poster

Místo činu - Vražda v přístavu (TV film)

 • český

  Místo činu - Ruhrort v Duisburgu

 • německý

  Tatort - Duisburg-Ruhrort

 • slovenský

  Miesto činu - Vražda v prístave

Krimi / Drama

Západní Německo, 1981, 97 min

 • subic
  ***

  Prvotina, kde se objevil Schimanski a jeho kolega Thanner. Začátek filmu, kdy Schimi kouká z okna panelákového pokoje ven na ocelárnu, si tvůrci nostalgicky zopakují o skoro 30 let později v dílu Schimanski: Šichta v šachtě (2008). Schimiho charakter se tu hezky rozvine, nechybí malá přestřelka, hospodská rvačka, Schimiho vocas pronásleduje piglice z hospody, jak jinak. Ranní kocoviny a honičky v autech a další přinesou až další díly. Pro mě velká nostalgie, protože jsem na to mohl koukat jen u babičky večer v osmdesátkách jako malé děcko. 70%(13.1.2015)

 • Enšpígl
  *****

  Už jsem na csfd přes deset let, ale ještě nikdy jsem nepsal komentář v tak smutný náladě jako právě teď, den po tom, co jsem se dověděl, že zemřel představitel nejsympatičtějšího filmovýho poldy v dějínách kriminálek, Horsta Schimanskiho a já věřím, že teď když ses zase s Thannerem, že si dopřáváte pařby hodný největších frajerů celého Duisburku.....vlastně celého Deutschlandu, máte tam hodně děvek a o prdel není nouze a zůstavate pořád ty přímý, zásadový chlapi, i když Vás osud bombarduje hovnama, protože byli jste to právě vy dva, do kterých se kdysi v 80. letech jeden malej prcek na Žižkově zamiloval a zůstal Vám věrnej. Každej kluk na Žižkově v mým věku chtěl mít bundu jako Schimi a přál si aby se mu v pelechu váleli takový kočky jako jemu a zaparkovaná terenní motorka v předsíni je určitě sen každý hospodyňky. Z ucty k Götzovi nemám chuť tady pitvat tenhle díl, dal jsem si ho jako vzpomínku na něj a je mě poměrně u prdele jak na tebe bude působit moje hodnocení, protože to je momentálně určený někomu úplně jinému....jednou frajer, navždy frajer, takže to moje hodnocení je určené Vám, dvoum policejním legendám z Duisburgu, kterým všechny ty nagelovaný nesrmetelný supermani z amerických krimi seriálů můžou ledat tak leštit boty.(27.6.2016)

 • MrEddie
  **

  Moc hezký komentář od Enšpígla. Také jsem na seriálu vyrostl, nicméně tato epizoda patří k těm slabším. Z dnešního hlediska je ale zajímavá tím, že se zabývá emigrací čmoudů z Turecka a jejich nelegální činností. Komunisté nám na seriálu chtěli ukázat, jak je Západní Německo strašné, plné zločinu, prostituce a hnusných Němek. Nicméně jsem si seriál oblíbil a postava Schimiho a Tannera patří mezí nejlepší policejní parťáky. Skvělý dabing pana Švehlíka a Moravce zvedá kvalitu seriálu.(5.10.2019)

 • Šandík
  ****

  Seriál "Místo činu" s dvojicí Schimanski - Thanner je čistokrevná televizní produkce a jako takovou je jí třeba i hodnotit. Herectví zúčastněných není "veliké", ale je velmi civilní a věrohodné. Opilcům v přístavu věříte jejich opilost se vším všudy, stejně jako Schimanskému jeho výbuchy vzteku, impulsivnost a nekonformní vyšetřovací metody. Také notně ošklivé, špinavé, industriální prostředí přístavu je skvěle podané. I samotné příběhy jsou napsány velmi slušně a zpravidla daleko věrohodněji než je v žánru obvyklé. Kromě toho je Tatort také skvělým mixem komična a relativně drsné detektivky, přičemž ovšem jedno nesnižuje druhé, ale dobře se doplňuje. Ta drsnost ovšem není klasickou akčností s přestřelkami a honičkami v autech (jak to často předvádí třeba Profesionálové), ale spíš velikou syrovostí s níž je popsán svět "malých" lidí, dělníků, povalečů, příslušníků různých menšin (v tomto díle konkrétně Turků) atp. Tenhle zájem o lidi na okraji má samozřejmě nezanedbatelný sociální rozměr a pokud se dá mluvit o nějakém "poselství divákům", tak je to právě tahle rovina. Pokud jde o hodnocení samotného prvního dílu, rozhodně v něm není nouze o překvapení a zvraty. Puzzle nepřehledného případu s skládá postupně a poslední dílek zapadne na chybějící místo až ve chvíli, kdy už se zdá, že je případ v podstatě vyřešený a uzavřený, což je rozhodně překvapivý režijní tah. Skvělé jsou také drobné komické etudky a všednodenní postřehy, kterých je v tomto dílu opravdu požehnaně. Tvůrci evidentně věnovali hodně prostoru charakterovému prokreslení jednotlivých postav a asi si i do jisté míry zkoušeli možnosti postav i prostředí... Celkový dojem: 75%(13.9.2006)

 • dobytek
  ***

  Nerad to řikám, ale tenhle první díl se Shimim a Thannerem mě zrovna dvakrát nenadchnul. Shimiho vstup na scénu v jeho zabordelenym bytě, kde se válej hromady špinavýho nádobí a prázdný flašky od piva, je sice epickej, ale jinak je to dál jenom takový poflakování po všemožnejch ošuntělejch zákoutích Duisburgu. A samotnej případ a jeho vyšetřování mi taky nepřišlo zrovna moc zábavný ani zajímavý. Shimi s Thannerem to naplno rozjeli až v pozdějších dílech. Tohle je tak sotva na ty 3 hvězdy.(21.8.2016)