Liang Zhu

Hong Kong, 1994, 107 min

Hark Tsui

David Chung

Hark Tsui

Tsui je úžasně nápaditý režisér, jednoduchou love story pojal zejména ve druhé polovině jako vizuální hody, hru barev, spoustu různých nápadů pro kompozici scén, pěkné motivy, které bezchybně fungují. Celé snažení podporuje velmi dobrá hudební stopa. Překvapilo mě, jak dobře funguje komediální složka, která nedrhne, druhá polovina už je patřičně dramatická, vážně smutný, dojemný příběh.(20.5.2010)

Aka Lovers, neboli adaptace znamého příběhu Butterfly Lovers o tragické lásce dvou milenců. Lovers jsou v první půli lehce ztřeštěnou, ale nápaditou romantickou komedií, aby v druhé polovině plynule navázali na původní verzi. Rigidním fanouškům původní verze jako huangmei diao (Love Eterne, r. Li Han Hsiang) sice může přivodit lehčí šok, ale Tsuiovy svérázné podoby tradičních příběhů a klasických filmů jsou určitě lepší, než kdyby opakovaly neměně to samé.(18.11.2008)

Svěžestí je to kompatibilní s Romeo & Juliet od Zeffirelliho. Navíc trochu praštěné. Smutný závěr jsem si dokázal přesně představit popsaný v legendě. The legend of the Butterfly Lovers je přitom o tisíc let starší, než shakespearův příběh. Maximum, protože mi to sedlo do nálady a protože dívka, která dovede "zastříhat" ušima, se tak často nevidí. Po druhém a po třetím vidění: Krásná hudba, krásný film, ke kterému jistá "zastaralost formy" perfektně sedí. Můj blog o příběhu: http://scobak.blog.sme.sk/c/374419/zili-kdysi-davno-zamozni-rodice-kteri-meli-krasnou-a-poslusnou-dceru.html(4.2.2015)