V Princezně ze mlejna je cítit vůně starých pohádek. Snaha o nástupce staré generace se myslím povedla velmi dobře. Dlouho tu nebyla pohádka, která by nadchla kouzelným příběhem a jednoduchou krásou. Smůla jen, že Troška natočil pohádku stylem, kde vše stojí na postavě bláznivého čertíka v podání Yvetty Blanarovičové. Stejně jako je tato postava hlavním pilířem, tak je i hlavním kamenem úrazu, který celé dílo táhne ke dnu. Kdyby nebyl čertík tak přehráván mohlo být vše jinak. Jen si zkuste pustit pohádku a vnímat jen dialogy a monology. Myslím, že hlavně dětem musí z toho stálého kňourání a křičení bolet do půl hodiny hlava. Ve druhém dílu je vše o to horší. Velká škoda, kdyby vše bylo s mírou.......(9.4.2011)

Pro mě je Princezna ze mlejna srdcovou záležitostí, protože jsem ji jako malá měla moc ráda. Líbily se mi písničky i celý příběh o naivním Jindřichovi, který se vydá hledat princeznu, kterou si vezme za ženu a nakonec zjistí, že je lepší láska obyčejné mlynářovi dcery Elišky. Takže do toho i pěkné ponaučení a nádherná Eliška, na kterou se pěkně dívá. Humorné postavy ve formě čertíka a vodníka a zlá postava Knížepána. Co víc si dítě od pohádky může přát? Měla jsem ji na videokazetě a viděla ji asi 100x, nikdy mě neomrzela a milovala jsem, když jsem byla nemocná a mohla jen ležet v posteli a dívat se na Princeznu ze mlejna. Nějaká Princezna Jasněnka a létající švec mě nikdy nezaujali, přišlo mi to moc temné a strašidelné, narozdíl od nádherné přírody u mlejna a hezkých písniček této pohádky.(9.4.2011)

Asi mnou nejvícekrát viděná česká pohádka, která je už pro mě hotová klasika. Je sice pravda, že chvílemi jsem dostával facky od infantilnosti a že na některé scény jsem nikdy nebyl tak malý, abych je žral. Ale! Pohled na vtipnou dvojku čerta (životní role Blanarovičové) a vodníka mi to hned rozmluvil. A pak je tu samozřejmě kníže a jeho věrný Žán, kteří celkovou atmosféru humoru ještě dohustili. Třešničkou na dortu byla Lucie Bílá, kterou sice moc nemusím, ale jako čarodějnice byla skvělá. Soundtrack je složen z rytmických a známých písniček a dá se poslouchat. Herci jsou ve směs dobří stejně jako kamera a výběr prostředí. Zkrátka pohádka, na kterou si můžu kouknout kdykoliv a vždy se zasměju.(19.6.2010)

7/10. Podle mého společně s jinou pohádkou, „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“, nejlepší počin Troškovy režisérské kariéry (tedy ještě společně s prvními dvěma díly trilogie „Slunce, seno“) a jedna z nejzdařilejších pohádek posledních dvaceti let. Jako dítě jsem „Ééélišku“ miloval, teď už nejsem tak nekritický, ale stále mám toto dílko docela rád.(21.8.2009)

• Jacinda

Ohavná pohádka, kterou nenávidí celá moje rodina, včetně mě. Příběh nic moc a postavy chovající se občas úplně nereálně. A nejvíc ze všeho mi na ní vadí ta připitomnělá napodobenina čerta. Blanarovičová tuhle roli absolutně nezvládla. Navíc je Jindra olysalý! No vážně...Hruď, nohy, snad i ruce...ve výsledku vypadá jako ženamka s parukou (Brali ho voskem veet? Nebo Braun epilátorem? Dodatek: Doporučuju se na tuto pohádku podívat s někým koho a) milujete b) nenávidí tenhle film stejně jako vy. Vyjde z toho báječné odpoledné plné záchvatů smíchu... Dodatek 2: Jediné dvě dobré postavy zde jsou Král a Žán. Ti dva si tu hloupost náramně užívají a výsledkem je aspon nějaká sranda.(2.12.2008)

• - Ve scéně, při které Jindřich (Radek Valenta) s Eliškou (Andrea Černá) běhají na boso po lese, dostali jejich představitelé nápad nalepit si na chodidla náplasti, které by zmírňovaly bolest při každém kroku. Nápad samozřejmě nevyšel, a tak při běhu létaly náplasti všude možně okolo, jen na chodidlech nezůstávaly. (fiLLthe3DD)

• - Přibližně v čase 9:30 je velmi dobře vidět, že Jindřich (Radek Valenta) krmí údajně divokou lišku, která na sobě ale má obojek.
    (Daertelon)

• - Film bol predaný do viac ako 20-tich štátov sveta. (dyfur)