Tato pohádka je snad jediná, co u nás vznikla, jenž sází všechno na děti pod deset let. Pro dospělé, či starší dítka může bát problematická. Hřejivost, infaltivní humor a hlavně herecké přehrávání je zde víc než přehnané. Výprava je však nádherná, zvláště onen mlýn je jak od mistra Lady (jen schází sních). Já osobně nemá Princeznu ze mlejna moc v oblibě, ale jedná se o dobře odvedenou pohádku (narozdíl od Z pekla štěstí).(30.1.2007)

• kingik

Návrat k tradičním českým pohádkám s čertem, vodníkem a mlýnem by mohl vyjít, kdyby se ho ujal někdo méně podbízivý a také mající soudnost. Troška tímhle nedisponuje, ale za to má elán každé druhé léto poslat do kin něco s českou letní atmosférou, něco pokud možno hodně blbého, a pro mě nezáživného. K téhle pohádce jsem si za celou dobu nebyl schopen najít vztah nebo nějakou cestu. Chaotičnost, některé scény s blábolivým čertíkem (ženská dělající bezpohlavního čerta, to je zase další debilita), ryzí improvizace prodloužená zahálením střihačových nůžek a nějaký souvislý děj se proměnil v trapárnu, na boj Knížepána s mládencem o nějakou mlynářskou holku s pěknou výpravou a kostýmy. Pro mě tedy hovadina, která je tak jednoduchá a přizpůsobená těm, kteří chtějí být oblbováni Troškovými výkřiky do tmy u jihočeských rybníků plných kvákajících žab za svitu obří luny. Dík Troško, ale tuhle nevkusně pohádkovou romantiku si nechám ujít. Toho žvatlajícího čertíka si mohl zahrát klidně ty. 20%(6.6.2012)

• Jacinda

Ohavná pohádka, kterou nenávidí celá moje rodina, včetně mě. Příběh nic moc a postavy chovající se občas úplně nereálně. A nejvíc ze všeho mi na ní vadí ta připitomnělá napodobenina čerta. Blanarovičová tuhle roli absolutně nezvládla. Navíc je Jindra olysalý! No vážně...Hruď, nohy, snad i ruce...ve výsledku vypadá jako ženamka s parukou (Brali ho voskem veet? Nebo Braun epilátorem? Dodatek: Doporučuju se na tuto pohádku podívat s někým koho a) milujete b) nenávidí tenhle film stejně jako vy. Vyjde z toho báječné odpoledné plné záchvatů smíchu... Dodatek 2: Jediné dvě dobré postavy zde jsou Král a Žán. Ti dva si tu hloupost náramně užívají a výsledkem je aspon nějaká sranda.(2.12.2008)

Tady se musím vážně pana Trošky zastat! Podle mého názoru také nejlepší pohádka 90. let a to bohužel zcela bezkonkurenčně!!! Velmi příjemná podívaná, které nechybí vtip ani osobité kouzlo. Za posledních 20 let od revoluce bychom hledali jen opravdu málo povedenějších věcí v oblasti pohádkové tvorby! Pan Troška prostě pohádky umí. A není už tak důležité co si o nich myslíme my, nýbrž to, co si o nich myslí děti. A těm, věřte tomu nebo ne, se tahle pohádka hodně líbí. Kdyby na tomto místě hlasovaly jen ony, byla by výsledná procenta o mnoho vyšší. Krásná "česká" pohádka s krásnými lidovými písněmi si zatracování nezaslouží. Pro ty z Vás, kteří ji snad ještě neviděli, vřele doporučuji!! a to včetně 2.hého pokračování! "ENJOY IT !!!"(9.4.2009)

Zde už pomalu začínala vystrkovat růžky novodobá koncepce Troškových pohádek, tedy mylně nabytý dojem, že aby se rozprávka dětem líbila, je třeba do ní vtěsnat co největší množství neustále ječících, křičících a přihlouplých „legračních“ postaviček. První díl Princezny ze mlejna to naštěstí ještě odnesl v poměrně snesitelné normě, kdy tuto charakteristiku obdržely jen čtyři základní postavy, Knížepán, Čert, Vodník a Čarodějnice. Navíc všechny tyto postavy byly zahrány obstojnými herci, tak lze s klidným svědomím říci, že byly snesitelné, což se ovšem Troškovi v pohádce povedlo naposled. Jinak samotná PzM je poctivá pohádka zaměřená především na ty nejmenší, obsahuje prvoplánově vtipné situace založené na tom,že zlý Knížepán spadne do vody , nebo že si Čert připálí ocas. Ústřední dvojici to sluší, „Petře Petříčku“ je líbivá písnička a dobro a zlo je jasné, prostě děti budou nadšené, dospělí ne, ale nudou taky neumřou.(26.1.2007)

• - Scéna, kdy vodník (princezna Vodněna - Jakub Zindulka) a čert (princezna Belzuba - Yvetta Blanarovičová) chtějí pro Jindřicha (Radek Valenta) sehnat nějakou princeznu, je natáčena na zámku v Březnici (okr. Příbram). (Záry)

• - Jakub Zindulka (vodník) si musel při natáčení dávat pozor, čeho se dotýká, jelikož zelená barva, kterou byl natřen, hodně barvila. (fiLLthe3DD)

• - Debut ve filmu pro Radka Valentu. (M.B)