• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Branaghovi tyhle filmy z minulých století opravdu jdou. Umí je vyprávět velmi poutavě, barvitě a přesvědčivě. Mladý Frankenstain přijde o matku a tak nad jejím hrobem slíbí, že už nedovolí, aby někdo další zemřel. Posedlý touto myšlenkou stvoří z mrtvého člověka živého a teprve když vidí výsledek, zhrozí se svého díla. Jenže už je pozdě zastavit lavinu nešťastných událostí, kterou sám spustil. Film má nádhernou výpravu, je podbarvený velmi sugestivní hudbou a herecké obsazení nemá chybu.(13.8.2005)

Než se Mary Godwin stala Mary Shelley, vymyslela příběh o švýcarském vědci, který ve snaze překabátit kmotřičku smrt přijde o vše, co kdy měl na světě rád. Romantické drama o lidské posedlosti, osamělosti a touze být milován letí pod Branaghovou taktovkou jako střela a zcela v jeho intencích směřuje k vyvrcholení ve stylu takřka Shakespearovské tragédie. „He never gave me a name..“ Teď už snad někteří konečně pochopí, že jméno Frankenstein není synonymem odporného vzhledu a prkenné chůze..(1.9.2008)

• Wacoslav1

Tak tenhle majstrštyk mi byl furt kdekým vnucován a doporučován, že je to klasika, kultovní zpracování slavné legendy a kdesi cosi. Já si to stáhnul, ale furt se mi do toho nechtělo. Dneska jsem se k tomu konečně odhodlal a tedy můj názor? Pochcat! Nedostal jsem nic než téměř dvě hodiny sterilní, prázdný a totálně vyumělkovaný nudy. Ten film snad ani nemůže chtít aby se divákovi líbil, jak je strašně odtažitej a nic se nemění ani na tom, že Branagh je mi extrémně nesympatickej. Další nepochopitelně nadhodnocenej rádoby kult.20%(29.12.2014)

Nejprve to byl Travis Bickle, poté Jake LaMotta či Max Cady a tady Robert De Niro herecky ztvárnil další monstrum. Frankensteinovo monstrum. A společně s Kennethem Branaghem, podle scénáře Franka Darabonta - dal vzniknout filmu, který je důstojným nástupcem původní klasiky ze 30. let dvacátého století.(30.3.2018)

Velmi povedené zpracování literární klasiky, kterou jsem bohužel ještě nečetla, ale film na mě zapůsobil dobrým dojmem. Naprosto fantastičtí herci, umělý muž má své city a ty ho polidšťují (skvělý Robert De Niro), Frankenstein je zapálený mladý vědec, který si je vědom toho, že udělal chybu, ale z lásky a pobláznění je schopen jí udělat znovu (výborný Keneth Branagh), a takhle bych mohla popisovat dobře zahrané a napsané postavy ještě dlouho...(28.6.2005)

• - Fay Ripley natočila malú scénku, kde bola uhryznutá Bytosťou (Robert De Niro), ale vo finálnej verzii filmu sa scéna nikdy neobjavila. (misterz)

• - Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)

• - Christopher Lambert mal pôvodne hrať postavu Henryho Clervala, ale pred natáčaním ho nahradil Tom Hulce. (misterz)