Absolutní britská herecká špička v trpké konverzační komedii o spolužácích, kteří se setkávají po deseti letech, aby zjistili, jak mocný je čas čaroděj...
Čas letí jako voda, hlavní hrdinové britského komediálního dramatu z roku 1992 se ani nestačili rozkoukat, a už je to deset let od chvíle, kdy společně ukončili studium na univerzitě v Cambridgi a jejich cesty se rozešly různým směrem. A protože si po uplynulé dekádě určitě mají co vyprávět, svolává Peter Morton, který nedávno zdědil honosnou vilu, šest bývalých spolužáků do sídla na sraz, který by se měl odehrát v době oslav nového roku. Přestože je všem příchozím oněch deset let jasně čitelných ve tvářích, neznamená to, že ochladly emoce, které mezi nimi vládly před rozchodem do světa. A to jak v dobrém, tak špatném smyslu slova. Pořád zůstává ještě mnoho nevyřčeného, a jak se zdá, právě na to nyní musí zákonitě dojít. Otázka jen zní, jak moc ničivým způsobem vzpomínky zaúřadují. A také jak mnoho se kdo vlastně změnil. Odpovědi přicházejí společně s výtečnými výkony elitní britské herecké sestavy, které vévodí Stephen Fry, Emma Thompsonová, Imelda Stauntonová a Kenneth Branagh, jenž je zároveň režisérem snímku. Vynikající ostrovní odpověď na Kasdanovo klasické Velké rozčarování nyní uvede kanál Cinemax. (oficiální text distributora)

slunicko2

Velmi britská hořká komedie aneb Any news on the boyfriend front? 1) Spousta typicky anglického humoru nedá chvílemi vydechnout a místy ponouká až k smíchu. Adults are just children who owe money. Nicméně jenom komedií film není. Divák to pozná pár minut po začátku a postupně vážné tóny stále více převažují. 2) Scénář připomíná divadelní hru. Trochu mi nesedne nadměrná stylizace postav i děje (zvláště u pointy). Zřejmě je to daň za hutný děj a svižný průběh (až na asi 15 nudných minut uprostřed). 3) Dvaatřicetiletý režisér Kenneth Branagh si i zahrál jednu z rolí - Andrewa z Hollywoodu. Při přípravě dříví do krbu: Do you have wood in Los Angeles? Well, we have Hollywood! 4) A ještě malý citát pro studenty angličtiny: I've never fallen in love. I've stepped in it a few times. ()

italka63

Skvělá konverzačka o věcech běžných, úsměvných i vážných ve skvostně obsazeném britském filmu o Petrovi, který po smrti svého otce pozve na jejich zámecké sídlo svoje přátele, s nimiž se pár let neviděl. Prostě o životě. A ano, Emma Thompson podobu s představitelkou paní Věry opravdu nezapře. ()

Sheldra

Už nějakou dobu si myslím, že jedny z nejlepších komedií točí Angláni se svým proklatě suchým humorem, kterýmu není nic svatý. Vzhledem k tomuhle faktu a k obsazení jsem si mnula ruce, že Petrovi přátelé musí být tutovka. No a ono ne. Jednak jsem tu nenašla moc inteligantního humoru (to spíš tak mírně jedovatý poznámky), pak tu nebyl v podstatě žádný nosný děj, což by nevadilo, kdyby to bylo zábavně šáhlé, a ne placama až trapně uječené, čili zbývá v podstatě jediný klad: herci, tedy to, co z jejich výkonů nechal příšerný dabing (Rösnera z toho vyjímám). Což v tomhle případě není zase tak moc. Proč? Protože neměli moc co hrát... "Šokující" odhalení u krbu funguje spíš jako smutná rezonance, protože i tohle dneska působí spíš jako klišé. Holt nemůže bejt každej den kaviár. ()

easaque

u tohoto filmu bylo poznat režisérovu oblibu v divadelních hrách i v Shakespearovi, ale nebylo to snad na škodu. Anglický humor mám taky rád a tak jsem byl v silném očekávání na výraznější zážitek a ten se nakonec nedostavil. Jedná se především o konverzační a komorní hru o setkání party komediantů po deseti letech, která kromě pár drobných zvratů a rozepří mezi přáteli nenabízí nic víc. Provedení je příjemné, stejně jako herecké výkony, ale tak akorát na 3-hvězdičkový film na poklidné nedělní odpoledne. Zajímavostí pro mě byla role Huggie ala Dr. House a mohl jsem tedy srovnávat... [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Hm, takze Hugh Laurie, Stephen Fry /Oskar Wilde 1997/ a Emma Watson tvoria akoze tu udajnu "britsku herecku spicku". No doprdele, teda, pardon, chcel som napisat div sa svete! To akoze nejestvuje Maggie Kovacova, Dzudi Denc, Michael Caine atd tad atd? Sak tu chyba 80- 85 % zvysnych britskych hercov. No nic, ukecana nudna konverzacka, kde sa riesia take banality ako stretavka po 10 rokoch od skoncenmia VS,. No tak to ako diky, ale takychto "uchvatnych nametov" a scenarov pre film vyplodim aj ja, to najmenej 10. Branagh ako reziser je len rutiner : 55 % ()

honajz2

Vadí mi, že všechny ty konflikty se sice seběhnou celkem náhodou a humorné scény nešly pocitově moc dohromady s těmi dramatickými, ale jinak je to skvěle napsaný, natočený i zahraný film, který mě dokázal dostatečně upoutat po celou jeho dobu. I některé postavy a vztahy mezi nimi tu jsou dobře vymyšlené, ale u některých je znát, že se na nich mělo ještě zapracovat. Tak jako tak si mě to ale získalo a určitě bych se nebránil tomu si ten film někdy v budoucnu zopakovat. Má to totiž skoro vše, co to mít má, dohromady to funguje velmi dobře a to mi ke spokojenosti stačí. Jen škoda, že Branagh postupně začal točit převážně dost komerční věci... ale to mi nebrání v objevování jeho devadesátkové tvorby, která by mi i mohla celkem sednout, pokud bude v podobné stylu jako právě tohle. 4* ()

Mamie

Kenneth Branagh, přesně ten Kenneth Branagh , jehož filmová tvorba mi snad nikdy moc neseděla, dokázal natočit něco tak krásného a tak britského, že až lituji, že jsem zhlédnutí tohohle filmu odkládala asi dva měsíce. I přesto, že film staví především na skvělých hereckých výkonech, neboť příběh se na první pohled zdá býti o ničem, tak mě ve finále překvapivě bavilo, pozorovat to, jak se lidé a jejich životy během pár let změnily. Není to film, na který bych se dívala nějak často, ale jasno mám v tom, že ještě jednou ho chci v nejbližší době vidět, ale v originále. Britský přízvuk je přeci jen britský přízvuk. ()

Šimpy

Kenneth Branagh je prostě můj favourite a tímhle opět dokázal, že umí. Režisérsky dokonalé, dialogy výborné, herectví přesné...že Peter něco skrývá mi bylo jasné už v půli filmu....a hudba příslušící. Prostě podívaná pro všechny party přátel, co se občas scházejí a zábava hodná Kennetha Branagha, který opět do filmu vložil velký kus sebe.... ()

dr.fish

Setkání po letech může být pro mnohé překvapením. Známe to všichni, jen někteří o tom přemýšlí víc a jiní to berou prostě jak to je. Tento film je pro ty přemýšlivé. Čas každému z nás obrousí hrany a život nás naučí. Co se z nás stane nikdo z nás ve dvaceti neví a neví to ani hrdinové tohoto snímku. Malý reunion přátel ze školy se změní v přehlídku "charakterů" a případů pro psychologa. Tragikomedie. Rozhřešení nakonec dostane každý. Jen si stačí vybrat. Výkony i kvalita vyprávění jsou neoddiskutovtelné, přesto příliš hlubokou jizvu to ve mně nezanechalo...75% ()

vesper001

V dětství jsem vystřídala hodně škol, což nemělo za následek tři doktoráty a kariéru docentky, ale fakt, že se musím vyhýbat dvojnásobnému počtu spolužáckých srazů než normální smrtelník. Následky těchto meetingů totiž bývají zničující: buď deprese, že jsou na tom ostatní líp, popř. mnohem líp, anebo rozpaky nad tím, že jsem kolem svých problémů obtočená jako šlahoun liány kolem okapu, a zatím jsou na tom jiní daleko hůř. Petrovi přátelé jsou milí, divní, dojemní, trapní, vtipní a otravní, a jak tomu tak bývá, osobní problém každého z nich je ten největší a jediný na světě. Dokud nedojde na novoroční přípitek u krbu... Film, který si budu pouštět pokaždé, když dostanu sebelítost nebo S/M nutkání jít na sraz po letech. (více zde) ()

Mr.Ripley

Kenneth Branagh je sice výborný herec, ale o to více je geniálnější režisér, jež dokáže svým divadelním cítěním vystihnout jakékoliv pocity pomocí sebemenších gest či mimik. Peter's Friends jsou ve výsledku naprosto brilantní divadelní konverzačkou, jež pod úmyslně milým povrchem ukrývá trpká životní zklamání a tajemství. Vidět "mladičkého" Hugha Laurieho , "ďiblíkovskou" Emmu Thompson, oduševnělého Stephena Fryé a další, jak si své "malé" role užívají je radost. Nemluvě o vykreslení ryzího přátelství, jež se v současném filmu příliš nenosí. Well done, soo British! ()

Cushing

Bohužel to nějak zestárlo -- můj osobní pocit. Tři hvězdy pro mě znamenají "stojí za vidění" -- ale s čistým svědomím bych to o Peter´s Friends říci nemohl. Motiv AIDS je zvetšelý -- budiž, kdysi nás však strašil víc než Freddy Kruger. Divím se ale tomu, kolik lidí zde oceňuje herecké výkony. Ti herci jsou jistě dobří (až na jednu výjimku), jenomže zde hrají ne jako ve filmu, ale jako v divadle. Divadelní hra, kterou přepsali pro film a obsadili původními herci -- takhle to působí. Branagh a Laurie ještě balancují na hraně civilního a expresivního projevu, ale třeba Emma Thompson nebo Imelda Staunton občas spadnou do vyloženě divadelních šarží. Ovšem Alphonsia Emmanuel je skutečně špatná -- špatná by byla i na divadle, to přehrávání rve divákovi oči z hlavy a kroutí mu uši do elfovita. Brrr. Jediný, kdo tu herectví skutečně zachraňuje, je Stephen Fry. Civilní, dojemný, nenápadný, ostýchavý, přesný a brilantní. Roli nešťastného šlechtice s obrovským zámkem a ještě větším problémem mu nelze než věřit. A velmi dobrá je i Phyllida Law v roli jeho hospodyně. Takže přece jen tři hvězdy, kvůli Fryovi? Možná. ()

strelenaL

Pro milovníky staré dobré klasiky a britského humoru. Nejvíc jsem nemohla ze scén které měla Emma Thompson. Skvělá komedie. ()

Autogram

Obyčajne býva ťažké sa preorientovať pri takej silnej postave ako doktor House na celkom inú postavu s celkom iným charakterom. Tu sa mi to podarilo veľmi rýchlo vďaka podarenej predsilvestrovskej oslave s celkom podareným osadenstvom. Na oslavu prichádzajú v určitom stave mysle a končia s celkom iným, lepším aj horším. Konverzačky veľmi neobľubujem, ale táto je mierne nadpriemerná, prispela k tomu aj výborná hudba osemdesiatok. Lepšie tri hviezdy. –––– Šťastný Nový rok, Petře! ()

Pecival

Při společného seanci přátel můžete bilancovat s nostalgickou slzou léta minulá a nebo hromadně pořešit všechny kostlivce co máte ve skříni. Branagh zvolil druhou variantu a nutno říci, že osazenstvo jeho malého setkání má kostlivců na rozdávání. Každý si příváži svoji sadu problému, kterou bude muset rozlousknout, někdo větší, někdo menší - ikdyž největší průšvih má na krku samotný Stephen Fry. A zde snad ční moje jediná výtka filmu, přišlo mi to trochu HC - prostě mi to nesedělo. Jistě, celý film se řeší různé problémy všedního dne, ale s mírným usměvem a nadhledem, se samozřejmým (a povedeným) střídáním dramatu a komedie. Co se týče herců, někteří se mi líbili více (Fry, Branagh, Thompson (té to tady na rozdíl od historického opusu Ang Leeho sluší)), někteří méně (Alphonsia Emmanuel). Lepší 4. ()

shabazza

Tak na tenhle film asi musí mít člověk tu správnou náladu a já měl to štěstí, že moje nálada byla naladěna přesně pro tento film. Miluju britský humor, miluju jak umí dát ta správná slova na papír a vložit je do úst těm správným hercům, miluju duo Fry & Laurie. Na světě je jen málo věcí, které jsou důležitější než mít ty správné lidi za přátele. A že to vše vyjeví až čas, to je snad jasné :-) Resumé: Pokud se chcete kouknout na příjemný, pomalý a brilantními dialogy našlapaný snímek, tak tohle je to pravé pro vás. ()

Jezinka

Nevím jestli to byl špatný překlad, ale pro mne to byl nudný film, plný klišé. Skvělý herci to změnit nemohli. ()

Hanys_

Setkání přátel po letech, ze kterého se vyklube v závěru solidní depka potvrzující přísloví "Pokud nejde o život jde o ho.no". Na můj vkus se to ale do toho závěru dost táhlo a vyjímečně na mě britský humor vůbec nezafungoval. 5/10 ()