poster

Alexander Veliký

 • USA

  Alexander

 • Německo

  Alexander

 • Francie

  Alexandre

 • Slovensko

  Alexander Veľký

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický / Válečný / Romantický

USA / Německo / Nizozemsko / Francie / Velká Británie / Itálie, 2004, 175 min (SE: 214 min, Director's cut: 167 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Malarkey
  ****

  Dlouhou dobu mi tento film ležel na poličce a nakonec jsem se musel přemluvit abych se na to podíval. Pravda je, že historický film je věru nevěrné téma ač na diváka zapůsobí ne každý je schopen shlédnout téměř tři hodiny politiky, zrazení a hlavně bitev, které jsou většinou lákadlem, jež donutí diváky ke shlédnutí a vlastně ony bitvy rozhodnou o filmu jak k němu bude divák zhlížet. Abych pravdu řekl, tak se mi film zdál ze začátku nijak zajímavý možná tím, že jsem od toho čekal víc i přes všechny negativní odezvy. Později se objevila první bitva, pěkně nasnímaná a během které hrála nádherná hudba od Vangelise, když rikám nádherná tak tím myslím naprosto excelentní, která mě donutila začít shánět soundtrack. Ke konci filmu nastala poslední bitva s peršany, kde se objevili dokonce i sloni a bylo vidět, že si režisér dal velmi záležet aby to vypadalo opravdu věrohodně a také kam vrazil většinu rozpočtu. Nelituji tří hodin strávených v křesle i když se mi zdá, že to mohlo být o trochu kratší.(1.9.2006)

 • B!shop
  ****

  Ackoliv je Stone muj oblibenej reziser, tak do historickyho velkofilmu proste nemel hrabat. Alexander je zajimava postava, jenze v podani Stonea a hlavne Farrella je to naprosto priserny. Udelali z nej blondatou buznu, trosku mamincina mazanka a Farrell je fakt naprosto otresnej. Nema absolutne zadny charisma, vypada otresne a celou dobu neskutecne prehrava, ze se jeho hrdinskejm scenam, kdy se riti vpred s vyvalenejma ocima, musi clovek smat. Aspon, ze to vynahradi nadherna Jolie a Dawson. Co se tyce Kilmera, Leta a Hopkinse, tak prvni se tam absolutne nehodi, druhej je jen teplejsi a pochcanejsi kopie Ferrella a Hopkins je neskutecne na sracky. Dalsi problem jsou bitvy, za 3 hodiny tu je jedna vetsi a jedna mensi, aspon, ze jsou slusne natoceny a docela krvavy, horsi uz to je s prehlednosti. Ono celkove se precejen Stone nezapre, takze natoceny to je velmi slusne, pekna kamera, uzasny kulisy, vetsinou dobra hudba. Jenze proste deje neni ani na 90 minut a cumet na vecny kecani, pripadne na pul hodiny protahovanej konec je fakt ubijejici. Ne, ze bych se nudil celou dobu, obcas to slusne zaujme, ale historickej film se takle tocit neda. Slabsi 4*.(3.2.2005)

 • viperblade
  ***

  Toto dílo si hraje na velkofilm, ale moc mu to nejde. Vyložená nuda, spousta hluchých míst a hlavně ta stopáž je úmorná. Neříkám, proč ne 3 hodiny, ale musí se tam něco dít! Ale nenechte se mýlit, nejlepší výkon zde nepodává kupodivu Farrell, ale překrásná, zvláště v této roli, Angelina Jolie. V tomto filmu jí to asi slušelo nejvíc.(29.10.2007)

 • Lynn
  ****

  Sice to tak moc lidí nevidí, ale tohle je výjimečný film. Konečně totiž nejde v prvé řadě o megabitvy a didaktický výklad historie (Troja, Král Artuš a jim podobné), ale o "rozbor" mysli velké osobnosti. Co hnalo Alexandra k jeho vpravdě božským činům, proč zemřel předčasně na vrcholu své slávy a jaká temná zákoutí vlastně mělo jeho srdce a mysl...Colin Farrell mi opět dokázal, že neumí jen chlastat a hulit, ale i skutečně hrát. To nebyl Farrell, to byl Alexandr. Ale kde by oba byli bez Angeliny Jolie ? Do role lstivé mocichtivé Olympiady se snad nikdo nehodil lépe. Myslím, že by Oidipovský komplex vyvolala u nejednoho muže. Snímek má sice skoro tři hodiny, ale já osobně jsem se nenudila ani minutu. A to nejen díky příběhu a hercům, ale také mistrovsky zvládnuté výpravě (obzvlášť perský kontrast k helénistické Makedonii byl úžasný) a režii Olivera Stonea. Jediné, co mě mrzí je opomenutí gordického uzlu. Byť jde o legendu, ve své době musela mít magický význam.(24.1.2005)

 • emma53
  ****

  Určitě bylo velkým plusem, že Anthony hrál vypravěče a tak neznalého člověka života Alexandra alespoň trochu zasvětil do základních událostí dějin. Ano, nikdo po něm nedobyl tak obrovskou část světa jako on a tak se řecká říše stala jednou z těch největších v dějinách lidstva. Byla jsem zvědavá na dobytí Persie. Pro mě to byla bitva bitev, kde se sešlo několik miliónů seřazených vojáků do šiků a já mohla sledovat manévry, které se odehrávaly a změnily dění světa. Taky jsem chtěla vidět Babylon, jak si s tím tvůrci poradili, protože to bylo jedno z nejnádhernějších měst a dostalo se mně krásné podívané i když asi jen zlomek tohoto místa (kde z části musela fungovat i fantazie), které už dnes neexistuje. Ještě jsem očekávala dobytí Tyru, ale to by už bylo asi nad možnosti tvůrců a to nejen finančních. Megas Alexandros, největší Alexandr světa, kde jeho neúspěchy daleko převyšují úspěchy jiných hrdinů a to zemřel velmi mladý. Trochu úsměvná byla role Angeliny coby matky Brada a tu divokou část s Ramonou mohli možná vynechat a nebo vybrat jinou herečku, tahle mně vysloveně nesedla.(14.7.2017)

 • - Prvou voľbou režiséra Stonea bol pre stvárnenie Alexandra Russell Crowe. Do role kráľa Filipa zas Liam Neeson. Obaja však odmietli. (DiBuonaparte)

 • - Film se původně neměl dostat do řeckých kin, protože prý zneucťuje národního hrdinu Alexandra zejména zobrazováním jeho údajné bisexuality. Snahy skupiny právníků však vyšly naprázdno a snímek nakonec debutoval na prvním místě návštěvnosti. (imro)

 • - Čistý čas natáčania scén sa zastavil na méte 94 dní. (Blackberry)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace