• Česko

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

• BoPo

Súboj dvoch bytostí túžiacich po tej pravej, osudovej žene. Každý inak, no obaja z toho istého dôvodu. Príbeh namixovaný s bohatou dávkou divadelnej dramatizácie a ešte bohatšou dávkou romantiky. Dalo by sa to označiť aj ako ženský pohľad na hororovú klasiku. Pre mňa tam bolo málo scén, ktoré by sa mi zapísali do pamäte. Nehovorím že tam neboli, ale čakal som ich rozhodne viac.(30.10.2011)

Skvělý film! Klasický román natočený tak, že má parametry shakespearovské tragédie. Čili přesně, jak paní Shelleyová zamýšlela. De Niro je úžasný, způsob, jakým vzbuzuje odpor a soucit zároveň, je jedinečný, Branagh si vede výborně před kamerou i za ní, démonická hudba Patricky Doylea je jeho nejlepší kus a co do našlapanosti trumfne leckterého Elfmana. Jo a je tu John Cleese ve své nejlepší vážné roli. Co chcete víc?(16.10.2007)

Do poloviny filmu mne to všechno dost nudilo. Celé to bylo takové protahované, hlavní hrdina mi rozhodně k srdci nepřirostl ... vše se ale změnilo po tom, co se na scéně objevil Robert De Niro jako Frankensteinův "šílený" výtvor. Šílený píšu záměrně v uvozovkách, protože to, co De Niro předvedl za herecký koncert, převzal absolutně celý film, myšlenku, scénář a děj na sebe, pak to byla jízda jak prase!! Naprosté emocionální orgie, všichni herci hráli extra suprově, radost pohledět, ale "monstrum - De Niro" tomu dával tak neuvěřitelnou jiskru a šťávu, že jsem z toho byl emocionálně úplně roztrhanej. Přesně jako monstrum samo!! Film graduje v druhé polovině zásadní myšlenkou podstatou lidství jako souboru emocí a pocitů. Otázkami na člověka, jako bytost stvořenou z emocí, cítící bytost, otevírá otázky další a další... Na některé menší se pokouší odpovědět, ty zásadní filosofické však účelově nechává otevřené ... Naprostý skvost, ale spíše než horor mi to přišlo jako nějaký psychologicko/filosofický thriller ...(10.1.2013)

Velmi povedené zpracování literární klasiky, kterou jsem bohužel ještě nečetla, ale film na mě zapůsobil dobrým dojmem. Naprosto fantastičtí herci, umělý muž má své city a ty ho polidšťují (skvělý Robert De Niro), Frankenstein je zapálený mladý vědec, který si je vědom toho, že udělal chybu, ale z lásky a pobláznění je schopen jí udělat znovu (výborný Keneth Branagh), a takhle bych mohla popisovat dobře zahrané a napsané postavy ještě dlouho...(28.6.2005)

Tam v končinách zimních, kde jeho stopy končily, tam v očích strach se blyštil. Legendární horor mladičké Britky o šíleném vědci a jeho nepovedeném díle se dočkal stovek různých adaptací. Od legendárního Borise Karloffa v roli monstra přes Lona Chaneyho juniora až po Brooksovskou parodii. Ale gotičnost, temnost a mrazivost mu vrátil až Kenneth Branagh. Dva legendární horory 30tých let, tedy Frankensteina a Frankensteinovu nevěstu sešil v jeden film, oblékl do moderního hávu, doplnil skvělou hudbou a velmi kvalitním hereckým obsazením. Robert De Niro je pan herec a tady to jen potvrdil. Sledoval videa lidí po mrtvici a učil se od nich. Protože stejně jako člověk postižený mozkovou příhodou co se musí znovu učit věci jenž považoval za samozřejmé, tak i monstrum sešité z několika lidských těl po návratu do života znovu hledá způsob jak komunikovat se světem. Už to není Boris, ale je to Robert a to je kult součastnosti. Už to není síla jednoduchosti a objevování kouzla filmařiny, ale pocta hororovému řemeslu a klasice se vším všudy. Tam kam sahá lidská představivost, tak tam sahá i lidský strach a možná ještě dál. Pět hvězdiček ovšem nedávám jen za to co jsem tu jmenoval, dokonce ani za svižný děj, ale hlavně za tu chuť pozvednout klasiku nad svůj obvyklý stín. Frankenstein je tak asi nejlepším historickým hororem posledních X let a překonat ho dá pořádnou fušku. Gotika alive!!!!!!!(30.7.2004)

• - Fay Ripley natočila malú scénku, kde bola uhryznutá Bytosťou (Robert De Niro), ale vo finálnej verzii filmu sa scéna nikdy neobjavila. (misterz)

• - O roli Elizabeth se také ucházela Kate Winslet. Nakonec ji dostala Helena Bonham Carter, ale Branagh byl Winsletovou tak unesen, že jí nabídl roli Ofélie ve své shakespearovské adaptaci Hamleta z roku 1996. (Morien)

• - Christopher Lambert mal pôvodne hrať postavu Henryho Clervala, ale pred natáčaním ho nahradil Tom Hulce. (misterz)