Ohrožená biodiverzita - fakta o vymírání druhů

(TV film)
  • Velká Británie Extinction: The Facts
Velká Británie, 2020, 52 min

Podle sdělení mezivládního panelu OSN hrozí vyhynutí zhruba milionu živočišných a rostlinných druhů. Britský dokument provázený Sirem Davidem Attenboroughem... Naše planeta je domovem zdánlivě nekonečného množství živočišných druhů. Od mořských obrů až po drobný hmyz. Neuvěřitelná rozmanitost života na Zemi se nazývá biodiverzita. A právě ta je teď ohrožena měrou, jaká v lidských dějinách nemá obdoby. Je zřejmé, že pokud co nejdříve nepodnikneme potřebné kroky, vzniklá krize bude mít dalekosáhlé důsledky pro nás všechny. Epidemie covidu-19 má podle vědců přímou souvislost s destruktivním přístupem člověka ke své planetě. Každým dnem zasahujeme dál do divočiny, kde ještě volně žijí zvířata. Ohrožuje nás nejen nedostatek potravin či změna klimatu. Právě teď, víc než kdykoli dříve, je pro nás důležité porozumět dopadům ztráty biodiverzity a pochopit, nakolik za ni neseme vinu. Jedině tak máme naději, že se nám podaří odvrátit katastrofu. (Česká televize)

subic

David ani během covidu nikterak nezahálel. Velmi smutná fakta, nejen poslední 2 nosorožci tuponosí, nadměrný rybolov, poslední kosatky u Skotska, enormní znečištění, z toho všeho na mě padá enviromentální žal. Je to takové jenom po povrchu, ale je to jeden z těch dokumentů, co by měli promítat na školách. 9/10 ()

Arsenal83

David Attenborough sa ani vo svojich 94 rokoch neprestáva zaujímať o vyhynutie živočíšnych druhov na našej planéte. Hoci spájanie covidu-19 s chýbajúcou biodiverzitou mi už príde priveľa, netreba pred týmto problémom určite zatvárať oči. Existencia človeka je zdá sa to najhoršie, čo sa prírode mohlo stať a najviac ma šokoval fakt, že 40% potravín sa vyhadzuje – lebo sa nám skazia alebo, a to je šokujúcejšie, farmár ich musí zlikvidovať, pretože daná potravina nemá tvar požadovaný napríklad reguláciou EÚ. O týchto reguláciách všetci dobre vieme, ale že sa to spolu s návykmi konzumnej spoločnosti premieta do takých čísel je neuveriteľné. ()

BOURQUE

Už sme si zvykli, že keď neúnavný David Attenborough (v toľkých rokoch sa stále drží dobre) dá svoje meno k nejakému dokument, tak ten minimálne stojí za pozornosť. Ani teraz to nie je inak a daná téma je opäť vážna – ohrozená biodiverzita, zmena klímy, zánik živočíchoch, atď. Dokument s jasnou koncepciou, pekne pripravené, ale bohužiaľ neobsahuje niečo také navyše, s ktorým by vedel viac prekvapiť. Chýba mi nejaká lepšia konfrontácia vedeckých a politických predstaviteľov. Po skončení dokumentu som mal (opäť) pocit „the same old things“ – „with the same results.“ P.S.: Dnešné profit-based obdobie (bolo to vlastne niekedy inak?) nedáva veľa priestoru pre optimizmus. Osobné hodnotenie: 77% (***) ()

Bogrant

Pravdivá výpoveď o tom, že samotné ľudstvo je tým najhorším faktorom, ktorý mohol túto Zem postihnúť. Viackrát to už bolo podobne podané i v iných prípadoch, no tentokrát by sa to skutočne malo dostať už na tie správne miesta, nakoľko drvivá väčšina toho, čo tu zaznelo, sa zrovna v tejto chvíli deje a keď s tým niečo nespravíme, bude to ešte oveľa horšie. Momentálna doba je toho pádnym dôkazom... ()