Zjistila jsem, že tuhle pohádku dokážu pořádně ocenit až teď, když už jsem starší. Vtipům, které jsem jako malá tolik nebrala, se směji jako bych je slyšela poprvé. Není tam žádná záporná postava, nikdo koho by se dalo bát. Prokouknutelné triky, jako je zpětně puštěný vodník, člověk svým způsobem ignoruje. Něco jako, když pro vás někdo má překvapení o kterém víte, ale nechcete dotyčnému zkazit radost, tak i tak děláte překvapenýho. Navíc je zde tolik nezapomenutelných hlášek, který běžně používáme i doma, že nižší hodnocení prostě nejde.(25.12.2015)

• Orlau32

Tato pohádka je málo pohádková. A jestliže ano, pak se to mělo jmenovat "Čert ze mlejna". Vždyť tam hlavní roli nehrála Eliška (děvče ze mlejna), ale čertík, který už v některých místech působil jako rušivý element. To neznamená, že nebyl skvěle zahrán paní Blanarovičovou, ale bylo ho tam až moc. Co k tomu více dodat - je to vesnická pohádka ve stylu "jak šel hloupý Honza do světa." Hraje tam dost vynikajících herců, ale měli malý prostor se více projevit na úkor čerta a vodníka, kteří tam byli zase až příliš.(23.9.2007)

Upřímě nechapu jak muže být taková krásná pohádka v modrých hodnoceních. Není stará, je poměrně nová, ale i přesto si drží svoji starodávnou pohádkovost. Žádná snaha o modernu, a ty písničky, no senzace. Neznám dítko,které by tuhle pohádku neznalo. Ještě k tomu v pohádce nalezneme zlého kížete, čerta, vodníka, čarodějku, no prostě je tam vše, snad jen drak tam chybí, ale mě osobně teda nechyběl.(31.12.2012)

Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, mám Élišku s Jindřichem raději než Jasněnku s Jírou. Komerce nekomerce na mě to působí jako balzám. Nádherná krajina, krásnej mlejn, čert s vodníkem, kníže pán s Žánem a jejich zapamatovatelný písničky patří k mým evergreenům.(23.3.2012)

Nenáročná a poměrně příjemná pohádka o nalezení štěstí, to je lásky, kterou často nevidíme, i když ji máme přímo před sebou. Vesnický mládenec Jindřich (Radek Valenta) sní o princezně, kterou by hrdinně zachránil ze spárů zlé moci. Až padne do oka mladé dcerky mlynáře Elišky (půvabná Andrea Černá), která dělá všechno proto, aby si jí Jindřich všimnul. A po menších a větších peripetiích se vše podaří a slaví se svatba. Z dalších rolí: neposedný čertík (Yvetta Blanarovičová), škodolibě provádějící lotroviny na potkání, vodník z rybníka (Jakub Zindulka), milující buchty, čarodějnice (Lucie Bílá), lovící čerta do partnerství, mlynář a otec Elišky (Alois Švehlík), vybírající pro dceru z trojice netradičních ženichů, samolibý knížepán (dobrý Oto Ševčík), mlsný po Elišce, jeho sluha Žán (Ladislav Županič), oddaný a všehoschopný, Jindřichovi rodiče (Jindřiška Kudrnová a Miloslav Mejzlík), Anička (půvabná Jana Páleníčková) a Baruška (půvabná Šárka Blažková), uhánějící Jindřicha, a doprovází příjemný hlas vypravěče (Eduard Cupák). Pohádka je to jednoduchá a nenáročná, ale nechybí vtip a půvab české krajiny. Příjemně strávený čas.(19.9.2012)

• - Debut ve filmu pro Radka Valentu. (M.B)

• - Při cestě Jindřicha (Radek Valenta) z rodného domu si lze všimnout mraveniště a lišky. Jedná se o stejné objekty, které pak v závěru filmu hrají poměrně velkou roli. (ricky4)

• - Mlýn, který se ve filmu objeví, byl postaven z polystyrenu a kartonu. (M.B)