Alexander Veliký

• Francie

Alexandre

Alexander Veľký

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický / Válečný / Romantický

USA / Německo / Nizozemsko / Francie / Velká Británie / Itálie, 2004, 175 min (SE: 214 min, Director's cut: 167 min)

Hodně povedený film s velice přesvědčivými herci a naprosto excelentním Colinem Farrelem. Hodně se mi líbila taky Rosario Dawson (po všech stránkách). Film přes svojí délku není vůbec nudný a i přes relativně málo bitev (nebo možná právě proto) je působivý. A teď výhrady. Alexandrovo dětství je pro diváka utrpení, tolik dementních dialogů za tak málo času to je snad rekord. Dále výtka k divné hudbě, která mi moc neseděla. A i přes svojí velice zajímavou režii nevím co Oliver Stone zamýšlel tou "červenou bitkou" v Indii po Alexandrově zranění (vypadá to fakt blbě a nějaké symboliky by se dalo dosáhnout právě hudbou viz. třeba Gladiátor). No a dost bylo keců, protože Alexandr Veliký je veliký film, který stojí za shlédnutí.(19.10.2005)

Dlouhou dobu mi tento film ležel na poličce a nakonec jsem se musel přemluvit abych se na to podíval. Pravda je, že historický film je věru nevěrné téma ač na diváka zapůsobí ne každý je schopen shlédnout téměř tři hodiny politiky, zrazení a hlavně bitev, které jsou většinou lákadlem, jež donutí diváky ke shlédnutí a vlastně ony bitvy rozhodnou o filmu jak k němu bude divák zhlížet. Abych pravdu řekl, tak se mi film zdál ze začátku nijak zajímavý možná tím, že jsem od toho čekal víc i přes všechny negativní odezvy. Později se objevila první bitva, pěkně nasnímaná a během které hrála nádherná hudba od Vangelise, když rikám nádherná tak tím myslím naprosto excelentní, která mě donutila začít shánět soundtrack. Ke konci filmu nastala poslední bitva s peršany, kde se objevili dokonce i sloni a bylo vidět, že si režisér dal velmi záležet aby to vypadalo opravdu věrohodně a také kam vrazil většinu rozpočtu. Nelituji tří hodin strávených v křesle i když se mi zdá, že to mohlo být o trochu kratší.(1.9.2006)

• Dan9K

Zoufalý scénář, prachbídné herecké výkony, fujtajblové homosexuální projevy, mizerná hudba, nechutná Angelina Jolie a tragický Colin Farrell. To byly mé hlavní pocity z první půlky filmu. Avšak poté zčistajasna snímek nabírá tempo, které vyvrcholí výbornou krvavou bitvou v Indii, kde se zmátořila i Vangelisova hudba. To vše proto, aby se poslední půlhoďka snesla zase do kalichu hořkosti plného klišé a patosu. Skvěle vyřešeno.(23.6.2006)

Toto dílo si hraje na velkofilm, ale moc mu to nejde. Vyložená nuda, spousta hluchých míst a hlavně ta stopáž je úmorná. Neříkám, proč ne 3 hodiny, ale musí se tam něco dít! Ale nenechte se mýlit, nejlepší výkon zde nepodává kupodivu Farrell, ale překrásná, zvláště v této roli, Angelina Jolie. V tomto filmu jí to asi slušelo nejvíc.(29.10.2007)

Obrovský potenciál skrýval príbeh Alexandra Veľkého. Je mi preto veľmi ľúto, akým spôsobom ho Oliver Stone natočil. Zbytočne sa veľkú väčšinu minutáže zameriava na vzťah matky so synom a na Alexandrovu orientáciu a jeho romániky. Bolo to vážne potrebné? Veľmi podrobný pohľad do Alexandrovej duše a rozbor jeho pocitov a problémov. Vyčerpávalo ma to. Na filme ale vidno obrovskú prácu po vizuálnej stránke. Niektoré kulisy sú fenomenálne, rôzne dekorácie (je ich veľké množstvo) a použité farby. Radosť pozerať! Keď sa bojuje, tak sa bojuje zaujímavo a veľkolepo. Hudba od Vangelisa sa k filmu tiež veľmi hodí. Ešte raz - bolo vážne potrebné tak detailne rozoberať hlavnú postavu a jej sexuálny život? Toto mohol byť jednoznačne najlepší historický veľkofilm poslednej doby. Škoda a veľká. 65%(1.4.2009)

• - Alexander Veliký (Colin Farrell) byl ve skutečnosti malý, černovlasý a na jedno ucho hluchý. (Hans.)

• - Vďaka porážke Perzskej ríše Alexandrom Veľkým poznáme dnes dve Perzie. Prvú Perzskú ríšu poznáme pod názvom "achajmenovská Perzia", ktorá viedla viacero vojen s gréckymi mestskými štátmi a po svojej vyše 200-ročnej histórii bola rozvrátená Alexandrom Veľkým. Nová Perzia (sasánovská) vznikla až o vyše 550 rokov neskôr a stala sa hlavným súperom Rímskej a neskôr Východorímskej ríše. Nová Perzia vydržala existovať takmer 400 rokov, pokým nepadla za obeť nastupujúcej expanzii islamu. (AxelWers)

• - V Indii se během bitvy mění počet šípů v krku koně, na kterém Alexander (Colin Farrell) bojuje. (Terva)