• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

naprosto skvělé zpracování Frankensteina, všechno je správně ponurý a ten frankenstein je v podání Roberta De Nira jako oživlá sešitá mrtvola a to je to správný, nějak takhle bych si ho představoval a když k tomu přidá ještě dobrej hereckej výkon, tak je dokonalej. A na to že to režíroavl Kenneth Branagh tak je to i skvěle natočený(4.3.2005)

Veľmi dobré spracovanie jedného z najlepších a najsmutnejších príbehov hororovej histórie. Jediné čo mi vadilo bolo ústredné duo. Kenneth Branagh je do role nevhodný, príliš starý a Robert De Niro má až veľmi opozeranú tvár a bohužiaľ občas sa spolieha len na svoje overené ksichty (smutný nechápavý vykrútený výraz tváre). Nie žeby bol priamo zlý, ale viem si predstaviť lepšie Frankensteinove monštrum. Zato Helena Bonham Carter bola úžasná. Škoda, že Branagh monštrum spravil dosť zavčasu "zlým", mohol viac rozvinúť tu nechápavosť prostredia a odcudzenosť kvôli inakosti. Knihu som čítal a páčila sa mi viac. 7/10(26.5.2007)

Starou verzi z r.1931 mám rád především kvůli Karloffovi, který hraje monstrum.Monstrum v této adaptaci nemá tolik prostoru,ale jeho ztvárnění,namskování,ale i oproti staré verzi je de Nirova kreace prostoupena emocemi,původní touhou konat dobro,jež se mění díky vlivům okolí.Celý děj spíš odpovídá verzi Mary W. Shelley,než kterákoliv jiná verze,co jsem zatím viděl.I tato adaptace však není úplně přesný přepis,ale liší se většinou jen v detailech nebo vynecháním jedné pasáže z knihy.Ostatně tomuto filmu takový zásah jen prospěl,u knihy jsem měl místy pocit,že je taková rozvláčná, pomalu postupující a ve filmu mě Kenneth Brannagh pomalu nenechal nadechnout.Výtvarník kostýmů se musel opravdu ,,vyřádit'',ať se zrovna děj odehrával v bohatších vrstvách,nebo ve městě plném chudých,měl sem pocit,že historická věrohodnost je na dnešní poměry ,kdy si mnoho lidí cení víc nesmyslnou hollywoodskou slátaninu s obrovským množstvím faktických chyb,úžasná.Snad jediná věc co mi vadila byla druhá Frankensteinova kreace,utvořená z těla s popálenou hlavou,která rozhodně nebyla na pohled příjemná. Doporučuji shlédnout film před přečtením knihy,nejsem si jistý,jak moc by se mi líbil,film kdybych znal o něco lepší knižní podobu.Frankenstein není dokonalý,občasné chyby jsou ale víc než dostatečně vyváženy kvalitní podívanou apodle mě je tahle adaptace ta nejzdařilejší vůbec.(13.9.2006)

Tam v končinách zimních, kde jeho stopy končily, tam v očích strach se blyštil. Legendární horor mladičké Britky o šíleném vědci a jeho nepovedeném díle se dočkal stovek různých adaptací. Od legendárního Borise Karloffa v roli monstra přes Lona Chaneyho juniora až po Brooksovskou parodii. Ale gotičnost, temnost a mrazivost mu vrátil až Kenneth Branagh. Dva legendární horory 30tých let, tedy Frankensteina a Frankensteinovu nevěstu sešil v jeden film, oblékl do moderního hávu, doplnil skvělou hudbou a velmi kvalitním hereckým obsazením. Robert De Niro je pan herec a tady to jen potvrdil. Sledoval videa lidí po mrtvici a učil se od nich. Protože stejně jako člověk postižený mozkovou příhodou co se musí znovu učit věci jenž považoval za samozřejmé, tak i monstrum sešité z několika lidských těl po návratu do života znovu hledá způsob jak komunikovat se světem. Už to není Boris, ale je to Robert a to je kult součastnosti. Už to není síla jednoduchosti a objevování kouzla filmařiny, ale pocta hororovému řemeslu a klasice se vším všudy. Tam kam sahá lidská představivost, tak tam sahá i lidský strach a možná ještě dál. Pět hvězdiček ovšem nedávám jen za to co jsem tu jmenoval, dokonce ani za svižný děj, ale hlavně za tu chuť pozvednout klasiku nad svůj obvyklý stín. Frankenstein je tak asi nejlepším historickým hororem posledních X let a překonat ho dá pořádnou fušku. Gotika alive!!!!!!!(30.7.2004)

• maxi6

Už X-té pokračování na toto téma nepřineslo dle mého bohužel žádnou velkou změnu. Nepochopitelné střihy, nenavazující děj, místy odfláknutý exteriér, umělohmotná až kýčovitá zima, milé pohledy z teplé-ledové vody. Celkový dojem na mě působil uměle, teatrálně a hodně lacině, bez jakéhokoliv se vcítění do doby, rolí, či jakési sounáležitosti. Po celou dobu sledování mě to pronásledovalo, víc než hrůzy hororu. Za pohled do monitoru, kde mi pan Branagh pustil barevné obrázky, jsou dvě ** až, až....(18.7.2004)

• - Christopher Lambert mal pôvodne hrať postavu Henryho Clervala, ale pred natáčaním ho nahradil Tom Hulce. (misterz)

• - Po zobrazení hrubého strihu trval Francis Ford Coppola na orezaní prvej polhodiny filmu. Keď režisér Kenneth Branagh odmietol, Coppola film verejne odsúdil. (misterz)

• - Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)