poster

Di yi lei xing wei xian

 • Hong Kong

  第一類型危險

 • Hong Kong

  Dai yat lui ying aau him

 • Velká Británie

  Dangerous Encounters: 1st Kind

 • Velká Británie

  Don't Play with Fire

 • USA

  Dangerous Encounters of the First Kind

Akční / Krimi / Thriller

Hong Kong, 1980, 95 min (Director's cut: 92 min)

Režie:

Hark Tsui

Scénář:

Cheuk-Hon Szeto

Kamera:

David Chung

Hudba:

Siu-Lam Tang

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Niktorius
  ***

  Nenechte se zmást plakátem, který sugeruje, že jde o jakéhosi předchůdce mohutných akčních řežeb, jaké se v Hongkongu začaly s velkým úspěchem masově natáčet o pár let později. Tsuiho třetí režijní počin je především novovlně chmurným thrillerem ukazujícím Hongkong jako nehostinnou betonovou džungli plnou chaosu, kriminality a zvráceností. Tsui si všímá většího množství postav, mezi jejichž příběhy zprvu není zřetelná souvislost a které se naplno protnou až v bravurním finále na hřbitově (kde se tedy konečně ke slovu dostanou zbraně). Podoba filmového stylu, jenž je možno charakterizovat slovy jako "zbrklý", "chaotický", či "neučesaný", je sice zcela adekvátní zvolenému tématu a způsobu vyprávění, ale člověk se přesto neubrání podezření, že je formována i Tsuiho toho času nedokonalým ovládnutím řemeslných postupů. (Viděna kinoverze)(10.7.2013)

 • Cedr
  *****

  Krutopřísný Harkův příspěvek do Hongkongské New Wave, který i přes CATIII rating politicky příliš nelíbil a byl pěkně zostra zcenzurován. Není se čemu divit, poněvadž tato depresivní pouť svou ponurostí zamává i s těmi nejotrlejšími. Kouzelné na tom je, že šokující scény nejsou prvoplánové a do filmu prostě a jednoduše patří. Za chaotickými eskapádami nihilistického čtyřlístku ústředních postav se krom tradiční mládežnické rebelie/vykořenění dají snadno detekovat i dobové socio-ekonomické komentáře a (zcenzurované) reference na levicové protesty 60. let, cílené samozřejmě na tehdejší Britskou nadvládu. Luxusní ponurá atmosféra a skvělé obsazení (Chen Chi Lin ve své roli sociopatky na entou vyloženě září) od prvního okamžiku chytnou a nepustí. Film je podložen do nihilistické atmosféry trefně padnoucím soundtrackem na férovku vykradeným například z Dawn of the Dead. Instantní favorit, který se ladně vyhoupl do top5 HK filmů, kterých jsem kdy viděl. 10/10(28.5.2016)

 • manali
  ****

  Tenhle film má šťávu a ladnost. Je podivuhodný ve své zaujatosti třemi mušketýry a jednou d´artaňankou co si hrají s ohněm. Tedy spíše s výbušninou. Do cesty se jim připlete drsná Amerika. V sountracku je např Jean Jarre. Celé je to takové skotačivé až mrazivě. Jo a existují 2 dosti odlišné verze - jedna co šla do kin a druhá režisérská, ta má vtipně dolepovanou stopáž z nějaké šumné VHSky s čínsko-eng titulema. kupodivu to působí jako skoro záměr(2.5.2008)