• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Starou verzi z r.1931 mám rád především kvůli Karloffovi, který hraje monstrum.Monstrum v této adaptaci nemá tolik prostoru,ale jeho ztvárnění,namskování,ale i oproti staré verzi je de Nirova kreace prostoupena emocemi,původní touhou konat dobro,jež se mění díky vlivům okolí.Celý děj spíš odpovídá verzi Mary W. Shelley,než kterákoliv jiná verze,co jsem zatím viděl.I tato adaptace však není úplně přesný přepis,ale liší se většinou jen v detailech nebo vynecháním jedné pasáže z knihy.Ostatně tomuto filmu takový zásah jen prospěl,u knihy jsem měl místy pocit,že je taková rozvláčná, pomalu postupující a ve filmu mě Kenneth Brannagh pomalu nenechal nadechnout.Výtvarník kostýmů se musel opravdu ,,vyřádit'',ať se zrovna děj odehrával v bohatších vrstvách,nebo ve městě plném chudých,měl sem pocit,že historická věrohodnost je na dnešní poměry ,kdy si mnoho lidí cení víc nesmyslnou hollywoodskou slátaninu s obrovským množstvím faktických chyb,úžasná.Snad jediná věc co mi vadila byla druhá Frankensteinova kreace,utvořená z těla s popálenou hlavou,která rozhodně nebyla na pohled příjemná. Doporučuji shlédnout film před přečtením knihy,nejsem si jistý,jak moc by se mi líbil,film kdybych znal o něco lepší knižní podobu.Frankenstein není dokonalý,občasné chyby jsou ale víc než dostatečně vyváženy kvalitní podívanou apodle mě je tahle adaptace ta nejzdařilejší vůbec.(13.9.2006)

Zatím nejlepší zpracování proslulého románu z pera Mary Shellyové o stvoření umělé bytosti. Působivé drama se může pochlubit jednak výbornými hereckými výkony a kvalitním obsazením, jednak skvělou kamerou, která dává vyniknout všem lokacím, kde se příběh odehrává. Je to nejen horor, ale i velkolepé drama. Celkový dojem: 85 %.(24.4.2009)

Kenneth, Kenneth, ty si tu poza môj chrbát točíš filmy a ja si roky o tebe myslím, že si len fajn herec. Keby si mi to povedal, boli by sme kámoši a máš to u mňa automatický za plný, nuž takto sa nedohodneme. Každopádne si to natočil velmi dobre a ten Frankov scenár s Patrickovou hudbou ma dostali, rovnako ako teba Helena a Frankenstein. 85% - 4*(11.5.2014)

Tož dobré to bolo, všici jsou tam děsně hnusní, a když je přešijou, tak eště hnusnější, všecim se tam dějů hnusné věci a vůbec jsou všeci děsně depresivní. Robert De Nirů byl bórec, že na tuten kývl, Branagh je intouš, že i sexuální radovánky v jeho podání vypadají jak vědecké bádání, no a Helenka ex-Burtonů je psychopatka, džast psychopatka. Nevím, ale Karloff byl přeci jen víc ňuňu... Ale já jsu spokojen, henten horor se líp natočit asi nedá.(29.10.2017)

Dokonalá pocta madam Shellyové, která si svého Frankensteina nemohla představovat jinak, než jak ho na plátno převedl Kenneth Branagh a jak ho ztvárnil Robert De Niro. Žánrově naprosto skvěle odvedená práce a splněný úkol. Přes úchvatnou výpravu, do detailu propracovaný scénář až po všechny herecké výkony. Několik pouze romantizujících míst je skvěle setřeno těmi hororovými, kdy se předvedl Robert De Niro, který své postavě vdechl všechny tragické rozpory a emoce, kterými měla trpět; který Frankensteina předvádí jednou jako citlivého chlapíka, aby ho posléze prezentoval jako před ničím se nezastavivší, běsnící zrůdu. A ten make-up mu docela slušel, klidně by v něm mohl pokračovat ve své další kariéře.(23.12.2004)

• - Tekutina, ve které byla Bytost přivedena k životu, byla ve skutečnosti vařící želatina. Během natáčení scény, kdy Frankenstein pomáhá Bytosti na nohy, oba herci opravdu uklouzávali a nemohli stát pevně a dokonce došlo k nehodě, kdy se na netvořím obleku objevila velká puklina, jež se potom musela skrývat před kamerami. (Morien)

• - Sean Connery byl jednou z prvních voleb pro roli profesora Waldmana. Nakonec ji dostal John Cleese a svých pár scén točil dva týdny. (Morien)

• - Pro roli Bytosti byli také zvažován Gérard Depardieu a Andy Garcia. (Morien)