Alexander Veliký

• Francie

Alexandre

Alexander Veľký

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický / Válečný / Romantický

USA / Německo / Nizozemsko / Francie / Velká Británie / Itálie, 2004, 175 min (SE: 214 min, Director's cut: 167 min)

• Tsunami_X

Tupě rétorická učebnice bez špetky invence, která chvílemi vykrádá i režisérsky méně zdatné kolegy /a to Stonea nepovažuji za žádného génia/. Scény bitevního hecování, stejně jako nástup armád jakoby z oka vypadly Pánu prstenů a dovolím si tvrdit, že je to až do očí bijící. Příběh neodsýpá, herci jsou hysteričtí, vizuální zpracování neskutečně proměnlivé a tempo vyčerpávající. Nahnat na tohle školáky, zhnusíte jim dějepis na několik let dopředu. Útrpně dlouhý zážitek, který je mi nesympatický už jen svým rádoby povyšováním. Zlaté Any given Sunday....(22.3.2005)

Možno Stoneova vízia historického veľkofilmu nedosahuje po atraktívnej stránke toľko, čo Scottova, Petersenova a iných, no svojim vecným obsahom ich jednoznačne prevyšuje. Práve možno to je to, čo ma na filme, samozrejme až po hereckom koncerte, tak zaujalo. Len na jemnom náčrte silného príbehu sú dopodrobna popísané historické (a je mi ukradnuté, či pravdivé alebo nie) fakty života tohto velikána. Až na niektoré prehnané vstupy Hopkinsových komentárov a trošku naťahovania sa s minutážou, hlavne k záveru, bol tento učebnicovo-popcornový prierez životom Alexandra veľmi zaujímavým spestrením bájnych filmov. 80%.(17.7.2007)

Asi žijeme ve zvláštním světě, když i mnoho seriózních periodik nezapomene v prvních řádcích recenze na Alexandera zmínit jako nejprofláklejší fakta filmu dvě věci - Colin Farrell ukáže své odhalené pozadí a ano, jeho postava má bisexuální charakter. O co větší bylo pak moje překvapení, když tahle bulvarizace dopadne na neúrodnou půdu a z filmu se vyklubala krásná přemýšlivá podívaná. Na vztahu k Hefaistionovi není ani špetka skandálnosti, naopak jde o upřímný vztah a je mi líto, že současná společnost za svojí rádoby tolerantní tváří ve skutečnosti skrývá tolik posměšků. Dokázal bych pochopit stížnosti na to, že Oliver Stone už není jako býval, ale tady spíš jde o to, že už nechce tak okatě pobuřovat nebo píchat do politicko-společenského vosího hnízda za každou cenu. Natočil historický film podle svého měřítka a v mých očích uspěl. Nechal totiž nad vizuální stránkou zvítězit tu příběhově-duševní, dal dostatek prostoru vyhrocenému milostnému trojúhelníku a hlavně osudovému vztahu s matkou. A navíc dokázal napsat rozvláčný, ale přesto výtečně gradující příběh, jehož bitevní finále mě dostalo do kolen. Film, který podrazil v Hollywoodu nohy historickým velkofilmům, patří paradoxně k těm výborným. 85%(21.6.2007)

Navzdory předlouhé stopáži jsem se vůbec nenudila, neměla jsem dojem, že je rozvleklá či nezáživná a s jistým očekáváním a napětím jsem sledovala celý děj. Především kvůli jednomu člověku. Colinu Farrelovi. Jeho vtělení se do role Alexandra je, jako vždy, zcela přirozené, uvolněné, opravdové a osobité. Je mu zcela oddán:) Nejvíce jsem se však těšila na ztvárnění jeho celoživotního, "milostně přátelského" vztahu s oddaným Hephaistionem, v podání úžasného Jareda Leta. "Romance" mezi nimi je vylíčena elektrizujícím způsobem a chemie pracuje na úrovni bodu varu. Mé smysly jimi byly zcela okouzleny. Toužebně jsem si přála, aby spolu měli spoustu vášnivých scén, protože jim to spolu nehorázně sluší a všechna ta náklonnost a láska jen čekala na to, až se oddají své touze:) Takové moje malé osobní opojení:) Samotný snímek sice disponuje velkými kvalitami, především ve výpravě, příběhu či kostýmech, ale celkové zpracování na mě zapůsobilo spíše průměrně. Olivera Stonea považuji za skvělého a velmi zručného režiséra, ale myslím, že ač zvládl tento historický epos plný "hvězdných jmen" na vysoké úrovni, tak jsem z něj více pociťovala Hollywood, než jeho vlastní rukopis.(30.4.2011)

• Zíza

Tak dlouououououhéééé, *zív*(1.2.2007)

• - Film bol nakrúcaný okrem štúdií v Londýne predovšetkým na území Maroka a Thajska. Okrem toho boli niektoré scény natáčané (bez účasti hercov) na Malte (podobne ako Trója) a Indických Himalájach. (Blackberry)

• - Prvou voľbou režiséra Stonea bol pre stvárnenie Alexandra Russell Crowe. Do role kráľa Filipa zas Liam Neeson. Obaja však odmietli. (DiBuonaparte)

• - Bitev ve filmu se účastnilo až 1500 komparsistů, pro něž bylo vytvořeno 12000 zbraňových rekvizit. (Karlos80)