Andělé v Americe (TV seriál)

Angels in America

Anjeli v Amerike

Drama / Fantasy

USA, 2003, 6 h (Minutáž: 53–73 min)

Mike Nichols

Tony Kushner (scénář, divadelní hra)

Thomas Newman

Celia D. Costas

John Bloom

Scénografie:

Stuart Wurtzel

Kostýmy:

Ann Roth

6/6 Andělé v Americe jsou seriálová adaptace slavné divadelní hry z roku 1993. Hra Tonyho Kushnera získala Pulitzera (což je cena udělovaná za nová umělecká díla signifikantní pro americkou kulturu, dnes přesahující literární žánry, s tradicí od roku 1917). Což vysvětluje mnohé. Hlavní herecké trio Al Pacino, Meryl Streep a Emma Thompson je skvělé a přesahující jejich typický casting. A i mladí prokázali, že byli dobře zvoleni. Jejich další práce našla plody například na Showtime. Téma je skutečně hutné, propojuje se tu AIDS bijící na poplach napříč celou gay komunitou s otázkou náboženské identity mormonů mimo jejich domovský stát Utah. Skutečně se vyplatí mít přehled v novodobých dějinách USA, protože jinak absolutně nebudete vědět, o čem to celé je. Na druhou stranu je to takový úlet, že si člověk nemůže být jistý vůbec ničím. Ale jedna zásadní vada tu je, prakticky nic neodkazuje na to, že se to celé odehrává v polovině 80. let a teprve závěrečný epilog konkretizuje dobu na pět let poté na rok 1990, což je zkrátka nedůsledné. Diskurz kolem AIDS byl odlišný v každé dekádě a je potřeba vnímat ten posun v čase.(6.3.2020)

Tak tady názorně vidím, že nemám dávat na hodnocení ostatních. Podle toho jsem čekala mimořádný zážitek, který se ale bohužel nedostavil. Zřejmě jsem Angels in America nepochopila, nebo si to jinak nedokážu vysvětlit. Nakonec jsem absolutně netušila, jak hodnotit. Rozhodla jsem se pro průměrné tři hvězdičky, protože dvě by byly nefér kvůli skvělým hereckým výkonům, a čtyři by byly taktéž nefér, protože na to by mě musela minisérie daleko více zaujmout.(1.10.2011)

Nevím, to co tato série obsahuje, je do jisté míry jedinečné a neopakovatelné, moc by mě zajímala také divadelní předloha. Jediné co bych vytknul, je snad příliš velké množství referencí na politiku a politickou situaci přelomu 80. a 90. let 20. století, která zpětně působí až příliš naivně, aktivisticky a freneticky. Příběh je neuvěřitelně podivný, ke konci jsem měl strach, že se vše zvrhne v šaškovinu, ale hlavní představitelé to vytáhli zpátky do klidných hladin. Emma Thompson jako šukavý anděl, Meryl Streep ve víru změny postojů, Al Pacino jako brilantní hajzlík, který zaručeně NENÍ homosexuál, všeobecný strach z AIDS, ze smrti, z konce, doladěný jemnou, ale neodolatelnou jistotou, že se brzo vše změní k lepšímu. Už jen to, že nikde nic podobného neuvidíte, by vás mělo přesvědčit. Obrázek si udělejte sami. 9/10 PS: doporučuju shlédnout na jeden zátah, těch 6 hodin uteče jako nic...(30.7.2012)

Andělé v Americe jsou náročnější podívanou, než bývá zvykem, jsou zahaleny ve snové mlze halucinací a představ, pokládají několik hlubokých témat k zamyšlení a jsou plné inteligentních a metaforických dialogů, u nichž lze navíc i mnohé vyčíst mezi řádky. Angels in America je velice působivý, sugestivní a prostě silný (to je to správné slovo!) seriál, u něhož ani jednostranné zaměření pouze na trpknou stránku homosexuality vůbec nevadí, neboť přesně to je ta pointa díla. Úžasné jsou zde také herecké výkony - Al Pacino, Justin Kirk a další, zkrátka prvotřídní herecký koncert... Jediné co na mě působilo jako pěst na oko, byly závěrečné promluvy do kamery - narušily poetiku celého ukončení. 9/10(30.4.2009)

Hodnotím sice v půlce, ale v tomhle případě už si troufnu. ... Pokud bych měl vyjádřit svůj vztah k tématu i kvalitám dohromady, pak asi takhle : Já kávu nepiju, ale tahle mě svou vůní přilákala a tak jsem si ji dal. Musím říct, že je výborná, neslazená ... a hodně, hodně silná (mám co dělat, abych se po každém doušku zvednul z křesla).(7.1.2005)

• - První episodu sledovalo víc jak 4 miliony diváků, což z Andělů v Americe udělalo nejsledovanější pořad na kabelovce za celý rok. (StarsFan)

• - Dvě herečky, které hrají hlavní role, se jmenují "Mary-Louise". Mary-Louise Parker a Meryl Streep, jejíž celé jméno je Mary-Louise Streep. (jezurka42)

• - Když sestra Emily začne na Priora mluvit hebrejsky, pronáší El Malei Rachamim, modlitbu pro mrtvé, a žádá o odpočinek pro Priorovu duši. (Wendy)