poster

Alexander Veliký

 • USA

  Alexander

 • Německo

  Alexander

 • Nizozemsko

  Alexander

 • Francie

  Alexandre

 • Velká Británie

  Alexander

 • Slovensko

  Alexander Veľký

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický / Válečný / Romantický

USA / Německo / Nizozemsko / Francie / Velká Británie / Itálie, 2004, 175 min (SE: 214 min, Director's cut: 167 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jeanne
  ***

  Alexander Veliký byl poněkud rozporuplně stráveným odpolednem. Tříhodinové tažení na východ má svůj stále se opakující postup „bitva – kulturní vložka na dobitém území – cesta dál – výstup vypravěče – další bitva – další kulturní vložka...“ a je docela nuda, hlavně v některých chvílích ze začátku až k nevydržení. Nepřidává tomu ani ukázková sbírka filmových úniků – snad nekonečné množství záběrů na oblaka a jakéhosi letícího ptáka, které to mají zachránit ve zmatených bitvách, ostatně i kdykoli jindy. Hudba je mnohdy silnější než příběh a odvádí pozornost od filmu, dalo by se zavřít oči... Bitvy ve zrychlených groteskních obrazech jsou ale vlastně zábavné a zaručeně pobaví. Zvláště ta z Indie. No, nevím, nevím, jestli je v pořádku, aby vás po víc než dvou hodinách rozesmála scéna, kdy hlavní hrdina téměř přijde o život. Ale tak už to s Alexandrem je, o postavách se moc nedozvíte a sotva si můžete někoho oblíbit a litovat ho... V tak rozsáhlém dílku to všechno dělá dojem jednoho zbytečného snímku uvařeného z vody. Kdyby se vystříhaly všechny zbytečné, rozostřené obrazy z nichž i s notnou dávkou fantasie nemáte šanci domyslet si, co na nich je, zkrátil by se...:) A přece jsem se bavila! Alexander se navíc suverénně tváří jako velkofilm na vlastních nohou (snad díky zdařilému zobrazení vývoje legendárního hrdiny spěchajícího za svojí slávou), ale kdybych mu dala o hvězdičku víc, byl by to princip úplatku. Bylo by to za jeho velkolepost a nákladnost... :)(16.1.2005)

 • CheGuevara
  ****

  Slovutný Winston Churchil nesliboval nic jiného než krev, pot a slzy. Nic menšího nám nepřichystal ani Oliver Stone. Bitvy, jenž dají zapomenout všem Helmům Žlebům dohromady, společně s inteligentním scénářem vytvářejí krásný divácký zážitek, který i přesto ničí zbytečný průvodce Ptolemaios a krapet přepálená stopáž. I když bych byl zvědav na Lhurmanovu verzi, tak se přesto Alexandr Veliký ani v nejmenším nemusí stydět za tu Stoneovu.(6.5.2007)

 • zelvopyr
  odpad!

  Stone se nám na stará kolena rozpadá :-( Smutné je, že jediná scéna, která mne opravdu vzala za srdce, byla ze závěrečných titulků -- nádherný obraz karavany táhnoucí proti slunci... No a jinak nevím, asi to mělo být nějaké poselství o tom, co člověka žene dál a dál, o slávě a nesmrtelnosti a zodpovědnosti a ble ble ble, ale utkvěla mi v paměti jen šílená role Anthonyho Hopkinse coby komentujícího dědka říkajícího si o vraždu od kohokoli soudného + nepatřičně odbarvené blond vlasy Colina Farella (na druhou stranu, převáděl pěkný uštvaný pohled). Ach jo, takhle to zmrvit, mistře režisére.... :-((3.12.2006)

 • MM_Ramone
  ***

  Oliver Stone je dobrý režisér, ktorý natočil mnoho kvalitných snímkov. Skúsensti má aj so životopisnými dielami. Avšak jeho film o jednom z najväčších vojvodcov v dejinách ľudstva nepatrí zrovna medzi tie najlepšie. "Alexander Veľký" je historický veľkofilm s mnohomiliónovým rozpočtom, ohromnou výpravou, prvotriednými hercami, ale aj napriek tomu pôsobí dosť chladne. Bitvy sú síce gigantické, ale neprehľadné. A nedokázal som si vôbec nájsť vzťah k hlavným hrdinom. Taktiež prehnaná minutáž mi dala hodne zabrať. ***(12.11.2009)

 • POMO
  ***

  Sladkokyslo vyrozprávané 3 hodiny dejepisu. Bez svalnatého a mužného hrdinu, bez akcie a v prvých dvoch hodinách bez emócií a vysvetlených podnetov pre konanie postáv (všetko zmení až onen flashback). Ešte aj historickú atmosféru, ktorá tak príjemne sálala z prostoduchej Tróje, tu vystriedalo bisexuálne erotické dusno, pripomínajúce 'slávneho' Caligulu. Oceňujem, že si Stone nič nezjednodušil a je verný histórii. Ako psychologický profil veľkého dobyvateľa s boľavou dušou sa mu to vydarilo. Ale od trojhodinového veľkofilmu čakám predsalen niečo iné. A hlavne nechápem investorov, ako mohli do takéhoto scenára, ktorý sa absolútne vymiká komerčným vzorcom, investovať $150 miliónov. P.S. Tri dni po zhliadnutí filmu: Tie 3 hodiny dejepisu sú možno trochu nudné a "čudné", ale NIEČO vo vás zanechajú. Niečo, čo vo vás nezanechala práve zábavnejšia Trója. Dielo, ktoré si zaslúži byť vypočuté...(13.1.2005)

 • - Konkurenční projekty se vyrojily jako houby po dešti, mezi potenciální režiséry patřili např. George Lucas, Steven Spielberg, Ridley Scott či Mel Gibson. Díky finančnímu neúspěchu Stoneova Alexandra jsme se ale dalšího zpracování osudů slavného vladaře nedočkali. (imro)

 • - Krajta královská není jedovatý had, jak se ve filmu tvrdí, ale škrtič. (Terva)

 • - Časť scén sa mala natáčať v Indii. Nakoniec sa ale ukázalo, že indické slony nie sú pre natáčanie dobre vycvičení, preto sa točilo v Thajsku. (genetique)