Zvláštní jednotka

Commandos

Válečný

Itálie / Západní Německo, 1968, 98 min

• Radiq

Lee Van Cleef jako dobrej zabiják a s ničím se nesral. To tam bylo jediný dobrý. Až na to jeho trauma. Tvářilo se to akčně, ale krev dost primalexová a při přestřelkách žádná. Při přestřelkách to jenom střílelo, asi si někdo řek, že tak to bude akčnější. V'ýbuchy vozidel jenom na oko (vybuchlo to dycky jenom někde kolem a samotnej vrak už neukázali). Ani ta závěrečná scéna, která tady asi každýho uchvátila, mě ohromila asi jak létající Čestmír. Takže akce byla nuda. Ale nuda to byla i když tam zrovna akce nebyla. A hlavně hrozná ametéřina. Třeba aji to, že všichni tam mluvili italsky, dokonce i němci. Člověk se na to dival a musel si řikat: "no ty voe, tahle scéna byla uplně zbytečná" nebo "to je horší než když sme si jako děcka hráli na vojáky" nebo "tohle bylo trapny asi jak rozsypaná strouhanka" a pak se to zvrtlo na "ach jo, kdy už to konečně skončí". Jako respekt k tomu, v jakym to bylo natočený roce (a italama), ale to pro mě není polehčující okolnost.(3.4.2011)

Film skončil a při závěrečných titulcích jsem pořád nevěřil, že tento válečný film natočili Italové. Téměř všechny italské film 60. a 70. let zamoc nestály. Toto je ale velká a příjemná vyjímka. Skupina amerických vojáků přepadne v italských uniformách italskou zásobárnu vody. Vždy se ale něco provalí a oni bojují jak s italskými zajatci, tak s blížící se německými obrněnci. Sice je tady vidět ten italský nádech a už od začátku je to poznat, ale celkově to má v sobě i něco navíc. Možná je to tím, že v tom mají prsty i Západní Němci, kteří se angažovali na filmu. A taky filmové hvězdy jako Lee Van Cleef nebo Gotz George. A ještě i ta závěrečná bitva, která byla úchvatná. 4* prostě musím dát.(1.10.2010)

Asi to pro ty Taloše není dvakrát jednoduchý natočit válečný film s vědomím, že stáli na té špatné straně. No, vypořádali se s tím poměrně šalamounsky. Takže tu máme skupinu amerických Italů, kteří sice stojí na té správné straně a mají bohulibý úkol obsadit v poušti zásobárnu pitné vody pro budoucí potřebu spojeneckých vojsk, ale jsou vesměs vykresleni jako agresivní, neurvalí, vzájemně rozhádaní, bezcitní kriminálníci s neschopným velitelem a traumatizovaným seržantem. Na té druhé straně, na té špatné, je taky skupinka Italů. Ti se snaží onu zásobárnu udržet pro vojska německá a to jsou slušní chlapíci, v podstatě pacifisti, takoví kamarádi do deště. A ještě tu máme Němce. Jelikož se na filmu taky podíleli, tak jsou to vesměs rovněž veselí hoši, co rádi zpívají a pijou a jejich velitel je univerzitní profesor se zálibou v poezii, prostě ryzí charakter. Takže komu v tomhle boji fandit? Slušný film. Poctivě natočený, žádné kulisy nebo modely tančíků, dostatečně akční i poměrně napínavý.(17.4.2014)

• Winster

Ten dodělávajíci němec neměl chybu...přežívání lvl tisíc vzápětí jeho roli převzal nesympatický italský důstojník, který přežije opravdu kde co. A docela jsem koukal i na "záblesky" z Burmy, nebo Batanu...kde má na hlavě seržant už novou americkou helmu. Jinak vybavení německé obrněné divize je jako ve "velkofilmu" gen. Patton (Cheffe, AMX 13 atd)...Chápu, že pro normálního diváka jsou tohle maličkosti, ale jsem přesvědčen, že lidem, kteří se o techniku trochu zajímají...to na zážitku nepřidá. Závěrečná bitva taky pobavila..nejvíc asi zničení tanku protipěchotním granátem...Jediné plus Lee Van Cleef a poslední 2 min filmu.(18.9.2018)

S vědomím, že Žvláštní jednotka je italsko-německým válečným filmem z roku 1968, čekal jsem o hodně větší průser. Italské filmy té doby a zejména ty pozdější (myslím teď válečné), jsou opravdu spagetti válečnými snímky a milovník tohoto žánru při jejich sledování pokud se už tak rozhodne - značně trpí. Značně zavádějící je již jen samotný název filmu Commandos, protože se děj týká americké diverzní jednotky a Amíci žádné takové jednotky tohoto názvu na rozdíl od Britů neměli, ti měli Rangers. Já to chápu spíše tak, že se ten název vžil pro jakoukoliv skupinu vojáků speciálních jednotek stejně jako jeep pro terénní vozidla byť nejsou vyrobena pod značkou Jeep. Děj pojednává o speciální jednotce americké armády složené z amerických Italů, kteří mají přepadnout v Severní Africe důležité stanoviště se studnami, jediné v té oblasti. Stanoviště stráží italská jednotka, v té době ještě spojenci Němců. Italové i Němci si od svých jednotek do oázy posílají cisternové konvoje pro vodu. V souvislosti s vyloděním spojenců má americká skupina zabránit vyhození studen do povětří. Při přepadu je ,,vyměněna'' italská ostraha oázy za americké Italy plynně hovořící mateřtinou. Bohužel jednotce velí nezkušený velitel, díky jehož špatnému rozhodnutí dojde v ději k zásadním zvratům. Více prozrazovat nebudu. Co se týče válečných scén, je to takové prostě italské - kapslíkové. Na jednoho mrtvého tisíce výstřelů, tankovou jednotku veteránů zničí jeden bazukář, když má být zničeno nějaké vozidlo - dojede za haldu sudů, zastaví a sudy vybouchnou. udělá se kratičký ohnivý hřib a konec... K bojové technice bych se také raději nevyjadřoval, Němci používají americké tanky M24 Chaffee a poválečný obrněný transportér (kupodivu se tam nikde neobjevil americký polopás M3A s palmou a hákáčem na dveřích :-) ! Zasažení vojáci kravácejí hodně výrazným kečupem, který je stejně výrazný i další den atd.. prostě sedmdesátky. Na starnu druhou tam nikdo neběhal s kotletama až ke kotníkům a s kníry, ani nikdo neměl pod helmou dlouhé vlasy. Italové občas zapomněli ve svých filmech že druhá světová a doba bigbeatu se lišila i módou :-). Tady asi zasáhla německá ruka s citetem pro pořádek. Ve filmu si zahraje tankána komisař Schminasky - Götz George, tehdy mladá filmová hvězda. Lee Van Cleef tu sice hrál mírně vyšinutého seržu, ale nějak mně ten jeho vystreslý pohled do kamery nebavil. Byl bych raději, kdyby tam bylo toho více z té Burmy! :-). Když to sečtu, jsou to slabší tři. Ale zaokrouhlím. Samozřejmě to poměřuji s obdobnou tvorbou, srovnávat to např. s Ryanem, je to na odpad, ale takto se to nedá brát.. Tři lahve německého koňaku. * * *(21.2.2016)

• - Ve filmu jsou mimo jiné použity i americké tanky Cheffe, ovšem na německé straně a v roce 1942, i když jejich sériová výroba začala až v roce 1944. (Winster)