• Marthos

Sluncem zalitá malebná jihočeská krajina se zlatými klasy, křišťálovým rybníkem a uvřísklým čerchmantem. Pozastavovat se nad desetiletí přetrvávající masovou popularitou Troškovy pohádky je holý nesmysl. Je to přesně ten typ filmu, který cílového diváka plně zaujme a osloví. A jako takový ho i respektuji.(4.10.2008)

Podle me jedna z nejlepsich novodobejch pohadek a to hlavne diky faktu, ze spis nez pohadka to je komedie a to hlavne zasluhou vedlejsich postav. Hlavni dvojice je takova sice krapet netradicni, ale prece jen klasicka pohadkova romantika, ale postavy jako vodnik, knizepan, carodejnice a hlavne cert dodavaj filmu 90% vtipu a to vtipu na pohadku velice slusnejch. A ani se neomrzi to certovo kvikani, za coz muze hlavne Blanarovicova, ktera je fakt skvela. Moc prijemna a vtipna pohadka.(4.12.2007)

Není to žádný vrchol pohádkové tvorby. Jindřich je debil, prakticky za něj všechno udělá někdo jiný (předně mravenci nebo lišky), duo vodník/čert za čas začne pěkně brnkat na nervy, stejně tak "Žán" a knížepán. Ale musím se přiznat, že několik věcí se mi tam líbilo. Předně docela hezké písničky, sem tam dokonce závan pohádkové atmošky a několik dobrých herců (nepočítám ani hošánka Jindřicha ani jeho sličnou "princeznu" Elišku). Navíc je to asi nejlepší pohádka od Trošky, jeho Jasněnka a létající švec se mi totiž nikdy nelíbila. A rozhodně je tu tak o 50% míň řevu, ječení a dalších ruchů, než ve druhém dílu.(3.3.2011)

Troška točí své osobité pohádky ve stylu svých venkovských komedií, jen je celý děj pohádkový, primárně určený pro děti, k vidění jsou krásné lokace a skvělé kostýmy. Bohužel všechny pohádky, Princeznu ze mlejna nevyjímaje, jsou hrozně ukřičené, vystupují tam postavičky, které se pitvoří, poskakují a dělají všemožné eskapády, které při opakovaném sledování lezou krkem. První Princezna je v tomto ohledu ukázkovým příkladem, zároveň však díky krásnému prostředí a milé postavě dcery mlynáře v podání mladinké Andrei Černé se dá zvládnout. Srovnávat ale tuto Troškovu dnes již klasiku se starými dobrými princeznami ať už pyšnými, zlatovlasými, se zlatou hvězdou či tu umouněnou od popela, se snad ani nedá. Snesitelný průměr.(25.12.2013)

Tato pohádka je snad jediná, co u nás vznikla, jenž sází všechno na děti pod deset let. Pro dospělé, či starší dítka může bát problematická. Hřejivost, infaltivní humor a hlavně herecké přehrávání je zde víc než přehnané. Výprava je však nádherná, zvláště onen mlýn je jak od mistra Lady (jen schází sních). Já osobně nemá Princeznu ze mlejna moc v oblibě, ale jedná se o dobře odvedenou pohádku (narozdíl od Z pekla štěstí).(30.1.2007)

• - Andrea Černá měla při natáčení prvního i druhého dílu paruku. (Janek2002)

• - Při cestě Jindřicha (Radek Valenta) z rodného domu si lze všimnout mraveniště a lišky. Jedná se o stejné objekty, které pak v závěru filmu hrají poměrně velkou roli. (ricky4)

• - Některé lesní scény byly použity dvakrát tzn., že stejné záběry z lesa na začátku filmu se objevují i na konci filmu, ačkoli mezitím urazil Jindřich (Radek Valenta) velkou vzdálenost. (ricky4)