Tady se musím vážně pana Trošky zastat! Podle mého názoru také nejlepší pohádka 90. let a to bohužel zcela bezkonkurenčně!!! Velmi příjemná podívaná, které nechybí vtip ani osobité kouzlo. Za posledních 20 let od revoluce bychom hledali jen opravdu málo povedenějších věcí v oblasti pohádkové tvorby! Pan Troška prostě pohádky umí. A není už tak důležité co si o nich myslíme my, nýbrž to, co si o nich myslí děti. A těm, věřte tomu nebo ne, se tahle pohádka hodně líbí. Kdyby na tomto místě hlasovaly jen ony, byla by výsledná procenta o mnoho vyšší. Krásná "česká" pohádka s krásnými lidovými písněmi si zatracování nezaslouží. Pro ty z Vás, kteří ji snad ještě neviděli, vřele doporučuji!! a to včetně 2.hého pokračování! "ENJOY IT !!!"(9.4.2009)

Zdeněk Troška se pokouší točit pohádky. Vždycky mu to nevyjde. Tohle je snad jediný případ, kdy to jakž takž vyšlo. V celku dobrá zápletka a příjemné scény se sympatickými postavami. Rozhodně jedna z těch dobrých moderních pohádek a jedna z nejlepších pohádek 90. let ve, které je občas i nějaký fajn vtípek. Mám ji v celku rád. Silné 3 hvězdy.(12.8.2010)

Nejsem si jistý tím, zda dokážu zůstat objektivní při hodnocení jákékoliv novodobé pohádky a to zejména proto, že na rozdíl od všech těch klasických československých filmových pohádek, jsou ty dnešní prošpikované triky a efekty, ve snaze je udělat atraktivnější, ale buď to u nás ještě stále neumí, nebo to do těch klasických pohádek prostě nepatří. Zdeněk Troška se s tím dokázal ukázkově poprat a přihmouřím li oči, tak to co nám Princezna ze mlejna předvádí, je asi to nejlepší co dnešní moderní filmové pohádky nabízí.(6.12.2014)

Ajaj, to stigma jménem Troška... Tak nízké hodnocení této pohádky, to nemůžu pochopit. Proč jen 60%? Ze všech našich pohádek, které byly natočeny v posledních dvaceti letech, je tato suverénně jedna z nejlepších (stejně jako podobně podhodnocený Kouzelný měšec). Chybí jí něco? Vůbec nic, správná česká pohádka, jak má být!(13.10.2010)

• Marthos

Sluncem zalitá malebná jihočeská krajina se zlatými klasy, křišťálovým rybníkem a uvřísklým čerchmantem. Pozastavovat se nad desetiletí přetrvávající masovou popularitou Troškovy pohádky je holý nesmysl. Je to přesně ten typ filmu, který cílového diváka plně zaujme a osloví. A jako takový ho i respektuji.(4.10.2008)

• - Při cestě Jindřicha (Radek Valenta) z rodného domu si lze všimnout mraveniště a lišky. Jedná se o stejné objekty, které pak v závěru filmu hrají poměrně velkou roli. (ricky4)

• - Scéna, kdy vodník (princezna Vodněna - Jakub Zindulka) a čert (princezna Belzuba - Yvetta Blanarovičová) chtějí pro Jindřicha (Radek Valenta) sehnat nějakou princeznu, je natáčena na zámku v Březnici (okr. Příbram). (Záry)

• - Obec, ze které Jindřich (Radek Valenta) odchází do světa, jsou Nahořany. (M.B)