Poklad hraběte Chamaré

Drama / Historický

Československo, 1984, 78 min

Poklad hraběte Chamaré je dosti rozporuplný film. Na jedné straně je naprosto famózní úvodní sekvence, na straně druhé slepenec scén, kterým také nelze upřít zajímavost, který ale na straně druhé vůbec nedrží pohromadě. Veškerou pozornost na sebe strhává hraběnka, abbé (Cupák si tu znovu zopakoval náboženského fanatika, tentokrát ale na rozdíl od Kladiva na čarodějnice neudává, ale přímo přebírá roli podobnou té Bobligově) a mladý doktor. Ostatní postavy jsou naprosto nevýrazné, což je škoda.(22.2.2009)

Temný syrový historický příběh tehdy ještě nadějného režiséra Zdeňka Trošky, v kontextu jeho tvorby zcela vyjímečný počin. Úvodní apokalyptická scéna s hořícím kostelem, peklem a upalováním čarodějnic naznačuje, že by jeho vysněný projekt o hraběnce Báthoryové nemusel dopadnout špatně, ačkoliv jeho poslední "veledíla" tomu moc nenasvědčují.(27.5.2002)

Uznávám, že na hodnocení se značně podepisuje (pro mě) hlavní ženská postava aka Patricie Havlíčková. Každopádně důkaz, že i Zděněček, dnes guru primitivní zábavy, měl kdysi jisté umělecké ambice.(15.11.2005)

Jeden z příkladů, že kontroverzní Zdeněk Troška dokázal přinejmenším v minulosti točit filmy úplně jiného ražení a jeho směřování ke krystalickému kýči ještě v polovině 80. let zdaleka nebylo jasné. Jiráskovsky laděný příběh o střetnutí dogmatismu a konzervativního myšlení s moderním pohledem na svět, který se odehrává na šlechtickém sídle koncem 18. století. Rozumně krátká stopáž a sympatické herecké obsazení. Celkový dojem: 60 %.(22.9.2010)

Dobré a drsné. Na 80. léta až nezvykle povedené.(19.7.2009)

Trocha z Trošky než byl jeho filmový vkus v troskách.(18.11.2014)

Drsné tuhé drama s "krimizápletkou" z opravdu ohavné doby našich dávných předků.. Ovšem tomuto snímku chybí jasně definovaná osnova děje, tudíž na ostatní své doby ztrácí.!!! Je to jen jakýsi nástin plný děje a bez "zbytečných" dialogů navíc.. Troška jde silně identifikovat skrze kameru, výběr hudby, aranžmá, herce. :-)(8.8.2008)

Knižní předloha, se kupodivu čte docela dobře ( na Jiráska ) a filmová verze za ní moc nepokulhává, Tedy 4*(19.8.2016)

Po zhlédnutí filmu Poklad hraběte Chamaré jsem si uvědomil, že Zdeněk Troška měl velký talent. Bohužel jej zahodil a vydal se cestou podbízení se jednoduchému publiku. Poklad hraběte Chamaré nemá žádný troškovský trademark, má výtečně hutnou atmosféru (s úžasnou kamerou Jaroslava Brabce), jedinečné herce (hlavně Blanka Bohdanová a Eduard Cupák jsou ve svých rolích přesní) a v neposlední řadě´nádhernou hudbu Harryho Macourka. Nejlepší Troškův film a zároveň jediné jeho dílo, které mohu doporučit všem bez obav, že by se někomu z toho udělalo zle. Neprávem opomíjený klenot historického žánru.(2.3.2010)

• bassator

1. 3. 2010 - 10%(20.3.2010)

• kingik

Pěkný film. Historici z něj mají radost.(20.3.2010)

• Snorlax

Lacinou výpravu milosrdně překrývá všudypřítomná tma, kterou chtěl zřejmě Troška vybudovat ponurou atmosféru. Nepomohlo to, nepomohlo ani to, že alespoň do hlavních rolí obsadil skutečné herce, což nikdy později už neudělal. Začínám Trošku chápat, než být posledním mezi režiséry standardních filmů, to raději bude prvním mezi režiséry pro primitivy.(3.5.2014)

Zdeněk Troška je stejný případ jako Jaroslav Soukup. Než u nich došlo k naprosté ztrátě vkusu a soudnosti, oba dokázali natočit pár opravdu zdařilých filmů, povětšinou zasazených do historických kulis. Tohle je jeden z nich.(13.10.2007)

Dnes již dávno zapomenutý a jediný doklad uměleckého embrya režiséra Zdeňka Trošky. A je to škoda, protože Poklad hraběte Chamaré je fantastický film, temný, hororový, skličující, nádherně modelující zlo v jeho nejrůznějších podobách. Bohužel ďábel později posedl i pana režiséra a ten nic podobného už nikdy nenatočil (a nenatočí).(2.3.2010)

• honajz

Podle mě totální blábol s režijními a bohužel i hereckými výkony na úrovni amatérského filmu. Historicky naprosto nevěrohodné, filmařsky zmatené, nesourodé, s až moc velkou snahou být "originální". Tady někde bych viděl začátky Troškových konců.(30.12.2008)

Z dnešního pohledu velmi netypický Troška. Nejen tématem, ale i určitou uměleckou ambicí. Dodávám, že zvládnutou. Škoda toho rychlého závěru. Výborný historický film, který ale bohužel v televizi není k vidění.(7.4.2010)

Překvapivě slušný film . Souhlas komentář Crocuta.(31.5.2014)

Pomerne slusny "gothic" pribeh, ktery nachava dost mist pro napeti i divakovo premytani - docela me zaskocilo, ze to delal Troska, takovou peknou vec jsem od neho vazne necekal ;] A Eda Cupak je tam vyborny - fak si tu zapornou roli squele uzil.(13.2.2006)

Ani se jednomu věřit nechce, že hutnou atmosférou oplývající "Poklad hraběte Chamaré" natočil Zdeněk Troška. Týž Troška, který točí dnes pro pracující masy intelektu IQ tykve lidové taškařice jako "Kameňáky" a jiné zhůvařilosti. Opravdu to režíroval Troška? :-)(10.1.2009)

Historický snímek na motivy novely A.Jiráska.(29.1.2007)

Příběh trochu zmatený a neučesaný, na tomto snímku spíše zaujme velmi atmosferický obraz doby podporován inventní kamerou a zajímavý výkon B. Bohdanové. Zato mladičká Kuklová zde předvedla tak otřesný výkon, že si ten konec své postavy plně zasloužila!(14.8.2008)

<< předchozí 1 2 3