Absolutní britská herecká špička v trpké konverzační komedii o spolužácích, kteří se setkávají po deseti letech, aby zjistili, jak mocný je čas čaroděj...
Čas letí jako voda, hlavní hrdinové britského komediálního dramatu z roku 1992 se ani nestačili rozkoukat, a už je to deset let od chvíle, kdy společně ukončili studium na univerzitě v Cambridgi a jejich cesty se rozešly různým směrem. A protože si po uplynulé dekádě určitě mají co vyprávět, svolává Peter Morton, který nedávno zdědil honosnou vilu, šest bývalých spolužáků do sídla na sraz, který by se měl odehrát v době oslav nového roku. Přestože je všem příchozím oněch deset let jasně čitelných ve tvářích, neznamená to, že ochladly emoce, které mezi nimi vládly před rozchodem do světa. A to jak v dobrém, tak špatném smyslu slova. Pořád zůstává ještě mnoho nevyřčeného, a jak se zdá, právě na to nyní musí zákonitě dojít. Otázka jen zní, jak moc ničivým způsobem vzpomínky zaúřadují. A také jak mnoho se kdo vlastně změnil. Odpovědi přicházejí společně s výtečnými výkony elitní britské herecké sestavy, které vévodí Stephen Fry, Emma Thompsonová, Imelda Stauntonová a Kenneth Branagh, jenž je zároveň režisérem snímku. Vynikající ostrovní odpověď na Kasdanovo klasické Velké rozčarování nyní uvede kanál Cinemax. (oficiální text distributora)

santiamén

80% ... Ačkoli námětem a téměř absencí děje připomíná The Big Chill, Briti opět ukázali, v čem mají navrch. Z průměru film vytahují dialogy (pronášené tou dokonalou britskou angličtinou, které se tak těžko odolává, chce-li člověk předejít zamlžení úsudku :) a samozřejmě výkvět britské kulturní scény. Snad až na Alphonsii Emmanuel (Sarah) podávají všichni brilantní výkon. Body navíc za pěvecká vystoupení a Stephena Frye (ach, jak ti rozumím, Maggie). Peter's Friends je tím druhem filmu, který jen pomalu plyne a nechá vás vychutnat si na krátký čas upřímnou a lidskou společnost herců a tvůrců, které můžeme Spojenému království leda závidět. ()

derryl

Neuvěřitelné je to, co člověk předpokládá, že se nemůže nikdy stát. To po letech poznají Petrovi přátelé při společném setkání. V jejich životech se toho mnoho změnilo, nejsou už radostní a hraví jako za "starých časů," ale jiskra mládí v každém z nich zbyla. Různé osobnosti ve zvláštním prostředí rozehrávají zajímavou partii, na jejímž konci čekají tajemství, která musí být odhalena, děj se, co děj. ... Velmi vydařený a zručně natočený snímek, který mě náramně potěšil a ukázal mi, že základem výborného scénáře může být jednoduchá, ale o to důležitější premisa: setkání po letech, při kterém různé osobnosti rekapitulují svůj život a bohužel (nebo bohudík) se dostávají do slepých uliček. Jak jednoduché a účelné. Miluji tento druh filmů a jsem velmi rád, že Kenneth Branagh začal točit filmy. Má cit pro situace a volbu herců a k tomu všemu vybírá pravé příběhy, je to pan Režisér. ()

aLPaC

Hořká komedie se skvělým soundtrackem, výbornými herci a občas výbornými dialogy. Tak proč tak malé hodnocení? No asi hlavně kvůli ději, který mě nedokázal vcucnout. Ale myslím, že tohle je jeden z mála filmů, u kterých mám dojem, že při dalším/dalších shlédnutích může jít mé hodnocení nahoru. No uvidíme, zda-li tomu dám podruhé šanci. ()

toi-toi

Branghovo panoptikum vzťahov, ktoré si elegantne pláva medzi komédiou a drámou. Krásny film s bandou skvelých hercov občas síce veľmi tlačí na pílu, no dokáže i skvele popustiť uzdu. Výborná kamera a šarmantný Stephen Fry ťahajú film do nadpriemeru. ()

S.Dedalus

ne tak úplně komedie i když úsměvných momentů by se taky našlo dost jde především o partu skvělých herců kteří představují skupinu tak neuvěřitelně lidských charakterů že si nepamatuju kdy jsem naposled něco podobného viděl každý má své přednosti i nedostatky a každého musím za něco mít rád a za něco jiného se mi musí zase protivit ono zase nejde o nic extra objevného ale když se člověk kouká pořád na americké filmy a seriály plné bezduchých a vyumělkovaných charakterů něco tak přízemně lidského mě prostě příjemně překvapilo ()

Pet 510

Á... Peter's Friends. Je to takový malý filmový dáreček čekající u mě v počítači asi půl roku. To vždycky potěší. Naprosto dokonalý film s úžasnou atmosférou, skvělými dialogy, herci, hudbou a hlavně s naprosto odzbrojující lidskou upřímností. Patrně nejrozkošnější film co jsem kdy viděla... ()

Heroine

Přiznám se, že po prvních minutách filmu jsem byla spíš zklamaná. Dostala jsem velice pozitivní doporučení, a tak jsem měla i vysoké očekávání. Většina humoru mi nepřipadala moc humorná, a celá ta parta mi připadala nesmírně nesympatická, a nechápala jsem proč se spolu vůbec přátelí. Vždyť jsou na sebe navzájem jenom hnusní! Ale jak říkám, to byla tak první půl hodinka. Když se začala rozjíždět ta dramatičtější část příběhu, a postavy se nám představily trochu blíž, začala jsem jim rozumět o něco líp. Film má příjemnou atmosféru, je zábavný i dojemný, a herecké výkony snad není potřeba ani komentovat. Nakonec velice příjemný, originální film. ()

GlamourCat

Mírně mě to zklamalo, protože mě to ničím nepřekvapilo. Všechno už jsem předtím několikrát viděla. Věčně hubnoucí herečka, manželství poznamenané smrtí dítěte, knihomolka-šprtka v alternativním oblečení... Možná, když někdo opustí svou manželku pro milenku, a milenka z toho není vůbec tak nadšená jak čekal, je celkem neokoukaná věc. Že to celé špatně skončí bylo jasné už od titulků, zároveň se všechno dělo (co se týče naší staré dobré reality) naprosto nepravděpodobně. Obsazení na druhou stranu bylo perfektní, okrem Emmy Thompson, která mi připadala, že trošku nestíhá ostatním a přehrává. Jinak Stephen Fry, Hugh Laurie, Imelda, Kenneth: dokonalé. Dobrá atmosféra, dobré stupňování deprese, a celkem slušná hudba! V něčem by to chtělo trochu inovace a nápaditosti, a bylo by to skvělé. ()

markotter

Hustý. Začátek, asi tak 10 minut jsem si říkal, jestli to nevypnu, protože mi všichni připadli nějací z jiného světa, ale jakmile začne mejdan na zámku, tak už to sviští. Je zajímavý, jak dokážou bejt i nejlepší přátelé na sebe hnusný, pokud to přátelství trochu opotřebuje čas a objeví se nějaké nové elementy, které do idylky nezapadají. Dost mi to připomínalo vývoj některých mých vztahů a docela mě u toho mrazilo. Nakonec, jestli by člověk neměl žít úplně sám někde v jeskyni...:-). Divadelní herectví některých protagonistů mi tak moc nevadilo, ono by to klidně jako divadelní hra mohlo fungovat a Kenneth Branagh je natolik šikovný režisér, že to podle mě dokázal uhlídat. ()

josieaddms

Málokdy najdu ve filmu něco mě tak blízkého, jako se to stalo právě u Branaghovi hořko-sladké komedie Peter's friends. Jedná se o film, který v kinematografii nemá obdoby. Je to sice příběh smyšlený, ale něčím strašně opravdoví. Skoro to nebylo jako bych koukala na film, ale jako bych tam byla s nimi a prožívala to. Všichni herci, do jednoho byli naprosto perfektní, někdy byli vyloženě k popukání, ale někdy byli plni smutku a zklamání, jak to tak v životě bývá. Film vypráví možná úplně jednoduchý příběh, ale je tak prostý, až je výjimečný. Bavila jsem se, ale opravdu se mě to dotklo. Snímek na který hned tak nezapomenu, a který si určitě někdy zopakuju. ()

Brinkley

Už několik minut kolísám ve svém hodnocení, a to mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Popravdě, prvních 20 minut filmu se šíleně vleklo a moji pozornost udržovalo pouze osobní kouzlo Stephena Frye a čas od času vydařený lingvistický vtípek. Ovšem postupně, s objasňujícími se vzájemnými vztahy a životními peripetiemi všech zúčastněných, jsem se nemohla zbavit myšlenky, že "tohle je prostě ze života" a ke konci Petrových přátel už jsem vyhlížela citové dno (kterého jsem však bohužel nedosáhla). Nevyrované, ale pro anglofila přesto velmi zajímavé filmové dílko. ()

darjeeling

Film s dokonalým scénářem a hereckým obsazením !! Pro mě nejlepší scéna Reklama na kávu. Imelda s Hughem naprosto parádní. Nejdřív to vypadá jako komedie, ale pak vás film zaskočí a dojde vám, že vlastně sledujete vztahové drama říznuté suchým až cynickým britským humorem a tohle Britové prostě umí !! ()

Kalim

Méně známý Branaghův kousek, který by bylo hřích opominout už jen kvůli vynikajícímu hereckému obsazení a hereckému koncertu který v tomto filmu tato parta s úžasnou lehkostí a vtipem předvádí. Skupina přátel se sejde ve venkovském sídle hlavního představitele (tedy Petra, kterého výborným způsobem ztělesnil Stephen Fry), aby se pod záminkou malé oslavy, (na kterou si každý kromě dárků přiveze i své osobní problémy, kteréžto následně doslova vyhřeznou na povrch) dozvěděla, že jejich kamarád má krapet jiné starosti, je totiž HIV pozitivní Celý film se odehrává na velmi malém prostoru a pouze s účastí hlavních představitelů, účinek je však o to větší. Pro mě film o ceně nesobeckého přátelství a spoluúčasti – a to i v rámci kolektivu . ()

MirkaP

Obsazení super, dialogy super, hudba super. Překvapivě mi celou dobu byla nějak povědomá hospodyně v podání P. Law a ejhle, ona to Emmy matka. ()

Arehanah

...a já myslela, že už nikdy Hugha Laurieho v podvazkách neuvidím :-) Perfektní sraz po deseti letech s mými milovanými herci a okouzlujícím britským humorem. ()

dusa77

Kenneth Branagh a jeho přátelé se jednoho dne sešli a dali tak vzniknout nezapomenutelné podívané, plné skvělých hlášek, černého humoru a výjimečných hereckých výkonů. Srdeční záležitost, přátelé... ()

Herbert007

Krásná, luxusní, až pro mě skoro kultovní záležitost. Na to jak málo je tam vlastně děje, tak je to nabitý dialogy, vtipem, interakcemi postav, hereckými výkony... no prostě to mám rád :-) ...včetně hnusáka Briana... ()