poster

Goya

 • Česko

  Goya – aneb tvrdá cesta poznání

  (festivalový název)
 • Východní Německo

  Goya - oder Der arge Weg der Erkenntnis

 • Sovětský svaz

  Goya, ili Ťažkij puť poznanija

 • Sovětský svaz

  Гойя, или Тяжкий путь познания

  (festivalový název)
 • Sovětský svaz

  Goya, ili tyazhkiy put poznaniya

  (festivalový název)
 • Československo

  Goya

Drama / Historický / Životopisný

Východní Německo / Sovětský svaz / Bulharsko / Jugoslávie, 1971, 136 min

 • Willy Kufalt
  *****

  ,,Parádi sa ako páv a smrdí ako Turek..." Historický artový film o slávnom maliarovi na konci stredoveku, svojou výpravou a farbitosťou pútavý ako samotné Goyove obrazy. Zachytáva dôležité stretnutia Goyu na kráľovskom dvore, výtvarné umenie i zákulisie kontroverzného života maliara, lásky, konflikty i vnútorné rozpory... pohráva si s paralelou Goyu k prototype postavy Dona Quijota, stáva sa statočným, ale súčasne bláznom. Uznávaným a zároveň v istých okamihoch nepochopeným. Medzi najzaujímavejšie scény patrí jednoznačne dlhý inkvizičný súd proti kacírom a vyjadrovaniu revolučných myšlienok prostredníctvom piesní. 90% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou)(31.3.2018)

 • Dr. Hawkeye

  První 70 mm film, který byl u nás dabovaný. Jinak se 70 mm filmy zpravidla z technických důvodů pouze titulkovaly. Dobové materiály však o filmu hovoří jako o sovětském počinu...(3.7.2008)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Moskva 1971 - Špeciálna cena poroty(6.1.2012)

 • majo25
  ***

  Životopisný film o španielskom maliarovi, ktorý provokuje inkvizičnú cirkev a tak musí pykať. Divné, že si krajiny Východného bloku vybrali historickú tému zo Západnej Európy a nie nejakú vlastnú. Film má príliš dlhú stopáž a mnoho hluchých pasáží. Niektoré momenty zaujali, napríklad spory s inkvizíciou či svojské vzťahy s kráľovstvou rodinou (maliarovo zápasenie s kráľom v kráľovskej záhrade pred očami dvora bolo srandovné), ale väčšinou ma príbeh nedokázal namotať natoľko, aby som si film chcel pozrieť znova.(4.5.2019)

 • IdaHutt
  *****

  Je radost dívat se na film, který dokáže věrohodně a se zápalem zobrazit proslulého umělce prostřednictvím jeho umění a jeho doby. Umělec-dílo-doba jsou svatou trojicí, a pokud není východiskem i cílem filmu právě tato komplexnost, dopadne to většinou špatně. Poznámka bokem: výborné Formanovy Goyovy přízraky si kladly jiné cíle: obraz doby, obraz vyhroceného ideologického střetu, konflikt jedince a moci, Goya byl tudíž logicky pouze vedlejší postavou. Wolfův Goya..., natočený před čtyřiceti lety, může sloužit jako vynikající příklad a vzor životopisného žánru. Tvůrci se vyvarovali senzacechtivých a prvoplánových redukcí zmíněné triády umělec-dílo-doba, tj. redukcí, které jsou častou, ba čím dál častější pohromou filmových biografií (za všechny např. filmy Oscar Wilde, Modigliani, Úplné zatmění...).(29.4.2011)