Tetsuo (festivalový název)

鉄男

Tetsuo

Tetsuo: The Iron Man

Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1989, 67 min (SE: 69 min, Director's cut: 77 min)

Čú Išikawa

Maximum bizardnosti a originality. Nic takového jsem ještě neviděl a také si troufám tvrdit, že to není jen samoúčelné, ale že nám tím chtěl režisér sdělit něco víc (aspoň mně teda něco sdělil, i když třeba nechtěl. takový malý EDIT: tento film se dá správně vychutnat až na vícero shlédnutí. Od toho poprvé jsem se na něj podíval už minimálně pětkrát znovu a neustále vidím nové a nové věci. Více si skládám ten v podstatě obyčejný příběh prokládáný tolika šílenostmi a velmi rychle se vyhoupl do mých nej. Tetsua považuji za jeden z vrcholů filmové tvorby vůbec. Doporučené komentáře: Douglas, Kusko.t2.(25.6.2008)

• giblma

Surrealismem prodchnutý snímek o proměně mladého muže v železné monstrum těží ze znepokojivosti, kterou působí na diváka. Té je dosaženo jednak za pomoci explicitních scén násilí a sexu, hlavně ale formálními prostředky: kontrastní a roztřesená černobílá kamera, často rámující ve velkých detailech, frenetický střih, industriální nediegetická hudba, hlasitý řev kovu, stroje nebo lidského hlasu, švankmajerovské animace – to vše jsou prvky, které jen prohlubují subjektivizaci s hlavním hrdinou a tím zesilují emoční rezonanci snímku. Vzhledem k prakticky neexistenci narativní linky a častému opakování některých prvků je však stopáž dlouhometrážního snímku příliš velkorysá a zbytečně unavuje...(9.6.2011)

Japonská bizardnost.Takzvaný kyberpunk.Jen do toho,jak je libo.Pokud vás zajímá přeměna dvou týpků na beztvaré hroudy kovu.Není to špatný a je v tom i pořádnej kus umění ale pro mě taky spoustu nekoukatelnejch a zbytečnejch scén.Ještě kratší stopáž by nebyla na škodu.Rozhodně stojí za vidění.Aspoń jednou.Co všechno ty 'Japka' nevymyslí.A pak že je železo zdraví prospěšný :-D(5.6.2015)

Tetsuo je rozhodne zaujímavý a nadmieru originálny film, ktorý sa len tak nevidí. Celé to prakticky až surrealistické podanie určite mnohým nesadne, na to je to až príliš extrémna filmová anarchia, ale táto premena človeka na stroj teda dokáže zapôsobiť, k tomu zaujímavé audiovizuálne pojatie a plno originálnych nápadov. Určite to nie je nič, čo by som si plánoval pozrieť viackrát a tie filmovejšie diela od tohto originálneho režiséra ma bavili viac, ale aspoň raz sa to určite pozrieť oplatí..(21.11.2012)

Skrúcanie sa niekde v epicentre industriálneho beztvarého Chaosu. Je veľkým pôžitom vstrebávať všetky tie hlboké surrealistické vŕtance priamo do temena, podfarbené jasnou surovou kritikou pohlcovania sveta všetkým mechanickým, kovovým - industriálnym na úkor všetkého pôvodného prírodného (najtrhnutejšia metafora je "vŕtačka-penis", alebo ako to nazvať). Kultový kusisko v rýchlom slede sa mrviacej a korodujúcej industrializácie sveta. "SPOLU NECHÁME ZHRDZAVIEŤ CELÝ SVET!"(30.11.2012)

• - Kyberpunkový horor natočil Cukamoto na 16mm černobílý materiál a původně putoval pouze na videotrh. Postupně se z něj ovšem stala kultovní záležitost a v roce 1992 pronikl dokonce na plátna amerických artových kin. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Natáčení trvalo více než rok a půl, a přestože se během něj Cukamoto rozešel s většinou členů štábu ve zlém, výsledek jej katapultoval mezi nejvyhledávanější autorské tvůrce 90. let. (Zdroj: Letní filmová škola)