Sůl černé země

• Polsko

Sól ziemi czarnej

The Salt of the Black Earth

Polsko, 1969, 99 min

Filmový počin, režiséra filmové polské školy, Kazimierze Kutza, jenž nám nabízí pohled na dramatické události kolem druhého slezského povstání v srpnu roku 1920. Na toto povstání, nahlížíme očima 7 hornických bratří, především tedy nejmladšího z nich, Gabriela. Ten, jako nováček v této armádě nejprve musí složit slib vojsku, a ihned poté, se již neohroženě a zároveň naivně vrhá do bojů proti Německým vojákům, okupantské síle, která se nachází na území Polska. Předobrazem této neobvyklé hlavní postavy byl režisérův strýc, a dle slov Kutze se jedná o pravdivé události, ačkoli se některé scény s tímto hrdinou, zdají být až příliš přitažené za vlasy, jako např. celé jeho tažení v přestrojení za německého vojáka. Kromě tohoto někdy až úsměvného prvku, film velmi dobře funguje a ukazuje nám velmi věrně a realisticky boje mezi povstalci a okupanty.(21.6.2017)

Naivní filmek, který na mě překvapivě zapůsobil. Všechno je to svižné, vtipné a dobře promyšlené. Bohužel v polovině snímku zavládne trošku stereotyp, kterého jsem se už nemohl zbavit do konce filmu. Typický národní film, který ale skýtá mnohé i pro mimopolské a mimoslezské diváky.(3.10.2006)

Film o druhém (potlačeném) povstání slezských Poláků proti tehdy Slezsko okupujícím Němcům (1920). Neustálé střídání komiky (někdy snad ani nechtěné), tragiky, romantiky a vlastenectví (v nejlepším a nejvřelejším slova smyslu). Symbolika barev a vůbec barevná dramaturgie snímku je jedním z největších kladů a stylotvorných prostředků díla - společně s nádhernou kamerou, která především dobře ví, kdy zvolit velký detail. Jinak film disponuje množstvím "technických" chyb, nelogičností, nevyrovnaných hereckých výkonů a oněch nechtěných vtipných míst - nic z toho ale v konečném výsledku neuškodí velkému emocionálnímu zážitku z filmu. Člověk jakoby se na konci chvíli cítil být Slezanem a chtěl se připojit k vysněnému Polsku.(29.9.2006)

Sedm bratří jde do povstání proti Němcům, aby Slezsko patřilo tam, kam patří, tedy do Polska... Kutz usiloval o co nejautentičtější zaznamenání specifika slezské mentality. S výjimkou Englerta a Trely hrají všechny důležité postavy herci odtamtud. Jednání postav je oproštěno od jakéhokoli patosu, jejich specifický humor a nestrojené odhodlání působí velmi přirozeně. Realistické pojetí postav a vizuálně působivé sekvence (doprovázené sugestivní hudbou Wojciecha Kilara), které svým prostým a odzbrojujícím lyrismem připomínají obrázky naivních malířů (přísaha bratří Basistů před rodným domem, smrt polského důstojníka na barikádách), sjednocuje postava nejmladšího z bratří, Gabriela (Łukasiewicz), jehož rozjitřeným pohledem celý příběh sledujeme. Napůl muž, který už nasazuje život na barikádách, ale ještě i chlapec, který si na povstání jen hraje. Například když s dětsky potřeštěnou radostí zlikviduje německou hlídku a z ukořistěného dalekohledu hledí za hranice svého světa, do vysněného a vytouženého Polska, které nikdy neexistovalo...(14.11.2013)