• Lima

Šipky zabodnuté šipky do zadku, farář sledující porno, sprostě nadávající babka, ramboidní žena - jasně je to děsná bžunda a jistě je spousta lidí, kteří se u toho svíjejí smíchy. Já mezi ně evidentně nepatřím. Tenhle lidový humor mi prostě nesedí, ale nijak ho neodsuzuji. Každému, co jeho jest.(4.1.2003)

• Galadriel

Celkem to nechápu, ale u tohohle dílu jsem se párkrát i zasmála, z mého pohledu o fousínek lepší než první díl.(26.12.2009)

Pro celou trilogii platí, že na prvních deset repríz je to skvělá komedie. Jenže neustálým opakováním ztratilo Troškovo dílo svoje kouzlo...ale stejně je Pár facek můj nejoblíbenější díl.(29.5.2003)

• Tosim

Nechápu, proč se všem těm dementním komediím říká lidové, když by se na ně bez újmy na zdraví mohla dívat snad jen zvířátka.(15.5.2003)

• Radyo

Poněkud podbízívá komedie, přesto se v ní ještě najde několik míst, kdy se divák smíchy takřka neudrží v křesle. Oproti jedničce ale výrazný pokles.(30.12.2003)

Vzpomínám si, jak jsem se na tenhle biják dostal do beznadějně vyprodanýho kina, kde lidi seděli i na přistavených židlích a dokonce i na schodech. Aby ne, protože tohle je prdelačka jak bejk. Naprosto bezelstně natočená komedie s cílem pobavit a nikoli vydělat. Hlášky z filmu by zaplnily celý Rusko ( Nějakej dědek se tam furt modlí, žádný kozy, co je to za blbej film ) a záverečná bitka...kam se na Helenku Růžičkovou sere Bruce Lee, fakt bych od ní nechtěl nafasovat. Poctivá komedie, která ve svý době dělala z kin přecpaný tábory plný smíchu a ten smích, to léto a ta komediální upřimnost, jde z toho filmu pořád.(16.10.2013)

• Djkoma

Trošku? Ne děkuji, raději nic.(7.1.2006)

Jednicka me pomerne uspokojila, ale toto pokracovani mi pripada prece jen vice vtipne a propracovanejsi - i kdyz zaverecnou bitvu si opravdu mohli odpustit - ale to by se musel zmenit asi i nazev(25.7.2002)

Vrchol žánru agro komedie. Něco tak ukrutně buranského a křupanského se hned tak nevidí, sleduji to s podobnou rozkoší, s jakou si občas vyslechnu píseň zábavovkové kapely. Je to tak blbé, až to rozesmívá. Upřímně naivní, prvoplánové a přitom svým zvláštním způsobem zvrhle pravdivé. Blbost některých gagů je tak krystalická a neředěná, že mě dostávají i na stý pokus. Troška je sice daleko za hranicemi vkusu, ale přesto si dokáže držet určitý standard a hrubý mustr, který filmu dodává jakous takous ucelenost. Pokud chci vidět skutečnou esenci českého vidláctví, pustím si Slunce, seno a pár facek. Nehodlám řešit, zda je to taková vidlárna záměrně, či nezáměrně. Prostě to fachá. Pravý filmový kompost s nezapomenutelným aromatem kravského trusu a hnoje.(3.2.2006)

• Radek99

Absolutní Troška! (angl. Absolut Troska!)(29.7.2011)

• DaViD´82

Italové mají na fackovačky Buda Spencera s Terencem Hillem. My máme Helenku Růžičkovou a Standu Třísku. A teď babo raď kdo z nich je lepší. Já myslím, že by je Helča složila na jednu hromadu raz dva. Ale to by museli taloši zavítat až do Hoštic (pravda hned v následujícím díle se k tomu schylovalo) a takový machři nejsou ani ti dva. Srabi jedni. Já jsem taky srab a tak vím jedno. Ani já si nehodlám znovu potykat s Troškovou lidově vlezlou koméd... ehm, tragédií.(10.6.2008)

• Nathalie

Na štáb pražilo Slunce, režisér měl v hlavě Seno a herci by si kolektivně zasloužili mnohem víc než jen Pár facek:)(9.5.2007)

:::::::::::::::::::::::::: Možná je to blbost, ale taky česká klasika ! :::::::::::::::::::::::::(10.4.2009)

// Production Companies: Filmové studio Barrandov //(14.5.2011)

• novoten

Úsměvné momenty jsou přebity až přílišnou ukřičeností a i přes několik dobře padnoucích hereckých výkonů se na vyšší hodnocení zkrátka nedostanu. Dříve bych býval smířlivější, ale ta Troškova řvoucí hrdost na vesnický život je takhle s odstupem nesnesitelná.(23.12.2004)

Pokracovani se nese ve stejnem duchu jako prvni dil, takze plati to co pro nej. Spousta komickejch situaci, uzasnejch hlasek, silenejch postav a rvacka na zaver. Hodne dobrej je farar Otik. Vyborna zabava a muj oblibenej film.(6.3.2005)

Já mám tenhle typ vesnického humoru Zdeňka Trošky prostě rád. A navíc jsem Volyňák, takže pochopte, že tady se jedná o srdeční záležitost :-)))......(15.9.2007)

Dodatečně hodnotím.....druhý díl byl ještě OK, ale trojka už se nějak vymkla z rukou, to už nebylo vončo.(25.7.2018)

• dobytek

Zdeněk Troška točil samý sračky. Myslel si, že je to známka punku. Mě teda malicherný problémy několika naprosto zbytečnejch existencí, který všichni vypadaj, že postrádaj jakýkoliv známky inteligence, zkrátka vůbec neberou. Narozdál od Civala jsem se jednou zasmál. Pobavil mě ten dabing porna. Ale to je asi tak všechno. Jako komedie tim pádem NIC. A jako cokoliv jinýho taky nic. Osudy živočicháře Bédy a účetní JZD Evičky mě holt k obrazovce nepřitáhnou.(1.5.2006)

• Mr.Apache

Přelom 80. a 90. let jsem trávil mezi ostravskou galérkou v hospodě na nádraží Střed. Můj tamní přítel Tibor (jenž si na pivo vydělával prodejem triček s Havlem, která šla výborně na odbyt) mě jednoho dne požádal o malou službu. Šlo o to, že si sjednal rande s jednou holkou, ale něco mu do toho vlezlo - jestli bych s ní tedy nemohl zajít do kina, kam ona už zakoupila lístky. Když jsem se dozvěděl o jaký film jde, nebyl jsem věru nadšen. Nakonec mě Tibor přemluvil k nepříliš ochotnému souhlasu. Řeknu vám, každá zkušenost dobrá, ale tohle bylo peklo. Kdybyste si takovou dobu tříbili vkus pravidelným sledováním pořadu Kunst Stucke na rakouské televizi, jako jsem to coby mazák dělal na vojně já, a v civilu pak trávili volný čas např. četbou Buňuelovy autobiografie Do posledního dechu, taky by se vám to nelíbilo. Byl jsem mladým intelektuálem, seděl jsem v kině a zíral na Slunce, seno a pár facek. Každou z nich jsem přímo fyzicky cítil. To mě s gustem fackoval sám Troška za to, že se nesměju s ostatními. Trpěl jsem jako hovado, zatímco slečna dávala nepokrytě najevo, že by nebyla proti tomu, aby se náš "vztah" nějak více upevnil. Své záchvaty veselí prokládala udivenými dotazy, cože se mi to vlastně stalo. Byla to tortura, a já prosil všemohoucího ať už to skončí. Jakmile jsme spolu s davem spokojených a vysmátých diváků vyšli do mrazivého večera, rychle jsem se s ní rozloučil, skočil do první tramvaje, a jel do hospody na Střed zabít Tibora.(28.8.2007)

"Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám, velebnosti." Komando drben, jedinečně citlivý farář, první porno i sousedské vyřizování účtů mě opět pobavilo, ale kam se hrabe obyčejná nevěra na vědeckou metodu dojivosti krav v závislosti na kultuře prostředí. To se prostě nedá srovnat. Nicméně jsem se opět celkem pobavil a jelikož se na konci všichni jedinečně poprali, tak se za to zase tak moc nestydím.(14.7.2016)

I druhej díl je skvělá česká komedie a podle mě i stejně zábavná jako první díl. Zůstali skoro všichni herci i vesničani a třeba taková Helena Růžičková nemá chybu. Mam jen jedinou výtku a to je trochu delší stopáž na komedii, protože komedie delší než 2 hodiny trochu omrzí, ale stejně je to zábavný a spolu s prvním dílem nejlepší film Zdeňka Trošky(8.9.2005)

• Skejpr

Ehhh... Ne!(19.5.2009)

Já přece jenom ještě pamatuju atmosféru před rokem 89, kdy se ty politicky mířené hlášky setkávaly s obrovským ohlasem u publika. Bylo mi 10 a s rodinou jsem na tom byl dvakrát (letňák ve Zbiroze, Kyjev v Praze Dejvicích), pokaždý kino narvaný k prasknutí, sedělo se i na schodech a hurónský smích provázel hlášky "Ať se propadnu do západního Německa" či "my jsme tu s tou přestavbou tak daleko, že už dnes se máme líp než zítra. Pozítří. Včera. Řekla jsem něco blbě, předsedóó?" A za to, co to ve svý době pro lidi znamenalo, si to dobrý hodnocení zaslouží. Naprosto podepisuju, co píše salahadin. BTW táta prožil dětství v Bavorově, podle něj je to spíš drama ze života než komedie. Uživatel sun.eagle to v první větě komentáře vystihuje naprosto přesně.(23.1.2007)

• Segrestor

Zde již bilo do očí, kam vlastně pan Troska směřuje. Do prdele české malosti. Jednou ale ten snímek bude mít vypovědní hodnotu, tak přísaháme. Budoucí generace se zcela vážnými tvářemi bude se na tuto frašku dívat a děsit se té... no, ehm, lidovosti.(23.1.2013)

• Gilmour93

..každé zboží má svého kupce. Hoštické Rififi.(28.1.2009)

Podle mne se dá říct, že je to jedna z kultovních československých komedií, které se panu Troškovi povedly :-)(3.8.2012)

Rovnako dobré ako jednička. Veselka ako má byť a to s poriadnou márovačkou.(5.10.2005)

Série, která je dokonalou reflexí národního filmového cítění, aneb film = sranda s pár hláškama.(8.10.2005)

Kdysi jsem se na SSA... díval docela rád, ale čím jsem starší tím víc mi to leze krkem. Ta pitomá melodie. Laciné vtipy. Ale pořád je to lepší než drtivá většina toho co vzniká teď.(14.7.2009)

Nechci vypadat jako intelektuál opovrhující jednoduchou českou komedií navíc zrežírovanou Troškou, ale nemůžu si pomoct, mě je vždycky u těhle komedií hrozně trapně. Trapně za "vtipné situace", trapně za hudbu, trapně za zápletky a trapně za některé herce, kteří v tom - kdovíproč - hrají (Lábus, Jirásková). Zase ale abych úplně neodsuzovala, má to pár dost vtipných momentů (ten antický souboj, konečná bitka), až se nechce věřit, kam to Troška během času sklouznul.(11.2.2011)

Zábava pokračuje, i když tady se Zdeněk Troška utnul hlavně ve stopáži. 128 minut je na komedii hodně a závěrečné dvacetiminutové fackování si mohl odpustit.(27.3.2005)

Helena Růžičková - (Škopková) +++ Stanislav Tříska - (Škopek) +++ Veronika Kánská - (Blažena) +++ Petra Pyšová - (Miluna) +++ Marie Švecová - (Keliška) +++ Valerie Kaplanová - (Babička) +++ Martin Šotola - (Jirka) +++ Miroslav Zounar - (Předseda) +++ Jiří Lábus - (Béďa) +++ Pavel Vondruška - (Tajemník) +++ Luděk Kopřiva - (Farář) +++ Jiřina Jirásková - (Hubičková) +++ Jiří Růžička - (Josef) +++(19.10.2013)

Vesnická fraška, zrcadlo českého národa?(18.2.2009)

Nevím, co tu většina z váš má proti této bláznivé komedii :) Na českou scénu velice kvalitní a zábavný film, realistické rozhovory, legendární herci. Pro mě je tato trilogie po Pelíškách, to nejlepší, co vzniklo na komediální úrovni v české kotlině.(22.7.2005)

Tohle milovanému/nenáviděnému Troškovi sedlo. Divák si i po letech přeje, aby se už konečně objevila stará Škopková, všechny zfackovala, zanadávala na chlastání starého, rytí tužkou mladého. „A že je trochu při těle. Se podívej v televizi, jaký jsou tam tlustý. A proč? Protože se maj!“(14.10.2014)

• MM_Ramone

V roku 1989 mala kino premieru druhá časť ľudovo buranskej komédie zo života prostých občanov juhočeskej dedinky Hoštice. Režisér Zdeněk Troška vyprodukoval film "Slunce, seno a pár facek". Je to pokračovanie snímku "Slunce, seno, jahody", ktorý natočil šesť rokov pred tým. Podarilo sa mu dať dohromady takmer všetkých hercov i nehercov z pôvodneho filmu. Obklopil sa tými istými spolupracovníkmi (hudba: Karel Vágner, kamera: Josef Hanuš, scenár: Petr Markov) a celé to pojal v rovnakom duchu jednoduchej vidieckej komédie. Takže sa dá povedať, že je to v podstate taká istá krávovina ako jednička. **(5.9.2015)

Na adresu tvrdých kritiků pokleslosti tohoto filmu podotýkám, že si v něm mohli užít i klasika dramatu nejklasikovějšího, a sice toho, co hruškou třese. Zajisté nepřeslechli větu: "...Vstaň, slunce spanilé, a doraz lunu, jež beztoho už bledne závistí, žes mnohem krásnější, ač její služka...." . Není-liž pravda?(2.5.2016)

Točit pokračování "jahod" skutečně nebylo třeba. I z tohoto filmu se však ještě dá vyždímat pár docela vtipvých scén. Hlavně díky hercům.(17.12.2005)

• sepp

Film pokracuje ve stopach minuleho dilu, dalsi dil Troskovy vesnicke sagy neprichazi s nicim novym.(4.9.2003)

Helena Růžičková rules! Film by se neměl jmenovat pár facek ale milion facek. Fackuje se tady pořád a není snad postavy, která by ani jednu nechytla.(18.5.2007)

Nejlepší Troškův film a vrchol vesnické trilogie. Proti jedničce je rozmáchlejší, bere si na paškál více situací a zdejší místopis/osobopis šlape na sto procent. Princip celé série recykluje vesnické zvyky, které po použití vrací zpět na místo v notně přemrštěné verzi a kupodivu není ve své logice úplně stupidní - je to trefné. Oddechové, blbé, zábavné. Nic víc.(26.12.2006)

• paascha

fuj, ještě horší néž odpad(23.7.2007)

Už se perou! Já to od začátku říkala, že si čumáky rozbijou!!! Cha Chá! Mno tak znáte můj názor na domácí buranskou kulturu a na pana režiséra Trosku a většinu jeho tvorby, ale tohle je výjimka potvrzující pravidlo. Taková kadence hlášek situací a vskutku brutálního humoru se prostě jenom tak nevidí. Jo tady si Troška ještě dokázal z toho buranství a typicky Český malosti udělat vkusně srandu a ne to hrdě prezentovat jako styl života jak to činí dneska. Pro mě zkrátka nejzásadnější Česká komedie všech dob!!!!!100%(14.12.2014)

Facky lítaj vzduchem o 106. Vtipných scének taky celkem dost a drží si své osobité kouzlo. Pár pikantních hlášek. 60%(31.12.2007)

Geniální parodie na dnešní společnost a život v ní....lidová filosofie vždy zabírala v časech nejhorších.! :-)(29.7.2008)

V rámci série ještě ujde, ale že bych si tuto komedii, resp. celou trilogii, mohl pouštět několikrát do roka (jako jiné), tak to ne. Škopkovi ode mě dostanou rovné 3*.(12.10.2010)

Druhý díl působí vyrovnanějším a dotaženějším dojmem než první část, která se ještě hledala. Rvačkový konec už bohužel dospěl do vyložené crazy komedie, což kazí celkový dobrý dojem. Ale hromady kultovních hlášek a skvělá Růžičková dělají z tohoto filmu klasiku která nestárne a rád se na ni podívám každý rok. Druhý díl této pohodové série (viz koment k dílu prvnímu) již mnohem více tlačí na pilu, což s sebou nese následující jevy – jsou zde lepší fóry než v jedničce, ale těch trapných a trapnějších výrazně přibylo; postavy jsou lépe prokresleny (prostě je víc známe), bohužel často do značně bláznivější a neuvěřitelnější roviny; konec není komedie, konec je groteska. Celkově vzato, s druhým díle již mě nepojí taková nostalgická vzpomínka jako s Jahodami, přesto si myslím, že horší než průměrné hodnocení (především s přihlédnutím k třetímu dílu) si určitě nezaslouží.(19.2.2008)

Tati, tebe taky mlátila maminka? - Ne, jenom ta tvoje! :D Ten kluk byl ale chudák, když jich tolik musel schytat a nejenom on od paní Škopkové. Možná o něco horší než jahody, ale na druhou stranu je o hodně delší a tím pádem se tu najde víc situací, které přímo vybízejí k zasmátí.(12.5.2012)

Na tomhle filmu je nejšílenější, že je to věrný obraz české mentality. proto tomu dávám plný počet a modlím se, ať to nevidí nikdo z mých zahraničních kamarádů(5.5.2013)

• JohnnyD

Už tu začala degradácia. Problémom faciek je najmä varenie z vody, úbohosť prišla až v treťom diele.(3.2.2013)

50%(21.5.2007)

Téhle komedii se asi nebudou smát dvě skupiny lidí: ti, co nezažili komanče a ti, co nezažili klasickou vesnici a vztahy v ní, protože Troška většinu z toho dobře zparodoval a reálně zobrazil, že každé hodnocení typu odpad! je trochu neopodstatněný. Lepší než všechny současný komedie, hlášky dávno zlidověly, neherci hrajou skvěle, herci do vesnickýho prostředí zapadli jak ozubený kolečka v hodinkách a scény s Valerií Kaplanovou jsou prostě to nejlepší z celýho filmu. "Když vy břízoly, tak my kachličky..." jak nadčasový lidský rys. Nebo věta, kterou jsem v mládí slýchával také při identické situaci, kdy vypadl v celé dědině el. proud: "Do prčic, kterej blbec zase!" Nebo shánění ženichů středověkým způsobem, věděli jste, že takto to může fungovat dodnes? A všimli jste si, že se ve filmu hádá jen Škopková s Konopnicí a že chlapi ne? A ty vesnické drbny nevymřely, ale žijí dodnes a žít budou až do skončení světa.(12.1.2007)

Růžičková je nepřekonatelná.(5.3.2010)

• Legas

Volnému pokračování chybí slunce. Už je to jen seno a pár facek. Co bylo dobré, zůstává prakticky bez jakýchkoli změn.(7.4.2003)

Každý deň sa nevidí, aby sa plátnom preháňala echt paleolitická venuša. Stará dobrá matriarchálna Magna Mater ochraňuje rodinný kozub až triesky (šípky) lietajú a na milosť dokonca berie i starého, hoci ten má hnusné k a nikdy nevidel samicu s tvrdým (y). Ex-Magna Mater je vypoklonkovaná mimo jaskyňu a tajne buduje Stonehenge ("Maminko, nač jsou vám kameny v posteli?!"), velebný šaman sa dovoláva Panenky Skákavej a divožienka Kelišová žije len prirodzeným procesom nadobúdania informácií nevyčísliteľnej hodnoty. V dome i na priedomí sa odohráva ukážková biedermeierovská trojgeneračná pohoda so zdôraznením pojmov ako sú dôstojnosť, zbožnosť, prívetivosť... Tento film mal už v čase vzniku kultový status a jeho dnešné desivo nízke hodnotenie si vysvetľujem jedine skresľujúcou optikou šialených hrôz, ktoré Troška začal produkovať po revolúcii. Ako vidím, bratia Česi si túto drasticko naturalistickú hypercrazy komédiu so zmyslom pre extrémne burleskný humor a neodolateľným paradokumentárnym drajvom v posteľových a stolových konverzačných scénach nijak zvlášť nepovažujú. Tak im treba. Mám šťastie, ja som si ju kráľovsky užil.(4.7.2009)

Vím, že nadhodnocuji, ale v porovnání s prvním dílem a hlavně tou třetí sračkou si tohle prostě ještě tu jednu hvězdu navíc zaslouží. Pro mě asi nejlepší Troškovo "dílo".(4.2.2011)

První dvě "slunce sena" se IMHO Troškovi náramně povedla. Dost jim asi ubližuje fakt, že je do zblbnutí opakují v televizi - no a možná je zpětně poškozuje Troškova současná tvorba, která snad až na celkem ucházející první Princeznu ze mlejna a jakž takž koukatelnou Andělskou tvář opravdu stojí vesměs za vyliž. Ale "jahody" a "pár facek" klidně zařadím do zlatého fondu české kinematografie a s klidem se pod to podepíšu. Bez ironie.(27.8.2007)

Jděte se s tím Troškou bodnout, ubožáci, polovina vás odsuzuje jeho filmy půl roku před tím, než jdou vůbec do kin, a kdyby to nebylo bloklé, sázeli byste tam ve stejnou dobu odpady!. Navíc jako "sci-fi" může tuhle komedii označit jen ten, kdo pochází z neosobního betonového města, protože přesně TAKHLE to na českých vesnicích vypadalo a vlastně ještě vypadá; změnil se jen režim, oblečení a technologie... Dokonale pravdivá sonda do hlubin mentality národa českého.;-)(23.7.2008)

Nejlepší díl ze všech. Zaráží mě relativně nízké hodnocení filmu, ale nevadí. Film má dvojhodinovou stipáž což je dobře, furt se tu něco děje, film je bláznivější nže jednička, dokonalé herecké výkony má, tomuto filmu je opravdu málo co vytknout. Růžičková je opět dokonalá. Kaplanová co hrála starou babku se mi líbila víc, než ta co hrála v jedničce. Film nemá chybu a proto ho hodnotim na maximum, na 100% = *****(25.10.2012)

V jihočeské vesničce Hoštice se připravuje rodina Škopkových na Blaženčinu svatbu. Tu chce překazit její zhrzená sokyně Miluna, která zlomyslně rozhlásí, že nevěstin ženich Venca má nemanželské dítě...Perfektní komedie, která vždy zaručeně pobaví svojí groteskní komikou a originálními gagy. 100%(21.2.2009)

Nejlepší díl celé trilogie - snad také proto, že co cenzura vystřihla Troškovi z prvního dílu, bylo částečně do druhého zakomponováno. Každopádně diváci se v létě 1989 hodně dobře bavili a scéna s policajty, tedy příslušníky VB, v závěru vyvolávala hurónské salvy smíchu. ,,Matoušková (sedající na koště), už zas? Vono nestačí, že vás dvakrát sestřelili?" Možná je problém v tom, když se Slunce sledují jen jako komedie...charaktery postav jsou totiž opravdu ze života a nastavují zrcadlo i mnohým z těch, co ani z venkova nejsou. Rozhodně soudobé české komedie nejen že nebaví, ale z větší části jsou vrcholem stupidity a trapnosti ( kam bohužel spadly i všechny Kameňáky....). Prosimvás, soudružky děvčata...hale předsedo, neurážej....(5.8.2010)

Růžičková je skvělá, ale jinak to celkově stojí za prd. Akorát u prvotřídního dabingu porna a pořadů o svatých jsem se vyloženě zasmál, ale krom toho slabota. Z dětství mám Slunce seno spojeno s dvěma hodinami skvělého humoru, leč tato představa se dnes jeví více než komicky. Jako malému mi zřejmě stačilo málo... 50%(12.8.2010)

Vtipnější a vůbec celkově lepší než jednička. Nejlepší díl (ale i tak je to pořád jen laciná a buranská komedie). 70 %(12.11.2003)

"Mami, co je to coura?" Treeesk! K tomu viac netreba čo dodávať:D(26.6.2010)

Co by to bylo za veselku, aby se tam lidi nepobili. Tady je to na konci trochu extrémní rvačka. Podle mě nejlepší díl. Dost dobré je, jak si Škopková s Konopníkovou hází ty věci přes plot. A fór s výměnou video kazet je prostě geniální: "Ó bože, ó bože." :D(1.2.2013)

• bassator

Viděno 6x cca - 20%(2.2.2009)

Zlomové dílo Zdeňka Trošky... K tomu zlomu dojde zhruba v polovině filmu, kdy se do té doby úsměvná nenáročná letní komedie mění v nezábavnou křeč naznačující jakým směrem se do budoucna vydá nejen hoštická série. "My už dnes se máme lépe než zítra," tak zůstává nejen nesmrtelnou, ale i vskutku prorockou hláškou nejen pokud jde o další Troškovu tvorbu.(5.6.2011)

Stydím se dát Troškovi čtyři hvězdičky, ale nemohu si pomoci. Když jsem Pár facek viděl ve čtrnácti v kině, svíjell jsem se smíchy, a při pozdějším zhlédnutí v dospělosti jsem na tom nebyl o mnoho lépe. Prostě se mu to povedlo. Je to bláznivá komedie sice nízké kategorie, ale dokonale podařená. Herci i neherci podle mne přesně vystihli své charaktery (dá-li se zde mluvit o charakterech) i celkovou atmosféru. Hláška „Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám, velebnosti...“ byla pro mne kultovní. Záměna véháesek s pornem a se životem světce – uvědomte si, že je to ještě v socialistických osumdesátých letech, kdy obojí takový artikl byl pro komunistický policejní stát nežádoucí – bomba. A ten totožný dabér – pamětníci ocení. Mimochodem, farář (byť karikovaný) jako jedna z předních mocností v obci – i to je na tehdejší dobu síla. Troškovi se v této komedii jako v málokteré z celé éry normalizace podařilo pobavit diváky způsobem, který ostentativně pohrdá socialistickým statem quo. Několik filmů z té doby dokázalo tehdejší poměry i dost odvážně kritizovat, jiné je dokázaly ignorovat, ale takto na ně sr...t jako tady, s tím jsem se snad nesetkal. Pár fackami Troška překonal rovněž podařené „Jahody“. Poslední díl, Slunce, seno, erotika, už vyznívá hodně trapně a místy zcela zoufale.(19.2.2011)

Pan Troška opět zasahuje... Druhé Slunce drží ještě jakýs takýs průměrný buranský standard... to co ale přišlo potom...(2.4.2004)

Troškuv nejlepší film který zkouknu klidně nekdy rád znova.. vtipné až ztoho huba bolí.(4.2.2013)

Dnes už geniální věc, hlavně kvůli celé škále skvělých a dnes nežijících herců. Asi nejlepší z celé trilogie. * * * *(4.4.2019)

• klerik

Na úrovni Kameňákov. Troška si vždy išiel svojou cestou...(7.1.2007)

• triatlet

Helena Růžičková usměrňuje herecký soubor a vyvolá sice občas pousmání, ale celkově je na scénáři patrná už křečovitost.(9.7.2008)

Viděno už asi po desáté a pořád slušná zábava. Pokud se dá mluvit o tom, že existuje český humor, tedy humor, který je typický pro náš národ, tak tady ho máme. Pravá vesnická komedie a věrné znázornění českého člověka se svými klady i zápory. V některých jihomoravských vesničkách to takhle chodí dodnes. O tom jsem přesvědčen :-))) 70%(14.4.2009)

Opovrhuji boomem kolem "Kameňáku", jehož trilogii považuju za tu bezpochyby nejhorší ze všech a popravdě ani ostatní části této vesnické trilogie tolik nefungují ale tuhle prostřední část fakt můžu. Legendární hlášky a skvělá Helena Růžičková. Nebojim se dát plný počet.(13.5.2007)

For ME 76%(3.8.2007)

• Ivoshek

Na prvním díle mně ještě bavilo, jak si Troška celkem nekompromisně dělal srandu z místních obyvatel, tady už mě to nějak nebralo. Ale jeden dva vtripné momenty se najdou, tak aspoň za to jedna hvězdička.(27.6.2008)

• sinp

Bylo dobře, že se Troška nevrhnul po hlavě do dalšího dílu a nechal filmu čas. To pomohlo po scénáristické stránce a rovněž je druhý díl profesionálnější. Mohl si odpustit stopáž skoro dvě hodiny, nad kterou musíte kroutit hlavou. Je pravda, že v některých pasážích tahle bláznivina ještě překonává první díl, ale ta trefnost (tak důležitá pro "jahody") je na míle daleko. Její absence značí místy až pokleslou zábavu. Přesto, pokud je pro Vás jednička srdcovka, jednu si přidejte.(28.10.2005)

• Marthos

Jednou stačilo.(4.10.2008)

Trošku slabšie, ale stále veľmi dobré pokračovanie. Hoci prvý film ma naozaj bavil, druhý snímok už začína pokrivkávať.. Kŕčovitá snaha o humor za každú cenu mi ide silno proti srsti. Niektoré scény mi pripadajú trochu trápne nehľadiac na neúnosnú dĺžku filmu. Záverečné fackovacie finále ma naozaj nebavilo. Škoda. Komu sa páčil prvý diel asi sa mu bude páčiť aj tento, vtipov je tu stále dosť a starí herci zostali.(3.2.2015)

Nemůžu si pomoct, ale těch facek bylo fakt hodně:-)(14.6.2008)

Nechápu, co někteří lidi mají proti Troškovi. Dyť ty jeho filmy jsou tak typicky české a ukazují tu naši pravou furiantskou a poněkud snobskou náturu (když oni kachličky, tak my na štok) české vesnice v pravém světle a navíc s humorem. Vzpamatujte se lidičky, ten film přece není jenom obyčejná komedie. Je to vaše zrcadlo!!!!! Nebo právě to, že se v tom sami vidíte vám všem úzkoprsým tak moc vadí? Dávám "jen" tři hvězdičky, ten předcházející díl byl přece jenom o něco lepší.(13.7.2007)

Najlepší diel zo série. Česká kultovka, ktorá bude stále nachádzať nových fanúšikov.(8.2.2010)

Trocha facek vůbec neuškodí.(4.9.2018)

Druhý díl Troškovy trilogie mírně zaostává za prvním dílem, a proto musím ubrat na 3*. Ale opět mě ty hlášky rozesmály, i když jsem to už slyšel mockrát, ale stále fungují. Helena Růžičková nezklamala a opět mě pobavila. Zkrátka předposlední povedený Troškův film, přičemž tím posledním je Princezna ze mlejna.(11.8.2010)

Přepálená stopáž, ale jinak skutečně pohodová letní komedie s několika nezapomenutelnými hláškami, zbytečnými erotickými narážkami, ale celkově prostě potěší i po letech.(10.5.2013)

Klasika, kterou vždycky rád uvidím. Nehodnotím kvalitu snímku atp.. To nemá ani smysl. Po humorné stránce však výborný. Hodnocení: 60%(6.4.2008)

Ač tento film znám od svých desíti (tedy už přes dvacet let) nazpaměť, pořád mě dokáže nahlas rozesmát a ještě se stane, že objevím skrytý vtípek. Kelišová, Konopníková a Cecilka, nesmrtelná trojka, která mě fakt dostává. Jednoznačně nejlepší díl trilogie. A že to dávají pořád dokola? Nutí vás snad někdo dívat se na to pokaždý, když to dávaj? Stežuje si takhle někdo u filmů s Burianem?(10.4.2009)

Nic velkého se nezměnilo. Helča je stále stejně tlustá, Zdenda je stále stejně teplý a film je stále stejně dobrý. Vlastně přibylo pouze pár dobře mířených facek. Stejné tedy bude i moje hodnocení.(21.9.2013)

• Blofeld

Nejlepším fórkem na téhle "komedii" bylo prohození kazet, což vlastně není ani moc vtipné. Tak jak to, že se ještě nesmějete? A ke komentáři od pjotra 78 (jestli to tak neskloňujete, tak pardon): přirovnávat Trošku k Allenovi je naprosto šílené.(15.4.2005)

Troška nastavuje zrcadlo celému národu a to dosť realisticky a neľútostne, zároveň však neskutočne vtipne! Rozhodne sa naň budem dívať opakovane.(24.9.2013)

Druhý díl neztrácí tempo a je opět hodně vtipný. Za mě 100 %)(1.4.2015)

CITÁT - Odstup, sílo nečistá!..........(4.11.2012)

NOVA HD (4:3) - Komentář je úplně stejný jako ten ke třetímu dílu.(31.12.2012)

Dvojka, která vtipem a tempem předčila jedničku. Bláznivá komedie plná facek...(16.7.2018)

Googlak napsal perfektní koment ;D Táto zlatý tvoje chrápání ;-D(2.4.2011)

Ještě o kousíček lepší než jednička, pořád stejná sranda a spousta skvělých hlášek. Prostě klasika všech klasik. Vítáme vás na tradiční buranské svatbě, jakou svět ještě neviděl ( Ale takhle obráceně?)...(11.2.2010)

Druhá z trilogie Zdeňka Trošky o osudech lidí z jedné jihočeské vesničky. Jejich každodenní starosti naprosto přesně a s humorem vystihuje pan režisér ve všech dílech. Aby ne, vždyť je to jeho rodná víska a polovina obyvatel jsou jeho příbuzní. Ústředním motivem tohoto dílu je chystaná svatba Blaženy Škopkové. Je to humorné, ale ne každý má tento druh humoru rád. Já ano.(3.4.2003)

Po deseti vidění mě to stále bavilo, ale ty TV reprízy to naprosto zkazili. I tak skvělý oddech.(8.5.2003)

• sta

S přibývajícími reprízami se strácí i poslední Troška humoru, která v tomto "dřevním" veledíle kdysi byla.(28.5.2003)

"Tati, a bila tě někdy tvoje maminka ??" - "Ne, jenom ta tvoje !!" ;)(11.8.2015)

Skvělá komedie a současně "nastavené zrcadlo" životu na venkově. Troška dokázal ukázat, jak se žilo na vesnici a udělal si z toho parádní legraci. Smál jsem se celou dobu, i když je jasné, že po filmařské stránce to není nic moc. Ale to jsem od toho ani nečekal.(24.11.2006)

Panekomarijapodsrpenskávidíšto?(14.11.2007)

Klasická česká komedie ze života (ne)idilického venkova...7/10.(9.3.2009)

• Marek1991

Tá bitka a tie facky sú asi najlepšie a tiež je čiastočne smiešna tá babka, vlastne tie babky, čo sú okolo toho farára, ale inak opäť trápenie a nechuť k tejto sérii. Ak sa o niektorých veciach hovorí, že sú to srdcovky, tak toto je u mňa opak. Zo srdca ich nemám rád, z celej série je nezabudnuteľný akurát ten spev pá, pa, pa, pa, pa, pa, pa, pa, pa , pa, pá. Možno klasika, ale ja nerád trávim čas sledovaním tohto filmu, aj keď v televízii chodí často. Aj keď, je to neskorá klasika z komunistických čias, ja poznám lepšiu českú, či slovenskú tvorbu.(15.4.2012)

Pořád ještě jakž takž, hlavně opět díky Heleně Růžičkové, jejíž Konopnice jistě vejde do dějin.(25.8.2012)

Pokračování, které si drží kvality předchozího dílu a neméně efektivně úročí nastolenou tématiku(26.12.2010)

dokonalost na entou.... ja vas nechapu... ;-)(12.11.2005)

• Džejkop

Jednu hvezdičku za Otíka a tu druhou za erotický dabing. S fackováním jděte do řiti.(13.3.2007)

Troškova nejlepší "masáž bránice" a dnes již klasika vesnické komedie. "Tati bila tě tvoje maminka? Ne , jenom ta tvoje" Film: 88%(25.8.2008)

Nechápu co všichni proti tomu máte. Pro mě jedny z nejlepších českých komedií, které u nás vznikly.(5.7.2007)

Naozaj ma zarážá nízke hodnotenie. Pohodová komédia plná hlášok, humoru, faciek a nasranej Heleny Ružičkovej. Super zábava!!! /75%/(25.6.2010)

Pořád ještě koukatelná zábava s několika výbornými hláškami... Na rozdíl od jedničky tady na sebe veškerou pozornost strhává dvoumetráková Helena Růžičková, bez které by to bylo tak o dvě hvězdičky míň...(3.2.2006)

• Damiel

10,5 % - Tak teda nevím... Komedie by měla bavit, ne aby na ni člověk rozpačitě koukal a nevěděl, co si o tom myslet.(2.1.2007)

jasně, už to bylo zase o kousek stupidnější než počátek, ale ještě se to dalo...ale po tomdle dílku už sem Mistra A Little bit neboli Trošku přestal trošku víc vnímat...respektive sem ho začal ignorovat, páč některý lidi a filmy je postě lepší se jim vyhýbat...Trošku sem prostě vnímal jako každej, kdo prostě vyrůstal v tý době, kdy frčelo Seno a Jasněnka...takže pro mentální vývoj zhruba desetiletého člověka jsou jeho filmy vcelku neškodný...ale s postupujícím věkem už prostě člověk nemůže riskovat lobotomii filmovýho vkusu a proto sem už jeho další filmy raději nesledoval...fakt bych do toho nešel, páč by to byla zcela jistě mental suicide...takže goody bye Zdeňku, rotuj v hellu nebo kde chceš... seš koneckonců oživlej čert z nějaký zapomenutý Troškovy pohádky ne? Ale prosím, neodpovídej mi...některý odpovědi mě fakt nezajímaj...(13.1.2012)

Druhý díl je pořád dost vtipný.(23.5.2014)

Nezapomenutelně LIDOVÉ s Oscarovou Škopkovic rodinkou a Keliškou !!!(29.3.2014)

Opět výborné, znova se objeví vtipné situace a hlášky, skvělí herci. No nevím, dvojka mi připadá taková nejslabší, ale i přesto je skvělá a opravdu neomrzí asi nikdy.(10.6.2014)

O tomhle filmu platí to, co jsem napsal o prvním dílu. Opět je to příjemná letní komedie, v Hošticích je stále veselo a facek padá požehnaně.(14.2.2007)

Na tuhle trilogii je moje mamka totálně zatížená. Pár facek je podle mě nejlepší díl. "Mami, a co je to coura?" (200.)(20.4.2007)

Druhá časť slnkom opálenej trilógie nesie názov Pár facek. Opäť legendárny herci (pre československú filmografiu), svižný letný dej a opäť (pre niekoho) nezabudnuteľné hlášky. Pre mňa to isté ako predchádzajúci diel. Čiže ani nie nuda, zase ani slušná zábava. Tak medzi. 55%(22.10.2014)

Tenhle film nepochopí, kdo nikdy nebydlel na vesnici... jsou tam ukázkové typy vesnických figurek a jejich reakcí. Kultovní komedie:)(27.7.2009)

Slunce, seno a pár facek je nejlepší díl celé trilogie o osudech rodiny Škopků a vlastně všech lidí, kteří žijí v Hošticích. Mladý Konopník a mladá Škopková se mají brát. Do vesnice ale dorazí Ing. Tejfarová a tím se spustí nespočet komických a naprosto úžasných situací, která jsou originální a stoprocentně zůstanou v naší paměti velmi dlouho. Já jsem se totiž po celé dvě hodiny doopravdy smál a to je to hlavní, co od tohoto filmu čekat. Pro mě jedna z nejlepších českých komedii.(16.5.2010)

Zabte mě, ale já to miluju. Snad je v tom trocha nostalgie, když jsem na to v horkém létě 1989 byl v malém vesnickém kině snad 10x (vyhráli jsme lístky, no...), kde bylo narváno k prasknutí. Asi nejlepší díl trilogie.(21.2.2011)

• Pierre

Taková typická Troškova kravina u které jsem se vůbec nesmál a popravdě spíš nudil.(5.8.2015)

• Anglie

Troška je sice lidový, ale až příliš. Film je příliš rozkouskovaný, děj moc nenavazuje...(23.4.2003)

• Derek

o dosť slabšie ako jednotka, dej je zbytočne rozvleklý a mistami i dosť nudný. ale stále je to lepšie ako trojka.(20.3.2004)

Trošku lepšie ako jednotka :).(29.6.2010)

No trošku nechápem tie slabé hodnotenia. Veď táto legendárna Trošková komédia, vlastne celá trilógia, patrí medzi to najlepšie čo sa v Československom komediálnom žánri urodilo. Kultové hlášky a skvelé herecké výkony.(18.11.2010)

Myslím si, že první film "Slunce, seno, jahody" byl velmi blízko tomu, aby byl geniální. Naprosto jednoduchý film o tom, jaký je život na vesnici. Nevychází se ze strádání, ale ze situací, které jsou vtipné. Zároveň se ale dostáváme k tomu, že to, co je vtipné, je zároveň celkem sžíravé. Život na vesnici je sranda, ale zároveň ukazuje naši stránku, za kterou se můžeme stydět. Nejednou jsem slyšel názor lidí, že nemají tuhle sérii rádi, protože ukazuje, jací Češi skutečně jsou. Ano, ukazuje. "Slunce, seno a pár facek" ukázalo dvě nesnesitelné lidské vlastnosti. Tou první je lež a druhou snaha být za každou cenu lepší než druhý. "Když vy inženýrku, tak my... To budete ještě koukat!" Klasická věta, která zlidověla, ale zároveň ukazuje, jakou povahu vlastně měla Škopková, která je ale jen ukázkou hlavy rodiny, jíž nikdo nebude kálet na hlavu. Je jedno, co bude dělat, jak dosáhne toho, aby byla lepší, ale musí být lepší za každou cenu. Výsledek je nakonec propadákem a celá rodina se zesměšní, přesto musí jít za hloupým cílem. Tím cílem je provdat dceru za každou cenu někomu, kdo "stojí za to". Prvním je tlustý Josef, druhým přiteplený doktor Kája. Ani jeden není zrovna partie k pohledání, ale v očích Škopkové se jedná o nejlepší volby. Musí přece ukázat, že jejich Blažena na to má. Mládí jde proti stáří za každou cenu a je to i obráceně. Kdo má vyhrát? A je tu vlastně nějaký vítěz? Závěr ukazuje, že vlastně ani ne, vše se musí vyřešit v pořádné bitce, která je pomyslným i skutečným vrcholem. Lidi tu do sebe řežou hlava nehlava, padají přátelství a mlátí se všichni navzájem. Když to končí, je klid. Nic se nezměnilo, tvrdé palice nedosáhly svého a vesnice může v poklidu pokračovat dál v životě, který obyvatelům zbyl. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/umirajici-zvire-4-vanoce-slunce-seno-2.html(3.3.2013)

moja zaujímavosť: Česká herečka Kateřina Lojdová, ktorá hrala inžinierku Gábinu Tejfarovú, sa dostala k svojej úlohe vďaka faktu, že jej matka v tej dobe žila so scenáristom filmu, Petrom Markovom. (dyfur)(7.9.2015)

Jeden jediný Troškův dobrý film který srší skvělými vtipy které nikdy nestárnou....u tohohle filmu jsem se opravdu hodně moc bavil....(14.9.2009)

Není to lepší než jednička, spíš to drží stejnou úroveň, ale někomu o stačí. I já jsem se občas přiusmál.(2.12.2005)

Docela dobré, baví mě Růžičková a její facky, jen trochu nechápu tu dlouhou stopáž.(9.4.2008)

Ja sa na tom vždy smejem celý film, takže u mňa neni problém. 85%(24.6.2009)

"- Mami? A co je to coura?...Jáu! - Hajzle jeden!" Druhé filmové dostaveníčko do Hoštic je právě ten typ filmu, který se mi snad nikdy neomrzí. Po událostech prvního dílu se situace ve svérázné jihočeské vesnici zklidnila, ale ne na dlouho. Blažena a Venca se mají brát, ale celou situaci zkomplikuje návštěva Béďovy staré známé a jedna malá lež, která způsobí otevřenou válku mezi rodinami Konopníků a Škopků. S tím přichází řada neskutečných situací, kdy se obě rodiny předhánějí ve všem možném a dělají si navzájem naschvály...a mně praská pokaždé bránice. Jo to byly ještě časy, kdy si byl Troška plně vědom rozdílu mezi vtipným a trapným.(11.11.2008)

2 hodiny trvající atomovej koncert Helenky Růžičkové!:) Bezvadný vesnický handrkování od začátku až do famózní závěrečný bitky!!! Tenhle díl je v trilogii "Slunce, seno" něco, jako "Impérium vrací úder"...(4.11.2010)

Co že je to ta coura? U facek jsem se pobavil mnohem víc než u jahod, což z tohoto filmu robí nejlepší díl trilogie a jeden z nejlepších filmů Zdeňka Trošky.(17.11.2010)

• Elyssea

Můj nejoblíbenější díl ze série, pokud jde řčíct něco takového. Je to totální hovadina a zoufalost, ale pár lepších okamžiků se tam najde. Jestli něco nesnáším, tak je to Keliška a infantilní vtipy s babičkou. Ale z těch tří dílů je to nejkoukatelnější.(4.4.2009)

O kus slabší než jednička, přesto koukatelné a s kýblem povedených džouků.(26.10.2009)

Vidím zápory, ale i přesto se pokaždé u tohoto filmu velmi dobře bavím. Vesnický humor je prostě k sežrání, stejně jako amatérský dabing německých pornofilmů.(27.12.2005)

Pokračování letní komedie, těžko tomu co vytknout u toho se nesmí přemýšlet , ale jen se bavit. Většina replik už dávno zlidověla. Stejně se musím zastavit u pár nesrovnalostí v ději a to, že třeba Šimon je na vojně? Jak to, když první díl na sebe navazuje časově nebot Blažena je v tom, ale břicho nemá stále žádný a vše se odehrává ve stejném létě. Šimon byl přece student a dělal seminární práci a najednou je na vojně to přece není možné!!!(3.11.2007)

Na tohle se vždycky rád podívám. Taková tipická česká rodinka :-D. Zaujalo mě to a jentak mě to nepustí, páč na tomhle sem vyrůstal tak mi to nějak přirostlo k srdci :-)(10.2.2008)

Nejlepsi dil z trilogie u ktere divak praska smichy.(26.8.2006)

Mi řekni prosím tě, co na tom chlastu máš. - Já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky.:-) Niet nad starú klasiku - BRAVO!!(25.12.2008)

Druhý díl je nejlepší.Je zde spousta vtipných scének a největší plus zaslouží babička.Jinak typicky buranská komedie(15.10.2010)

Urcite nejlepsi dil cele trilogie. Myslim, ze se zde najde spousta vtipnych pasazi a hlasek, ktere znaji vsichni, vcetne mistnich hvezd, co tomuto filmu davaji odpad ci jednu hvezdicku.(30.12.2012)

Pár facek bych trošku dal i tomu Troškovi... akorát Helenka Růžičková má docela dobrý hlášky(20.12.2016)

• Cheeter

Část, kterou jsem viděl včera, mě přesvědčila, abych změnil svoje původně docela vysoké hodnocení. To mému dnešnímu pohledu na film už neodpovídá.(9.2.2019)

Slunce, seno... hodnotím jako celek a i přes velké množství trapných momentů jsem se občas smál, i když mi na této sérii mnoho věcí vadí. (50%)(29.10.2009)

Více srandy než v první díle a vyhrocená situace mezi Škopkovými a Konopníkovými. SRANDA A ZÁBAVA.(5.9.2010)

Tak tohle je klasika. Dnes už to je poněkud okoukané, ale pro mě je to nezapomenutelné.A co se týče Trošky, tak tohle je pro mě jeho poslední dobrý režisérský počin...(5.7.2011)

• DivX

Starý příběh o jedné malé vesničce někde v Prdelovicích, při němž se střední a starší vrstva pořád dokola blbě smějou u televize trapným a ohraným vtipům jako by každý viděl poprvé! Víc vám to znechutí fakt, že to dávají 100x do roka snad na každém programu. 40% (DĚJ ** VTIP *** HERCI ***) IMDb.com: 7,0/10(30.9.2011)

Česká klasika, která má nezapomenutelné hlášky. U některých scének se vždy s rodinou strašně nasmějeme a trvá to už spoustu let a nikdy nás to neomrzelo, i když film známe nazpaměť. "Mamiii a co je to coura?" -Plesk- " Hajzle jeden" :D(20.11.2013)

Paradoxně mi připadá tenhle díl přeci jen o něco lepší. Jen při té závěrečné fackovačce už to musím vypnout, to nedávám. 60%(7.9.2017)

• eJacques

...Ty facky se fakt povedly... Jako malý jsem se těšil na všechny 3 díly, ale jak jsem starší, tak jsem asi náročnější...(2.2.2005)

Zahlédli jste v závěru v davu pana režiséra?(14.7.2008)

• Martin741

Dvojka Slunce Seno... je uz o cosi slabsia oproti obstojnej jednotke. Buransky humor tu sice stale je, aj Skopkova, ale ubudlo komedialnych prvkov a oproti jednicke to ma dlhsiu stopaz, co sa mi nevidelo. Takze nic viac nez dychavicna normalizacna letna komedia. 25 %(8.1.2013)

Facky jen lítaj..(3.4.2013)

Podle mě nejlepší ze série Slunce, seno. Jen scéna, která je vyobrazena na plakátě, kdy Helena mícha cosi v hrnci je perfektní. Nemluvě o házení šipek na babičinu postel, nebo dialogy mezi Helenou a její maminkou.(7.9.2005)

Co komentovat? Naprosto senzační letní komedie tak jako její sestřička. Hodně povedená komedie. 100%(23.6.2008)

Tršoka prostě umí točit lidové komedie. Opět skvělá podívaná. Keliška nemá chybu.(5.9.2008)

Sranda, jinak film průměr.! Celkové hodnocení: 55%(13.1.2010)

V Hošticích se chystá velká svatba - Blažena Škopková a Venca se budou konečně po letech brát. Vše ale může zhatit návštěva profesorky Gábinky, která se kdysi spustila s živočichářem Béďou, ale ten v rámci zachování svých vztahů s Evičkou všechno hodí právě na Vencu. Škopková chce zachovat čest svojí dcery, a tak jí úpěnlivě hledá nového ženicha - a že jich malá vesnička nabízí ... Ať si říká kdo chce co chce, tady ta série Troškovi stoprocentně vyšla. Možná by si ti věční rejpalové měli uvědomit, že taková doba byla, a leckdy i dnes byste na venkově některé charaktery podobné filmu našli. Hereckému obsazení samozřejmě vládne Helena Růžičková - předpokládám, že role Škopkové jí byla psána na tělo - a i když spousta ostatních je také skvělých (Luděk Kopřiva jako farář Otík nebo bezkonkurenční flegmatik Škopek v podání Stanislava Třísky), tak Helenka vládne.(18.3.2010)

Slunce, seno a pár facek, pokračovaní “tradiční“ České komedie, Slunce, seno, jahody. Další osudy lidí z malé, zapadlé vesničky. Děj mi přijde tentokrát úplně o ničem, ale opět je tu pár skvělých scének a více podařenějších vtípků. Narazíme tady na pár tradičních hlášek a to všechno opět v příjemné lokaci vesničky. Ale jinak to zase není nic extra a kult jako pro některé, to rozhodně pro mě není. Ale svoje kouzlo to má. Je to podle mě poslední, v celku vydařená komedie Zdeňka Trošky. Jinak o hercích ani nemluvím. Ti sou stejní jako v prvním díle. Nenadchnou, ale ani neurazí. To je asi všechno. Takže si myslím, že ten jeden večer v roce kdy to reprízují, byste mohli obětovat a pustit si to. 3 hvězdy.(21.9.2010)

• tuntavala

To je na par facek.(3.5.2012)

...absolutně namám čas psát komentáře:(..strašně mě to štve, protože je to pro mě vždycky únik ze všední reality...klišé???...určitě:)!!!...to samé se dá říct o pokračování Slunce, seno, jahody s opravdu trefným názvem, protože tolik facek kolik padne na úrodnou půdu se jen tak nevidí!!...Troška ždímá úspěch prvního filmu na 120% procent...možná si řek, že tentokrát to chce pořádně vosolit po všech stránkách a tak nabídnul divákům neúnosnou stopáž, kde se projevily nedostatky jednoduchého scénáře!! Vtipných replik je spousta, ale bohužel jsou roztříštěny a téměř rovnoměrně rozmístěny adekvátně k délce filmu...Přesto se Troška ke konci rozjede a opravdu stojí za to vydržet až do konce!!...60%!! Jednou větou: Komu se nelení, tomu se zelení:)!!!(16.1.2008)

• Apolskis

Bitka na závěr.(9.4.2009)

Absurdní humor a tato trilogie je jediný případ, kdy se člověk dokáže zasmát. Po tom měl však Troška skončit.(4.6.2011)

Druhé pokračování lidové taškařice v typu českého buranství z podšumavské vesnice Hoštice. Jde sice o satiru společnosti se svým soupeřením a pokořováním vlastních sousedů, ale s humorem dosti přízemním a zemitým. Ať chceme, nebo nechceme, je zde vylíčena česká povaha a charakter: malý, uřvaný, soupeřící pomlouvačný, škodolibý, přetvařující se, vypočítavý a buranský je český člověk. Herecké výkony jsou zde vyrovnanější a perlou je rázovitý svatební konec. Hlavní postavou je Škopková (dobrá Helena Růžičková), rázná impulsivní žena, snažící se zabránit znesvěcení své rodiny a pokořit celou rodinu domnělého znesvětitele. Ale mládí si jde svou cestou. Z dalších rolí: trpělivý Škopek (Stanislav Tříska), plnící vrtochy své manželky, těhotná Blažena (Veronika Kánská), vdávající se za svého vyvoleného, malý Jirka (Martin Šotola), nenávidějící králíky, rozverná babička (Valerie Kaplanová), vydaná na pospas rozmarné náladě své dcery, vesnická drbna Kelišová (Marie Švecová), informující o kdejaké nepravosti a nepřístojnosti, manželé Konopníkovi (Marie Pilátová a Václav Troška), rodiče domnělého hanebníka Venci (Broněk Černý), vyvolený Blaženy, sekretářka JZD Evička (Jaroslava Kretschmerová), v pudu sebeklamu a sebeobrany roznášející drby, servírka Miluna (Petra Pyšová), žárlivě zamilovaná do Venci, živočichář Béďa (Jiří Lábus), se škraloupem z minulosti, doktor Kája Kroupa (Josef Stárek), plánovaný novomanžel, inženýrka Tejfarová (Kateřina Lojdová), ozvěna z minulosti, tlustý Josef (Jiří Růžička), plánovaný nápadník, farář Otík (Luděk Kopřiva), svědomí vesnice, farářova hospodyně Cecilka (Vlastimila Vlková), zpívající učitelka Hubičková (Jiřina Jirásková), předseda JZD Rádl (Miroslav Zounar), a moderátorka československé televize (Marie Tomsová). Vzpomínka mládí a dětství se svým typickým životním stylem tehdejší doby. Sladká, zalitá sluncem a řádně buranská.(19.9.2012)

Tak jsem to asi po 15 letech opět viděl. Jsou tam dechberoucí fóry, za které ty 4* dám.(1.3.2015)

• shantim

Nenápaditost a scénaristická bezradnost snižují tuto komedii na naprostý podprůměr. Srovnávám například s italskými "lidovými" komediemi sedmdesátých a osmdesátých let, ale tento film ve všech směrech prohrává. Inspirace těmito komediemi je jasná, ale Troška prostě dané úrovně nedokázal dosáhnout. Jednu hvězdičku dávám za pár dobře implementovaných vtipů a za pár slušných hereckých výkonů a druhou hvězdičku pak za dobrou závěrečnou masovou scénu rvačky na svatbě. Dohromady tedy film hodnotím 40 % hvězdiček. Víc opravdu nedám!(17.8.2015)

Viz Slunce, seno, jahody + kupodivu dost slušná prdel. 75%(18.7.2016)

Slabší a zbytečně dlouhé pokračování kvalitní komedie. Přesto stále vtipné a (na Trošku) vkusné...(17.10.2005)

• Philoun1

Podstatně horší pokračování.(31.3.2007)

• Rousse

Marně přemýšlím, čím bych zdůvodnila tu 1 hvězdu??? Hm... nic mě nenapadá - asi tím, že jsem na tomhle vyrůstala. Bohužel...Takže nostalgie?(9.11.2007)

"Přijela....ažaž v autě........i fotku mu tady nechala!!!!" :-))(28.4.2010)

• civrss

Celou tuhle sérii filmů od Zdeňka Trošky nenávidím a nechápu mentalitu lidí, kterým se to líbí.(2.11.2010)

• sator

Více srandy a méně řvaní a hysterických scén by prospělo...(8.9.2013)

• PollyJean

Správný terminus technikus - vidlárna. Tady už na mě zašel Troška moc daleko. Bohužel nutno vzít na vědomí, že se mu povedlo stvořit nebo zachytit určitý fenomén...(22.6.2009)

Vesnická mlátička, u které jsem se kupodivu pobavil víc, než u prvního dílu.(14.11.2009)

• spikey1

Troška ve své "největší síle" vypráví zážitky ze své rodné vesnice, Helenka Růžičková a spousta lidových umělců mu v tom pomáhají jak se dá, první díl je opravdu komedií života, další jsou podle mě jen natahováním a snahou o téma tam kde je vzduchoprázdno a hlavně vtipuprázdno.(18.6.2010)

Pořád celkem slušný film, scéna s dvacetikorunou na provázku je dokonalá.(25.6.2010)

Relax jako ta kráááva z Hoštic :o). Na plnej počet to sice není, ale "dvojku" mám snad ještě rači než jahody... Sice starej Škopek nedostal tolik prostoru jako v jahodách, ale o to víc úřaduje Škopková a především Kelišová. Ani trochu nevadí na české poměry dlouhá stopáž, film plyne a člověk jen sedí a baví se. Z mejch nejoblíbenějších momentek : Střílej, střílej, poslechni svého pána :o). Nebo když u Škopků vožerou doktora, kterýho pak naložej do auta :o). Stejně tak jako u jedničky má tento film "smůlu", že ho natočil Troška, kterýho prostě lidi na CSFD nemají příliš v lásce, ale komu to vadí, ať se přihlásí. Z těchto letních komedií se pomaloučku stává kult, který ať už chceme nebo nechcete tu s náma zůstane navždycky! A nikomu ani slovo!!! :o)(12.8.2010)

• Ravi

Tohle Troškovo pokračování má ještě nějaký příběh, ale jinak je to laciná zábava pro lidi, kteří se smějí když někdo vezme slepičák do ruky nebo řekne: "hovno". Hahaha. U mě tohle nefunguje.(12.2.2011)

nebo z ní udelám dvě! a ještě ošklivější!!(25.7.2011)

Nejlepší z celé trilogie a jeden z nejlepších českých filmů všech dob. Troška může být kretén, prosím, ale v tomto filmu stvořil naprosto geniální pomník mládí, stáří a Jižním Čechám. Současně nastavil zrcadlo, no a všechny odpady jsou tady od těch, kterým se nelíbí, co v tom zrcadle vidí. Já za mojí osobu můžu říct jediné: já to žeru, jsem takový, jsem takový rád, a jsem vděčný, že jsem se nenarodil třeba na druhé straně Böhmerwaldu. "Domove líbezný!" - to má grády jak Vesničko má, středisková.(27.4.2012)

Československá letní komedie, bez které se snad ani nedá představit správné léto. I když většina zdejších chytráků tuto "buranskou" komedii sráží na pozici odpadu českého humoru, tak tato komedie dokáže zabavit všechny generace a stala se naprostou klasikou, která už v dnešní době těžko vznikne. Zdeněk Troška měl dokonalý nápad a natočil komedii o běžném venkovském životě v jedné zapadlé vesnici, kde středem všeho dění je zdejší kravín. Velkým plusem je také neherecké obsazení, které tomuto snímku dodává jedinečné kouzlo, které funguje i po více než dvaceti letech, když k tomu připočítáme nezapomenutelné herecké výkony jejich profesionálních kolegů, tak dostaneme autentické vyobrazení vesnického života. Zejména výkony paní Ružičkové a pana Kopřivy coby faráře Otíka jsou jedním slovem geniální. Ve srovnání s prvním dílem lze konstatovat, že pan Troška trošku přitvrdil a film má jednoznačně svižnější tempo i lepší a vtipnější příběh, který je korunován famózní vesnickou rvačkou, za kterou by se nestyděly ani různé americké akční filmy. Tento film rozhodně patří do zlatého fondu československé kinematografie a komu je tento humor cizí tak ať se na to nedívá. Moje hodnocení 75%(28.7.2012)

O třídu lepší než její předchůdkyně. Ale na škodu je, že nám naše televize nedají pokoj a neustále do nás cpou několikrát do roka pořád to samé. Bohužel v čele právě s touhle Troškovou trilogií. Pak jde všechno do háje, jelikož se Slunce, seno... brzy omrzí. Fackuje tu skutečně kdekdo kdekoho a nakonec přijde velká fackovací bitva. Nemyslím si, že by tohle pokračování mohlo někoho urazit. 70%(8.6.2013)

• pytlik...

Mi to Troškovo pojetí vtipů připadá stejně přirozené, nepřehnané a odrážející realitu, jako když jsme se ve třetí třídě soutěžili, kdo vymyslí vyšší číslo, a vyhrál spolužák s "tisícpětsetdevětset". Na druhou stranu musím Trošku pochválit, v té době málokdo pamatoval na naše sluchově postižené spoluobčany, a on pro ně natočí celý film. Pravda, my zdraví si musíme dávat na odhlučnění špunty do uší a stejně se pak cítíme, jak kdybysme stáli u repráku po celý koncert nikoli vážné hudby, ále co, to sneseme. Nejvíce hlasového talentu projevovala Růžičková, holt měla v sobě nepřeberné množství hlubin, v nichž mohl vzduch pěkně rezonovat. Málo se o tom ví, ale Růžičková byla naše tajná vojenská zbraň, měla dokonce hodnost generála, v případě boje se s ní počítalo do první řady s úkolem odpuzovat nepřátele jednak zjevem, jednak řevem. Jako dokonalá stíhačka pak byla sama schopna ubránit náš vzdušný prostor. Není náhodou, že do NATO jsme vstoupili až po její smrti, protože před tím jsme ho prostě na nic nepotřebovali. A taky to bylo jedním z důvodů (tím druhým byla touha být prohlášen za svatého), proč šel Kalousek do sebe a uvědomil si, že nějakou tu výzbroj naše armáda prostě mít musí, takže zatímco dřív ukradl cokoli, co nebylo pevně přišroubované, teď z ministerstva obrany odstoupil, založil si novou stranu a začal se chovat mravně.(7.3.2015)

• herr_carter

á pozor - tady už se ten kreténskej vůl (čti: Troška) začínal rozehřívat, aby posléze natočil trojku,která si krásně podává ruku a navazuje na idiocii a lacinost tohoto dílu.................moje hodnocení = 1 z 10.(1.5.2015)

Můj jednoznačně nejoblíbenější díl. Fascinuje mě i ta délka .. přes dvě hodiny. A přitom to nenudí a baví to člověka od začátku do konce. Přestože to v TV dávají často, je to jeden z mála filmů, který ale vždy zhlédnu rád znovu a znovu.(9.4.2018)

Tento diel sa dá pozrieť, a aj zasmiať. 65%.(4.9.2005)

Nejlepší díl této trilogie(19.1.2008)

Jednoznačně nejlepší díl trilogie!(23.1.2008)

Geniálně zpracované téma přízemních lidí v české pozdně socialistické rodině/(vesnické) společnosti. Kultovní hlášky, nenapodobitelné prostředí a fenomenální herci - neherci. Tohle je specifický typ humoru, který by v zahraničí asi nechápali. Starý Škopek je něco neskutečného. 93%. Ještě přidám takovou zajímavost na konec: http://www.youtube.com/watch?v=UXFaOcVozpk(3.9.2008)

Dle mého názoru jedna z nejvtipnějších českých komedií. Myslím si, že život na vesnici byl touto komedií podchycen v celku věrohodně a civilně (až na některé momenty). Rozhodně lépe než pozdější "...erotika". I po tolika letech se většině fórům stále směji. Růžičková s Třískou jsou skvělí, jako by v tom domě žili od nepaměti...Jsem si ale vědom, že jdu proti proudu všeobecného mínění. Je to také asi tím, že obec Hoštice znám velmi dobře, a vůbec k celému kraji kolem, mám zvláští citový vztah.(11.7.2004)

Pár facek je v podstate to isté ako Jahody, len s inou zápletkou. Ale načo meniť niečo, čo funguje. Celkovo mi prišlo pár facek o čosi vtipnejšie ako Jahody. Slovné prestrelky medzi dvoma súperiacimi rodinami nemajú chybu a spôsob, akým pani Růžičková rozdáva facky, ma dokáže rozosmiať pri každom opakovanom pozretí. Ale 128 min. je na takýto druh filmu predsa len trochu veľa.(17.7.2004)

panenka maria podserpenska...(8.3.2005)

Druhý díl Slunce seno je taky moc povedený... Nevim, co k tomu říct víc, už sem toho napsal dost k jedničce... Prostě dobrý...(6.3.2007)

Pár facek by potřebovalo pár jahod, jaké byly v prvním dílu. Holt dát si jahodu je sladší než dostat pár facek.(14.9.2008)

Druhý díl je o něco slapší ale drží se nadprůměru české kinematografie.(5.8.2009)

• see_sawandrew

O něco slabší Troškova blbůstka s rodinou Škopkových, ale stále ještě na hranici snesitelnosti. Ve srovnání s Homolkovic rodinkou je tahle jihočeská familie zralá na odpad, ten ale nikdy nedávám filmu, který mě dokáže alespoň jednou pobavit, v tomhle případě hlavně aluzemi na western. Úvodní střihová skladba, při níž si Blažena a Miluna představují vraždu té druhé, ta snad nemohla psychologii dívek ukázat lépe. 40%(21.6.2010)

Podle mě z trilogie nejlepší díl. Plný skvělých hlášek, humoru. Ano, humoru Troškovskému, jenž některým lidem nevyhovuje. Ale mě se prostě trefil do not a vždycky se u tohoho filmu rád zasměji. Kam se hrabou dnešní komedie, které se snaží moralizovat a balancují spíše na hraně tragikomedie či dramatu. "A už nechci slyšet ani slovo!!!"(4.7.2010)

Samozřejmě že je to nedokonalé. Ale já se vždycky nějak pobavím. Ráda se směji ostatním :D a tady to jde.(11.8.2010)

Továrna na hlášky a dobrou náladu. Klasika, kterou nikdy v TV nabídce nepohrdnu.(7.4.2012)

Nestydím se za to, jako řada ostatních tady, že se mi Slunce, seno... líbí. Hlavně, že na to pak každý kouká na Nově, když dávají už pětistou reprízu.... Dávám čtyři hvězdy, protože Troška natočil něco, u čeho se směji i po 25 letech.(10.5.2012)

Prijateľné pokračovanie, ktoré nestráca tempo ani atmosféru. Revolučný rok vzniku umožnil dať do filmu všetko to, čo sa predtým nedalo, ale nie je to ešte prehnané ako neskôr, keď sa Troškova tvorba úplne zvrhla. Scenár má svoje slabiny, ale aj svetlé momenty a tak zažijeme typickú(?) českú dedinskú svadbu s veľkolepým trhnutým finále, aby sa naplnil názov filmu.(14.8.2013)

O něco slabší pokračování, ve kterém opět skvěle válí Růžičková.(26.12.2013)

Kosicek mi rozšlapali, ventilky zahodily... :) je malo veci tak dokonalych v komediich. A nemam rada jinak pana Trosku.(5.6.2014)

• angloumene

Přestože jsem v době kolem 10 let tyhle rádoby venkovské komedie poměrně oceňovala, dnes už jsem naštěstí dorostla do věku, kdy můžu říct takhle teda ne! Takže stejně tak jako mě nijak nelákají Babovřesky, tak i Slunce seno a v tomto případě pár facek považuji spíš za odsouzeníhodné, nežli dívatelné.(15.9.2014)

Viva lidový humor! Protože jaký jiný, když ne lidový? Woody Allen dělá svým způsobem taky lidový humor, problém je, že přece jenom nemá takový impakt jako tyhle Troškoviny. Helena Růžičková , Kopřiva a spol. se v tomhle filmu určitě dobře vyřádili a dost se toho přenáší na diváka, který se na tuto frekvenci přeladí. V jednom komentáři kdosi tvrdí, že se ani jednou nezasmál...zkusil si s tím jít za odborníkem?(18.1.2004)

Filmařsky je to velmi nepovedené,ale já prostě nemůžu jinak,tento film je dělán pro lidi jako masová zábava a herci a naturčíci svým postavám vdechli takový život,že prostě musím dát **** a klidně si mě linčujte.(30.3.2007)

ani ne o moc horsi nez prvni dil...(28.1.2008)

Horší jak jahody, nenáročný humor z venkova mě jako maloměšťákovi přišel i zábavný..(17.4.2008)

• Emzet

Jahody šly mimo mě. Nepobral jsem. Ale napodruhé to samé musím hodnotit ještě hůř.(18.7.2008)

Po letech měním na 4* za hlášku "Ty až se to doví, tak těm kravám utrhnou vemena." Po dalších letech měním na 5* za scénu "Co je to coura?" Lisk, lisk. "Hajzle, jeden..." Panebože, to je taková kravina, ale já se u toho snad umlátím smíchy. To jsou hlášky jak prase, to se prostě nedá.:-))))))(2.5.2009)

• Hanys_

Tohle už je oproti jahodám dost křečovité, ale pořád o míle vepředu před stupidním posledním dílem.(22.8.2015)

Celý film se nese v duchu prvního,ale ta závěrečná scéna, díky nemusím.Tak to zkazila jinak bych dal o * navíc...(25.7.2004)

Ještě lepší než první díl. Je to nabitější fórama, senilníma babkama, farářem Otíkem a akcí. Mám to fakt ráda a můžu se na to dívat třeba po stopadesáté. A myslete si o mě, co chcete.(3.2.2006)

Ono to je hooooodně nadsazených 5 hvězd,...chci jen ukázat, že tato serie není sračka ani jiné nepřijemné střevní potíže, jak se někdy někde dočítám...takže těchle 5 hvězd rovná se 3 hvězd kdekoliv jinde!!(14.5.2007)

• Midnite

Hviezdička za Růžičkovej facky.. :)(13.12.2007)

• Ještěřák

"Pravou českou" (nebo spíš moravskou) vesnici jsem zažil, pád komunismu leda tak s kačerem po dvoře, přesto se v mém případě nekoná ani poloviční nostalgie a své původní hodnocení - poctivou 1 "*" nezvednu, protože se mi z "poetičnosti" závěrečné fackovačky dodnes mírně zvedá kufr, ačkoli chápu, že správná dobová agro komedie se bez svého fackovacího armageddonu zkrátka neobejde. Upřímně doufám, že se snímek SLUNCE, SENO A PÁR FACEK nevysílal různě po Evropě, protože netřeba, aby zbytek světa okamžitě viděl, jací jsou Slované burani, křupani a idioti. Na to by měli časem přijít sami...(18.1.2008)

O něco slabší pokračování než jeho první díl. Tento díl byl vlastně založený až na jeho závěru, kde se to dobře lískalo :-). Jinak už to prostě bylo velice podobné prvnímu dílu, takže žádný nový nápad v tom nebyl. 55%.(18.5.2012)

Proč tolik negací? :-)) Druhý díl Troškovi minisérie je jednak vrcholem jeho tvorby a druhak se jedná o vtipnou jézeďáckou komedii, která ťaje do živého. Protože ono to není opravdu daleko od reality. Vesnice, její vztahy, absurdní momenty, drbárna, to vše na jednom podnose. Navíc je z filmu cítiit silná ostalgie, tedy číší z ní vzpomínky na tehdejší socialistickou dobu. V tom dobrém i v tom špatném. Jelikož já v té době vyrůstal, vyvstává mi opravdu mnoho vzpomínek :-). Tehdy sem se jezdil pravidelně rekreovat na nedalekou Otavu, takže hlášku "zlatý Strakonice" můžu jen podepsat. Kdo čeká heroické herecké výkony a kdovíjaké filmové zpracování, tak je prostě a jednoduše nesoudný. Kdyby troška točil takto, nebyl by to až tak špatný režisér. Ruku na srdce, kolik dnes vzniká českých komedií, u kterých se člověk upřímně zasměje. Za mě čtyři...(14.8.2013)

Vždycky mě to dokáže rozesmát!(13.11.2004)

"Au"(18.1.2007)

• Se7enteen

2/10(3.9.2008)

Velice dobře jsem se bavil.(30.11.2009)

Ešte stále vtipné a vôbec nie horšie ako prvotina, ale už vždy to bude len dvojka :)(17.6.2011)

Druhý film z trilogie Slunce, seno... se nese ve stejném nebo podobném rytmu jako ten předchozí a je stejnou filmovou klasikou. Hodnotil bych ho v podstatě stejně jako předchozí film. Opět výborně zfilmovaná vesnická tematika. Verdikt: viz předchozí film trilogie.(17.4.2012)

Slunce, seno, jahody bylo kult a tak to asi mělo zůstat. I když toto pokračování má ještě něco do sebe. Spousta vtipných situací a známé tváře perlí a perlí. Závěr hodně dobrý na jednu stranu a na tu druhou ... To je fuk. Pořád se člověk dost bavil a šlo to. Pan doktor Kája se hodně povedl :).(21.8.2012)

• 111tom111

upocený,uječený arogantně nafoukaný a stupidní burani to jsou.(20.10.2012)

Téměř totéž co první Slunce, seno... s mírněji tvrdším humorem. Jedná se asi o nejzábavnější díl série, a to nikoli díky Troškovi, jehož režie je nicotná, ale díky komediální show tria Růžičková - Tříska - Kaplanová. Přesto v kontextu české komediální tvorby jen průměrné, nikterak přínosné dílo. Poslední Troškův film, u kterého se dá bez újmy vydržet.(4.7.2013)

Humorně snad ještě mnohem dál, než první díl.(18.6.2015)

• Honza dAve

Mohlo by být velmi fajn zajet si do Hoštic na chalupu nebo pod stan a zajít do tamní hospůdky na pár piv, vyráchat se v rybníku a jít (minimálně) pochcat Zdeňku Troškovi dveře od chalupy, protože na tento "film?" ani na žádné další Slunce, seno se N E D Á dívat !(16.7.2005)

Česká filmová klasika, jenž doplatila na to, že jí davají každý třetí pátek v televizi....(24.8.2011)

Díl vyrovnaný jedničce. Humor stále stejný, akorát se zde jenom fackuje. :D Popravdě Helena Růžičková hrála v téhle sérii opravdu dobře. Troška dokázal vyprodukovat další díl, který byl alespoň trochu smysluplný.(5.12.2011)

"Tati? Byla tě někdy tvoje maminka?" - "Ne, jenom ta tvoje" ......................A veruže o bitku nebude núdza ! Facky, hádky, intrigy na dedinský spôsob ... A k tomu babky sledujúce porno a skákajúce zo stromov, akonáhle zaznie píšťalka ich vodkyňe, tri zásnuby za jeden týždeň, pár veľkých nedorozumení, "Konopnice jedna žlučová" a "pani inženýrka", ktorá "tvář jako anděl měla. Vlídně ke mně promluvila. A prach z mého roucha očistila." Bláznivejšie, vtipnejšie a pre mňa dokonca ešte i očosi obľúbenejšie pokračovanie už beztak dokonalej jednotky, ktoré sa len tak hmýri nezabudnuteľnými scénami schopnými rozosmiať hádam za každých okolností i po X-stom pozretí ........................"No že vám huba neupadne, maminko - tak my prej jí trápíme hlady, člověk si vod huby utrhne, sám jí přinese... A vy tady budete vykládat takovýdle věci!" - "No dyť je to pravda, bodejť ne, prosím tě a co dneska ta polívka - kyselá!" - "Maminko, dyť to bylo kyselo. A když je to kyselo, tak je to kyselý. To si taky musíte rozmyslet, co vlastně chcete!"(6.6.2012)

Facky zvyšujú kadenciu vtipných okamihov na maximum a to najmä z kategórie odľahčených. Tempo je v skutku zbesilé o nude nemôže byť reč. Nové postavy do deja rýchlo zapadli, tie staré na čele s Růžičkovou sa spoľahlivo vracajú. Rozhodne najvtipnejší Troška a najlepšia časť trilógie.(29.8.2014)

• Lilloos

Trapárna, ale mohlo být ještě hůř. A asi i bude.(19.5.2015)

• camper

Odpad dávám jenom, když film nejde dokoukat... Tenhle nešel i přes mojí oblíbenou Růžičkovou... Jediné, co si z filmu vybavuju, jsou stále někam běhající stádo místních drben a to mi fakt na film nestačí.(11.2.2016)

Pohodová komedie, určitě nejlepší z celé série. Hlodům a "bitkám" jsem se smál ještě druhý den.(22.9.2006)

Celá trilogie Slunce, seno …. je super. Vždy se směju od začátku filmu do konce, jedna z nejlepších českých komedií plná humoru a vtipných scén, kterou jsem viděl snad 100x a nikdy neomrzí. Akorát by to Nova nemusela dávat 3x do roka. Moje hodnocení: 80%(2.7.2007)

To boli ešte časy keď ešte Zdeněk Trosška dokázal dobre zabaviť. Ja mám tieto Lidové komédie celkom rád. Samozrejme len prvé dva diely.(19.9.2007)

Druhej díl je taky skvělej, ale přeci jen o nějaký to procentíčko je lepší jednička a to svou originalitou a prvním nápadem. Ale to nějak moc facky neschazuje a nezahanbuje. Děj je zase naprosto geniální, ale za všechen ten humor můžou místní starší obyvatelé, kteří sledují každý krok kohokoliv kam se hne. No prostě jednoduše, taková klasická česká vesnice, ve který nikomu nic neunikne.(19.1.2008)

Nejlepší a jakžtakž nejvtipnější z celé trilogie.(20.1.2008)

• dvd-L

Cukr, káva, limonáda.(9.1.2009)

Jednoduchá zábava pre pospolitý ľud................ normálne by si tento film zaslúžil tak 1, maximálne 2 hviezdičky, ale je tu pár vecí, ktoré sú výnimočné a preto tento film hodnotím oveľa lepšie ako by si zaslúžil - sú to niektoré scény s Růžičkovou či Třískom, ktoré sú perfektne zahrané, obsahujú kultové hlášky a sú vtipné aj pri desiatom videní.(10.4.2009)

• TaanStari

Viz Slunce, seno, jahody.(15.11.2010)

• Ondra16

Snažil jsem se, ale nešlo to.(18.2.2011)

Jednu za Růžičkovou, jednu za Lábuse, jednu za léto a zbývající za pěkný český laskavý a vtipný film. Říkejte si co chcete, tohle vidět desetkrát prostě můžu...(27.7.2012)

Slabší odvar hlášek z prvního dílu a dost trapných scén a dialogů, kde humor začal postupně klesat.. no bohužel už to taková švanda nebyla.. takovej průměr 3* 55%(1.1.2013)

Už ne tak dobré jako první díl trilogie, ale pořád ještě komedie na kterou se dá dívat.(27.4.2013)

Nepokryte priznavam, ze tahle kosilata taskarice spolu s mou nostalgickou hysterii me bavi i po letech...(6.5.2013)

Konflikt v komedii... dramaturgie českého "vesnického" filmu :-)(15.9.2014)

65%(21.4.2018)

Strašlivá hovadina s přepísklou stopáží a příliš zdlouhavými scénami. Ale zábavná - to se tomu musí nechat. Zápletka měla hlavu a patu a tudíž to nebylo jen nesmyslné situační panoptikum. Tak na jedno zhlédnutí určitě. 55%(19.8.2018)

• tragos

Horší než první díl, ale ve srovnání s trojkou... 5/10(15.3.2006)

5/10 - Méně trapné než trojka, ale zbytečně dlouhé, chvílemi nudné, a i toho humoru ve srovnání s prvním dílem spíš ubylo... (ačkoliv scéna s Konopníkovou a Škopkovou, která toho rozbije více, je nezapomenutelná, stejně jako hláška Růžičkové: "Když vy budete mít inženýrku, tak my... A stejně nesnu!").(13.1.2007)

Kalsická studnice hlášek!(20.2.2007)

Si(9.8.2007)

Lepší než první díl, ale pořád to není ono, je to moc dryjáčnické(26.9.2008)

Sice je to konina, ale která komedie není? Na oddech ideální, člověku ani neuškodí, když se u toho věnuje něčemu jinému, protože už film stejně zná zpaměti. Čtvrtá hvězdička je za fackovací scénu u Škopků v kuchyni.(20.1.2009)

Ako je možné že som tento najlepší kúsok trilogie ešte neohodnotil?Samozvaný kritici ČSFD,ktorých radšej nebudem menovať si môžu vysrať oko!!!(1.1.2010)

• Man Seger

Zdeněk Troška sa trošku napil dedinskej pálenky a stihol sa vyvracať hneď dva krát a to na scenár a aj na celuloid.(8.8.2010)

Vesnický humor opět boduje, co všechno se nestane při přípravách na jednu obyčejnou veselku. Opět skvělá Škopkovic familie v plné parádě, udrbaná Kelišová a vůbec celé farářství....Já se u toho prostě bavím. "takovejch hodin a já tady čumákuju do tmy" CHRÁP "a nechrápej tady a přemejšlej se mnou" "dyť přemejšlim" "no, to slyším, jak přemejšlíš":-):-):-) nebo "prosim tě, co na tom chlastu pořád máš?" "to víš, že jo, já ti to řeknu a ty začneš taky chlastat..":-)(12.8.2010)

" kdo nebývá na dědině tak toto v životě nepochopí!" :o))(15.1.2011)

• FireTight

Oproti prvnímu dílu mírný kvalitativní pokles, přesto pořád o třídu lepší než "porevoluční" Slunce, seno, erotika. Jen kdyby TV Nova celou trilogii neopakovala minimálně pětkrát do roka, to se potom člověk musí už hodně držet, aby všechny tři filmy neposlal do odpadu... Časté reprízy = zabiják čehokoliv!(15.7.2011)

Než jsem poprvé nakliknul tenhle portál, myslel jsem si že Slunce, seno a pár facek je jeden z nejlepších českých filmů. Ale tady jsem rychle pochopil, že lidová zábava - jakkoliv skvěle udělaná - se v určitých kruzích neodpouští (o tom by mohl vyprávět i Mozart). Dokonce jsem se dozvěděl, že se mám stydět za to, že mi to přijde geniálně vtipné a taky že jestli je tohle lidová zábava, tak jsme národ primitivů (Kde vzali zdejší intelektuálové ty schopnosti, aby nazřeli krz světlo prozřetelnosti rozdíl mezi tím co je primitivní a co je roztomilá nenáročná odreagovačka, kterou lidi potřebujou aby jim dočista nehráblo? U Trierova ustřihnutýho klitorisu?). Jenže nestydim. A nestydím se ani za to, že se nestydím. Ne že bych se nesnažil - mlátil jsem se do slabin Bytím a nicotou od Sartreho, pod nehty zarážel Fenomenologii ducha od Hegela a místo novin jsem si na toaletě vyštosoval vybranou bibliografii Frankfurtské školy. Jenže i přes to považuju Helenku Růžičkovou za asi nejlepší českou herečku a Stanislava Třísku alias Starýho Škopka za životní vzor :-D. A vzhledem k tomu, že hlášky z celé trilogie vládnou české mezilidské komunikaci už tak 20 let, nebude to s tím zatracováním Troškovy hoštické trilogie tak horké. Mimochodem, všiměte si té krásné mluvy, kde se nářečí kloubí s neměckými slůvky a vulgárními výrazy. "Schweinerei jeden!"; "Jó, paní Inženýrka, to je něco. Auto má z Tuzexu, peněz jako šlupek. Aspoň konečně budeme moct přistavět.".(6.11.2011)

Póójď, mé dítě, póóójď. V jednotlivých momentoch ešte lepšie ako prvý diel, ale celkovo veľmi nevyrovnané a dosť rozpačité. Preto hodnotím priemerne, ale scén na zapamatanie je tu stále hojne. 6/10 - Znáš ji? - -Jó, to je.... - -Znáš! (10.12.2011)

Ešte (s)prostejšia ľudová zábava o (s)prostejších českých bláznoch pre nenáročnejšieho (s)prostejšieho diváka.(29.4.2012)

Ještě 10 minut před koncem jsem si řikal, že je to horší než Jahody... Závěrečná scéna ale stojí za to... 5/10(30.12.2012)

Tohle je ten historický okamžik, kdy Troškova tvorba zamířila definitivně do kopru. Sice se ještě daří recyklovat vtipy z jedničky, ale pro mě už jen za 50%.(10.5.2013)

• Zodiak455

Jediný divatelný díl z této stupidní trilogie.(1.6.2013)

• Jaro_slav

Zatímco u Jahod nefunguje zvuk a střih a zbytek je celkem koukatelný, přičemž některé scény jsou geniální ("furt králíka"), tohle je průůser. Hvězdička snad jen za ty dvě hlášky - "hodně štěstí" a "co na tom chlastu vidíš". I přes působivou leteckou nekázeň v úvodních titulcích strašná nuda.(31.7.2014)

Niekde som čítal komentár,že tento film nikdy nedávajte Angličanovi, Domorodcovi z kmeňa Ho Po Ho Po a Pražákovi...ani jeden to nepochopí :)(17.7.2018)

"Prej tlustej... Se podívej v televizi, jaký jsou tam tlustý, a proč? Protože se maj!"(18.8.2019)

Jasně nejvtipnější díl z celé trilogie,což ovšem neznamená,že se jedná o kdovíjaký zázrak.A znova říkam :NEOPAKOVAT tak často !(15.11.2003)

• plagjoklas

Pre mňa sú diely tejto serie jeden ako druhy.(30.12.2004)

Podle mě nejpovedenější z trilogie. Od samého začátku nával komických situací, hlášek atd. atd. atd......... Přibyla zde jedna postava (doktor Kroupa), zápletka je v něčem podobná jedničce, opět spor mezi sousedy (Konopníkovi vs. Škopkovi), ale již trochu ráznější... :) Závěrečná "výměna názorů" se sem (narozdíl od některých filmů, kde rvačky/honičky působí jako zbytečný chaos) hodí.(19.8.2006)

Tohle neni žádná komedie, ale reálná sonda do života českých vidláků. podle mě, ještě lepší než jahody až na ten poněkud stupidní konec. "Tati, bila tě někdy tvoje maminka?" "Ne, jenom ta tvoje" "Mi řekni, co na tom chlastu máš?" "Já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky!" "Neser mi Blaženo!"(12.1.2008)

• ex.it

Na to, že jsem "jahodám" dala tři hvězdičky, u tohoto pokračování nedám víc než jednu! Poprvé originální, ale toto pokračování je o ničem!(18.1.2008)

Někdy mi připadá že se hodně lidí tady na csfd stydí za to že jsou češi... aneb pán je ten kdo si sám ze sebe umí udělat parádní prdel, ale dávat tomu odpad a nebo po jedné hvězdě s komentáři typu: sračka na entou, jde vidět jací jsme a pod. nechte si to pro sebe intelektuálové ;)(31.1.2008)

Kdo nepoznal život na české vesnici, ať už za socialismu, tak trošku i dneska (lidi se zas tak nemění) ten neuvěří. V tomto filmu je někdy více skutečnosti než prvoplánovitého humoru, což umožnilo i tak špatnému režisérovi jako je Troška natočit tento nezapomenutelný skvost a kroniku "české kulturnosti". Tento díl je možná ještě o píď lepší než Jahody...(21.3.2008)

• mh.mail

40% - Již o něco slabší než první díl - Slunce, seno, jahody. Za hlavní chybu jsem považoval, že film svým dějem navazoval tam, kde první díl skončil. Takže žádní "Venca a Blažena po šesti letech", ale "svatba ještě nebyla".(3.8.2008)

Tento díl mám nejradši ze všech tří. Stačí jedna malá lež a vesnice je vzhůru nohama.(25.5.2009)

Jako malý jsem se vždy těšil na tu závěrečnou rvačku :-) Některé vtipy celkem jdou, nicméně je to samozřejmě dost jednoduché a prvoplánové.(27.1.2010)

Vidite ten obrázok vedľa názvu filmu? tak presne ta fotečka vystihuje o čom to asi tak bude :-) a od takej ručičky by som nechcel dostať par faciek!(18.6.2010)

Hlásím se do klubu těch, pro které je tento film kult.(21.8.2010)

Jedna z nejlepších sond do typického stereotypu českého buranismu.(8.2.2011)

Nejslabší,ale zase ty facky ... :)(2.11.2011)

"Akčnejší" ako prvý film, viac sa mi páčil. Miestami naivné, ale mne to sadlo.(20.4.2012)

Vcky díly jsem lehce nahdodnotil, páč zamlada se mi to líbilo moc a ještě teš se lečemus zasmějju.(13.5.2012)

• Pathrose

Kvalita druhého dílu šla oproti prvnímu ještě níže. Ale i zde jsou scény, které v paměti zůstanou.(12.2.2013)

Jo, zase je to ztřeštěný, zase je to o ničem, ale jinak je druhý díl rozhodně nejlepší z celé trilogie. Na rozdíl od jedničky totiž nesází jen na rychlý sled uhozených scén, ale najde se i pár nesmrtelných hlášek. " Tatí, bila tě někdy tvoje maminka?" "Ne, jen ta tvoje ." :)) A pravou jihočeskou zná také určitě každý.(18.2.2014)

• Biopler

Videné kedysi dávno v mladosti. Pamätám si hlavne fackovaciu scénu, ktorá nechutne natiahla film. Humor podobný ako pri jahodách, no nič moc pre mňa.(27.1.2016)

najlepšie z trilógie ...(14.2.2004)

To je proste legenda tato seria (ale bez trojky by sa to zaobislo)(28.12.2005)

• fandalehy

Proč? ptám se proč - se zase Troška pouštěl do dalšího dílu, který je hodně vystavěn na jedničce a prakticky z ní čerpá celý její děj...akorát přibyl jeden přihřátý doktor a nechtěný manželský svazek...dal bych 2 hvězdy, ale jako u většiny Troškových filmů, konec to vždycky srazí - konkrétně tady ta masová bitva - fackovačka.(3.3.2007)

• Dimo

Solidní pleskačka, humor je opět "český", nicméně pro všechny ty hlášky se vyplatí na pár facek podívat.(1.7.2007)

• Sosak

Dá se to ještě ustát a vedle dnešních filmů z Čech a Moravy by se to mohlo ještě hrdě vypínat. Jinak je to ale pořád zbytečné pokračování, které nezvratně padá tam, kam patří. Troška očividně neví, kdy přestat.(15.1.2008)

Prakticky stejný komentář jako u Slunce ,seno, jahody. Opět velice vtipné a dobré herecké obsazení. Některé scény opravdu "vstoupily do dějin" a zařadily se do zlatého fondu české kinematografie. Jako celek je to ale jen průměr.(28.2.2008)

Neustále vzpomínám na tu scénu, kdy dojde k výměně videokazet a jejich následné puštění. Střílej, střílej...kvalitativně na stejné úrovni jako jednička.(15.5.2008)

• alanP

Letní kino Chocerady.(27.7.2009)

Skvělé pokračování, které je stějně dobré jako díl první. Skvělí herci a spousta skvělých srandovních hlašek a situací.(22.11.2009)

rovnake pocity ako pri jednotke, teda Jahodach.(30.12.2009)

Prostě česká klasika, na kterou se nezapomíná....(4.8.2010)

Tenhle vesnický humor mám od Zdeňka Trošky nejradši, pr**l jak má bejt!(17.8.2010)

Máme asi národ idiotů, ještěže je tady elita čsfd, která si na SSaPF může odplivnout. Je radost koukat na Vás, jak se zde plácáte po ramenou a uznale pokyvujete, kdo tento film ohodnotil jako větší sračku. :) PS: Tosime a speciálně Tobě doporučuju na Tento film nekoukat a raději si odskoč do manéže Bolka Polívky..(7.2.2011)

Jo je to taková průměrná česká komedie, u které se člověk i dost zasměje, ale je taková tuctová. A co tomu sráží víc tak, že se v televizi neustále opakuje, snad i dvakrát do roka a to člověku pak více znechutí.(18.2.2011)

Nejjednodušší vystižení typických rysů české povahy v daném prostředí. :)(19.3.2011)

• swiss

Ano je to nostalgie...(13.2.2012)

Pokračování,které se kvalitou nijak neliší a Helenka v podání Buda Spencera v dámském provedení, je nejlepší na celé sérii :)(2.9.2012)

Pre mňa jednoznačne najlepší Troškov film (tých jeho naozaj dobrých filmov veľa nie je), pri ktorom sa dá zabaviť aj niekoľko krát. No na druhej strane toľko neustálich repríz, to je už veľa aj pre koňa, no na tretej strane sa niet čomu diviť, veď sa rodia ďalšie a ďalšie generácie, ktoré si túto českú klasiku nemôžu nechať újsť :)(19.9.2012)

Nejlepší film od Trošky a jedna z nejlepších komedií. Manželé Škopkovi nemají chybu. 90%(4.11.2012)

Zase všem pět :) je to hodně podobný ale jak říkám hlášky jsou pořád dobrý(26.8.2014)

Zdeněk Troška šel v trilogii z Hoštic díl od dílu o stupínek níž. I tady samozřejmě nechybí krásný jadrný český humor, kde kromě rodiny Škopkových září farář Otík - Luděk Kopřiva, zvlášť v povedené scéně s přelézáním ohradníku ("Velebnosti, vy svítíte!") či při omylem zapnutém pornu na faře, také masírování Tlustého Pepy je bezvadné... Jenže některé skeče se opakují z prvního dílu (svolávání tetek k faráři) a postava měšťácké fifleny Kateřiny Lojdové či závěrečná rvačka u MNV byly hodně přitažené za vlasy. Film pro nás, venkovské "burany" jako šitý a milý.(30.11.2014)

Skvěle obsazená, dnes už kultovní klasika, u které se směj dnes už kolikátá generace.(26.1.2018)

"Tati, byla tě někdy tvoje maminka? ... Ne, jenom tvoje..." Oproti prvnímu filmu už je to podstatně humpoláčtější a hodně uřvané. Je tu ale opravdu velká spousta hlášek, a některé i docela provokativní vůči tehdy ještě nepadlému režimu. "Ať se propadnu do Západního Německa!"... "Ale soudružky děvčata!" ... "U nás jde přestavba tak rychle, že my už dnes se máme líp než zítra..." :-))(9.2.2019)

Moji milí, moji zlatí! Neviem ako dlho ste pobudli na vidieku, ale takto to tam chodí, no v mnohých prípadoch nie až tak humorne. Ja som vyrastal na dedine, večné súperenie susedov, dedinské drbny, závisť a ohováranie tam boli na dennom poriadku, tak to bolo tak to aj je! Už ma neserte!(9.7.2007)

Někdy rádoby vtipné poznámky ale jinak to ušlo(23.7.2007)

Nehynoucí klasika...(9.1.2008)

Ať si říká kdo chce co chce, ani sebehorší snobské pseudointelektuální hodnocení série Slunce seno... mě nemůže odradit od plného hodnocení. Každý z dílů je ve svém pravdivém, lidském a nenásilném buranství geniální. A mimo jiný: Slunce seno jsou snad poslední české ryzí komedie natočené opravdu pro zábavu a pro smích, kde se ale člověk ještě nemusí stydět za to, že se směje. Nic proti tragikomediím, kterých se u nás natočilo po revoluci dost ( a kvalitních ), ale občas má člověk opravdu chuť se jen od plic zasmát. Jenže takovéto ryzí a kvalitní komedie se strašně špatně vymýšlejí a strašně snadno kritizují. V tom má Troška pravdu. Přestože Kameňáky jsou příšernost a tohle ani žádné jiné moudro jejich příšernost nezmírní:-)(1.2.2008)

• Strider

Zdeněk Troška to dokázal! Druhý díl Slunce seno... je ještě o něco horší než ten předchozí. Bravo! Zdenda se prostě neumí opakovat, pokaždé dá filmu něco nového, originálního, čímž se film stává ještě mnohem horší než ten minulý. A toho si na Troškovi vážím :-D(13.3.2008)

Tak podle mého názoru se měla stát veselohra století tenhle film a né S tebou mě baví svět. Vždyť nezáleží kolk cen na nejakých festivalech nejaký film získa ale dúležite je to na co se doma obyčejní lidé dívají.(3.5.2008)

Řekla bych, že ti, kdo píšou, že je to ohrané, a proto dají ODPAD, vůbec nehodnotí objektivně. Kdyby si ten film pustil kdokoliv poprvé, bude se bavit. A myslím, že dokonce u všech třech dílů, i když tenhle díl je nejlepší. A ty hlášky :) Pokud se na to nedívá při každé "televizní premiéře" nebo neohrává každý týden na dvd, tak jednou za čas je dobré si to pustit a zasmát se.(6.12.2008)

Pro mě nejpovedenější díl hoštické trilogie. Tenkrát mě velmi pobavil a dodnes si rád připomenu např. scénu hned v úvodu, jak Helenka Růžičková podává babičce Valerii Kaplanové léky. Kdyby tu Helenka nehrála, nebylo by to ono. Slunce, seno... je pro mne zkrátka Helena Růžičková. A role venkovské maminky jí sedla opravdu dobře.(8.2.2009)

Králíka ! Zase jenom kralíká ! Já se z toho pobliju ! :-)(5.5.2009)

Možná je to víc kouzlo nechtěného než režijní záměr, ale to je jedno.(16.6.2009)

• Rodin

Tohle nebylo blbé jenom Trošku, tohle bylo blbé Hodně. Oproti první části série se humor propadl ještě o dvě kategoriě hlouběji.(24.3.2010)

Joj, nechapem ako sa to niekomu nemoze pacit...Pochopim tie terajsie detiska, to uz len teenegerske komedie z Ameriky a skolske prostredie..toto sa im ani nechce pozerat... ale pre mna - tale dobre, stale dokonale...´´Ja mam tamhle zuby´´ ´´No to mate, 15 let a jeste jste si je nesupla du huby´´ :D:D....Stara babka je naj :D...´´Vite, ze po gulasi mate vzdycky prujem, doktore, cestny slovo, vzdy se posere´´ :D:D(14.6.2010)

Pro mě jasně nejlepší díl série.(20.2.2011)

Hoštice podruhé? Proč ne! Hlavně když se u toho člověk zasměje.(7.5.2012)

Čtu v některých kritičtěji laděných komentářích něco stupiditě a demenci. Já myslím, že i humor zemitějšího ražení má v komediálním žánru své místo. Navíc první dva díly (nemluvím o tom posledním) patří k tomu lepšímu, co Troška natočil. A jak jsem psal k Jahodám: Toto není špatná komedie. To je věrný obraz českého a moravského buranova. (Samozřejmě na skvělou Vesničku mou střediskovou to nemá.)(29.7.2012)

Ten film je znamením doby. To mu už nikdo nevezme. Jednou za dva, tři roky je to k pivu ideální.(30.12.2012)

nech si každý vraví čo chce, nech sú hodnotenia kritiky aké koľ-vek, zasmejem sa na tom vždy keď to vidím. Skvelé herecké výkony hercov či ne-hercov robia s celej trilógie nadčasový pohľad do dôb dávno minulých.(30.12.2012)

"Dej mi pokoj fuuuurt" :-)(4.5.2013)

Zřejmě nejlepší díl celé trilogie. Hlášky jedna radost.(24.12.2013)

Dle mě nejlepší díl série. Bohužel však naše televizní stanice vysílají Slunce, seno asi tak třimilionysedmasedmdesáttisícapětsetosmadvacetkrát ročně, tudíž to člověku časem hezky počechrá žluč. Gotta love Kelišová.(27.12.2013)

Ještě větší kadence skvělých fórů než první díl, jasných 5*. Jenom pražští intelektuálové, kteří si tříbí vkus na tvůrcích podivných jmen, která nezná ani Google, dávají odpad.(28.2.2015)

Pokračování se podařilo, postavy se rozvinuly, humor zůstal ...myslím že je to zcela srovnatelné s prvním dílem..(19.5.2015)

Tak tuto cast mam najradsej,ta zaverecna "akcna" scena je nezabudnutelna,tak ako Helena Ruzickova,ktora aj po smrti patri k spicke medzi ceskymi hercami,cela seria je fajn...:-)(9.1.2017)

Pamatuji, že jsem na tom byl v letňáku na premiéře a je skoro neuvěřitelné, že tenhle film mě baví pořád. Ty hlášky jsou naprosto přesně odposlechnuté ze života a zvlášť jako Jihočech si při sledování filmu připadám "jako doma". Samozřejmě, že děj je blbost, úmyslně absurdní záběry s granátem a Římany jsou přehnané a působí v kontextu filmu jako pěst na oko, ale jinak nemám co vytknout. Dokonalá oddychovka a vedle Vlaku dětství a naděje životní role Heleny Růžičkové!(11.3.2017)

O trochu horší než ten první, ale pořád mě to po těch letech baví.(13.11.2005)

Křupíno osmý (Zdenda Troška) se postaral o prům,ěrnou komedii na kterou malý český člověk nezapomene. Nechci psát třikrát stejný komentář, ale všechny tři díly jsou na stejném levlu. 75%(3.1.2008)

dvakrát...a možná za pár let i do třetice(4.1.2008)

Tento díl je trochu slabší ale je to klasika.(2.11.2008)

• ab.dul

Ještě o málo slabší než jednička. Ta mi absolutně nevadila a klidně se na ni podívám znovu, ale tento film se mi zdá trochu málo...No a o závěrečné fackanici nemluvě...(19.12.2008)

Smál jsem se srdečně a naplno. Byl jsem sice ještě děcko, ale to se snad taky počítá, ne? Jako "dospělý" jsem to ale ještě neviděl, takže...(12.4.2009)

Dle mého, o něco lepší než předešlý díl, jde vidět, že soudruzi povolili Troškovi uzdu a to je dobře. Přibylo více vtipných scén, hlášek, situací a když to občas zavánělo extrémní přehnaností, tak já si stále nemůžu pomoct, ale já se ukrutně bavil. Prostě co mě se týče, tak tato série a hlavně tento díl je pro mne kultovním.(16.4.2009)

• e(l)a

Trapnější Slunce seno jahody...(14.5.2009)

Kvůli těm hláškám,které jsou klasické.. :-D(5.3.2010)

• Mire

Od sedlákov pre sedlákov :)(4.4.2010)

jako jihočech nemůžu jinak...prostě zlatý Strakonice(11.8.2010)

Už to sice smrdělo, ale ještě pořád to nebylo jako ty otevřené hroby, které se vydávají za české filmy po roce 89´!!!(18.2.2011)

Tahle trilogije je tak hloupá, až je vcelku koukatelná a jako kulisa v parném létě je to dobrý.Kelišová a další neherci jsou snad nejlepší,bez nich bych se na to nejraději už vyprdla!(20.2.2011)

• mišulka66

Pro mě nejslabší díl z trilogie Slunce, seno... Pár momentů, u kterých se zasměju se najde, ale není jich moc...(24.4.2011)

Sodoma, Gomora.(24.6.2011)

Film ešte z jeho predsračkového obdobia... Táto trilógia tiež nie je žiadnym víťazstvom, ale sú to dokonalé diela oproti Kameňakom, hrochom a neviem čomu ešte... Spolu so Soukupom tvorí duet najhorších Českých režisérov akí tu kedy behali a škodili dobrému vkusu...(10.7.2011)

Jsem ráda, že se našlo pár odvážlivců, kteří se nestydí napsat, že se jim nějaký film od Trošky líbí. Tímto se totiž okamžitě zařadí mezi blbečky bez jakéhokoli vkusu, protože, i když se jeho filmy neustále reprízují a mají ohromnou sledovanost, tady většina přemýšlí, jestli nebudou vypadat hloupě, když ho nešoupnou rovnou do odpadu. Takže já se hrdě hlásím k blbečkům (doufám, že jsem se nikoho nedotkla;-)) a jdu se dosyta zasmát a vychutnat bezstarostnou letní atmosféru, protože film právě za chvíli začíná a protože holt nemám pokaždé chuť na nějaké cenami ověnčené psychologické drama. Pápapápá...(30.12.2012)

Místy vtipné a místy trapné. Zdeněk Troška se opět snažil narvat co nejvíce vtipů do jednoho filmu. Jestli jsou vtipné nebo ne to sere pes, hlavně že je jich tam hodně. Ale není to nejhorší popis vesnice, tak nějak to opravdu funguje.(12.4.2013)

"Pár facek" mi vždycky přišlo nejslabší.(2.6.2013)

Celá trilogie je neskutečně okoukaná, tak moc, že člověku skřípou zuby, když slyší název stejně, jako když ve zprávách zase slyší o Bartošové. Ale budu objektivní. Není to tak hrozné, na cílenou komedii. Nakonec se to od opravdové vesnice až tolik neliší :-)) Podle mě zde hrají všichni své postavy dobře, na nervy nám hrají ti, kdo mají. Když sem to viděla jako teen, tak jsem se pobavila. Ale tento typ humoru není pro mě správný šálek čaje, ale musím uznat, že v kategorii trapných vtipů jsou i mnohem horší (třebs Kameňáková trilogie). Z trilogie se mě ...Jahody líbí nejvíc. Naopak ...Erotika je asi nejhorší, tam je přemíra tohoto humoru nejvyšší. Vidět už to nikdy nechci, nebo alespoň tak 20let. Ale zachovat by se to do budoucnosti rozhodně mělo (co když takový typ lidí vymře? ...) // Tady se člověk více zasmál, kdoví zda "ostrovtipu" nebo té gradované směšnosti... :-) (21.7.2013)

Klasika, která o nás jako národu říká víc než by jsme chtěli slyšet. Jinak komedie, která mě vždy dostane.(26.7.2013)

Česká klasika. Jediný film z trilogie ktorý som videl v kine ako malý pionier v ČSSR. :) Krásne časy.(31.8.2013)

A veru pár ich tam bolo.(2.10.2013)

• Stejšn

Herecký koncert Heleny Růžičkové. Ať je film jakýkoliv, pí Růžičková je v něm prostě excelentní.(22.12.2013)

Paní Růžičková byla herečka s velkým H.... dodala celé sérii její osobité kouzlo. :) Facky jsou pro mne nejmilejší z mnoha důvodů.... a hlášky jsou nesmrtelné :D ,,Tak já jedu, čáu....".....,,Si jedu, čau.....jim je všechno jedno...." :D(26.3.2014)

no můžu v klidu říci že tohle je ještě lepší než první díl.. nezapomenutelné facky paní Růžičkové a bába kelišojc číhající na každém rohu.. plné hodnocení si to zaslouží(28.3.2014)

Na druhém díle trilogie "Seno" sem měl tu čest být jako malý capart v kině. Je to ujeté a až do závěrečné bitky opravdu vtipné. Pak už to tedy Růžičková až moc přehrává, ale celkový dojem z filmu je ok.(10.5.2014)

Helena Ružičková, Stanislav Tríska, Valerie Kaplanová, Jiri Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Jirina Jirásková, Jiri Ružička ml. a Ludek Kopriva(4.7.2014)

Jezisi to je ale fakt strasne blby film. Ale vzdycky v lete se na to divam. A vzdycky se u toho smeju.(29.6.2015)

koukám po čase na celou trilogii a druhej díl je podle mě stejně slušnej jako ten první, místy trochu debilnější, ale místy naopak i lepší. trojka jednoznačně na chvostu.(11.7.2015)

Na českou komedii to je dost ucházející. Českoslováci by na to byli hrdí.I my Češi ještě jsme.Pár dobrých hlášek. Nic víc.(2.5.2016)

Přestože jde o druhý díl trilogie, jde v podstatě o vyvrcholení a zúčtování zároveň.(17.8.2016)

Druhý díl trilogie ještě pořád nesklouzává k trapnosti. Možná taky proto, že některé scény jsou natolik originální, že se to ve finále lze odpustit.(9.12.2017)

Jen se směju těm odsuzujícím komentářům tady... Vy nuly, narozdíl od vás jsou tyhle filmy, postavy v nich a zlidovělý hlášky nesmrtelny, po vás vy nýmandi a nicky ani neštěkně pes až zaklepete bačkorama... :D(5.3.2018)

Slunce, seno a pár facek se drží na úrovni Slunce, seno, jahody. Jednu hvězdičku dávám za Stanislava Třísku a jeho hlášky. Děj asi nemá smysl moc rozebírat, ale i tak film dokáže pobavit i po letech.(20.8.2018)

Super komedie(8.2.2019)

• soldiersn

Odecteme-li 40% humoru z SLUNCE, SENO A JAHODY, tak nam vyjdou "FACKY". Podivat se na to da, ale vickrat bych tento zazitek neopakoval... ;-)(14.12.2006)

5/10... Tu sa už Troška troška prestával ovládať...(31.5.2007)

Celkové hodnotenie tejto trilógie je dosť nízke, čo ma dosť šokuje,tak snáď stačí, keď sa vyjadrím u tejto, asi najlepšej, i keď trošku dlhej časti.. Okrem série slunce, seno.. som od Trošku videl len kameňáky, čo bol fakt odpad, ale to sa s týmto naozaj nedá rovnať. Hlavne Růžičková ma vedela vždy pobaviť, staré klebetnice tiež a samozrejme mnohé hlášky a scénky, ktoré sa mi vryli do pamäte podobne ako u takého Dedictví. "Aď se propadnu do Západního německa, jestli klamu.""Táto, a bila tě taky někdy tvoje máma? Ne, jen ta tvoje""Když vy inženírku, tak my...to se budete divit! Ospravedlňujem sa za prípadné hrubky v češtine, mno a ešte treba spomenúť "main theme":D Tú si snáď každý aspoň raz zahmmkal, alebo zapapapákal.(2.8.2007)

• MiraZ

Tímto pokračováním si Zdeněk Troška vydláždil cestu na filmové smetiště. Posledním dílem Slunce, seno a erotika si dokonce i otevřel bránu. Musím uznat, že už jsem viděl daleko lepší filmy.(4.1.2008)

• gu-staff

Nehynoucí klasika ? Skvělá komedie ? Výborná zábava ? NE - SRA.KA !(12.1.2008)

Kultovní klasika, jak kdybych viděla naši vesnici. Lidi na vesnici tenhle film milují a lidi z města ho nechápou a pohrdají jím, je to ale výkvět toho nejpozemštějšího humoru z pozemských humorů. Hlášky jako - Místo mozku, z piva kostku, Blaženooo, Kelišová! to provází můj život neustále. Vždycky, když se na tento film dívám, tak v něm najdu další vtip, i když jsem ho viděla snad stokrát.(23.7.2008)

Nejlepší díl z celé trilogie, není snad místo kterému by se člověk nezasmál, dokonale vystihnutá česká povaha.Za půl roku od premiéry tento film vidělo už 4.500.000 diváků,což žádný jiný film dosud nepřekonal. 5 hvězdiček bez debat :)(3.12.2008)

• MartyMcFly89

Podstatné informace, proč dávám toto hodnocení se dozvíte v komentáři (mém) na první díl. Tak jako tak, Mr.Apache to vystihl pěkně.(29.12.2008)

• matoon97

Takú volovinu som už dávno nevidel, ale to vám poviem, už dávno! Podľa mňa najhoršia trilógia českých filmov sú Slnko seno... a tak ďalej a Playgirls. Ani netuším, čo bolo cieľom tohto filmu. Rozosmiať ma? To určite nie!(18.2.2009)

Tak toto prostě nemá chybu. Na to mčlověk prostě nesmí hledat člověk světovou filmařinu. Stačí se jen posadit a nechat se unášet vesnickým hunorem, který mi je btw. tolik blízký.(14.1.2010)

Lepší než první díl...(12.2.2010)

Tohle je snad nejlepší český film za posledních 25 let. Vždyť 75% osob jsou neherci a po spojení 25% herců to má grády. Ať se to někomu líbí nebo ne, takový lidi tenkrát byli(a někde stále jsou)! Tohle je komedie století, žádný trapný S Tebou mě baví svět!!!!!!!! Vadí mi, když na filmy, jako je třeba tento, plijou 18-letý dětičky, který to stejně neviděli a pokud viděli, stejně se jim to líbí. Jenže, když jim doporučí pan děkan na fakultě, že je to příkaz jednoho spícího monarchy z Orlíku, tak jsou schopný jet do Jižních Čech a Hoštice pobořit! Ostatní, již Ti doštudovaní zase nemůžou překousnout, že to nerežíroval Jan Hřebejk, nehraje tam Eva Holubová a podobné nesmysly!(14.2.2011)

Druhý díl trilogie považuju za asi nejpovedenější. Na druhou stranu jsou už vidět určité Troškovy ústřely a některé scény či gagy jsou dost přehnané, ale s přimhouřením oka je pominu, protože zábava to stále ještě je. 70%.(5.6.2011)

Sprostost, ale to spravanie a repliky, ceskoslovenske...(28.2.2012)

• JuniorSrky

Od dobytků pro dobytky, takže zřejmě proto se z toho stala jedna z nejoblíbenějších českých komedií. Já ji nenávidím. Věc, na kterou jsem byl nucen se dívat. [20%](16.3.2012)

Druhý díl, odvázanější, mám odjakživa raději než první, byť je to upřímně řečeno ještě větší kravina než ten první. Tak snad možná proto. Mě prostě tohle ani po letech neuráží - jako kdekoho zde, jak tak koukám - a ani dnes rozhodně neurazilo, spíše naopak. Prostě spolu s prvním dílem to jediné, co jsem od pana Trošky schopen vzít na milost (i když i u nich je jeho nekvalitní rukopis na první pohled patrný...). Zábavných 80%(29.4.2012)

Existujou dva druhy demence. Demence vtipná a demence nevtipná. Toto je demence vtipná!(19.5.2012)

• simon111

Přehlídka české malosti(17.8.2012)

Ano filmově je to sr*ka, ale když si uvědomíme že tento film je zacílenej jenom na čechy - kteří jsou taky jediní schopni ho pochopit, tak to nakonec zas tak hrozný není, vtipné hlášky které se staly legendami, a bezprostřednost celého snímku si ty tři hvězdy prostě zaslouží... 5/10(30.9.2012)

Facka za fackou, hláška za hláškou :-) bavilo ma to, stále baví a aj baviť bude. Jednoducho: stará dobrá česká klasika :-)(22.12.2012)

O něco slabší a bláznivější díl stále s dobrým humorem, leč už více kýčovitý. Hodnocení: 55 %(31.12.2012)

• badmotherfucker

Kdykoliv to pustim nechtěně v bedně zamáčknu slzu - soustrast s mýma starouškama, že museli vydejchat tuhle pseudobolševickou vulgární dobu. No nic du blejt velebnosti..třeba to tu někoho pobaví: UAAAAAAAAAGHHHHHHHHHUuuuBLueEE chchch(18.2.2013)

už to nebylo ono, ale ještě pořád se bylo čemu smát.(14.5.2013)

Naprostá klasika českého filmu. Jednoznačně nejlepší díl z trilogie. Paní Růžičková zde předvádí své pravé já, takže zde ani tak nehraje, ale spíše vystupuje. Pro mne je tento vesnický humor prostě nenahraditelný.(28.6.2013)

• helrohir

Asi je chyba vo mne, keď nedokážem pochopiť čo je na tejto "komédii" tak zábavné. To, že sa tam nadáva, kričí a fackuje? Obľúbenosť podobných filmov len dokazuje jednoduchosť českého a slovenského národa.(20.8.2013)

Moje kultovní série a tohle je její vrchol. Kdo nechce se na to pochopitelně koukat nemusí :) Prvně viděno v červenci nebo srpnu 1989 na letním kině a tenkrát to byla ještě mnohem větší prča než dneska...(22.8.2013)

• Ozzy2

Za uřvanou Růžičkovou,které není pro samé řvaní rozumět půl slova a za tu dementní rvačku na konci jedna hvězdička.(17.1.2014)

Buranská komedie plná urážlivě blbého humoru, které vévodí vynikající Helena Růžičková, je pro mě tím nejlepším film Zdeňka Trošky. Pohoršení intelektuálové mohou ocenit, že film vypovídá mnohé o stavu českého venkova na sklonku normalizace, aniž by si to přitom kladl za cíl.(30.3.2014)

Tohle ještě šlo - krásně vykreslená mentalita půlky národa. Možná proto má takové hodnocení, protože se v tom poznalo příliš mnoho potrefených husí...(31.3.2014)

A dám 4* (a just jó!)(3.6.2015)

Ten film dávají v tv tak často, až na něj začínám být alergický. Ty 3 hvězdy dávám z nostalgie, dnes už bych filmu dal 1-2* Prostě humor se vyvíjí a dnes už je někde jinde, je však zajímavé, že některé filmy jsou vtipné stále a některé jen v určitém období. Tohle bohužel patří do té druhé části.(11.8.2015)

• Salvator

V porovnání s následnou Troškovou produkcí je hoštická dvojka ještě stravitelná.(21.10.2016)

Film jako takový celkem ujde, s pár velmi dobrými hláskami. Na úrovní předchozího dílu 75%(28.2.2017)

• Urgost

35%(11.10.2018)

Nechci se nějak obhajovat, ale myslím si, že pan Cival používá silná slova. Za prvé nechápu, že se ani jednou nezasmál a za druhé si myslím, že to docela Troškovi sedlo!! Neříkám, že je to nějaká super komedie, ale je to obraz našeho venkova a myslím si, že to vůbec špatné není a rozhodně nevěřím nikomu, kdo řekne, že se ani jednou nezasmál!!(8.12.2002)

• Xylobalsam

O neco horsi nez jahody, ale jeste ne uplny propadak, ktery prisel s poslednim dilem.(9.7.2003)

Slabší než jahody, ale pořád ještě solidní filmařina.(2.3.2004)

druhy diel "ludovej" komedie ktory je sice po umelckej stranke podobne ako prvy diel nula bodov ale podobne ako jednotka, velmi nenarocna pritom vsak skvela zabava ktora sa da pozerat stale dokola(13.10.2004)

Asi si budu připadat jako černá ovce v bílém stádu, ale pro mě je trilogie z Hoštic tím nejlepším a nejkultovnějším. Viděl jsem každý díl minimálně desetkrát (bez nadsázky) a vždy se výborně bavím. Kultovní hlášky a nástin toho, jak se žije (žilo) na venkově. Minimálně mi to připomíná ten venkov, který jsem znával. A v závěru posledního dílu, kdy Škopková prohlásí:"A celá Evropa se ještě bude divit, co jsme my Češi zač", můžeme vidět, jak úžasně nadčasové téma Troškova komedie nadnesla. O tom ostatně zpívá i Karel Černoch v přítomné písničce "Evropo, Evropo". Celá trilogie paroduje chování Čechů, ač si to mnoho lidí nechcce přiznat, až moc pravdivě. Dále můžeme vidět, jak se u nás za komančů pracovalo, a možná že se nesmějí právě ti, kterým to připadá normální (aneb Evík a tancující květinka). Já vím, jsem jinej, dávám 5 hvězd, ale nestydím se za to a za Slunce senoé fanatika se rozhodně považuji. "Zlatý komunisti! Kdyby to tady člověku na hlavu padalo, vůbec si ho nevšimnou!"(25.7.2006)

Tuhle část považuju z celé trilogie za nejpovedenější (a obecně asi vůbec za nejpovedenější Troškovu komedii), myslím, že autoři postavili poměrně dost věrný pomník českému národu:-) Helena Růžičková - Škopková je excelentní, Stanislav Tříska jí zdatně sekunduje, ostatní herecké výkony jsou malinko slabší, ale na výsledek se pořád dost příjemně kouká a mimoto je to i vtipné:-) Některé hlášky jsou nezapomenutelné.(23.9.2006)

Tak chapu ze filmy Slunce seno...jsou okoukane a mozna i trochu trapne, ale v dobe pred listopadem 89 to byl slagr jako Brno.Kdyz srovnam dnesni komedie typu Play Girls Panic je na nic atd. tak tohle je opravdu proti tomu komedie k popukani.Ale souhlasim ze pak to slo se Zdenkem Troskou hodne dolu, jeho vyplody jako Kamenaci ci Z Pekla stesti jsou opravdove sracky.(28.11.2007)

Pokud někomu toto nepřipadá vtipné a komediální tak není normální. Bez urážky(4.1.2008)

Nejlepší díl série...jedna nesmrtelná hláška za druhou...i když to věčně opakují v televizi,tak nikdy neomrzí...znám to nazpamět a tak vždycky při sledování téhle taškařice můžu úplně vypnout mozek(11.1.2008)

K tejto uz zludovenej komedii budem s odstupom casu zhovievavejsi. V case premietania to bol pre mna skutocne odpad. Je natocena s velkou davkou nevkusu ale po takmer dvadsiatich rokoch musim ocenit ze par hlasok stoji za to. Tato mi utkvela v pamati: Co porad na tom chlastu vidis. Ja ti to povim a ty zacnes chlastat taky...(19.10.2008)

Báječná komedie. Každý kdo žije na vesnici se v ní určitě najde.(7.4.2009)

Páni chytrolínové, říkejte si co chcete, ale i tyhle Troškovy splácaniny si najdou své diváky. Přinejhorším v sobotu odpoledne na televizi Nova:-)(20.4.2009)

Tak tohle je fakt peklo na zemi, není snad lepšího vyzobrazení českého člověka na venkově:-)))...herecké výkony Ružičkové a Třísky jsou nepřekonatelné, oni to vlastně ani nehráli, oni tím žili..:-)))...100%(2.6.2009)

Myslivec myslí, že mydlář mydlí myš mejdlem. Maš tam někde samyci?? TADY!!! :D(28.7.2009)

Sérii Zdeňka trošky je těžké srovnávat s ostatními filmy. Pokud budu hodnotit, jak se této komedii zasměju a s jakým spokojením to sleduji, čtyři hvězdičky, si určitě zaslouží. Ale pokud bych na pokračování JZD komedie nahlížel jako recenzista, zasloužil by s místo hvězdičky leda tak černou díru. Absolutní dopad. Ale držím se a skutečně výjimečně k tomuto pohledu nesklouznu.(25.2.2010)

Tahle je snad nejlepší ze všech tří..:) Nechápu tak nízké hodnocení.. je to česká klasika.. kdo by se nesmál RŮŽIČKOVÉ A OSTATNÍM..:)(6.8.2010)

No ty vole...tak tohle měli pustit do mezinárodní distribuce...ty by čuměli, co u nás v prdelákově všecko dokážem:P(11.9.2010)

• me_george

Ještě se zda něco vtipného najde.(28.10.2010)

Velmi úspěšné pokračování prvního dílu, který má asi nejvíc hlášek. Mohlo být i pět hvězd, bohužel je tu ta trapná bitka na konci, kterou vždycky vypustím.(25.12.2010)

Česká klasika, tady někde Troška končil s dobrým filmem.(18.2.2011)

Nehodnotím objektivně ale silně zaujatě z pohledu československé klasiky a tvorby kdy se u komedií ještě dalo zasmát... Rozhodně tento film patří do Zlatého fondu české kinematografie...(18.2.2011)

Jako exkurze do českých vidlí, lopat a problémů, které národ trápí super. Občasné fóry super. Postavičky super. Jakto, že celkově mi z toho ale vychází pěkná kravina? :)(1.3.2011)

Koukám zde na nízké hodnocení,ale je musím film ohodnotit výše,protože mi humor druhého pokračování sedl.Zdá se mi ještě vtipnější než jednička.Je to jednoduché,ale jako jistý zástupce druhu komedie má svoje místo.(27.4.2011)

Lepší než jednička ,ale žádná sláva.Ale i tak to je česká klasika.(13.10.2011)

Nejlepší česká komedie co jsem kdy viděl tomuhle se dá smát furt :)(13.11.2011)

Dobrý film, ne tak dobrý jako první, ale našla jsem si tam svoje oblíbené fráze, které nyní u nás zdomácněly jako rodinné hlášky. Jen ta závěrečná rvačka byla trapná a zbytečná, je to jako bitva šlehačkovými dorty, to taky nesnáším.(12.1.2012)

• NORDEN

Z úvodu je to ešte vtipné v polovici to už začína trošku nudiť, a tá záverečná bitka mi príde taká absurdná že je až trápna.(15.3.2012)

"Kde jsi byla?" "S Vencou." Prááásk. Inspirace filmy s Budem Spencerem se skrývá dost těžko. Ovšem zatímco Bud si vyřizuje účty s kdejakými směšnými padouchy, tady lítají facky převážně výchovné, ale v o to větší míře. V prvním dílu byly ještě náznaky herectví, tady už se stupňuje míra pitvoření, ale v něčem tak ujetém to není ani trochu na závadu. Gag střídá gag, hláška střídá hlášku, a to po celou stopáž. Málokdy vám přes dvě hodiny trvající film uběhne tak rychle. Všichni se do toho zapojují s chutí, do toho všeho svítí jihočeské slunce, zelená se tráva, žloutnou pampelišky a vrčí traktory a motorky. Kameramani dostávají často ceny za všelijaké efekty. Tady stačilo vybrat si vhodnou dobu, postavit přístroj na správné místo na českém venkově a krásný výtvarný počin se zrodil sám od sebe. Můžu tohle nazvat jedním z nejlepších českých filmů? Myslím, že ano.(5.5.2012)

Nemyslet, vypnout a bavit se. Je to komedie a v rámci svého žánru zkrátka klasika. Nejlepší z celé série, hlášky už dávno zlidověly. Hlavně v tom proboha nehledejte umění, jde jen a pouze o zábavu.(12.5.2012)

Tady mate krasnej dukaz o tom, jak moc mistni nerdi nemaj vkus a pletou se. Cesi proste tuhle komedii povazuji za kvalitni a zboznujiji - http://www.digizone.cz/clanky/hokejovy-duel-s-rusy-tahnul-sobotni-jednickou/#utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss(14.5.2012)

V pražských kinech se promítal od 1.6.1989 (Sevastopol, Sparta)(21.6.2012)

Všechny tři hvězdy za závěrečnou fackovačku, zbytek filmu už mě dneska nebere :)(31.12.2012)

sranda, že si niektorí českí priatelia ani nechcú priznať, že práve tieto komky krásne v okolitých štátoch pobavia..aj keď absurdne, ale ukazujú taký výsos východnej Európy. Práve pre to sa máme navzájom radi...na to, že hodnotíte odpad, je zvláštne, aké obrovské množstvo ľudí sa to poponáhľalo zhodnotiť.(14.3.2013)

Nemám co vytknout....prostě skvělý nostalgický kousek, který si rád pustím znova a znova ! (100%)(28.3.2013)

• Aidina

… Vencóó, už máme to svatební oznámení, pojď se podívat, jak nám to vytiskli…“ Hrozný jekot a pištění, i tak může vypadat Troškova záliba ve výběru neherců. A pokud už angažuje herce, tak to není žádná hvězda. Dialogy jsou plné primitivního humoru s občasným vulgarismem. Celá trilogie je vlajkovou loďí televize Nova.(5.5.2013)

Ještě se to nepropadlo úplně na dno, ale už to místy opravdu začíná Trošku přehánět. [50%](6.5.2013)

Svojho času veľmi populárna komédia. Myslím si, že je to o dosť lepšie ako prvá časť o jahodách.(13.7.2013)

I pokračování této slavné Troškovy vesnické trilogie hodnotím kladně, jelikož už měl režisér volnou ruku a tehdejší režim už mu film o polovinu nezkrátil. Film si dokázal udržet tempo a pořád bavit, i když se prakticky od prvního dílu v ničem neliší, stále je to jen popis života v jihočeských Hošticích. Super je, že se povedlo správně vyhrotit atmosféru mezi Škopkovými a Konopníkovými. Nejlepší díl.(6.9.2013)

• Reiner

Viděl jsem, stačilo. Vícekrát ne. Děkuji.(16.12.2013)

6/10(4.3.2014)

Nejlepší díl z celé série. Pro někoho to sice je nevýznamný obyčejný vesnický nudný humor. Ale já jako vesan říkám, že se mi líbí. Kelišová je bomba.(10.6.2014)

Sladké doby, kdy ještě Troška nesmrděl recyklovanými kaměňáky. Po stovkách repríz se zřejmě stalo módní plivat na tuhle českou komediální legendu.(3.10.2014)

Moc dobrá komedie. Člověk se u této komedie nenudí, ale hlavně se dobře pobaví.(3.2.2015)

• ESNYR

Pokračování "letní komedie" bylo o dost horší než jsem čekal. Těch pár facek v závěru, by si zasloužilo více lidí než jen ti herci. Troška je podivný člověk, jehož humoru prostě nerozumím.(27.2.2015)

Česká vesnice osmdesátých let, mnohem reálnější a vtipnější než novodobé Troškovy počiny typu Blbovřesky & spol. Předseda se slaměným klouboukem a vietnamským tričkem University of Utah, bába v posteli na dvorku, pražská inžinýrka přižítivší se ve Fiatu Uno na svatbu, a hlavně Růžičková, která celý film bezpochyby táhne, a bez které by to byla dnes jen taková zapomenutá komedie. Kdo to nechápe, a v té době nežil, neměl by raději ani komentovat..(3.3.2015)

Neoplývá sice filmovým uměním, ale je jednou z poměrně přesných ukázek české povahy v komediálním duchu. Film nám daroval několik nesmrtelných hlášek, Helena Růžičková ve své roli exceluje a škoda, že se filmu nedožil Josef Šebánek, který by atmosféru filmu ještě více přiblížil úspěšné sérii Homolkových. Jednoduchý příběh (resp. celý film) nelze brát vážně, ale při pohledu "chci se zasmát sám sobě" velice dobře pobaví.(20.5.2015)

Tak sranda tam je, i když jsem si musel krapet snížit laťku humoru ...(2.11.2015)

Nejlepší díl této trilogie. Růžičková má naprosto skvělé hlášky, některé scénky se mi líbily.(15.11.2015)

hnusný špianý vyhulený děti jako Tosin atd.tohle nidkmy neocení..pro takový hajzly je i Křemílek a Vochomůrka asi nuda a shit...pro nás normální je tohle klenot!!(31.12.2015)

Sledování každého z dílů je pro mne svátkem a hlavně v letních měsících mi dokonale navozuje předlistopadovou idylu jižních Čech. Zdeňka Trošku je třeba vnímat jako velkého syntetika, který pracuje s českou tradicí literární a hudební (Smetana, Dvořák, Vavák, Erben, Stroupežnický, Kalista), odkazuje na katolickou tradici a kult světců, a k tomu přidává moderní akční prvky a syntetickou hudbu 80. let.. Dostatečně zvládnuté filmové efekty a stylové průlety kamerou doplňují krátké statické obrazy zpodobňující jihočeský venkov. Kvalitní scénář zaručuje, že při dalším a dalším shlédnutí člověk znovu spoluprožívá celý děj a objevuje stále nové a nové vedlejší linky. Takový film už by bohužel dnes nikdo natočit nemohl...(4.9.2016)

Všichni "odborníci" si trhněte já se ohromě bavil když jsem to viděl poprvé v letňáku 1989 v Kolíně a ostatní taky !! P.S. proč vám leží ten Troška leží tak v žaludku??(6.8.2017)

Druhý díl snad ještě o něco málo překonal jedničku. V hodnocení bych se víceméně jenom opakoval, proto raději dodám něco jiného. Na filmu je mimo jiné vidět, jak se u něj všichni tvůrci bavili. Tím hlavním bylo natočit dobrou komedii a nebyly žádné vedlejší cíle (vydělat, zalíbit se, dát tam tuny reklamy, apod.). Škoda, že právě tohle se z dnešní produkce vytrácí a motivace k tomu něco natočit jsou spíše ty "vedlejší" věci. Pro mě jsou první dva díly trilogie vrcholy Troškovy tvorby, kterým se již nikdy nedokázal přiblížit.(24.10.2017)

O malinkú trošku lepší ako bol predošlý diel. Humor je tu dosť dobrý a ako film ku obedu je to výborná voľba.(3.12.2017)

Pro mě nejlepší díl ze série, který má nejvíce vtipů a závěrečnou hromadnou bitku :-)(29.10.2018)

Rozhodně nejlepší z trilogie(12.1.2019)

Nejlepší díl z celé série.Vtipy propracované a vše je zahráno tak uvěřitelnější, i neherci hrají neskutečně přirozeně, víc Kája, tak jim to člověk věří. a byla to velká šance pro Jiřinu Jiráskovou, které v 70-80letech bylo hraní omezeno komunisty.A také v celé sérii svou životní roli měl Jiří Růžička ml., Stanislav Tříska, Martin Zounar.Troška natočil nesmrtelný lidový fenomén. ,,Mami, co je to coura?" ,,Hajzle jeden." 😉 ,,Kde si byla?",,S Vencou přece." Facka. ,, Znáš ji?".,,Jasně, to je. ,,Znáš.".Facka. ,,Blaženko, já se Vám přišel říct, že Vás miluju a já si Váš asi vezmu." ,,Už se poprali?'(1.2.2019)

Nejlepší díl hoštické trilogie. I po dvacáte se s chutí zasměju, pravda, stopáž by mohla být o něco kratší. Ale MUDr. Karel Kroupa je boží: " To jsem já, Kája, Blaženko chci Vám říct, že Vás asi miluju a že si Vás asi vemu":-)))))(13.11.2003)

Druhý díl už sice není tak dobrý jako ten první, ale ve srovnání s posledním dílem této trilogie ještě působí jako velmi nadprůměrná komedie.(30.12.2004)

Pár facek je asi nejpovedenější Troškův film vůbec. Prakticky jsem se během dvou hodin vůbec nepřestal smát. Hlášky z celé trilogie se zaužívali a do dnes jsou součástí životů všech mých známých... No a kontrast herci vs.neherci, tady zafungoval úplně fantasticky. Snad jen jediná malá výtka a to směrem ke Konopnici (tu jsem nějak moc nemusel)... Jinak plných *****(9.2.2005)

Druhý díl z těchto letně laděných komedií mám nejradši. Bude to asi tím, že jsem ho jako malý viděl nejčastěji, ale taky je mnohem odvážnější než díl první. Je to poznat hned na začátku, kdy Blažena předá Miluně svatební oznámení a následuje jejich výměna názorů :-) Spor rodiny Škopkovic a Konopníkovic prostě nemá chybu, a těch hlášek co se ve filmu objeví.. "Tatí, a byla tě taky někdy tvoje maminka? .. ne, jenom tvoje" :-)(23.2.2006)

Troškovi a jeho týmu uvolnění poměrů evidentně hodně prospělo. Mohl si tak vzít inspiraci v dílech jako Romeo a Julie a Naši furianti a pořádně nakopat zadnici českému burantství. Druhý díl beru jako přesně mířenou satiru na čecháčkovství ve své nejbrutálnější, nejdekadentnější a nejtemnější podobě. Přestože jsou herecké výkony převážně mizerné, facky jsou bezpečně vrcholem série a důkazem, že Troška přece jenom trochu uměleckého cítění v sobě má.(18.1.2008)

Pro mě nejlepší díl této trilogie. O hodně vtipnější než jednička(30.1.2008)

Nezapomenutelné jsou scény s ,,dabovanými" filmy :-)(13.2.2009)

U mňa kúzlo nevyprcháva. Miloval som to ako malý, milujem to aj dnes... Tá štvrtá * za excelentný výkon pani Růžičkovej...(10.4.2009)

už se perou už se perou, já to řikala ze zacatku ze si huby rozbijou!:D(8.5.2009)

Patrná sestupná tendence.(26.6.2009)

má nejoblíbenější komedie. Vtipná, lidová a výstižná! :)(23.7.2009)

Osobně se divím, že existují tací, kteří tento snímek doslova zatracují. Osobně jsem si až donedávna myslel, že v každém čechu tkví jistá vesnická duše, žijící v primitivních podmínkách, i přes to, že inteligence národu nikdy moc nechyběla, za to rozum ano. Troškova tvorba tak nejspíše původně měla vyznít, protože takto se ještě dodnes na mnoha místech opravdu žije. Evidentně už ale dnešní doba likviduje paměť a životní styl, což je škoda, protože bych rád, kdyby i mladá generace jednou tento film obdivovala, bohužel jim to už nicmoc neřekne, a tuto satiru už nikdo řádně v budoucnu neohodnotí... Pro mne je to snímek tak cenný, že si jej vybavuji stejně jasně jako vlajku nebo hymnu :-) a to je co říct, i přes to, že kvalitnějších českých filmů je dost, bohužel, originalita jim chybí, a rychle se na ně zapomene, za to tento nejlepší díl ze série, v mém případě zůstane v podvědomí opravdu dlouho :-)(12.10.2009)

Zvedám hodnocení. Pro mě je to nejen parádní komedie, kde jsem se místy smál až k slzám, ale dnes, po 21 letech, i kus krásné nostalgie. Kdo tu dobu nezažil, nemůže pochopit.(5.3.2010)

Tento díl mám z celé trilogie nejradši. Svým způsobem je to dokonalé dílo, jen je třeba ho pochopit a nedívat se na něj intelektuálním nadhledem. Narozdíl od Kameňáku je to vtipné a zábavné.(12.8.2010)

Pokračovanie úspešného filmu z diele Zdeňka Trošku je opäť tu a opäť v kvalite akú divák očakával. Nielen nadvezná postupnosť, ale opäť život v Hošticiach ožíva a rozhodne na radosť divákov zažijeme nové vtípky, skvelú a bravúrnu Helenu Ružičkovú a celú ekipu priam legendárnych hereckých mien. Tu je zbytočné niečo vyčítať pretože tento film tak ako prvý aj záverečný mám v takej obľube, že nedokážem napísať nič konštruktívnejšie. Ak už je nejaká trilógia, ktorá stojí za to z československej produkcie tak je to rohodne táto. Dobre odvedená robota po všetkých stránkach!(17.9.2010)

Kdysi vyhlašovali veselohru století. Nechápu, že mohlo vyhrát něco jiného než tento film.(1.1.2011)

Nesmrtelná trilogie!! :)) Love it :)(17.1.2011)

• dracekt

Nemám ráda tento druh českých filmů a hvězdičku dávám jen z nostalgie. Tento druh humoru zdá se mi být velice podivným :-).(18.2.2011)

souhlasím s limou nebo limem??? at si každej kouká na co chce....(25.2.2011)

Typický dedinsky život ktorí je okorenený častými hádkami, konfliktami ktoré z tohto filmu robia vynikajúcu komédiu, ktorú si rád vždy a znova pozriem.(2.5.2011)

Ta sedla!!!(23.6.2011)

• SuzieS

zatímco u jedničky jsem si říkala " to není až tak špatné" alespoň do první třetiny, u dvojky jsem se nudila už od začátku. Vtipy jsou neskutečně trapné, hrůza. Celou dobu jsem si říkala: proboha, co to má jako být? Přestřelka dvou rivalek, šlehnutí elektrickým proudem, andělé na poli. Nesmyslné, nevtipné a předlouhé rozhovory jako bonus, no neber to!(1.6.2012)

Jediným problémem je podle mě přepálená stopáž - přes 2 hodiny je na komedii prostě moc. Jinak humor, hlášky atd. na úrovni jedničky. Nejvíc mě rozesmál gag se zaměněnými videokazetami kdy farář a pár starých bab sleduje porno místo filmu o svatých.(4.6.2012)

• Severus007

Nezáživný film s buranským humorem vhodný tak akorát na nějakou vesnickou afterpárty.(26.6.2012)

Trilógiia Slunce , Seno ... je podla mňa jedna z najlepších českých komedíí :D ale každý má iný názor...(18.8.2012)

Pořád průměrná klasika,ale já myslím,že je to o něco lepší,než jahody.(30.9.2012)

Ideální na zimní pokoukání, zaručeně zahřeje, nenarážím na režisérovu orientaci, ale na jeho skvělou komedii která prostě zahřeje rozkmitáním bránice.(30.12.2012)

...pravá česká vesnice ...a ještě se u toho zasměji ..(30.12.2012)

Stejný jako první díl a v dnešní době je to okoukané a už tak nepotěší jako tenkrát.(14.2.2013)

Slabý odvar předchozího dílu nic víc, nic míň.(17.2.2013)

To bylo teda facek, moc hezké...dá se to sledovat.(10.3.2013)

Tak tomuhle dílu jsem hodně dlouho křivdil, už jen kvůli tomu že to režíroval Troška a toho já fakt nemusím. Docela mě to překvapilo.(5.5.2013)

Tady ta hodnocení a komentáře jsou trapné. Myslím, že kdo nemá problém smát se stupidním vtipům v Připoutejte se, prosím nebo Žhavé výstřely, nemůže se nesmát u této komedie. Náhodou jsou tam skvěle zahrané vtipy!(1.6.2013)

Česká klasika, kterou jsem viděla nejmíň 100x. Tento díl se mi líbí s celé trilogie nejvíc. Není ani zdlouhavý a děj se rychle vyvíjí. Dohazování nápadníku Blaženě je nezapomenutelné! I když to není žádný vynikající režisérský kousek - vždy tento film bude mít u mě 5*. Bavorov s malým b, blbej jdi od toho. Miluju :-)(26.6.2013)

Kult a klasika české komedie...Druhý díl stejně jako ten první...(9.7.2013)

• Teen.AGE.r

Tímhle si Troška tzv. udělal "jméno" ... Pro někoho je to pan režisér, ale pro většinu je to ten Troška co točí sra*ky. 1* ...35%(29.10.2013)

Super letní komedie :) U tohoto filmu si člověk odpočine, zasměje se a uvědomí si, že v Hošticích je lépe než na světě.. Výborný výkon Škopkové a Konopníkové, závěrečná fackovačka se zvukovými efekty musí pobavit každého. Promiň, soudružko, promiň - jáá ti dám promiň :)(22.12.2013)

Vím, ale prostě to jako celek to funguje.(22.12.2013)

Pár facek je asi nejlepší díl z celé trilogie. Není k tomu co dodávat, protože děj všichni známe nazpaměť. Snad jen řeknu, že tolik vtipných momentů jdoucích za sebou je vidět málokdy. Zejména úvodních dejme tomu 20 minut to je hotová smršť hlášek a komických situací, ale vysokou úroveň si udrží celý film. Poctivých 90%.(23.12.2013)

Miluji a vždy budu milovat Helenku nepřekonatelná herečka a člověk co se týče českého filmu(23.12.2014)

• durkes

Tvorbu pána Trošku a jeho primitívnych komédií ja veľmi nemusím. To je všetko.(24.12.2014)

Slunce seno jahody a i facky jsou jediné dva filmy,které se mi od pana Trošky líbí...ano,je to hodně kýčovité,ale holt je to tak,jak to bylo,takhle se prostě lidi chovali-chovají...narovinu zlidovělé hlášky mě dokážou rozesmát i dnes..herecké výkony nic moc,až na paní Ružičkovou,která byla tak přirozená,že to se mi bude líbit i postely na kolečkách,až mě do ní děti uloží :)(26.12.2014)

• Snakefinger

No pořád to ještě šlo bych řekl. Když se vypne mozek dáte si dva litry burčáku, pak se zhulíte ta, se to přežít dá.(13.1.2015)

Tieto komedie mozem pozerat zas a znova a zakazdym tam objavim nieco nove, nenasilne a pripominajuce mi stare, dobre casy :)(2.3.2015)

• Sadova302b50

Pár dobrých fórků tam bylo, ale jednička se mi líbila více. 45%(29.3.2015)

Chudáci filmové děti Heleny Růžičkové, když je fackovala tak, že padaly, plakaly bolestí a od jejích ran měly otoky. Zajímalo by mi, zda byl takto mlácen i její syn Jiří Růžička.(10.5.2015)

za mě nejoblíbenější díl celé trilogie. Při fiktivní svatbě Miluny a Venci si vždy uvědomím, že se tak cítí každá žena, která toho svého přitáhne do obřadní síně :-) Vše je přihrané, ale opravdové povahy každého čecha jsou v tomto filmu zaznamenané(25.9.2015)

Proč má tenhle film tak malé hodnocení? Protože ho hodnotí rádoby inteligenti. Slunce seno výborně odráží české vesnice a lid a v mnoha situacích a lidech poznávám své známé. Troškova nej komedie, narozdíl od těch Kameňáků a Babovřesk ;-)(7.11.2015)

Sorry, ale ty hlášky žeru...(20.4.2016)

Ešte lepšie ako prvá časť. 85%(23.1.2017)

Podobné jako první díl jen se řeší jiné problémy ,svatba,námluvy několika ženichů pak točení do televize a na konec fackovačka,opět se našli scény u kterých jsem se pobavil.(23.1.2017)

Klasická česká třeskutá komedie, když se Troška ještě v nápadech neopakoval a stálo to za to. :)(14.8.2017)

Držte ma!...Tak kde ste?!(6.1.2018)

Klasika z let minulých.......(21.1.2018)

Opět zdařilá letní komedie plná nezapomenutelných hlášek,drben a facek.(30.12.2018)

Blbost, ale mám ji docela rád(6.2.2019)

Protože jsem část dětství trávil na jihočeské vesnici, tak mám ke Slunci, senu vztah. To není komedie, to je dokument. Troška hodně dobře zachytil reálnou vesnici a nemusel ani zas tak přehánět. Já tohle viděl kolem sebe jako dítě. Samozřejmě vidím některý režijní a herecký nedostatky, ale u tohodle filmu budu říkat dětem, jaké jsem měl dětství.(10.2.2019)

Z tohoto filmu bych vystříhal některé slabší a zbytečné scény (film je o celou polovinu delší než "Jahody"!) a ty pak vlepil do "Erotiky". Obě pokračování by se tím docela vylepšila...(14.5.2003)

Není to už tak dobré jako předešlý díl, ale zatratit si to rozhodně nezaslouží. Poprvé jsem se smál skoro celý film (nebo alespoň uchechtával). A stejně jako v případě mého komentáře u minulého dílu - nevyznávám laciný snobismus. Dávám slabší čtyři.(2.10.2006)

Troška je skutečně lidový autor, ale slunce sena jsou opravdu vtipné, velice lidové komedie. Vybral dobré herce (paní Růžičková zde byla opravdu skvělá) a hlavně vystihl vesnickou mentalitu.(11.11.2006)

Ať si říká kdo chce, co chce. Trilogie Slunce, seno... je absolutní česká filmová klasika a hlášky z ní přežívají dodnes. I když je Zdeněk Troška asi největší miláček kritiků, při točení tohohle filmu měl neobyčejně šťastnou ruku. A díky za to!(10.7.2007)

• GeoGraph

Já jsem to asi nepochopil. Proč bych se měl smát uřvané babce? Proč bych se měl smát mlátícimu se uřvanému davu? A proč bych se měl smát u tohoto filmu?(12.1.2008)

• ToddB

Dvě hvězdičky za Lábuse a Kretschmerovou. :-)(2.2.2008)

hodnocení tady není moc vysoke, ja to i chápu. Podle mě lidi co žijou ve městě film nikdy nedocení. Ovšem ti co žijou na vesnici či v malých městech se u toho mužou potrhat smíchy protože se vlastně smějou sobě. V takových vesnicích to takhle skutečně vypadá včetně charakterů, taková Kelišová je v každé vsi, kde neexistuje anonymita jako ve městě, tady skutečně zná každý každeho a drbe se a drbe. Opravdu. Trošku jinak nemusím a Kamenáky jsou debilní, ale jeho serie slunce seno je podle mě geniální, mužu se na to dívat pořád dokola, nechápu jak to mohl vubec natočit, dokonale vystihl život jedne vesnice včetně jejich postaviček. První a třetí díl jsou slabší, ale tento díl je super. Sousedská rozepře, to pozdvižení po cele vsi kvuli jednoho drbu, potencionální napadnící pro Blaženu, jen se na to vzpomenu a musím se smát. Jednoznačně za 5 a nikdy jinak.(27.12.2008)

Až na někdy trochu trapnější místa tahle komedie neztratila skoro nic z toho,na co jsme zvyklý z jahod. Už to sice nebyla taková paráda jako v jedničce, ale míst, kde se stále upřímně zasměju je pořád mraky..(5.5.2009)

Proč 4*? Protože to je prostě prdel(9.7.2009)

Já si nemohu pomoci, když si vzpomenu v jaké době se to začalo promítat, jak byly plné sály, jak se tam všichni smáli, že nebylo slyšet vlastní film, tak si myslím, že 4 hvězdy jsou oprávněné.(8.1.2010)

Podle mě totální česká klasika, nejlepší díl série. Jako jedna z nejsilnějších stránek filmu mi přijdou hlášky ("auto má z Tuzexu, peněz jako šlupek ", "Ty mlč, ty máš místo mozku z piva kostku", "...inženýrka jedna, tříbarevná!" atd.) jinak ze scén třeba výstup z přibržděného vlaku se svatebními dary nebo monumentální finální bitka...Alexandr Veliký hadr. Troška je tady docela hravej - představy (opakovaný záběr s výbuchem granátu - Sam Peckinpah by čubrněl), nebeská eskadra, červené škrtance, pravděpodobně režíroval i ta náboženská videa atd. Navíc to "vesnické" a především "maloměšťácké" ("když vy inženýrku, tak my!...to budete koukat!") fluidum je v Hošticích roku 1989 docela zábavné (narozdíl od Doktora od jezera hrochů z roku 2010) stejně jako zvláštní letně-vesnická atmosféra. Vnímání filmů je samozřejmě subjektivní - můj názor je, že když se tenhle výtvor bere s nadhledem a bez negativních předsudků, je to jedno z nejzajímavějších děl české kinematografie; a je mi úplně jedno, co si o tom myslí moji sousedi nebo kdokoliv jinej.(22.2.2010)

• mellon.a

Zajímavé sledovat, jak před dvaceti a něco lety bylo za ostudu považováno, že měl mít ženich nemanželské dítě. Jinak z filmu zbylo jen pár skoro nesmrtelných okamžiků, např. "můj bože, můj bože". Aspoň něco.(8.3.2010)

Zábavné. Absurdně-bláznivo-lidová komedie, která se povedla. Nikdy mě nenudí a rád si ji tu a tam zopáknu.(22.5.2010)

Druhý díl této trilogie je nejlepší. Hlášky z filmu jsou už tak zažité, že si leckdo ani neuvědomuje, že je to právě z tohoto filmu. Je to prostě česká klasika, která i dnes ukazuje, jak to na těch našich českých vesnicích vypadalo (možná i stále vypadá). Stojím si i za názorem, že pokud komedie století, tak Slunce, seno a pár facek! Tuhle komedii si můžu pustit klidně i po stopadesáté a stále se budu smát.(23.8.2010)

vrchol trilogie..vrchol pyramidy....:) Ježiši....dyť je to pro lidi, možná jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob......ale zároveň je to kult, kterej osloví i náročnějšího diváka - tak blbý, až je to skvělý..asi tak.......JAsně, někdo se asi stydí za ČEchy, za tu naši malost....... Trošku natočil a tohle...pak ještě Princezna ze mlejna 1 měla něco do sebe - byla to milá pohádka s jednoduchym poselstvim.....jenže všecko další...co dělal v 90/00 letech byl totální odpad..........Životní role Helenky Růžičkový...........určitě by se v tomhle dílku našlo spousty vaty a slabších částí....něco až moc trapný....(22.9.2010)

I tento díl bych nejspíš ocenil 3*, ale zase jako u prvního dílu, mě některé ty frky, prostě nemohou odpadnout z hlavy. Závěrečnou scénku tohoto filmu považuju snad za nejlepší, co Troška snad natočil. Tady se seknu a dám 80%...(7.1.2011)

[2011-01-01] *(9.2.2011)

• Makovecz

Trošky už ani trošku!!! tváří jako "lidová zábava", a já se ptám, jsme skutečně tak primitivní?(18.2.2011)

Hele tati bila tě někdy tvoje maminka ??? Ne jenom ta tvoje. Prostě nejvíc hláška !!!! anebo Atomovéj záchvat(19.2.2011)

• DCR

" Dvakrát nevstoupíš do téže řeky" řekl si zřejmě Zdeněk Troška a proto v pokračování své buranské vesnické frašky razantně přitvrdil. K neprospěchu věci zdárně vyhubil idilicky plynoucí humpoláckou lehkost prvního dílu a do popředí vysunul stupidní humor, trapnou sebeparodii a samoúčelnou přisprostlou grotesknost. Své již známé hrdiny záměrně staví na banánové slupky, aby mohli ihned uklouznot a divák se posléze potrhal smíchy ( viz. farářův rozkrok na elektrickém oplotí, masáž podobná kopulaci nebo pornokazeta na faře). Film si navzdory svým zjevným nekvalitám našel početné publikum , neřkuli získal i polokultovní status vyprodaných letních kin, nicméně si myslím, že těch " pár facek " inkasoval nejvíce soudný divák.(24.3.2011)

• pelegryna

Ukázka malosti našich luk a hájů v plné palbě. Hrůza a ostuda, ale co čekat od Trošky.(9.7.2011)

Bože, ti co dáváte 1* nevíte co je dobré ;-) Čekal jsem že tu bude mezi top 200 a ono tohle.(12.8.2011)

• nalevka

Nějak téhle 'Troškovině' nemůžu přijít na chuť.(6.9.2011)

Dávám tři *** jen proto, že z trilogie se na to dá asi nejvíc koukat. Jinak Troškovina, neškodná, ale stravitelná , i když mezi cílovou skupinu tohoto díla určitě nepatřím...(12.10.2011)

Já vás nechápu, pro mě nejlepší komedie, u které člověk dostává záchvaty smíchu. "Šipky a vostrý ".(28.10.2011)

Je to blbý? To jo. Je to přímo stupidní a trapný? Jo, to jo. Ale je to slunce a seno a rok 1989! Tak po mě proboha nechtějte odstup a kritickej pohled. Snad jen že jahody se mi líbily víc.(20.11.2011)

Každý má nějakou úchylku, já mám prostě tohle. Vždycky si u toho odpočinu, odehrává se to v létě, na venkově, prostě mozková dovolená. Nemůžu si pomoci, dávám nejlepší hodnocení.(27.11.2011)

Dost se mi to plete s Jahodama, takže i tady se zastanu jeho prvotiny(3.1.2012)

Nejlepší slunce seno ze všech dílu je tenhle nejlepší(30.1.2012)

Mě to prostě pobavilo, i když vím, že to nemusí sednout každému. Některé vtípky jsou fakt dobré a já se smál celý film.(17.3.2012)

Ano je to katastrofálně zrežírované a některé herecké výkony (ovšem podotýkám herců z lidu,které tam Troška obsadil zcela cíleně kvůli autenticitě) nejsou zrovna top:-)),ale přesto se u této série vždy dost zasměju.A to hlavně proto,že takhle to prostě na vesnicích opravdu chodilo a někde dodnes chodí.Asi nejsem takovej intouš a jsem asi primitivní ,že dám 4Hvězdy .Ale vsadím se ,že se zanedlouho u televize časově potkám u Slunce ,seno s některými jedinci co dali odpad nebo 1 hvězdu ,všichni se zasmějem a druhý den vylejem na Troškovu hlavu belík hoven a půjdem psát negativní recenzi na ČSFD.Je to trochu asi tak ,jako když farář Otík pustí porno ,báby čučí skrze prsty a křičí VYPNĚTE TO !!! A JÁ ŘÍKÁM DRŽTE HUBU SESTRY :-)(18.3.2012)

Kdyby to jen nedávali pořád :/ Znám to zpaměti, nekoukám už na to, ale pobavil jsem se, tak proč nadávat.(11.4.2012)

Nejlepší díl trilogie. Pochybuju, že se někdy dožiju podobý herecký role, jakou zde stvárnila Růžičková. Tydle filmy se napodobit nedají a už podobné neuvidíme. Super komedie z nádhernýho prostředí jihočeský vesničky, která je mi blízká, protože mám pár km vedle babičku. Když mi vždycky táta u filmu říkal " V tomdletom jsem vyrůstal ", tak jsem se smál. Teď bych si přál taky nesmrdět ve městě a něco podobnýho prožít taky. Nevim jaký jiný komedii bych měl dát 5 hvězd, když né tédle.(12.5.2012)

Film jako oliva. Poprvé se člověku zvedne žaludek, ale po dvaceti letech člověk vychutnává spodní tóny. Skvělý komentář: Marigold.(13.5.2012)

Nejlepší filmová trilogie všech dob. Spolu s Kurvahoši gutentag jsou to nejlepší český filmy. :-7(22.6.2012)

• vilimen

zrovna vcera jsem to videl a nazor na to ze je to tragedie mi to bohuzel nezmenilo. Troskovy pohadky celkem OK, ale tohle nemuzu proste celozivotne rozdychat...ale libil se mi koment, ze si asi Troska myslel,ze je to znamka punku:-) to je jedina souvislost ktera me pobavila...jinak bych brecel a jeste vicz lidi kterym to prijde jako kultovni zalezitost,,,(1.7.2012)

Režisér pokračuje ve své trilogii, tentokrát se vztahy na vesnici vyostří kvůli záhadnému otcovství krásky z autoškoly. Opět zde herci dávají postavám přesný rozměr a vytvářejí legendární figurky pronášející skvělé hlášky. Přísné hodnocení ostatních opět nechápu, asi jsem vyšel z podobných poměrů, že mi je tento humor blízký a poznávám v něm řadu mých příbuzných.(26.8.2012)

• prometheusll

Nejlepší komedie Zdeňka Trošky. Nejlepší z těch tří. Opravdu překvapilo mě že Troška natočí takový film. Nejlepší Růzičková(16.9.2012)

• panter666

Vlastně nebejt Růžičkový, tak už jednička nestála vůbec za nic. Já bych to nenazýval Troškův film, ale Růžičkový film.(18.2.2013)

Nechci a nebudu ten film obhajovat! Znám asi tisíc lidí kterým se film líbí.No a !!! a já jsem ta stisíce! A nebudu se tady za to stydět,že se u něj náramě bavím a směju. Já se totiž směju i nahlas!(27.2.2013)

Pro mě čtyřhvězdičková uvolňující klasika z dob, kdy ještě Z.Troška měl nějaké obstojné nápady a vše se netočilo jen kolem koz a ptáků... Také dobrý výběr postav - jak herců, tak neherců. Není to nic osvíceného, ale natočit komedii, která lidi baví a udržet při tom v normě atributy lehkého žánru tak, aby nesklouzávaly do pomyslné žumpy, je také umění. V pozdějších Troškových věcech už se to nezdařilo, tady to ještě vidím pozitivně. Lidová zábava opravdu se vším všudy, ale dle mého soudu ne úplně laciná.(4.3.2013)

Slabší díl po jahodách, ale stále příjemná komedie.(27.3.2013)

Dobré, horší asi než první díl, ale pořád slušné a můžeš se u toho zase zasmát a to pořádně :)(1.4.2013)

Koukat na takovou ptákovinu 2 hodiny je moc. Slunce, seno, jahody mnohem lepší. Třetí * za bábu na posteli, scény s ní docela pobavily, tento film neni můj šálek kávy! Zajímalo by mě jestli se takhle na venkově skutečně žilo, to muselo bejt dost crazy! 5/10(14.5.2013)

toto je naprostá klasika :-) scénu jak blažena dostane facku a převrátí na sebe lavor miluju :-))))))(2.8.2013)

Nejlepší díl ze všech a hlášek je tam spousta, super jeden z nejlepších našich filmů, samozřejmě podle mě!!!!!(7.11.2013)

Klasika co nezklame .)(6.1.2014)

Na tuto trilogii můžu koukat stále (což se o některých novějších komediích říct nedá) a vždycky mně to pobaví. A ty některé hlášky používám dodnes :-)(16.1.2014)

Pořád ještě pěkná, oddychová a na nic si nehrající letní komedie. Škopkovic familie a další figurky v akci. Proti jedničce už je to trochu horší, takový víc uřvaný.(26.1.2014)

Nemá chybu.(1.2.2014)

Výborné a nezapomenutelné představení Heleny Růžičkové, která už tak výbornému filmu dodala ještě něco navíc. Film, který můžete vídat pořád dokola a stejně se při něm budete smát, jako kdyby jste ho viděli poprvé.(16.2.2014)

1989, bylo mi 10 let a blížil se jeden z největších průserů v krátkých dějinách Československa. V kinech se objevilo pokračování veleúspěšné komedie Zdeňka Trošky a já se na ni velice těšil. Na tehdejší dobu to bylo velmi zdařilé dílko. Nehodlám probírat, jestli je to ohrané, páč o tady vůbec neběží! Troška byl tehdy skvělý a lze říci, že šlo o jeho poslední solidní počin.(11.3.2014)

80 procent - výborná komedie, která mě pobaví daleko více než dnešní Troškovy Kamenáky(26.3.2014)

Když vy břizolit tak my kachličky a když vy inženýrku, tak my...To se budete divit...No nechápu moc zdejší hodnocení, ale tak budiž no, ne každému se musí opravdová realita venkova líbit a ne každému musí tento styl humoru sedět, i když to vypadá z dnešního pohledu jaksi neuvěřitelně tak tohle je fakt českej venkov a realita vesnických vztahů se od té doby změnila jen málo kde. Prostě fakt česká klasika.(26.3.2014)

Experti co len z dovodu ze to je od Trosku to minuskuju jednou hviezdickou klamu len samych seba. Tato komedia je totalna absolutna klasika a kazdy raz ked ju opakuju ju pozeram. A preco? Lebo je to dobry film !(5.4.2014)

V pořadí druhá komedie z trilogie slunce seno už nejní to co bych si představoval. První díl byl vtipnější. Tímto měl troška zkončit a dál už slunce seno netočit. Prostě česká klasika, která pobaví i po letech. Radši si ale pustím jedničku.(9.4.2014)

Mnohem míň logický, ale ten urážecí humor je přesně moje kafe. Růžičková to furt drží, zbytek herců už tak dobrej není. Přesto jsem čekal, že to bude daleko horší.(16.7.2014)

Troškovy humorné scény nedají nikomu spát. Pokud se na tento film díváte, několikrát musíte záběr vrátit, a prohlédnout si to ještě jednou. Hodně věcí je samozřejmě nemožných, ale to dodá filmu jak sledovanost, tak zajímavá hodnocení... Každý díl z Troškových epizod je bomba...(19.7.2014)

Určite najlepší Troškov film. Tí všetci akože inteligenti a znalci kinematografie nech sa dajú vycpať so svojimi akože inteligentnými a vtipnými chujovinami typu Priatelia, Teória veľkého tresku a pod. Toto je buransky prirodzené, šibnuté a autentické zároveň.(25.12.2014)

• DJ_Cimrman

Esenbáci se musí mlátit, ale stejně tak Troška. Za demolici odkazu českého kulturního dědictví.(18.1.2015)

Nejlepší z cele trilogie. Dokonce výkony neherců s zlepšily. Staré časy u babičky.(27.2.2015)

• DarthArt

Farář Otík měl pravdu, hodina trestu je skutečně tady. Jen my nešťastníci netušili, že velký filmový satan tehdy stvořil teprv první kruh pekla. A zároveň poslední, který ještě lze vůbec nějak komentovat...(27.2.2015)

Každej to pomlouvá, ale zajímavé je, že se na ty díly pořád díváme dokola, různé hlášky jsou tak zažité, že je používáme prakticky denně.....já osobně se rád podívám vždy a najdu tam i kousek sebe :-)(27.2.2015)

• andydufrsn

Ubohost plná debilních uřvanejch postav, do které Troška evidentně promítnul svoje vzpomínky na dětství, nedivme se tedy, že z něj vyrostlo to co z něj vyrostlo.(2.3.2015)

• benden

Nevím, proč je tato Troškova komedie tak oblíbená. Jsou komedie, které mohu vidět x-krát a pokaždé pobaví. U těchto troškových sluncí a sen stačí jedna podívaná a mám docela dlouho husí kůži z některých trapností. Jaksi Trošku nemusím ani v pohádkách, které jsou zase až moc vyumělkované.(25.10.2015)

• Dobry_clovek

Kdyz potkam holku, ktere se to libi, vim, ze nikdy nebude moji partnerkou.(14.11.2015)

Pro mě komedie století, nezažil jsem nikdy film, na nějž jsme museli jít do kina 3x, abychom konečně pochopili, o čem se tam mluví, protože přes smíchový řev většině mluveného slova nebylo rozumět, takže pro mě jednoznačně nejlepší česká komedie všech dob (zatím...?)(28.11.2015)

Najlepší diel trilógie, o stupeň lepšia ako vynikajúce jahody.(7.8.2016)

Vy si opravdu myslíte, že je Troška nějakej blbec? On dobře věděl, co točil. Někomu tento humor nemusí sedět, kdejakej "profesor" nad tím může alibisticky ohrnovat nos... ale je to prostě klasika. Nesmrtelná klasika. Je pravda, že třetí díl už byl hodně přes čáru a vůbec se nelíbil ani mně, o Kameňáku ani nemluvím. To už byly ubohé trapárny.(23.1.2017)

Srdeční záležitost, která i po víc než čtvrtstoletí neztratila nic ze svého kouzla. Nejlepší Troška.(12.3.2017)

• facebook.231

Nebudu tady hodnotit lidi.Mě osobně sednou spíše americké komedie,proto jsem se příšerně nudil.Ale někomu se tento humor líbí a já určitě nebudu hodnotit lidi podle toho u kterého filmu se smějí.(13.7.2017)

lepší a zábavnější než jahody ♣(20.7.2017)

Vždycky pobaví, hlášky z filmu, které se používají v životě.(13.8.2017)

Čekal bych vyšší hodnocení, to se přiznávám, vzhledem k tomu, jak populární tahle trilogie je. I v Zajímavostech si lze přečíst, jaké filmy své doby v kinech trhla. Navíc její popularita neustává a i mladá generace se učí legendární hlášky. Asi není třeba se rozepisovat. Slunce, seno...právem patří mezi nejlepší české komedie a i já je řadím mezi své nejoblíbenější. Nejen kvůli Konopníkové a Škopkové, nejen kvůli legendárním hercům jako kupříkladu vynikající Růžičková, ale i bez celé řady dalších by to nešlo, nejen kvůli již výše zmíněným hláškám, ale stále se zasměju stejným vtipům, ač je znám na stokrát. A to je u dobré komedie třeba. Aby se hlášky staly legendami a na herecké výkony se nikdá nezapomnělo. To se tady stalo. Rozhodně nejpovedenější věc, co kdy Troška dělal. Navíc Slunce, seno a pár facek patří z celé trilogie k mým nejoblíbenějším, protože mám pocit, že se tohle nejvíc povedlo.(14.8.2017)

• Richmond

Ďalší dôkaz o tom, že Troškove "komédie" nepoznajú hranice otrasu a stupidity. 20% 1*(23.9.2017)

Skvelý, vtipný a neokukateľný film, ktorý môžem pozerať stále dokola. Z celej trilógie bol pre mňa najlepší. Obdivuhodné na tom je, že mnoho postáv zahrali neherci, napr. Kelišová, Cecilka, doktor Kája, atd. a Keliška nemala chybu. Troška mal šťastie na ohromné talenty priamo z obce, kde sa to natáčalo, a mnohí dnešní herci, ktorý účinkujú v našich nekonečných seriáloch sa im zďaleka nevyrovnajú, a to študovali herectvo. Tiež sa mi páči, ako Troška vo filme presne ukázal povahové črty ľudí v našich krajinách (Česku a Slovensku). O to viac ma prekvapilo, že natočil prepadák Babovřesky.(2.3.2018)

• Dienzenhofer

50%(26.5.2018)

Druhé Pokračovanie slávnej trojdielnej českej komédie Slnko, seno.... 5*(12.8.2018)

Absolutně nedoceněná komedie. Když jdem ji viděl v 89 v letním kině , kde bylo asi o 1000 lídí více než se tam oficialně vešlo a všichni se neskutečně bavili a řvali smíchy . Pochopí jenom ten ,kdo zažil komouše a občas přijel na vesnici ... prostě dokonalá letní komedie s excelentní paní Růžičkovou .(8.2.2019)

Vynikající, dnes už klasické. Znám zpaměti a kdykoliv se ráda podívám.(8.2.2019)

Česká klasika. Na to množství nesmrtelných hlášek, hereckého koncertu a hodin plných smíchu se ani nedá dát jinak. *****(11.5.2019)