Odteď příkaz zní, když myslet, tak jen na zabíjení! Hvězdně obsazená adaptace Shakespearovy slavné tragédie s Kennethem Branaghem v titulní roli... Dánskému korunnímu princi Hamletovi se zjevuje duch jeho tragicky zesnulého otce, jenž mu sdělí, že byl ve skutečnosti úkladně zavražděn svým bratrem a Hamletovým strýcem Claudiem, který zaujal královo místo na trůnu i po boku Hamletovy matky Gertrudy. Otcův duch žádá pomstu a zdrcený Hamlet je tak postaven před nejtěžší volbu svého života... Hamleta, jednu ze svých stěžejních her, psal sedmatřicetiletý Shakespeare ve svém méně radostném tvůrčím období, jež vystřídalo předcházející éru gracie, rozmaru, a vtipu, v níž vznikla řada jeho nejslavnějších komedií. Za námět mu posloužila pověst dánského dějepisce a básníka Saxa Grammatica z 12. století, kterou ovšem, tak jako všechny své inspirační zdroje, zcela přepracoval a přetvořil. Hamlet patří mezi vrcholná díla světového písemnictví. Dravý spád děje jej řadí na vrchol dramatické tvorby, myšlenkové bohatství mezi světová filozofická díla. Filmová adaptace Kennetha Branagha, který film nejen režíroval, ale také v něm ztvárnil titulní roli, jako vůbec první nechala na filmovém plátně zaznít Shakespearův text v jeho úplnosti. Hvězdně obsazený snímek bez nadbytečných efektů staví především na hereckém prožitku a podtrhuje sílu nestárnoucích Shakespearových veršů. (Česká televize)

Emzet

Vzhledem k tomu, že herecké osazenstvo jen sotva mohlo být lepší, mít výhrady znamená mít výhrady k samotnému Shakespearovi. A toho se zkrátka neodvážím... ()

Brejlil

Čtyřhodinový Hamlet, kterého prostě nikde jinde neuvidíte. Snad ani ten největší shakespearovský fanatik si v současném divadle nedovolí dát celého Hamleta. Branagh si to dovolil. A světe div se, funguje to. Jistě, některé monology nejsou úplně nejlepší a sám Shakespeare jistě věděl, proč si hru prokrátil, ale i jako celek i v jednotlivostech je film úchvatný. Plýtvání mnoha vynikajícími herci ve vedlejších, občas sotva postřehnutelných rolích (Lemmon, Depardieu) je jen důkazem Branaghovy vizionářské posedlosti. Absolutním vrcholem je kamera, která často v dlouhých záběrech prochází scénou, zatímco herci bez zaváhání odříkávají věty, kterými si spolehlivě zlomíte jazyk. Tady bych vyzdvihl například příchod Rosencrantze a Guildensterna ke králi. Exteriéry jsou skvostné, interiéry zase dokonale využité. A že se Hamlet odehrává v 19. století? To myslím podtrhuje jeho mírnou nereálnost a skutečnost, že jde o univerzálně chápaný příběh, nikoli o nějakou historku z dob alžbětinské Anglie. ()

Chudobka

Tento film jsem včera viděla už potřetí, ale myslím, že to ještě nestačí. Sledovat nádherný Shakespearův text zároveň s jeho překladem a vnímat, co všechno se odehrává před vašima očima, na to je potřeba čas. Místy jsem téměř nedýchala a pro slzy neviděla. Fascinující! Kenneth Branagh si zaslouží obrovský respekt. Shakespeare byl génius. ()

Platom

Výpravný a elegantní angličtinou honosící se Hamlet, aneb zpracování, se kterým by musel být spokojený i sám Shekespeare! Leč na filmovou podívanou krapet dlouhý. Scény s duchem a na pohřbu jsou neopakovatelné! ()

kamigava

Splnil jsem si výzvu a pustil si čtyřhodinovou verzi Hamleta. Je to asi nejdelší film, co jsem kdy viděl. Celkem to ale uteklo. Knihu jsem četl už na střední a můžu potvrdit, že Kenneth tu hru do detailu převedl na plátno. Tak vytříbený, bohatý i složitý scénář jsem nezažil. Měl jsemu toho české titulky, která také nebyly snadné ke čtení. Každý výstup je tu totiž velmi filosoficky probrán do hloubky a tím už je jasné, jak tenhle film mohl nabrat takovou stopáž. Obyčejný divák ať neočekává jednoduché věty, protože ty tu jsou v menšině. Jsou tu vyloženě multisouvětí, které musíte bedlivě sledovat, aby vám výpověď kohokoli ve filmu dávala smysl, protože než se dozvíte hlavní myšlenku, je do ní vloženo ještě pár vět vedlejších. Někdy to zamotá hlavu. Ten, kdo nezná zápletku Hamletovy tragédie, ať na film raději nekouká, protože je v něm neustále zkoušena divákova trpělivost. Kdybyste film náhodou viděli v televizi, věřím, že byste to po půlhodině vypli, možná i dřív. Tohle umění není pro někoho, kdo si chce o víkendu odpočinout u rodinné komedie. Tohle je výzva, na kterou je třeba se připravit. Uteklo mi to, ale na sledování to bylo náročné. 60 %. ()

inachisio

Musím říct, že navzdory vysokému hodnocení mě film zklamal. Ne, že by nebyl hodně podobný Shakespearově hře. To sice ano, přesto mi tam stále něco vadilo. Myslím, že Hamlet nebyl zahraný dobře a herec, jenž ho ztvárňoval se ne něj vůbec nehodil a nevěřila jsem mu to. Také prostředí, v němž se příběh odehrával mi do filmu vůbec nesedělo. Prostě se to nehodilo dohromady. Docela mě to mrzí, protože toto ztvárnění mělo náběh na velice dobrý film, ale kulisy, herecké výkony, herci samotní, i to, jak byl příběh pojatý mi nepřipadalo, že se do filmu hodí. ()

Wolvie

Asi nejlepší adaptace Hamleta,přesně tak dlouhá a s nadšením a láskou zpracovaná,jak si zaslouží.Některé scény ale ve filmovém zpracování prostě nevyznívají dobře a toto úskalí v podstatě znemožňuje natočit dokonalou filmovou verzi Hamleta.Není tak variabilní a všechnyzasahující jako Romeo a Julie.O to ho mám ale radši. ()

Heroine

Určitě jedna z nejlepších, a nejpůsobivějších adaptací Hamleta. Výborné obsazení, působivé prostředí, a i přes specifické Hamletovo chování, nepůsobí to ve filmu nijak necivilně. Je to skvělý, dojemný, hodně dlouhý film, který budu mít s klasickým dílem už navždycky spojený. ()

GOREGASM

William Shakespeare je celoživotní vášní Kennetha Branagha a domnívám se, že si touto čtyřhodinovou adaptací splnil jeden velký sen. Hamlet má v původní verzi doslova divadelních 242 minut a Branagh každou z nich využívá k co možná nejosobnější interpretaci Shakespearova veledíla. Sám Branagh vzal na svá bedra i roli Hamleta a herecky vyčerpávající part plný monologů zvládá s noblesou, kterou si předloha zasluhuje. Všechny ikonické scény, které si dobře pamatujeme ze školních lavic, jsou malými vrcholy snímku a nevratně stvrzují královskou pečetí, že jakýkoliv nový pokus o adaptaci Hamleta je zbytečný. Kenneth Branagh využil veškerou svou lásku k dílu klasika a díky umění svému a svých spolubojovníků přenesl příběh, který doposud fungoval jen na "prknech, která znamenají svět", na plátna kin a do našich obýváků. Děkujeme. 100% ()

matthew.17

V prvom rade Hamlet nie je filmom pre každého, predovšetkým štvorhodinová verzia ktorú ocenia asi len Shakespearovskí fanatici, filmoví fajnšmejkri alebo divadelníci. Hamlet je totižto neuveriteľne komplikované dielo ktoré dodnes ostáva nepochopené, obsahuje príbehy ktoré ostali nevypovedané a také neuveriteľné množstvo metafor, že je potrebné si o samotnej hre niečo viac prečítať aby človek vôbec tú genialitu nejako dokázal vstrebať - čo sa mu na prvý krát určite nepodarí a preto odporúčam všetkým aby si najprv pozreli dvojhodinovú verziu a až potom sa pustili do tej plnej. Predovšetkým ide o absolútne dokonalú adaptáciu, pretože nikde inde neuvidíte celého Hamleta s každou scénou, každým veršom a príbehom tak skvelo podaným, že neprikláňa sa k žiadnej verzii ale zachováva si svoju neutrálnosť a ponúka množstvo otázok a málo odpovedí tak ako to Shakespeare zamýšľal. Spracovanie filmu po technickej stránke je naozaj na 5*, ak niečo totiž neznášam, je sú to suché adaptácie bez pridanej myšlienky. Tu bol perfektný nápad kostýmovo a prostredím zasadiť Hamleta do 19.storočia a tak získal úplne nový a majestatný rozmer kde sa mohol ukázať v plnej kráse, ďalej mi ostáva rozum stáť nad oscarovými nomináciami, keďže žiaden herec nebol nominovaný čo mi pripadá ako neskutočné rúhanie, pretože Branagh podal svoj životný výkon, Julie Christie bola úžasná a Kate Winslet už má sice Oscara za Predčítača, ale ako fanúšik ktorý videl temer všetky jej filmy môžem povedať, že najlepší herecký výkon podala práve tu a jej Ofélia a jej monológ what a noble mind.. ma nad celou hrou nútila ešte dlho premýšľať. Potom hudba. Symfónia Patricka Doyla je prosto dychberúca a vďaka úvodnej piesni môžem povedať, že som si zamiloval operu... Ten opakujúci sa motív v celej hre... teda filme je nádherne dojemný, myslím, že hudba nominovaná bola takže aspoň niečo. Ďalej musím pochváliť výborný český dabing, pretože Otakar Brousek ml. Hamletove zmeny nálad vystihol perfektne, taktiež Dana Syslová ma v monológu Julie Christie temer rozplakala, Simona Postlerová na Kate bola prosto famózna a Jitka Ježková v predabovanej verzii podáva svoj tradične perfektný výkon. Myslím, že toto je adaptácia ktorá nadchne každého Shakespearofila a nenechá nie jedno oko suchým. Pán Branagh, všetky palce hore, máte môj rešpekt. ()

nopud

Upozornění!!!!!!!!! Tento komentář obsahuje mojí společenskou sebevraždu. Tyhle 2 hvězdy nejsou za filmové zpracování, ty jsou za celý příběh. Je sice super, že měl Shakespeare takovou slovní zásobu, ale už tak super není, že psal takové KÝČE!!! To se opravdu nedá. Kdo má poslouchat 2 hodiny nesmysly dřistajícího Kennetha v roli Hamleta. No fuj! Vážně nechápu, proč je tenhle renesanční spisovatel tolik obdivován. Již vznikla mnohem kvalitnější literatura. ()

lemonova

Srdcu bližší mi je Hamlet od Franca Zeffirelliho. Branaghova štylizácia je síce veľmi pútavá, ale podstatne chladnejšia. Samozrejme herci výborní, hudba pôsobivá a scéna zjavenia otcovho ducha fascinujúca. ()

waska

I když je tato verze na Hamleta od Branagha ( on tohle vážně umí ) velmi povedená, více se mi líbila ta od Zeffirelliho, hlavně díky Gibsonovi. ()

josieaddms

Naprostý úžas z mojí strany! Naprosté nadšení! Před Kennethem Branaghem vážně klobouk dolů, jeho Shakespearovy filmové adaptace jsou naprosto perfektní, ale co se týče Hamleta, dá se mluvit snad i o genialitě. Branagh dokázal posunou jeho umění ještě na vyšší level. Nejen že herci hráli naprosto perfektně, ale i celé pojetí hry, scény, dialogy, kostýmy, postavy, okolí, všechno naprosto skvělé. Vážně jsem si sledování tohohle snímku užila víc než cokoli jiného, navíc jsem si k tomu vzala i Hamleta v knižní podobě, a sledovala a četla jsem to ve stejnou dobu, čímž se můj zážitek znásobil. Hamlet mě oslovil jako málo co, znám ten příběh sice už od plenek, ale nikdy mi vlastně nedošlo jak opravdové to je. Není to jen tak o královské rodině, je to ze skutečného života. Našla jsem tam tolik prvků shodných z mým životem až mě to skoro vyděsilo. Ani nevím co víc napsat, tohle byl pro mě zážitek na jaký se nezapomíná. Pět hvězdiček a ještě mnohem víc. ()

Joski

Veľmi náročné na vnímanie. V CZ dabing veršovanej verzii na svetovej špici. Absolútna pecka pre fajnšmekrov. Kniha resp. original divadelna hra je rúžová záhrada oproti tejto filmovej Branaght verzii. Klobúk dole. Málokedy sa stáva, že film je lepší ako literárna predloha. 100% ()

Gromit

Opravdu by mne zajímalo, zda-li se dá u nás někde sehnat původní čtyřhodinová verze a kolik lidí ji doopravdy vidělo. Já znám pouze tu zkrácenou (něco přes dvě hodiny) a právě k ní se vztahuje i můj komentář. Jsem velkým milovníkem Shakespearových her a zvláště jeho Hamleta chovám ve velké oblibě. A ze všech jeho filmových adaptací, které jsem měl tu možnost vidět, považuji tu Branaghovu za jednoznačně nejlepší. Výprava nádherná (co na tom, že je děj hry přesazen do 19. století, pořád se ještě pohybujeme v rámci historie), režie precizní (Branagh ve mně dokáže vyvolat silné emoce) a herci úžasní (nejen Branagh, ale i Kate Winsletová nebo Derek Jacobi). Myslím, že William Shakespeare by měl upřímnou radost! ()

1mArc0

„To be, or not to be“. Jedným slovom, krása- cez réžiu, scenár, hercami, hudbou... čím ešte?? Zaslúžená pocta majstrovi. Mimochodom, dobré je aj televízne spracovanie z roku 2009. /100 %/ ()

Terminer

Výborný film, ale spojení rychle recitovaných Shakespearových veršů a čtyřhodinové stopáže mi nedovoluje dát plný počet hvězd. Na druhou stranu jsem rád, že jsem viděl onu delší verzi, neboť to je ten film, ta vize kterou chtěl Branagh natočit. On i ostatní herci ve větších či menších rolích (mě osobně nejvíce zaujali Charlton Heston a Billy Crystal) byli skvělí. Při některých scénách jsem začal zapomínat, že je to film, jak to bylo poutavé, jiné pasáže jsem naopak spíše přetrpěl, protože jejich forma ve filmu působila zvláštně (jenže k Hamletovi ta divadelnost patří). Tedy jednoduše: líbilo se mi to, pár dní nad tím možná budu přemýšlet, ale znovu už to asi vidět nepotřebuji. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze