Zemřít znovu

Dead Again

Znovu po smrti

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1991, 107 min

Kdyby tento mysteriozní thriller přišel s originálnějším a napínavějším provedením, udělal by líp, protože přece jenom Hitchcocka napodobuje dost neobratně, ale poměrně efektně. A to, jak se film bere vážně, mně přišlo k smíchu, protože rozuzlení zápletky snad ani nemohli tvůrci myslet vážně. Po herecké stránce jen průměr. Námět a režijní zpracování ucházející. Branagh režijně vyzrál až mnohem později. 60%(1.11.2011)

Průměrný ,,duchařský" thriller uznávaného režiséra Kennetha Branagha. Po jeho zhlédnutí jsem ale ještě více přesvědčen o tom, že by se měl nadále více držet svého projektu Shakespearovských filmových adaptací. Film sice nezapře svou implicitní snahu coby poklonu mistrovi režie tohoto žánru Alfredu Hitchcockovi, leč zůstalo spíše u snahy a dobrých úmyslů, než u nějaké skutečné redefinici žánru. Umělecká vize se ztratila v nepovedeném scénáři (a to raději vůbec nemluvím o překombinovaném závěru...), ambicióznost projektu se projevila nanejvýš u hvězdného castingu, mystérium snímku se vytratilo kdesi v pracovně hypnotizéra a celou atmosféru pohřbilo (zřejmě postulované režisérem dramatem velmi ovlivněným) silné divadelní přehrávání téměř všech herců i hereček...(15.10.2007)

• Dale

Tuctový thriller, ktorý ničím neprekvapí a napätie by ste v ňom hľadali márne. A ako päsť na oko pôsobí obsadenie Branagha a Thompsonovej do dvojúloh. Veď je úplny nezmysel, že by sa stretli dvaja ľudia, ktorí vyzerajú presne ako manželia, ktorí žili pred štyridsiatimi rokmi a dokonca ich spája s tým manželským párom ešte niečo neuveriteľnejšie. Proste celý scenár je postavený na hlavu.(6.4.2004)

Výborný mysteriózný thriller s dávkou romantičnosti, ktorému chýbalo k dokonalosti málo. Nechcem spojlerovať, ale záver si trochu pokazil body pár trápnosťami a úsmevným gýčom, avšak dojem spokojnosti pretrváva. Výborné kombo noir v ,,spin-offoch,, a reálneho diania a krásny príbeh, ktorý ma svojou mystyčnosťou fascinuje.(23.3.2019)

Zemřít znovu je zjevně ambiciózní film natočený jedním z nejuznávanějších britských filmových a divadelních tvůrců a jako takový je špičkově obsazený a náležitě odehraný. Kenneth Branagh byl až do jejich neslavného rozvodu životním partnerem Emmy Thompson, a tak chemie mezi oběma hlavními hrdiny opravdu funguje. Bohužel forma zjevně převyšuje obsah. Scénář je překombinovaný, se sklonem k patosu a holt Branagh nechápe, že dnešní doba je civilnější než ta shakespeareovská. A ten mysteriozní obsah jde tak nějak mimo mě, dost dobře nerozumím onomu převtělování a hříčkám s Osudem. Tomu patosu pak vévodí teatrální krvavé finále. Celkový dojem: 50 %.(21.9.2010)

• - Budova kláštera, který se ve filmu objeví jako sirotčinec a sídlo Straussových, byla použita pro exteriéry domu Bruce Wayna ve filmu Batman (1966). (makimarketa)

• - Vězeňské číslo Romana Strausse (Kenneth Branagh), čekajícího v úvodu filmu v cele na smrt je 25101415. Dne 25.10.1415 se odehrála bitva u Azincourtu. Účastnil se jí anglický král Jindřich V., o němž napsal W. Shakespeare divadelní hru, a kterou Branagh zpracoval jako svůj režijní filmový debut. (makimarketa)

• - Film byl celý natočen barevně a měl být i tak vydán. Aby byla pro diváka snadněji odlišitelná současnost od minulosti, rozhodli tvůrci, že linka Romana (Kenneth Branagh) a Margaret (Emma Thompson) bude nakonec přebarvena černobíle. (makimarketa)