poster

Frankenstein

 • Česko

  Frankenstein podle Mary Shelleyové

 • Velká Británie

  Frankenstein

 • USA

  Mary Shelley's Frankenstein

 • Slovensko

  Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • -OverLord-
  *****

  Kenneth Branagh je nejenom dobrej herec, ale taky výbornej režisér! Přesvědčil mě o tom v tomhle filmu. Obsazení Roberta De Nira snad nemohla být lepší volba a ten ztvárnil svoji roli naprosto fantasticky. Nejdřív je vám ho líto, potom ho nemáte rádi pro to, co dělá, ale nakonec zůstane u tý lítosti. Temnej a ponurej příběh, mor, řezání mrtvol a další děsivý scénáře z historie v jednom filmu. A jako třešnička na dortu úchvatná Helena Bonham Carter a velkolepý záběry na zasněžený hory. Musím dát plnej počet, protože tohle je kult, kterej bohužel moc lidí nezná.(30.1.2012)

 • MM_Ramone
  ****

  Príbeh o doktorovi Frankensteinovi je starou osvedčenou horrorovou klasikou. Bol mnoho krát sfilmovaný. Už v začiatkoch kreatívnej kinematografie siahlo niekoľko tvorcov po tejto téme. A pre filmárov zostal "Frankenstein" zaujímavým námetom do dnes. Jednu z najznámejších verzií natočil v roku 1994, podľa scénara Franka Darabonta, režisér Kenneth Branagh. Vďaka štedrej produkcii a vysoko profesionálnemu prístupu vznikla kvalitná historická dráma s prvotriedným hereckým obsadením. Postavu frankensteinovho monštra skvelým spôsobom stvárnil herec Robert De Niro. ****(8.2.2016)

 • ScreamJay
  *****

  Tam v končinách zimních, kde jeho stopy končily, tam v očích strach se blyštil. Legendární horor mladičké Britky o šíleném vědci a jeho nepovedeném díle se dočkal stovek různých adaptací. Od legendárního Borise Karloffa v roli monstra přes Lona Chaneyho juniora až po Brooksovskou parodii. Ale gotičnost, temnost a mrazivost mu vrátil až Kenneth Branagh. Dva legendární horory 30tých let, tedy Frankensteina a Frankensteinovu nevěstu sešil v jeden film, oblékl do moderního hávu, doplnil skvělou hudbou a velmi kvalitním hereckým obsazením. Robert De Niro je pan herec a tady to jen potvrdil. Sledoval videa lidí po mrtvici a učil se od nich. Protože stejně jako člověk postižený mozkovou příhodou co se musí znovu učit věci jenž považoval za samozřejmé, tak i monstrum sešité z několika lidských těl po návratu do života znovu hledá způsob jak komunikovat se světem. Už to není Boris, ale je to Robert a to je kult součastnosti. Už to není síla jednoduchosti a objevování kouzla filmařiny, ale pocta hororovému řemeslu a klasice se vším všudy. Tam kam sahá lidská představivost, tak tam sahá i lidský strach a možná ještě dál. Pět hvězdiček ovšem nedávám jen za to co jsem tu jmenoval, dokonce ani za svižný děj, ale hlavně za tu chuť pozvednout klasiku nad svůj obvyklý stín. Frankenstein je tak asi nejlepším historickým hororem posledních X let a překonat ho dá pořádnou fušku. Gotika alive!!!!!!!(30.7.2004)

 • kiddo
  **

  Milý deníčku, už nikdy se nebudu znovu dívat na filmy, které mě v raném mládí definovaly, to zklamání mi za to nestojí. Nevadí mi, že se Branagh silně odchyluje od nejlepšího gotického hororu vůbec, nevadí mi důraz na melodrama, nevadí mi vsunutí obehraných motivací a zpřehlednění. Vadí mi, že zatímco Shelleyová měla zcela očividně co říct i mimo prostého „člověk fantazíruje a moc to nedopadne“, Branagh nenabízí nic než zmatenou, mizerně (a tím myslím opravdu mizerně) sestříhanou a dost amatérsky režírovanou skrumáž tu hezkých, tu docela divných obrázků bez nějakého dalšího plánu (nepočítám-li jako další plán narážku na Michelangelovo Stvoření Adama, která je asi tak jemná jako mnohačetný úder kladivem do hlavy). Pryč je důraz na osobní zodpovědnost, na morálku, do háje jde psychologie postav a náznak, že Frankenstein je vlastně nebetyčný hajzlík, antihrdina s tendencí vidět v sobě Boha a sobecký hlupák, který do poslední chvíle neprohlédne, dokonce i to úvodní zdánlivě ostře protivědecké ladění vyzní zcela do ztracena. Tím nechci říct, že do filmu promítám, co bych v něm chtěla vidět, a pak se rozhořčuju, když to tam nenacházím. Tím chci říct, že Branagh všechna tahle témata někdy v průběhu filmu nakousne a pak je nechá ležet ladem. Těch pár scén, které ve mně rezonovaly v sedmnácti, sice stále zanechává aspoň slabou odezvu, ale to je tak všechno. Nezbývá než zamáčknout slzu a zpět se nadále neohlížet.(11.6.2011)

 • ClintEastwood
  ****

  Nejprve to byl Travis Bickle, poté Jake LaMotta či Max Cady a tady Robert De Niro herecky ztvárnil další monstrum. Frankensteinovo monstrum. A společně s Kennethem Branaghem, podle scénáře Franka Darabonta - dal vzniknout filmu, který je důstojným nástupcem původní klasiky ze 30. let dvacátého století.(30.3.2018)

 • - Christopher Lambert mal pôvodne hrať postavu Henryho Clervala, ale pred natáčaním ho nahradil Tom Hulce. (misterz)

 • - Fay Ripley natočila malú scénku, kde bola uhryznutá Bytosťou (Robert De Niro), ale vo finálnej verzii filmu sa scéna nikdy neobjavila. (misterz)

 • - Tekutina, ve které byla Bytost přivedena k životu, byla ve skutečnosti vařící želatina. Během natáčení scény, kdy Frankenstein pomáhá Bytosti na nohy, oba herci opravdu uklouzávali a nemohli stát pevně a dokonce došlo k nehodě, kdy se na netvořím obleku objevila velká puklina, jež se potom musela skrývat před kamerami. (Morien)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace