvetta Blanarovičová) s matkou (Helena Růžičková) sedí na větvi, větev nevydržela a praskla, přičemž obě herečky spadly do vody. Cenzoři tuto scénu vystřihli. (fiLLthe3DD)

• - Jírovy křídla byly vyrobeny podle skutečného nákresu, který vytvořil koncem 15. století všestranný renesanční člověk Leonardo da Vinci. (Stocki)

• - Natáčení probíhalo 3 měsíce. (M.B)