O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Krásná pohádka (podle krásné předlohy) u které je mi záhadou jediná věc a sice jak ji mohl natočit někdo, kdo o pár let později začal do světa vypouštět ty nejstrašlivější fekálie o kterých se dá vůbec na tomto webu dočíst? Jednalo se zřejmě o stav jakéhosi osvícení, protože po formální stránce této pohádce téměř není co vytknout a patří mezi to nejlepší co je nám každý rok v prosinci předhazováno.(21.3.2008)

By mě upřímně zajímalo, co se po natoční tohoto snímku s naším velmi ,,oblíbeným" režisérem stalo.. Tohle hodnotím asi jako vrchol jeho tvorby.. Pak přišlo Slunce, seno... a dle mě začal ,,čecháčkovštět", což je upřímně škoda... Nicméně, tohle vždy opravdu potěší a má úroveň... Herecké obsazení špičkové. Stoprocentní hodnocení ale nedostane.. Pro radost bych si jí sama od sebe nepustila...(1.1.2012)

• Jacinda

jak téhle pohádce může dát někod tak vysoké hodnocení?Jedinní dobří herci (a současně postavy) na téhle hrůze jsou Helena Růžičková a představitelka Sluneční královny (za to je ta jedna hvězda!). Druhá čarodějnice ztvárněná tuším Blanarovičovou je příšerná a (opět) uřvaná..je vidět že Blanarovičová neumí nic jiného než řvát, což už nám dokázala v Princezně ze Mlejna. Vrcholem je opět kráva Kuklová. Někoho tak neschopného, debilního a trapného jsem fakt jakživo neviděla. Myslela jsem si, že je příšerná jen ve Z pekla Štěstí 1 a 2, ale ona je hrozná všude. Nevím jestli jí to nakazoval scénář, ale fakt nechápu proč pořád jenom hekala, brečela a vzdychala (ve ztemnělém sklepě to pak vypadá, jako by si tu svíčku, která má ukázat Jindřichovi cestu, strkala mezi nohy...) a v zásadních scénách, jako je třeba útek před plameny, se prostě za hlasitého vzlyku svezla na zem a volala Jindřicha, místo aby prostě utekla. Je mi z ní na blití a Nechápu, proč ji Troška pořád tak prosazuje. On vůbec cpe do svých filmů stejné (a strašné) herce...svědčí to o jeho vkusu a pár dobrých herců to už prostě nezachrání. Navíc mi tohle nepřijde ani jako pohádka. Malé děti z toho musí mít spíš hrůzu, protože větší depresi jsem nezažila a několikrát se ukáže, že polovina postav jsou fetišisté, kteří s uspokojením inhalují propocené střevíčky Kuklice....Rozhodovala jsem se tedy mezi Odpadem a * a v přihlédnutí k 2 dobrým obsazením a jedné vysloveně směšné postavě chůvy (co to měla proboha na sobě?!) jsem se rozhodla k jedné hvězdě...Ale s odřenýma ušima Troško!(30.1.2009)

Môj malý syn sa ma spýtal, či ten švec lieta naozaj, lebo sa mu to nezdá, že by to bol len počítačový trik. :-D Vďakabohu za staré, poctivo natočené filmy, pretože nestratili vďaka počítačovým trikom pocit skutočného zázraku a dáva nám pocit krídel, ktoré naozaj lietajú .... Obaja so synom sme si po skončení rozprávky želali tie kožené krídla na lietanie miesto počítačovej simulácie lietania alebo Redbullu. Proste ozajstné krííííídla! Milujem túto rozprávku.(15.9.2009)

Tuhle pohádku jsem miloval v její literární podobě od Drdy. Pak přišel Trošška a pomocí mých neoblíbenců sádelnice Růžičkový, tlamy černoBílý, Kukly a hošíka Potměchčila z ní udělal další televizní pitomost. Ale na druhou stranu, v kontextu jeho díla jde o nikátní a mimořádnou kvalitu, takže 3* dám. Sice nerad, ale dám(5.1.2012)

• - V průběhu natáčení lezli po Heleně Růžičkové potkani, dokonce ji jeden vlezl i do výstřihu, ale aby nepokazila záběr, sedla si herečka tak, že po natáčení již potkana štáb nenašel. (chleba24)

• - V roce 1987 získala pohádka první cenu na Mezinárodním filmovém festivale v Chicagu a o rok později zvítězila na Eurofestivalu v Bruselu. (Stocki)

• - Na začátku pohádky jsou čarodějnice Helena Růžičková a její dcera Yvetta Blanarovičová u krále, a dcera čarodějnici při oslovení vyká. Později už si s maminkou jen tykají. (Karlos80)