O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Jo, Jasněnka... Ta se ti povedla Troško, ono, jak se říká, každý má v sobě aspoň trošku talentu... Michaela Kuklová je hezká (nevím čím, ale trochu mi připomíná Penelope Cruz), Růžičková senzační (chudák, vyžírala si samé hnusné role). Přesto pro mě nemá místo mezi Popelkou, Šíleně smutnou princeznou či S čerty nejsou žerty. Teď mě tak napadá, ona u nás šla pohádka po revoluci vůbec celkově do háje... 60%(21.6.2006)

• Hrabka

Pohádka, která se mi nijak zvlášť nelíbila. Zemlejna je lepší !!! 40%(20.1.2008)

Moc hezká pohádka trochu jiná než je zvykem, ale opravdu velmi dobrá. Škoda, že neudržel pan Troška kvalitu svých snímků na podobné nebo o trochu nižší úrovni.(29.9.2004)

Vybavuju si, když tahle pohádka byla nová (už toho taky hodně pamatuju, ale to je spíš tou cvičenou pamětí než věkem, zatím), že se v nevím jakém časopise, který odebíral jeden rodinný známý, objevil článek v rubrice "nemusíte se mnou souhlasit", který Jasněnku totálně rozebral a udupal. Bylo to hodnocené jako násilné, křečovité a příliš brutální dílo, které by děti vůbec vidět neměly. Mně se to líbilo už tenkrát (přiznávám, že svou roli v tom sehrálo i to, že od dětství znám Sluneční paní a říkám jí teto). Drdovy pohádky jsou skvělé, však taky jejich vydání v mé knihovničce je pěkný salát, jak to bylo (a je) často čtené. A vůbec, může být film, kde se létá, špatný?(5.9.2010)

O třídu lepší než Princezna ze mlejna. Jenom ta Míša Kuklová by se konečně mohla naučit víc než dva looky.(18.2.2003)

• - Jíra poprvé vzlétl na zámku (s děravou střechou) Vítkovec u Holan. (M.B)

• - Původně měl hrát postavu komořího místo Jaroslava Čejky pan Josef Kemr. Rovněž role krále byla nakonec zahrána hercem Luborem Tokošem, původně ji měl ale hrát Vlastimil Brodský. (Stocki)

• - Helena Růžičková v jednom z rozhovorů uvedla, že kvůli dlouhým nehtům a kostýmu její postavy si na toaletu mohla dojít buď před nebo po skončení natáčení. (fiLLthe3DD)