Andělé v Americe (TV seriál)

Angels in America

Anjeli v Amerike

Drama / Fantasy

USA, 2003, 340 min (Director's cut: 320 min)

Tak tady názorně vidím, že nemám dávat na hodnocení ostatních. Podle toho jsem čekala mimořádný zážitek, který se ale bohužel nedostavil. Zřejmě jsem Angels in America nepochopila, nebo si to jinak nedokážu vysvětlit. Nakonec jsem absolutně netušila, jak hodnotit. Rozhodla jsem se pro průměrné tři hvězdičky, protože dvě by byly nefér kvůli skvělým hereckým výkonům, a čtyři by byly taktéž nefér, protože na to by mě musela minisérie daleko více zaujmout.(1.10.2011)

Tématika by sa zdala pre tv sériu komerčnu sebevraždou (veď, ktorá tv spoločnosť nakrúti mini sériu o homosexuáloch, židoch, mormonoch v 80 - rokoch - o to viac si však vážim prístup HBO - po zručnej akčnej vojnovke When Trumpets Fade, pôsobivej skorodokumentovke Conspiracy a majstrovskom vojnovom miniseriály Band of Brothers prichádzajú s ďalším silným kúskom). Za najväčšie plusy považujem hercov (nemôžem nespomenúť ako prvého bravúrneho Al Pacina, hneď niekoľko osobitých výkonov Meryl Streep či anjelskú Emmu Thompson, výborný sú však aj menej známy herci v hlavných úlohách ako J.Kirk, B.Shenkman či paranoidná kreácia M.L.Parker - proste celkovo hereckým výkonom nemám čo vyčítať. Mínusy sú u mňa miestami prílišná divadelnosť (čo však čakať od sfilmovania div. hry), z ktorej niektoré monológy či dialógy trochu presahovali to, čo by u mňa bolo akceptovateľné pre film.Zvláštny pocit som mal aj z dávkovania sentimentu - niekedy som bol doslova ohromený pôsobivosťou niektorých scén, inokedy mi zase vadil mierne prehnaný sentiment (najmä u Louisa, ale ak to zoberiem z realistickej stránky, tak je to absolútne ok a nenásilné). To sa nedá povedať o fantasy nádychu, ten je niekedy (najmä 3.diel alebo angelsex) skutočne prehnaný, ale že by to bolo na škodu, tiež nemôžem povedať. Celkovo po zhliadnutí celej série konštatujem, že ide o mimoriadne silné dielko, ktoré však v žiadnom prípade neosloví bežného komerčného diváka, ale je priam stavané pre tých náročnejších - proste HBO opäť prekonali sami seba vo všetkých stránkach.(18.5.2005)

Teda všechna čest, tohle je opravdu povedené dílo. Soupiska herců se opírá o respektovaná jména, ale v hlavních rolích přitom hrají Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson (debutant!) a Mary-Louise Parker, která je z nich nejzkušenější. A tihle čtyři se nijak neztrácejí vedle Ala Pacina či Meryl Streep. Dokonce jim oběma vyfoukl status nejzajímavějšího herce ve vedlejší roli Jeffrey Wright. A do toho castingové perličky, kdy Meryl Streep namaskovaná k nepoznání hraje v úvodní scéně prvního dílu rabína. Ale nestojí to celé jen na hercích. Opírá se to o silný scénář, režisér předvádí výborné kousky zejména se střihovou skladbou a báječná je hudba Thomase Newmana. Kdyby mi čtvrtý díl nepřipadal trochu slabší (málo prostoru pro Mary-Louise Parker a moc mávání křídel), bylo by to téměř dokonalé (90%).(28.4.2013)

Houpačková kvalita. Jednou jsem si říkala wow a podruhé jsem měla chuť přetáčet. Jako celek je to velmi dobré, ale rozhodně ne vynikající.(19.1.2008)

Herci a jinak nic. Mé první (a na dlouho i poslední) zklamání ze seriálové stáje "made by HBO".(25.1.2005)

• - Dvě herečky, které hrají hlavní role, se jmenují "Mary-Louise". Mary-Louise Parker a Meryl Streep, jejíž celé jméno je Mary-Louise Streep. (jezurka42)

• - Stejně jako v divadelní hře se i v seriálu někteří herci objevili ve vícero rolích. Meryl Streep si například zahrála matku, anděla, rabína i dávnou odsouzenou. (StarsFan)

• - Když sestra Emily začne na Priora mluvit hebrejsky, pronáší El Malei Rachamim, modlitbu pro mrtvé, a žádá o odpočinek pro Priorovu duši. (Wendy)