Ester (TV film)

Dokumentární

Česko, 2021, 61 min

• Garson

Ester Janečková vyobrazená v tomto dokumentu jako symbol míru,soucítění a dalších kladných vlastností?Tak pro mě rozhodně ne,už v pořadu Pošta pro tebe na mě působila vysoce nedůvěryhodně,stejně falešně jako Alice Bendová kterou použili jako náhradu místo dokonalé Laďky Něrgešové v pořadu Farmář hledá ženu.V poslední době se stalo zvykem protěžovat antikomunistické postavy tehdejší i současné doby,kteří mají v České televizi dveře otevřené.Nikdo se mi nemůže divit,že v této moderní době která semlela většinu obyvatelstva nemůžu mít pochopení pro lidi jako je Ester Janečková a pro jí podobné jako pro herečky Geislerovou,Plodkovou a pro herce jako je třeba Mádl nebo Bartoška.Bohužel politika zasahuje do všeho i do posuzování všeho a všech.Dokumentaristka Třeštíková je známá svou náklonností k Havlovi a k dalším politickým "osobnostem",kterými já jako vlastenec vysoce opovrhuji a podle toho také ty její dokumenty vypadají.Filmařsky je tento dokument díky velkým časovým skokům také dost nepovedený.To,že Ester podporuje LGBT komunitu a Prague Pride tak to byla poslední kapka a můj negativní pohled na Ester Janečkovou se tím jen prohloubil.Dal bych tomuto dokumentu ocenění TOTÁLNÍ ODPAD a velmi mě mrzí,že to nejde.(17.1.2021)

• MM_Ramone

Helena Třeštíková na mňa svojho času urobila dojem časozberným dokumentárnym filmom "René" a následne aj jej najsilnejším dielom "Katka". Bolo to pre mňa niečo nové. Hodne autentické, tragické a emotívne. Ani jej "Manželské etudy" neboli špatné. Vydobila si u mňa postavenie veľmi originálnej, vytrvalej filmárky. Bohužiaľ tento kredit si značne pošramotila titulom "Ester". Časozberný dokument o Ester Janečkovej ma vôbec nezaujal, dá sa povedal, že miestami ma doslova znechutil. Nie je to odfláknutou, či povrchnou prácou pani režisérky Třeštíkovej, ale predovšetkým stupňujúcou sa antipatiou voči nesympatickej slniečkárskej hlupani Ester Janečkovej. Dám však dve hviezdičky za to, že mi tento film odhalil bizarnú povahu a trpiteľsko sebestredný život tejto ženskej kreatúry. **(13.1.2021)

Větší část dokumentu tvoří příběh manželství a mateřství hrdinky, kde Ester Janečková mluví odvážně otevřeně o úskalích dlouholetého manželství. Jako fanouška Etud mě tento kousek lehce nudil, protože místo typického časosběru ohromujícího vývojem života se etapa mládí se vezme rychlým tempem, pak se vezme na vědomí angažmá v Poště pro tebe (snímek ho nějak do hloubky neprobírá), a pak už je to jen o manželství a rodičovství + zmínka o její podpoře LGBT inspirované tragédií v rodině. Asi by to fungovalo líp jako čistý portrét dospělé Ester.(19.1.2021)

• prezdivaka

Nemohu se ubránit dojmu, že projekt sledování dvou zdravotních sester Karolíny a Ester nebyl pro režisérku prioritou. Pak po nějakých vlastních peripetiích, rozhodla, že v tom bude pokračovat. Jinak si nemohu vysvětlit, že v obou případech natočila na počátku jen několik prostředí a pak to nechala pět let spát. To neuděláte, když o tom člověku chcete točit dokument. Navíc to byly zcela zásadní roky. U Ester pak Třeštíková udělá ještě šestiletou a pak sedmiletou pauzu. Nevidíme téměř nic z manžela a už vůbec nic z její matky. Byla to velká osobnost, která je zmíněna jen ve slovní zmínce. Nevidíme jak se narodí další děti, žádné krize... Dokument mohl klidně mapovat poslední roky Ester a byl by vlastně její další 13. komnatou. Některé pasáže jsou vlastně zbytečné. Příchody a odchody na Kavčí Hory, několikrát ukázaná Pošta pro tebe. Asi jsem čekal víc. Za mě zklamání.(13.1.2021)

Příběh Ester Janečkové mi jen potvrdil, že jde o bytost, která je nejen plná lásky, ale umí ji i nezištně dávat druhým lidem. Právě ona v mých očích představuje synonymum pro slovní spojení „krásná žena”. Tímto počinem si Helena Třeštíková připsala na své konto další velmi vydařený časosběrný dokument.(12.1.2021)

• - V letech 1995-1999 hrála Ester Janečková roli Betty v klasickém muzikálu Cabaret v Divadle Na zábradlí. (NinadeL)