Reklama

Reklama

Frankenstein

  • Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)
Trailer

Obsahy(1)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (331)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Vynikající to zpracování Frankensteina. Tempo je zprvu velmi pomalé, no s příchodem demonického De Nira se vše mění k lepšímu a finiš už je naprosto úžasný. Některé scény jsou geniálně výtvarně řešené - kupříkladu běh hořící postavy chodbou je pastvou pro oči. Nečekal jsem to, ale nakonec se mi tenhle film moc líbil. Horror movie of the year ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Nevěřím, že v budoucnu někdo natočí lepší verzi Frankensteina, než je tato Brannaghova. Invenční režie, výrazná výtvarná stylizace a neodolatelně odporný De Niro. Nechci urážet černobílou klasiku, ale zatímco Boris Karloff ve mně spíš vyvolává smích, De Nirovo monstrum budí skutečný děs smíšený se soucitem. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Další Branaghovo zpracování klasiky, tentokrát perly devatenáctého století, jež vzešla z manželství dvou výjimečných osobností, Percyho Bysshe Shelleyho a Mary Wollstonecraft Shelleyové, respektive z několika snových vizí, jež Mary Shelley údajně měla během jedné literární seance na panství dalšího velikána - lorda Byrona. Branagh režisér i herec podávají skvělý výkon, i když je místy přidáno na naturalismu a pokud dojde k "režisérské licenci", vždy to znamená více krve a násilí. To však lze pochopit, pokud uvěříme, že je to využito jen k budování intenzivní atmosféry kdesi mezi "horrorem devatenáctého století" a filmem schopným šokovat i v naší době. Skoro to vypadá jako Coppolovo pojetí Draculy, ale přiznejme si, že FF se od původní předlohy odchýlil mnohem více a mnohem, mnohem zásadněji i co do vyznění filmu. Naproti tomu Branagh vede Frankensteina tak jak ho autorka sepsala. S Draculou je zde ještě jedna podobnost, a to v hudbě. Wojciech Kilar i Patrick Doyle rozhodně nepatří mezi hvězdy, které byste čekali u kormidla soundtracku k tak ambicióznímu titulu. Navíc oba OST jsou si velmi podobné svým duchem, a ne že bych chtěl nějak dehonestovat Patricka Doyla - ten svou prací neustále dokazuje, že je když ne výjimečný, tak alespoň všestranný, nicméně nemůžu se rozhodnout, jestli je opravdu ta podoba jen záležitost stejného žánru a doby vzniku jak předloh, tak filmů. Herecké výkony, obzvlášť dvojice Vynálezce/Stvořitel - Monstrum, jsou úchvatné. Ne že by Helena Bonham Carterová, Ian Holm nebo John Cleese nešli do svých rolí naplno, ale jde "jen" o zásadní vedlejší postavy. Zkrátka a dobře, Frankenstein je precizně vyvedené dílko, ale nikdy to nebude srdcovka na pět hvězd. Ty by si zasloužil jen pokud bychom ho hodnotili striktně jako zpracování knihy, neboť ve srovnání s takřka fenomenální předlohou obstál na výbornou. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Dokonalá pocta madam Shellyové, která si svého Frankensteina nemohla představovat jinak, než jak ho na plátno převedl Kenneth Branagh a jak ho ztvárnil Robert De Niro. Žánrově naprosto skvěle odvedená práce a splněný úkol. Přes úchvatnou výpravu, do detailu propracovaný scénář až po všechny herecké výkony. Několik pouze romantizujících míst je skvěle setřeno těmi hororovými, kdy se předvedl Robert De Niro, který své postavě vdechl všechny tragické rozpory a emoce, kterými měla trpět; který Frankensteina předvádí jednou jako citlivého chlapíka, aby ho posléze prezentoval jako před ničím se nezastavivší, běsnící zrůdu. A ten make-up mu docela slušel, klidně by v něm mohl pokračovat ve své další kariéře. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Velmi povedené zpracování literární klasiky, kterou jsem bohužel ještě nečetla, ale film na mě zapůsobil dobrým dojmem. Naprosto fantastičtí herci, umělý muž má své city a ty ho polidšťují (skvělý Robert De Niro), Frankenstein je zapálený mladý vědec, který si je vědom toho, že udělal chybu, ale z lásky a pobláznění je schopen jí udělat znovu (výborný Keneth Branagh), a takhle bych mohla popisovat dobře zahrané a napsané postavy ještě dlouho... ()

Galerie (82)

Zajímavosti (11)

  • Tekutina, ve které byla Bytost přivedena k životu, byla ve skutečnosti vařící želatina. Během natáčení scény, kdy Frankenstein pomáhá Bytosti na nohy, oba herci opravdu uklouzávali a nemohli stát pevně a dokonce došlo k nehodě, kdy se na netvořím obleku objevila velká puklina, jež se potom musela skrývat před kamerami. (Morien)
  • Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)

Související novinky

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z…

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy…

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne…

Reklama

Reklama