O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Prekladať české názvy do slovenčiny je rovnaký nezmysel ako titulkovať česky znejúce reklamy v slovenských televíziách. O princeznej Jasněnke a lietajúcom šustrovi, Kriste pane, to už rovno môžeme používať názov Dievča na metle. To len na okraj jediná pripomienka k vôbec najlepšiemu filmu z Troškovej dielne. Rozprávka má skrátka všetko čím sa vyznačovali najsilnejší predchodcovia českých filmových pohádek. Máme tu zákerné čarodejnice ich nebezpečného poskoka, chudého ale odvážneho šuhaja oslobodzujúceho zakliatu princeznú, čierny humor a nejaké to poučenie odsudzujúce lenivosť. Ako pridaná hodnota sú slušné triky, miestami skvelá atmosféra (kráľovstvo Slnka) a dramatické akčné finále. Keď si to spočítam nevidím jediný dôvod prečo nezvýšiť hodnotenie na maximum.(7.3.2015)

První a poslední počin Zdeňka Trošky, který si označení pohádka právem zaslouží. Jediný jeho film, u kterého má smysl řešit pojmy jako "herecký výkon" nebo "pohádkově znějící příběh". Michaela Kuklová je jako princezna roztomile dívčí, strašidla a čarodějnice jsou skutečnými strašidly a čarodějnicemi a ne jen směšnými živými loutkami a ten švec prťavec tam prostě sedne. Škoda, že se tu Blanarovičová projevila jako schopná hrát infantilně laděné... bytosti, protože tenhle film je možná to, co nastartovalo začátek konce její filmové kariéry (Princezna ze mlejna jí pak herecky pohřbila úplně - nutno dodat, že neprávem, připadá mi jako jedna z mála slušných českých hereček).(11.9.2011)

ZÁHADNÉ PŘEKVAPENÍ, KDY MÍSTNÍM HODNOTITELŮM ASI NEVADÍ TROŠKA a nebo někteří škarohlídi ani ještě dodnes nevědí, kdo tuto pohádku režíroval, a možná se díky tomu stala kultem jako Slunce, seno... Dnes by ten film možná nebyl tak krutý, jak je místy zde, ale za těch pár let se pohádka přehoupla do kategorie národních filmových pokladů A JISTĚ TO ČEKÁ I NĚKTERÉ DALŠÍ FILMY PANA TROŠKY(28.12.2017)

Já nevím, mnohým lidem se to líbí a říkají, že je to opravdu skvostná pohádka. Ale mě to nějak extra nenadchlo. Jako určitě je to kvalitní pohádka, ale že bych ji nějak miloval to ne. Prostě klasická pohádka o tom, kde nějaký obyčejný člověk zachraňuje princeznu ze spárů někoho. Tentokrát má ovšem náš hrdina k dispozici křídla a je to švec. 3 hvězdy. Za kultovní, tuto pohádku rozhodně nepovažuji. PS: Ale Míša Kuklová je ve svých, mladých letech opravdu nádherná.(21.9.2010)

• Sevcik

Bohužel mně tato pohádka nesedla a asi ani nikdy nesedne. Není to tím, že to točil Troška, myslím, že v tuto dobu to byl ještě docela dobrý režisér... Ale je to tím, že zkrátka nemám rád Michaelu Kuklovou a naneštěstí ani Potměšila. Oba jsou strašně nepřirození a hraní jim vůbec nejde. Pak mi u tohoto filmu vadila i kamera, která se z nějakých nepochopitelných důvodů, pořád otáčela za sluncem jak nějaká slunečnice. No a nakonec ještě hrozné kostýmy... Co se dá dělat, v téhle pohádce zkrátka nefungovalo vůbec nic. A za co je tedy ta jedna hvězda? Snad za to, že se snažili. //15%//(19.1.2015)

• - Režie filmu byla nabídnuta Hynku Bočanovi, ten ale odmítl. (Bioscop)

• - Záběry, kdy Jíra létá, se natáčely ve studiu, v exteriérech za použití jeřábu s kaskadérem. Byla použita i loutka Jíry o velikosti 40 cm. (M.B)

• - Na začátku pohádky jsou čarodějnice Helena Růžičková a její dcera Yvetta Blanarovičová u krále, a dcera čarodějnici při oslovení vyká. Později už si s maminkou jen tykají. (Karlos80)