• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Branaghovi tyhle filmy z minulých století opravdu jdou. Umí je vyprávět velmi poutavě, barvitě a přesvědčivě. Mladý Frankenstain přijde o matku a tak nad jejím hrobem slíbí, že už nedovolí, aby někdo další zemřel. Posedlý touto myšlenkou stvoří z mrtvého člověka živého a teprve když vidí výsledek, zhrozí se svého díla. Jenže už je pozdě zastavit lavinu nešťastných událostí, kterou sám spustil. Film má nádhernou výpravu, je podbarvený velmi sugestivní hudbou a herecké obsazení nemá chybu.(13.8.2005)

Tenhle Frankenstein je docela o něčem jiném než dvě klasiky z 30. let a hlavně proto se ho oplatí také vidět. Branagh pojal látku mnohem epičtějším způsobem a téměř každý důležitější moment pojímá dramatičtěji/tragičtěji než je obvyklé a co je hlavní, věnuje se zde stejnou měrou jak Frankensteinovi, tak jeho monstru a lze je tak stejnou měrou chápat, jako nenávidět. I díky tomu je Frankenstein poměrně netradičním zážitkem s dobrou režií, herci a občas se vytasí s opravdu výbornými myšlenkami (např. když monstrum přemítá o tom, kdo je a kdo byli ti lidé, ze kterých sestává) a je jen škoda, že Branagh věnuje příliš času Frankensteinově výzkumu a mnohem méně klade důraz na finále, kde jsem přeci jen čekal nějaký ten hlavní střet stvořitele a jeho výtvoru.(20.4.2008)

Neskutecnej masakr. Zatimco prvni Frankenstein je spis k smichu a novej od Nispela je kokotina, tohle je vynikajici hororovy drama. Sice jsem necet knizku, ale jelikoz tenhle film ma v nazvu jmeno autorky, rek bych ze se drzel predlohy ze vsech nejvic. Od zacatku filmu do vas cpe Branagh, kterej skvele reziruje a i skvele hraje, jednu silnou scenu za druhou a tempo polevi jen v jednom okamziku filmu a to je utek Frankensteina na farmu a schovavani, ale to nevydrzi dlouho a za chvily uz film jede na plne obratky. Navic tu je Tom Hulce, kteryho znam jen z Amadea a tady je fakt dobrej, skoro k nepoznani John Cleese, super Ian Holm a sympaticka Helena Bonham Carter. A samotnej Frankenstein to je fakt lahudka, De Niro se v roli vyziva a je to fakt videt, protoze jeho Frankenstein neni tupy smesny monstrum, ale skoro clovek s citama, kterej vam bude hnusnej, ale zaroven ho budete litovat. Navic se Brannagh nestiti ani nejakyho toho krvavyho zaberu a par nechutnejch scen se tu taky najde. K tomu navic skvela kamera, vynikajici hudba, pekne vypadajici triky a velkolepy zabery. Takle nak podobne by to podle me zreziroval Tim Burton. Proste neskutecna jizda a dokonale atmosferickej film.(20.12.2006)

Velmi povedené zpracování literární klasiky, kterou jsem bohužel ještě nečetla, ale film na mě zapůsobil dobrým dojmem. Naprosto fantastičtí herci, umělý muž má své city a ty ho polidšťují (skvělý Robert De Niro), Frankenstein je zapálený mladý vědec, který si je vědom toho, že udělal chybu, ale z lásky a pobláznění je schopen jí udělat znovu (výborný Keneth Branagh), a takhle bych mohla popisovat dobře zahrané a napsané postavy ještě dlouho...(28.6.2005)

Žij! Žij!! Žij !!!…. Nečekejte HOROR, tedy film při kterém vám bude tuhnout krev v žilách a srdce tlouct jako o závod. Je to HOROR plný lásky a strachu z věcí příštích. K.Branagh uvádí další tragédii o cestě za ztrátou ,,svojí“ duše. Příběh, který nemůže být pravdivý. Příběh O POSEDLOSTI stvořit bytost jež nezestárne a neonemocní. Bytost lepší než my. Inteligentnější. Vyspělejší. Obdivoval jsem práci maskérů, protože BYTOST je opravdu děsivá a R.De Niro k nepoznání. Spolu s režií, herci a hudbou vytvářejí téměř dokonalou atmosféru. ZVÁŽIL JSI NĚKDY DŮSLEDKY SVÉHO POČÍNÁNÍ??? K.Branagh zřejmě ano!(24.9.2008)