• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Velmi dobrá adaptace geniálního románu, ale sama se geniální ani dokonalou nazvat nedá. V čele má sice jedno z nejlepších Frankensteineových monster všech dob, i nevěsta je skvěle vybraná, nedovedu si představit lepší casting, jenže celý tenhle, téměř dokonalý film, ztrácí sílu v atmosféře. Ne, že by tu žádná nebyla, ale Branagh se tak zarputile snaží odvyprávět film v extrémně rychlém tempu, až mu nezůstává prostor na doznění jednotlivých emocí. Doslova proběhne Frankensteineovým životem i smrtí a vy potom zjistíte, že jste z toho nedostali tolik, kolik jste měli. Tolik tragédie, tolik existencionální momentů a druhý den se zamýšlíte jen nad jednotlivostmi, nikoli nad celkovým vyzněním díla. Je to škoda, obzvláště když si uvědomíme, že je to, i přes některé nedostatky, stále výborný film, který rozhodně stojí za shlédnutí. 75%(11.10.2014)

Atmosférický gotický horor, kterým se minimálně po vizuální stránce musel inspirovat Tim Burton o pět let později v Ospalé díře. Branaghův Frankenstein ale není funkčním celkem - bije se v něm snaha o realistické podání konfliktu monstra a jeho stvořitele s opulentní výpravou, výraznou kamerou a apokalyptickými záběry, které nakonec tu minimalistickou strukturu narušují. Obzvlášť herci hrají natolik civilně a neafektovaně, že by novému Frankensteinovi slušelo komornější podání.(6.9.2012)

Nie som si istý, či bola De Nirova prítomnosť a hlavne jeho herecké nadanie vo filme potrebné, no určite sa na Frankensteina pozeralo inak ako na klasický horror. Svoje čaro tomu prikúzlil najmä hamletovec Branagh, ktorý herecky doslova prežíval celý dej a ani režisérsky si neviedol najhoršie. Škoda však, že premisa medzi klasickým horrorom a drámou nebola až taká výrazná a teda ani film ako sólo dráma, či horror nesplnili moje očakávania na perfektnú. Mohlo to byť lepšie. 75%.(6.3.2006)

Vynikající to zpracování Frankensteina. Tempo je zprvu velmi pomalé, no s příchodem demonického De Nira se vše mění k lepšímu a finiš už je naprosto úžasný. Některé scény jsou geniálně výtvarně řešené - kupříkladu běh hořící postavy chodbou je pastvou pro oči. Nečekal jsem to, ale nakonec se mi tenhle film moc líbil. Horror movie of the year(30.4.2009)

Dokonalá pocta madam Shellyové, která si svého Frankensteina nemohla představovat jinak, než jak ho na plátno převedl Kenneth Branagh a jak ho ztvárnil Robert De Niro. Žánrově naprosto skvěle odvedená práce a splněný úkol. Přes úchvatnou výpravu, do detailu propracovaný scénář až po všechny herecké výkony. Několik pouze romantizujících míst je skvěle setřeno těmi hororovými, kdy se předvedl Robert De Niro, který své postavě vdechl všechny tragické rozpory a emoce, kterými měla trpět; který Frankensteina předvádí jednou jako citlivého chlapíka, aby ho posléze prezentoval jako před ničím se nezastavivší, běsnící zrůdu. A ten make-up mu docela slušel, klidně by v něm mohl pokračovat ve své další kariéře.(23.12.2004)

• - O roli Elizabeth se také ucházela Kate Winslet. Nakonec ji dostala Helena Bonham Carter, ale Branagh byl Winsletovou tak unesen, že jí nabídl roli Ofélie ve své shakespearovské adaptaci Hamleta z roku 1996. (Morien)

• - Pôvodne mal film režírovať Roman Polanski. (misterz)

• - Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)