Andělé v Americe (TV seriál)

Angels in America

Anjeli v Amerike

Drama / Fantasy

USA, 2003, 6 h (Minutáž: 340 min, Director's cut: 320 min)

Mike Nichols

Tony Kushner (scénář, divadelní hra)

Thomas Newman

Celia D. Costas

John Bloom

Scénografie:

Stuart Wurtzel

Kostýmy:

Ann Roth

Nepřeberné množství informací, které se na vás valí 340 minut plné stopáže, kdy vám přijde i 2 hodiny naprostá hromada času a vy uvažujete na všelijakými blbostmi, ale hlavně ne nad příběhem.. Líbilo se mi herectví těchto herců: Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson a Patrick Wilson. Mám ráda filmy s queer tématikou a tak jsem brala jako velkou povinnost pustit si tento seriální film, který vyhlížel nanejvýš jímavě...Od doby, kdy se dozví Justin Kirk o svém onemocnění, tak vidí divné věci(přízraky v podobě svých předků či anděla) - začala jsem si říkat jaké drogy asi tak bere, protože to musí být opravdu síla a toho herce bych raději kopla za ty jeho udivené výrazy. Masky byly skvělé, protože jsem některé herce ve vedlejších rolích co zároveň hráli třeba tři postavy nepoznala. Dokonce jsem se někdy i pobavila, ale občas to bylo dost přes čáru(líbačka Meryl a Emmy? REALLY?). Nejvíce kromě těch trochu vtipných částí filmo-seriálu se mi zalíbil sen, který měli Mary-Louise Parker a Justin Kirk společný a byly tam super živé sochy. Korunkou na tom všem bylo ektoplasma orgasma(pochopí jen ten, co to uvidí).Co jsem si odnesla za ponaučení? - Kdo tě potřebuje, kdo po tobě něco chce, tě ohrožuje.(17.2.2013)

Je to pár dní, co jsem absolvovala tenhle skvost a stále mi nejde z hlavy. I když nejsem přívržencem (a ani nemám ty ambice) dlouhých rozborů filmu od nasvícení až po catering, mám chuť se rozepsat a pořádně vás potrápit, protože jsem toho zkrátka plná. Věděla jsem přibližně, s čím budu mít dočinění (Nichols je se svou Silkwoodovou, Absolventem, Virginií a dalšími skvělými filmy objekt hodný sledování), ale že to bude taková bomba, to jsem ani ve snu nečekala. Jsou nám tu představeni homosexuálové, židé, mormoni, právníci, zdravotníci, andělé, oběti ... politické situace i názory na ně, někdy v nepochopitelných dialozích, ale to se jen může chvilku tak zdát. Za hlavní postavu považuji prohnilého právníka Al Pacina, nejen proto, že jeho výkon je něco tak strhujícího, že vás to v některých místech odvede od čtení titulků a vnímání slov, ale i že se od jeho postavy umírající na "rakovinu jater" všechno odvíjí. Mladý kolega, který k němu vzhlíží, chce udělat všechno správně a tak se osvobozuje ze zajetí heterosexuality, svou manželku nechává napospas osamělosti, valiu a halucinacím a odchází k příteli, který při první zdravotní komplikaci svého AIDS nemocného druha vzdává letitý vztah. Nepodobá se to filmům na téma AIDS, které jsem dosud viděla (takovéto "umírám, léky jsou drahé, plačte sborem a vemte si ze mě odstrašující příklad, ale nediskriminujte mě"). Tady je to jinak: nemocní si nemoc prožívají po svém a sami, protože na nemoc je nakonec každý úplně sám, a "zdraví" si zas srovnávají hodnoty a především vztah k těm prvním. A aby toho nebylo málo, v tom zápase jim pomáhají halucinogenní průvodci a andělé, protože "ON se na nás vykašlal, ON to vzdal a nechal nás v tom samotné". Nakonec, a to řikám, aniž bych chtěla prozrazovat finále, je to o naději. "Chci žít, stejně jako lidi, jejichž těla pokrývá víc ran než kůže, žiju tak rád, třeba s nemocí, chci přesto žít". A takhle bych mohla psát hodně dlouho, ale vážně, nechci vás trápit, a přesto, že to opravdu není film pro každého a netvrdím, že právě já jsem toho pochopení hodna (a jestli mě Nichols svými výrazovými prostředky tahá za nohu, ať klidně tahá, já mu to žeru), je to ohromující záležitost plná otázek, bláznovství, lidství i té naděje, a já vám ji velmi doporučuji.(6.1.2006)

• BoredSeal

Jako celek stojí Andělé v Americe za starou belu - co je pointa, co je smysl? Užvaněné nepravděpodobné dialogy, kromě Pacina jsou všichni homosexuálové v seriálu klasicky afektovaní, intelektuální, hysteričtí, s podivnou gestikulací a nesmí chybět ani rande s kožeňáckou buznou v Central Parku, chlápek převlíklej za ženskou a boa okolo krku - ať žije klišé. Příběhy a osudy postav (snad kromě Pacina a Streepové) zůstávají podivně nevypointované a šílené. Nic jsem se o epidemii AIDS nedozvěděl, snad kromě zajímavých praktik Pacina při získávání protekčních léků. Skoro mi to celé přišlo jako nějaká ucouraná užvaněná divadelní hra (a koukám, že původně i byla). Jasně, Pacino je dobrej, Streepová je dobrá, Emma Thompsonová a její šílené sekvence v roli anděla jsou světlé části série (i když jsou nesmyslné), Jeffrey Wright hraje dokonalou buznu ošetřovatele. A co dál? Dál už nic, pánové a dámy. Kdyby nebylo herců, dám klidně odpad.(15.1.2010)

Skvost. Nemůžu napsat jen jednoho herce, který z ANDĚLŮ udělal toto velkolepé dílo, protože se na tom podíleli všichni. Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson, Mary-Louise Parker, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman,Patrick Wilson, James Cromwell, David Zayas, Michael Gambon, Simon Callow, Robin Weigert, Brian Markinson...a samozřejmě Mike Nichols. Neuvěřitelná je také hudba, která je další částí. Takže sem musím napsat i Thomase Newmana... Andělé existujou. Pomalu v to začínám věřit. Představuju si je, jak létají těsně nad námi, pomáhají nám v těch nejhorších chvílích nebo nevěřícně kroutí hlavou nad tím, co jsme z tohoto světa udělali. Nejsem věřící, nejsem ani Žid, to opravdu ne, a stejně věřím v ty pozoruhodné a překrásné bytosti. V ty anděly...(28.3.2012)

Hodnotím sice v půlce, ale v tomhle případě už si troufnu. ... Pokud bych měl vyjádřit svůj vztah k tématu i kvalitám dohromady, pak asi takhle : Já kávu nepiju, ale tahle mě svou vůní přilákala a tak jsem si ji dal. Musím říct, že je výborná, neslazená ... a hodně, hodně silná (mám co dělat, abych se po každém doušku zvednul z křesla).(7.1.2005)

• - Zlaté glóby pro nejlepší herce v minisérii si v roce 2004 doslova přivlastnili Andělé v Americe. Všechny čtyři ceny totiž získali herci ze seriálu - Al Pacino (nejlepší herec v hlavní roli), Jeffrey Wright (nejlepší herec ve vedlejší roli), Meryl Streep (nejlepší herečka v hlavní roli) a Mary-Louise Parker (nejlepší herečka ve vedlejší roli). (StarsFan)

• - V prvním díle seriálu se ve snu Priora Waltera (Justin Kirk) objevuje řada podivných držáků svícnů – živých paží vystupujících ze zdi. Stejné nosiče a také stejné oživlé sochy-bysty lze vidět v klasickém francouzském filmu Kráska a zvíře (1946) v tajemném zámku Zvířete. (Aelita)

• - Tony Kushner, který napsal scénář a divadelní hru, se zde objevil jako jeden z rabínů, kteří sedí na lavičce před židovským hřbitovem po pohřbu Louisovy babičky. (Wendy)