Každý deň sa nevidí, aby sa plátnom preháňala echt paleolitická venuša. Stará dobrá matriarchálna Magna Mater ochraňuje rodinný kozub až triesky (šípky) lietajú a na milosť dokonca berie i starého, hoci ten má hnusné k a nikdy nevidel samicu s tvrdým (y). Ex-Magna Mater je vypoklonkovaná mimo jaskyňu a tajne buduje Stonehenge ("Maminko, nač jsou vám kameny v posteli?!"), velebný šaman sa dovoláva Panenky Skákavej a divožienka Kelišová žije len prirodzeným procesom nadobúdania informácií nevyčísliteľnej hodnoty. V dome i na priedomí sa odohráva ukážková biedermeierovská trojgeneračná pohoda so zdôraznením pojmov ako sú dôstojnosť, zbožnosť, prívetivosť... Tento film mal už v čase vzniku kultový status a jeho dnešné desivo nízke hodnotenie si vysvetľujem jedine skresľujúcou optikou šialených hrôz, ktoré Troška začal produkovať po revolúcii. Ako vidím, bratia Česi si túto drasticko naturalistickú hypercrazy komédiu so zmyslom pre extrémne burleskný humor a neodolateľným paradokumentárnym drajvom v posteľových a stolových konverzačných scénach nijak zvlášť nepovažujú. Tak im treba. Mám šťastie, ja som si ju kráľovsky užil.(4.7.2009)

"Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám, velebnosti." Komando drben, jedinečně citlivý farář, první porno i sousedské vyřizování účtů mě opět pobavilo, ale kam se hrabe obyčejná nevěra na vědeckou metodu dojivosti krav v závislosti na kultuře prostředí. To se prostě nedá srovnat. Nicméně jsem se opět celkem pobavil a jelikož se na konci všichni jedinečně poprali, tak se za to zase tak moc nestydím.(14.7.2016)

I druhej díl je skvělá česká komedie a podle mě i stejně zábavná jako první díl. Zůstali skoro všichni herci i vesničani a třeba taková Helena Růžičková nemá chybu. Mam jen jedinou výtku a to je trochu delší stopáž na komedii, protože komedie delší než 2 hodiny trochu omrzí, ale stejně je to zábavný a spolu s prvním dílem nejlepší film Zdeňka Trošky(8.9.2005)

• Skejpr

Ehhh... Ne!(19.5.2009)

Já přece jenom ještě pamatuju atmosféru před rokem 89, kdy se ty politicky mířené hlášky setkávaly s obrovským ohlasem u publika. Bylo mi 10 a s rodinou jsem na tom byl dvakrát (letňák ve Zbiroze, Kyjev v Praze Dejvicích), pokaždý kino narvaný k prasknutí, sedělo se i na schodech a hurónský smích provázel hlášky "Ať se propadnu do západního Německa" či "my jsme tu s tou přestavbou tak daleko, že už dnes se máme líp než zítra. Pozítří. Včera. Řekla jsem něco blbě, předsedóó?" A za to, co to ve svý době pro lidi znamenalo, si to dobrý hodnocení zaslouží. Naprosto podepisuju, co píše salahadin. BTW táta prožil dětství v Bavorově, podle něj je to spíš drama ze života než komedie. Uživatel sun.eagle to v první větě komentáře vystihuje naprosto přesně.(23.1.2007)

• Segrestor

Zde již bilo do očí, kam vlastně pan Troska směřuje. Do prdele české malosti. Jednou ale ten snímek bude mít vypovědní hodnotu, tak přísaháme. Budoucí generace se zcela vážnými tvářemi bude se na tuto frašku dívat a děsit se té... no, ehm, lidovosti.(23.1.2013)

• Gilmour93

..každé zboží má svého kupce. Hoštické Rififi.(28.1.2009)

Podle mne se dá říct, že je to jedna z kultovních československých komedií, které se panu Troškovi povedly :-)(3.8.2012)

Rovnako dobré ako jednička. Veselka ako má byť a to s poriadnou márovačkou.(5.10.2005)

Série, která je dokonalou reflexí národního filmového cítění, aneb film = sranda s pár hláškama.(8.10.2005)

Kdysi jsem se na SSA... díval docela rád, ale čím jsem starší tím víc mi to leze krkem. Ta pitomá melodie. Laciné vtipy. Ale pořád je to lepší než drtivá většina toho co vzniká teď.(14.7.2009)

Nechci vypadat jako intelektuál opovrhující jednoduchou českou komedií navíc zrežírovanou Troškou, ale nemůžu si pomoct, mě je vždycky u těhle komedií hrozně trapně. Trapně za "vtipné situace", trapně za hudbu, trapně za zápletky a trapně za některé herce, kteří v tom - kdovíproč - hrají (Lábus, Jirásková). Zase ale abych úplně neodsuzovala, má to pár dost vtipných momentů (ten antický souboj, konečná bitka), až se nechce věřit, kam to Troška během času sklouznul.(11.2.2011)

Zábava pokračuje, i když tady se Zdeněk Troška utnul hlavně ve stopáži. 128 minut je na komedii hodně a závěrečné dvacetiminutové fackování si mohl odpustit.(27.3.2005)

Helena Růžičková - (Škopková) +++ Stanislav Tříska - (Škopek) +++ Veronika Kánská - (Blažena) +++ Petra Pyšová - (Miluna) +++ Marie Švecová - (Keliška) +++ Valerie Kaplanová - (Babička) +++ Martin Šotola - (Jirka) +++ Miroslav Zounar - (Předseda) +++ Jiří Lábus - (Béďa) +++ Pavel Vondruška - (Tajemník) +++ Luděk Kopřiva - (Farář) +++ Jiřina Jirásková - (Hubičková) +++ Jiří Růžička - (Josef) +++(19.10.2013)

Vesnická fraška, zrcadlo českého národa?(18.2.2009)

Nevím, co tu většina z váš má proti této bláznivé komedii :) Na českou scénu velice kvalitní a zábavný film, realistické rozhovory, legendární herci. Pro mě je tato trilogie po Pelíškách, to nejlepší, co vzniklo na komediální úrovni v české kotlině.(22.7.2005)

Tohle milovanému/nenáviděnému Troškovi sedlo. Divák si i po letech přeje, aby se už konečně objevila stará Škopková, všechny zfackovala, zanadávala na chlastání starého, rytí tužkou mladého. „A že je trochu při těle. Se podívej v televizi, jaký jsou tam tlustý. A proč? Protože se maj!“(14.10.2014)

• MM_Ramone

V roku 1989 mala kino premieru druhá časť ľudovo buranskej komédie zo života prostých občanov juhočeskej dedinky Hoštice. Režisér Zdeněk Troška vyprodukoval film "Slunce, seno a pár facek". Je to pokračovanie snímku "Slunce, seno, jahody", ktorý natočil šesť rokov pred tým. Podarilo sa mu dať dohromady takmer všetkých hercov i nehercov z pôvodneho filmu. Obklopil sa tými istými spolupracovníkmi (hudba: Karel Vágner, kamera: Josef Hanuš, scenár: Petr Markov) a celé to pojal v rovnakom duchu jednoduchej vidieckej komédie. Takže sa dá povedať, že je to v podstate taká istá krávovina ako jednička. **(5.9.2015)

Na adresu tvrdých kritiků pokleslosti tohoto filmu podotýkám, že si v něm mohli užít i klasika dramatu nejklasikovějšího, a sice toho, co hruškou třese. Zajisté nepřeslechli větu: "...Vstaň, slunce spanilé, a doraz lunu, jež beztoho už bledne závistí, žes mnohem krásnější, ač její služka...." . Není-liž pravda?(2.5.2016)

Točit pokračování "jahod" skutečně nebylo třeba. I z tohoto filmu se však ještě dá vyždímat pár docela vtipvých scén. Hlavně díky hercům.(17.12.2005)

• sepp

Film pokracuje ve stopach minuleho dilu, dalsi dil Troskovy vesnicke sagy neprichazi s nicim novym.(4.9.2003)

1 2 3 4 5 9 16 24 31