K téhle pohádce se i po patnácti letech, kdy byla natočená, strašně ráda vracím, má úžasné písničky a jako malá jsem Jindřicha milovala, to mi zůstalo dodnes. Některé hlášky z tohohle jsou prostě nesmrtelné (i když moje oblíbená "Žán, přinesl mi okno" je až ve dvojce :D). Klasická česká Troškova práce, to jsou ty pravé novodobé pohádky.(3.2.2011)

Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, mám Élišku s Jindřichem raději než Jasněnku s Jírou. Komerce nekomerce na mě to působí jako balzám. Nádherná krajina, krásnej mlejn, čert s vodníkem, kníže pán s Žánem a jejich zapamatovatelný písničky patří k mým evergreenům.(23.3.2012)

• Nancy

Průměrná pohádka, která ale postupem času ztrácí na svém kouzlu (jestli kdy nějaké měla) tím, jak jí neustále opakují v televizi. Herci mizerní, ale Radek Valenta se mi stejně odjakživa protivil nejvíc. Jeho dokonalý švarný jinoch je neskutečně trapný. Jakési probuzení z nekonečné nudy a hluchoty jsou (mají být) postavičky čerta a vodníka, kteří jsou sice občas vtipní, ale většinou spíš trapní. Nutno uznat, že na Trošku (kterého opravdu nemusim) je to ještě docela výkon, ale byla bych Zdeněčkovi docela vděčná, kdyby se vybodnul na jakékoli pokračování, protože pohádka prostě pokračování mít nemá! Někteří lidi tohle asi nejsou schopni pochopit... (viz. Z pekla štěstí 2)(7.3.2005)

Snad nejúspěšnější polistopadová a powerichovská pohádka - vánoční nebo dětskou optikou. Intelektuálně a cinefilsky zcela nerozebíratelná. Vodníkama zaprděný jihočeský brčály z toho smrdí na hony daleko, nebýt zima, hned bych pobalil všechny svoje švestky a jel na Třeboňsko na motejly. Hateři Trošky musí tento film trošku nenávidět. Tímto dokonalým vánočním porníčkem pro děti si Troška totiž zajistil nesmrtelnost.(25.12.2014)

• TomPrusik1

U tohoto filmu budu hodně kritický, patří podle mě k nejslabších. Nevím jestli to je kvůli Troškovi, nebo kvůli hloupému příběhu s primitivní zápletkou, a nebo kvůli ,,výkonu" Yvetty Blanarovičové. Příběh (jestli se to dá nazvat příběhem), tvoří prostý příběh o lásce mezi vesnickým kudrnatým buranem a Eliškou. V mlýně je také postižený vodník a ještě dementnější čertík. Nechápu, proč z čerta udělají takového dementa. Čerti nikdy nebyli tak retardovaný jako jsou v poslední době. Čert se stále přetvařuje, až je to trapné a u mě to vyvolávalo pocity zvracení. A jako třešnička na dortu je otravná hudba, která mi ještě celý den hrála v uších. Srovnám-li tento film s ,,Tři oříšky pro Popelku" je to velký rozdíl. Zdeněk nikdy nenatočí film, který by mě mohl oslovit. Bohužel má on a jeho filmy na české scéně tolik místa, že se o tom někomu ani nesnilo. Kolikrát tuto rádoby oblíbenou pohádku vidíme v televizi? A přitom je tolik filmů, které jsou stokrát lepší a místo toho je potlačí takový SHIT. Takže abych to shrnul. Film totálně zabíjí čertík (malý a debilní) a ten film zkazí až na 10%.(23.4.2014)

• - Natáčení probíhalo na hradě Helfenburk. (M.B)

• - Přibližně v čase 9:30 je velmi dobře vidět, že Jindřich (Radek Valenta) krmí údajně divokou lišku, která na sobě ale má obojek.
    (Daertelon)

• - Film bol predaný do viac ako 20-tich štátov sveta. (dyfur)