Znáš mé jméno (TV film)

You Know My Name

Western / Drama

USA, 1999, 94 min

Western se Samem Elliottem má už rovnou zajištěno dostatečné charisma a věrohodnost. Pořádně si ani nevybavím jediný výstřel a přitom jsem se ani chvíli nenudil. Dost ukecané, vztahové, ale stačí charisma hlavního hrdiny a krátká stopáž a divák se slušně zabaví.(6.7.2015)

Příjemný a milý western, současně však trochu podivný až podezřelý. Ne s ohledem na příběh, ale na pojetí rolí, které se nejen liší od zažitého westernového schéma, ale neodpovídá ani jiným, skromnějším představám. Šerif Bill Tilgman, vymítač zla v rychle rostoucím městečku (obraz asi nejzajímavější), likviduje, s úsměvem na tváři a bez použití násilí, všechny ty nové gangstery, drugdealery a bootleggisty, nebo jak se všem těm novým outlaws říkalo. Tak jak kdysi zpíval i J.J. Cale: "If you're ever in Oklahoma / You better move around the law..." Dalším zajímavým obrazem a současně významným symbolem přesahujícím Ameriku jsou ropné věže (oil rig), které změnily paradigma doby, z rolníků se stali nádeníci (a ještě jen, pokud měli štěstí). Připomeňme si jednu z nejlepších skladeb Bruce Springsteena "The Ghost Of Tom Joad", rozvádějíc steinbeckovské téma: "Wherever somebody's fighting for a place to stand / Or a decent job or a helping hand"... Obrovská větrná kola (nikoli mlýny, jelikož nic nemelou) se nyní tyčí, podobně jako tehdejší ropné věže, jako symbol další změny paradigmatu.(21.1.2017)