poster

Patrola prokletých

 • USA

  84C MoPic

Válečný

USA, 1989, 95 min

Kamera:

Alan Caso

Producenti:

Michael Nolin

Kostýmy:

Lyn Paolo
(další profese)
 • tomtomtoma
  ***

  Patrola prokletých je komornějším válečným filmem. Je snaživý v předložení realistického děsu a zkázonosného chaosu války. Dynamická kamera a nepřehlednost strachu vykročili správným směrem. Herci se svým příběhem také vyšli ze stejného výchozího bodu, leč cestou zabloudili. Strachu a bezradnosti se nelze dotknout a často není ani slyšet a vidět. Válka je nemilosrdná, mění hodnoty a jediným přáním uprostřed běsnící vřavy je touha po přežití. Dotýká se i motivace a příčin, byť jen okrajově. Hlavní postavou plnění vojenského úkolu je nově přidělený poručík (Jonathan Emerson) k nebezpečné speciální jednotce. Motivací mladého důstojníka je kariérní postup, ovšem první plnohodnotná bojová zkušenost dává všemu zcela jinou příchuť. I drobná slůvka mohou dodat odvahu, na důstojnost se kašle a poslední možností spásy jsou imaginace. Velitelem jednotky je OD (Richard Brooks), zkušený seržant, který nedůvěřivě pohlíží na každý nezralý krok přiděleného oficíra. Spojařem je Pretty Boy (Jason Tomlins), oddaně věřící ve štěstí božího charakteru. Jen takové dodává dostatek sil k udržení posledních zbytků zdravého rozumu. Nejvystrašenějším členem je Easy (Nicholas Cascone), strach ho paralyzuje do extrémních poloh rozkladu osobnosti. Je zde Jižan Cracker (Glenn Morshower) v oddaném přátelství s OD. Komando uzavírá zkušený a ve chvilkách oddechu rozjívený Hammer (Christopher Burgard) a tichý kameraman MoPic (Byron Thames). Záměr tvůrců byl humanistickou pohnutkou. Na režijní prvotinu jde o odvážný tah. Dokáže šokovat a alarmovat, ale neumí nás vtáhnout doprostřed mezi sebe. Neklesnu do kolen z tohoto pojetí úzkostné hrůzy. Některé národní porážky jen tak nepřebolí.(11.1.2018)

 • JohnCZ
  ***

  Natočeno jako autentický záznam z jedné mise z Vietnamu a autenticky to fakt působí. Parta chlapíků chodí po džungli sem a tam, do toho pronáší drsné repliky a baví se sexistickými poznámkami. Do toho troška akce, když už se jim do cesty připlete nějaký ten charlie. Scénář je fakt primitivní, spíše to působí jako dokument a cílí se na realistické pojetí, ale i přes to, že se po celou dobu prakticky nic neděje, je to zajímavé sledovat. Obzvlášť pro toho, kdo se o toto období zajímá.(18.4.2015)

 • Malarkey
  ****

  Překvapivení, které jsem opravdu nečekal. Herecké výkony sice za moc nestojí a i kamera nehraje na strunu realitě a spíše to vypadá jako buď blbě natočený dokument, nebo špatně odvedená práce kameramana, co se filmu takového týče. Takže to není ani jedno z toho, protože ti herci to nezvládaj ani náhodou a ten kamaraman zase natáčí tak dobře, že se nestačím divit. Jenže zase je hezký vidět, že někdo měl takový nápad už v roce kdy jsem se já narodil pač osmnáct let na to teprv vznikají filmy, které se snaží co nejvíce přiblížit realitě a snaží se to být děsně in. Takže tímhle si film prošel hodně kupředu a asi proto nebyl tenkrát moc pochopen a tak není natolik znám. Škoda ho, znám by být měl, protože se na něj dá koukat stejně jako hrát takovýho Vietconga. Mimochodem toho mi to hodně připomínalo, jelikož ti herci byli hrozně nadabovaný občas a ty kecy co měli, jakoby vypadly z tý hry. No nic naplat, na svojí dobu rozhodně zajímavý experiment.(19.5.2008)

 • Smok
  ****

  Tej akcie tu moc neni, ale tvorcovia to vykompenzovali autentickosťou filmu. Pomocou nováčika z oddielu 84 Charlie MoPic (Motion Picture) a jeho kamery sa dozvieme mnoho z každodenného života vojakov. Do kamery porozprávajú na čo si dať v džungli pozor, komu veria, ako rozmýšlajú, proste každodenné problémy a starosti dosť odlišné od tých našich. A ako dopadnú na rutinnej hliadke, to nech si pozrie každý sám.(30.11.2008)

 • crha
  ***

  Válečný nízkorozpočťák a la Záhada Blair Witch. Akce skoro žádná, ale spousta fint jak přežít v džungli a hromada chlapáckých gest a rádobydrsných keců. Pobavil jsem se jinak než tvůrci původně zamýšleli, ale mimo jiné tomu pomohl i neskutečně hrozný český dabing. To už byla jen třešnička na dortu. Reálně 35%, jako parodie 70%.(31.8.2007)