Zločin pátera Amara

The Crime Of Father Amaro

Crime of Padre Amaro, The

Drama / Romantický

Mexiko / Španělsko / Argentina / Francie, 2002, 118 min

Takhle nepřipravená jsem snad nešla na žádný jiný film. Protože znám předlohu, která se odehrává v Portugalsku v 19. století, vyladila jsem se na historické romantické drama. Když na začátku Amaro přijíždí do na své nové působiště autobusem, byl to pro mě takový šok, že jsem se vzpamatovávala dobře do poloviny filmu. Navíc mi téma v dnešní době připadalo trochu jako mnoho povyku pro nic. Proto mě docela překvapilo, že v Mexiku byl fim přijímán jako velmi skandální.(6.2.2007)

Slušné herecké výkony (především Bernal) a kamera bohužel nezachrání celý film, který trpí hlavně roztříštěným scénařem. Jednotlivým postavám (včetně těch hlavních) je dán neuvěřitelně malý prostor. Prakticky nic se o nich nedozvídáme, a nejen proto se s nimi nedokážeme ztotožnit. Místo nějaké rozumně udělané expozice sledujeme v průbehu filmu krátké zlomky mnoha situací, ve kterých jednotlivé charaktery působí pouze jako loutky scénaristy. Bohužel slabší 3* - očekával jsem lepší zážitek.(3.1.2009)

Bernalův mladičký páter Amar je člověk, který věří ve své poslání a navíc právě v církvi chce udělat kariéru. Přesto porušuje přikázání, jak se mu to hodí a naváže milostný vztah s mladou a naivní Amelií a skrývá ho přede všemi. Carrerův film neukazuje církev zrovna v příznivém světle. Veškeré skandály a špatnosti se ututlají, vina se hodí na někoho jiného a nepohodlný a neposlušný kněz je z církve vyhozen. Přesto se nedá ani o jedné postavě říct, že by byla vyloženě špatná. Není to špatný film, jen není příliš přesvědčivý. Lepší 3*(29.8.2005)

Tenhle film jsem viděl v prvním týdnu, kdy byl nasazen do kin, tzn. koncem července 2003. Vlastně ani nevím, proč jsem si tehdy ve svých 16 letech tento film vybral k návštěvě kina ve spleti jiných zajímavých filmů. Prostě jsem na ten film šel a dobře jsem udělal. V tomto filmu jsem se totiž vůbec poprvé setkal se jménem Gael García Bernal. Tohoto herce jsem do zhlédnutí tohoto filmu vůbec neznal a zde mne velmi zaujal svým herectvím, které bylo velmi kvalitní a snadno jsem mu jeho roli mladého kněze uvěřil. Tohle byl jeden velký herecký koncert Gaela Garcíi Bernala. Nebýt jeho, tak by ten film nebyl ani z poloviny tak kvalitní. A co se týče filmu samotného, tak děj mne velmi zaujal, neustále se na plátně něco dělo a dějově to byl velmi zajímavý příběh s docela tvrdou kritikou církve, na které nezůstala nit suchá. Ale znovu musím zopakovat, že Bernalův herecký výkon v roli mladého, oblíbeného, ale také hříšného kněze, byl prostě úchvatný. Scény z tohoto filmu mi zůstávaly v hlavě ještě dlouho poté, co jsem tento film viděl. A tak jsem neváhal a ihned, jakmile měl Zločin pátera Amara DVD premiéru, tak jsem si ho pořídil na originálce, která mě přišla asi na tisícovku. Ale stálo to za to. A film se mi líbil dokonce natolik, že asi měsíc poté, co jsem tenhle film viděl, jsem napsal distributorovi filmu, jestli by bylo možné získat originální kinoplakát. Bylo mi vyhověno a kinoplakát k tomuto filmu mi visí na zdi mého pokoje nepřetržitě už od března 2004 a zatímco plakáty na stěně jsem postupně měnil, tenhle vždy zůstal. Stačilo jedno zhlédnutí, abych věděl, že tenhle film je jeden z těch vůbec nejlepších, které jsem kdy viděl, a vůbec nechápu zdejší nízké hodnocení. A souhlasím s americkou akademií v tom, že tenhle film si zasloužil nominaci na Oscara zcela po právu. Až po tomto snímku jsem viděl Bernala ve filmech jako Amores Perros či Mexická jízda, ale tenhle film byl první a nezapomenutelný a na jeho základě jsem začal vyhledávat Bernalovy filmy. A mrzí mě jen jedna věc. Tehdy, když jsem byl na tom filmu v kině, nás bylo v tom sále jen asi 8 lidí, což mne zamrzelo. Ale ještě víc by to mělo mrzet toho, kdo ten film v kině neviděl. Já byl maximálně nadšený a dávám také maximální hodnocení!(28.7.2008)

• kleopatra

Carlos Carrera se nemohl rozhodnout, jestli natočí film o jednom bordelu v církvi nebo o druhém bordelu v církvi. Tím prvním je provázanost církevního hodnostáře Otce Benita s jakousi místní formou mafie a též jeho zapovězený milostný poměr, který je ovšem tak letitý, že už je vnímán jako něco, co je v rámci celibátu v normě. Za druhé, a to se postupem času stane těžištěm filmu, je poměr pátera Amara k velmi věřící děvence, která víru žere tak, že svoje milostné představy spojuje s Ježíšem. Amaro vyslechne její zpověď a ač oddán Bohu a církvi, celibát necelibát pohotově najde světničku, kde......Jenže je natolik ambiciozní, že zamilovaná děvenka začne překážet - zřejmě v cestě k papežskému stolci, či co. No jak říkám, bordel a voda na můj ateistický mlýn.(11.2.2005)