Patrola prokletých

USA, 1989, 95 min

Alan Caso

Kostýmy:

Lyn Paolo

Nebol by to až taký priemerný film, ak by tam účinkovali schopnejší herci a hlavne, ak by sa ten film nechcel silou mocou tváriť ako tv-reality show, hej a ešte príliš dlho trvajúcimi minútami keď sa nedeje nič, ani slovom. A určite by som do označenia filmu nedával, že je čiste vojnový. Ku takému druhu má teda poriadne ďaleko.(11.9.2010)

Tej akcie tu moc neni, ale tvorcovia to vykompenzovali autentickosťou filmu. Pomocou nováčika z oddielu 84 Charlie MoPic (Motion Picture) a jeho kamery sa dozvieme mnoho z každodenného života vojakov. Do kamery porozprávajú na čo si dať v džungli pozor, komu veria, ako rozmýšlajú, proste každodenné problémy a starosti dosť odlišné od tých našich. A ako dopadnú na rutinnej hliadke, to nech si pozrie každý sám.(30.11.2008)

Na svoju dobu bola táto snímka iste zaujímavým a nevšedným filmom, ale v dnešnej dobe sa stáva snímka trochu fádnou, nudnou a neobjavnou. Cez všetky klady námetovej línie sa ale film už v čase realizácie mohol vyšvihnúť vyššie. Mohol sa meniť animačne ohraničený obraz natáčaný reportážnou kamerou za klasický filmový, aby sa z celkového hľadiska snímka pre diváka lepšie zvizualizovala, tiež by tým vznikol väčší priestor pre herecké vyjadrenie charakterov postáv a možností k lepšiemu výsledku by sa našlo určite ďaleko viac. Nápad sám o sebe totiž nestačí. Vďaka novátorskému pohľadu na vojnu pre filmové výrazové prostriedky sa snímka dostala do stredných kinematografických priečok, kde nakoniec ostala slabším lepším nadpriemerom, aj keď mala rozhodne na viac. Ak si ale uvedomíte, že tento film vznikol v roku 1989, určite vás zaujme svojou vyspelosťou.(3.2.2015)

Spokojenost. Vietnamská válka byla i o těhle partičkách hlídek procházejících tiše nepřátelským územím. Herci nic moc, ale celé to reportérské snímání mi sedlo. Spíše než válečný snímek bych jej nazval válečně psychologický. Boje zde moc nečekejte spíše napětí a pohledy do úvah jednotlivých vojáků. Je to dost komorně laděné, nečekejte žádnou Četu či Apokalypsu. Přesto právě pro svůj neotřelý námět a zpracování doporučuji všem, které zajímají filmy z Vitenamské války. A nebojte, střílet se tam bude také :-)(30.7.2011)

Válečný nízkorozpočťák a la Záhada Blair Witch. Akce skoro žádná, ale spousta fint jak přežít v džungli a hromada chlapáckých gest a rádobydrsných keců. Pobavil jsem se jinak než tvůrci původně zamýšleli, ale mimo jiné tomu pomohl i neskutečně hrozný český dabing. To už byla jen třešnička na dortu. Reálně 35%, jako parodie 70%.(31.8.2007)