Stalo se v Číně V

• Hongkong Huang Fei Hong zhi wu: Long cheng jian ba (více)

Legendární hrdina Wong Fei Hung se na přelomu 19. a 20. století při svém putování dostává do malého městečka, jehož obyvatelé jsou terorizováni pirátskými bandami. Slavný bojovník se zde se svými žáky zastaví, aby hájil spravedlnost. (Hans.)

klerik

Pre fandov čínskych mlátičiek svelá zábava o legedárnom hrdinovi, pre ostatných (kvôli scenáru) priemer. Kombinácia politického, pirátskeho a bojového filmu, akú dokáže ukočírovať len jeden režisér. Tsui Hark v skvelej režisérskej forme... ()

PetrPan

Po delší pauze mám zase chuť se pustit do kung-fu. Tedy pochopitelně do toho filmového.  Dokončení série o čínském neporazitelném bojovníkovi Wong Fei Hungovi  se pak k těmhle účelům báječně hodí.  Ideologicky lehce nasmrádlý opus Tenkrát v Číně kdysi nastartoval kariéru Jeta Li, ale ve čtvrté a páté části (v našich končinách dle komentářů u šesté části, dlouho neznámých) se role Wong Fei Hunga zhostil Vincent Zhao a ostudu legendě rozhodně neudělal.   Pátému dílu pak zde chybí v žánrech komedie, což v případě čínského filmu vždy zavání  hihi trapností.   Ač je tu komických výstupů celá řada, většina se dá bez úhony přežít a  společně s typicky čínsky asexuálním romantickým milostným trojúhelníkem  tvoří klasickou  vycpávku již dosti nanicovatého příběhu tentokrát o tanečcích neporazitelného Fei Hunga s pirátskými zloduchy.  Choreografie opět vynikajicí, postavičky hezky vykreslené, každý umí něco jiného, pro případný product placement v podobě figurek pro děti přímo skvělé!, ale  už tomu chybí ten hrdinský patos.  Těsná slabší trojka. ()

kaylin

Tahle série se dle mého s odchodem Jeta Liho hodně zvrhla do takového toho průměru akčního filmu, kde jsou zde nějaké dobré scény, jsou zde i nějaké prvky navíc, jako společenská a lidská kritika, ale celkově to nějak moc nevyčnívá a spíš je to prostě jen tak nějak průměrné, nic moc navíc z toho necítím. ()

VanTom

Konečně už žádné dračí tance v dobrodružné pohádce o loupeživých pirátech nahradila podobně zběsilá, předrátovaná "wuxia" mlácená, sice naprosto nemožná, zároveň svižná a neustálá. Odpadlo vlastenecké poměřování se západem, o to výraznější prostor si vyštěbetala tradiční bláznivá komedie ruku v ruce s cudnou, ztřeštěnou romantikou, obojí častokráte přepadávající do trapnosti. I tak po dvojce a jedničce zatím nejlepší. ()

Likan7

Vrátil se režisér Hark Tsui a hned je to o poznání lepší než nekoukatelná čtyřka. Kent Cheng je najednou jistější Fei Hung, i když to stále není Jet Li, akce je fajn, humoru je o poznání víc a je to jen ku prospěchu. Příběh tu je jen aby se neřeklo, ale stejně každý jen čeká na další akci. Tentokrát ale třeba rychlosvatba nebo cvičná střelba přidávají i vtip, který filmu jen přidává. Já jsem vlastně spokojený. ()

HKstars

V pětce se do režisérské sesličky znovu posadil Tsui Hark (po pauze, kdy čtyřku režíroval Yuen Bun) a i když byste možná čekali, že bez Jeta Liho v hlavní roli to bude katastrofa, pátý díl je minimálně stejně dobrý jako ten třetí, možná i o chlup lepší. Bohužel to není zásluha Chiu Man-Cheuka v hlavní roli, který je nevýrazný až hanba a dokonce ani příliš nebojuje (Cheuk se totiž během natáčení zranil), takže je nakonec postava Wong Fei-Hunga trochu zastíněna Club Footem - Xin Xin Xiong tu předvádí neuvěřitelné věci a to že se tahle postava hongkongské kinematografie nakonec neprosadila v důležitějších rolích považuji za mnohem větší ztrátu než fakt, že se Donnie Yen už dlouhá léta schovává za kamerou. Xin Xinovi se sice daří v Americe na postu choreografie, ale my tak přicházíme o jeho neuvěřitelnou rychlost a dokonale vysoustružené techniky. Trocha sentimentu a teď se zase vraťme k tématu. Na začátku pátého dílu přijíždí Wong Fei-Hung do nějakého pobřežního městečka sužovaného piráty. Je to někdy během revoluce a tak město spíš připomíná pustinu, ve které se poslední zbytky obyvatelstva třesou o svojí rýži a torzo oficiálů, zapomenuté svrženou vládou se chová jako banda loupežníků. Wong a jeho žáci vnesou do celé situace trochu naděje, ale než hrdina začne sekýrovat vesničany, musí si zamést před vlastním prahem - během cesty (ta zřejmě pokrývá čtvrtý díl) se do něj totiž zamilovala May, sestra Yee a to vede k řadě romanticky zabarvených gagů a situací ve chvíli, kdy se všichni sejdou pod jednou střechou (na scénu se vrací dokonce i Buck So a Lam Sai-Wing). Tsui Hark táhne svůj příběh stejným (romantické eskapády Wong Fei-Hunga), ale přesto jiným směrem (děj hodně kodrcá, což je víceméně úspěšně zakrýváno humorem, kterého je víc než dřív). Z tradičního čínského prostředí se tu dostáváme do jakéhosi virtuálního světa, notně šlehnutého Projectem A. Ve chvíli kdy začne být pirátské nebezpečí aktuální, popadne Wong Fei-Hung a spol. ve vládní budově bednu se zbraněmi (i Fei-Hung umí střílet obouruč) a vyrazí v přestrojení do pirátského hnízda. Tady málem dojde k sexu mezi nadrženou pirátkou a samotným (už ženatým, Yee si pospíšila, i když obřad bez kněze je neplatný) Fei-Hungem, všechno se naštěstí provalí ještě před "zákrokem" a následuje další z řady hutných bitek, ve kterých září Xin Xin a spousty drátů. Akčních scén je tu opravdu hodně a Tsui Hark ještě pořád zvládá těžit ze schopností svých kameramanů. Rozlučte se s vymakanými filtry a přesnými jízdami z prvních dvou dílů, ale pořád je tu dost drátů, originálních situací a poletujícího harampádí, které se dá efektně rozkopnout. A skutečně není tak těžké se tomu poddat a přestat přemýšlet nad tím, že souboj Fei-Hunga se staletým pirátem ovládajícím kung-fu je tak trochu mimo mísu a Buck So střílející ve Wooově stylu taky patří jinam. Hlavně že je to zábava a je to natolik efektní, že si to můžete skvěle užít. Příznivci prvních tří dílů nad tím zřejmě zlomí hůl a budou Harka do smrti proklínat, ale Wong Fei-Hung se objevil i v mnohem horších filmech. 70% () (méně) (více)