Absolutní britská herecká špička v trpké konverzační komedii o spolužácích, kteří se setkávají po deseti letech, aby zjistili, jak mocný je čas čaroděj...
Čas letí jako voda, hlavní hrdinové britského komediálního dramatu z roku 1992 se ani nestačili rozkoukat, a už je to deset let od chvíle, kdy společně ukončili studium na univerzitě v Cambridgi a jejich cesty se rozešly různým směrem. A protože si po uplynulé dekádě určitě mají co vyprávět, svolává Peter Morton, který nedávno zdědil honosnou vilu, šest bývalých spolužáků do sídla na sraz, který by se měl odehrát v době oslav nového roku. Přestože je všem příchozím oněch deset let jasně čitelných ve tvářích, neznamená to, že ochladly emoce, které mezi nimi vládly před rozchodem do světa. A to jak v dobrém, tak špatném smyslu slova. Pořád zůstává ještě mnoho nevyřčeného, a jak se zdá, právě na to nyní musí zákonitě dojít. Otázka jen zní, jak moc ničivým způsobem vzpomínky zaúřadují. A také jak mnoho se kdo vlastně změnil. Odpovědi přicházejí společně s výtečnými výkony elitní britské herecké sestavy, které vévodí Stephen Fry, Emma Thompsonová, Imelda Stauntonová a Kenneth Branagh, jenž je zároveň režisérem snímku. Vynikající ostrovní odpověď na Kasdanovo klasické Velké rozčarování nyní uvede kanál Cinemax. (oficiální text distributora)

Anderton

Petrovi priatelia sú rozoberaní v knihe Scenár pre 21. storočie, kde autorka vysvetľuje jeho dramaturgické nedostatky. No a má pravdu, zásadný zvrat prichádza tesne pred koncom, pričom Peterovo oznámenie mohlo skvele rozohrať zápletku, kde by ostatní riešili svoje vzťahy aj vzhľadom na to, čo sa dozvedeli. Takto skrátka postavy iba hľadajú dej a riešia svoje, už nejakú dobu, staré problémy. Inak ale potešia skvele napísané dialógy a samozrejme kvalitná britská herecká smotánka. Stále ale mám dojem, že ide skôr o skvelý pilot minimálne k minisérii, ako ukončený príbeh. ()

evapetra

Velmi příjemné překvapení.Úsměvné i smutné setkání bývalých spolužáků, kteří chtějí pořádně oslavit blížící se konec roku ve zděděném sídle jejich hostitele. V komorním hereckém obsazení se tady sešla největší britská herecká špička, navíc za Branaghovy režie, a já jsem si všechny ty tragikomické situace v jejich provedení náležitě užívala. Kromě toho se mi taky dobře koukalo na zařízení a vánočí výzdobu ve vile a měla jsem velkou chuť ochutnat lákavé pokrmy, které připravila hospodyně. ()

easaque

u tohoto filmu bylo poznat režisérovu oblibu v divadelních hrách i v Shakespearovi, ale nebylo to snad na škodu. Anglický humor mám taky rád a tak jsem byl v silném očekávání na výraznější zážitek a ten se nakonec nedostavil. Jedná se především o konverzační a komorní hru o setkání party komediantů po deseti letech, která kromě pár drobných zvratů a rozepří mezi přáteli nenabízí nic víc. Provedení je příjemné, stejně jako herecké výkony, ale tak akorát na 3-hvězdičkový film na poklidné nedělní odpoledne. Zajímavostí pro mě byla role Huggie ala Dr. House a mohl jsem tedy srovnávat... [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

StarsFan

Jeden z mála nepředvídatelných filmů. U tradiční filmové produkce, která se ke mně valí přes všechna média, přátele a rodinu, jsem si nějak zvykla, že za deset minut otipuju prostředí a uhodnu, kdo s kým skončí a jak se děj bude vyvíjet. U Petrových přátel to nejde. Postavy se chovají lidsky, nesou si své hříchy minulosti a snaží se s nimi vyrovnat. Mezi sebou vtipkují a předstírají, že je vše ve stejném pořádku jako před deseti lety, když je ale kamera zastihne samotné, ukazuje se, že nic není úplně tak fajn. Někdo trpí smrtí dítěte, jiný pocitem, že zústal sám, další řeší manželskou krizi složitější o to, že ONA je pořád pryč a ON ji vlastně nikdy úplně nemiloval. Celkem by mě zajímalo, jestli Petrovi přátelé nemají předlohu v nějakém divadelním představení, protože přesně tam bych si tento příběh odehrávající se v jednom domě dokázala představit. Dejte tomu stejně schopného režiséra a herecké obsazení jako je tady a máte jednu z nejlepších her roku. Dodatek 11. května 2010: Napodruhé zvyšuji hodnocení. Tak upřímný, realistický, pohodový film říznutý sarkasmem aby člověk pohledal. Petrovy přátele si asi nebudu pouštět dennodenně, ale věřím, že když se k nim jednou ročně vrátím, uchvátí mě ta jejich atmosféra přesně tak jako dnes. Dodatek 27. prosince 2011 Čím častěji tento film vidím, tím komplexnější a lepší mi přijde. Tihle "Kenovi přátelé" se mi zkrátka zaryli pěkně hluboko pod kůži. ()

Necrotongue

Onoho Silvestra se na Peterově sídle sešla opravdu zajímavá sestava přátel a v některých případech i jejich plusů. Taková sešlost je snem každého psychiatra; tady by si nabral klientelu, která by mu vydržela až do důchodu. Film to byl herecky doslova nabitý, s obsahem to už bylo horší, ale dialogy a můj vztah k někdejšímu anglickému humoru této záležitosti i po letech čtvrtou hvězdičku udržel. Kromě obsazení a obou v předchozích větách zmíněných kladů, mě zaujal i výskyt fiktivního prádelníku, fyzicky vyčerpaný Brian s nevyčerpatelnou zásobou vyčerpávajícího humoru a úvodní kabaretní číslo, na jehož genderovou vyrovnanost by museli současní schvalovači z Evropské unie i Spojeného království čumět s otevřenou hubou jako na nedostižný vzor. Peterovi přátelé zůstali po té dlouhé době i mými přáteli a já jsem je zase jednou rád viděl. / Poučení: Pozor na obří sněhuláky. Rádi vracejí úder. ()

• Rita Rudner napsala celý scénář filmu za 5 dní. (Pumiiix)
  • Znělku pro reklamu na kávu, kterou ve filmu skládá Roger (Hugh Laurie), složil představitel této postavy Hugh Laurie. (vesper001)
  • Představitelka Peterovy (Stephen Fry)hospodyně Very, Phyllida Law, je matkou Emmy Thompson. (vesper001)