Chramst!

Reuben Freed

Kostýmy:

Gina Kiellerman
  • MM_Ramone

Ako komentár ku tomuto kanadskému horroru zacitujem úryvok textu českej punkovej kapely F.P.B.: Krysy množí se na podlaze, přemýšlí o povaze bytí. Další na svět leze. Bojí se málo žrát. Vidí jen vlastní ukojení. Bojí se málo žrát. Krysy bojí se utrpení. Krysy bojí se odhalení. Krysy jsou pěkně vykrmený. Krysy bojí se hladovění. Bojí se málo žrát. Krysy do těla zakousnutý. Dál šustí po podlaze. Zhasni a přijde ti to draze. Krysy. Jednotně svorní bratři. Bojí se málo žrát... "Chramst!" **(21.2.2017)

Povedený ekohoror, který místo strašení spíše rozesměje. Dějová linka je vcelku přímočará - od experimentování s růstovým hormonem, přes nevydařené pokusy, až k invazi obřích hladových krys. Kromě vydařených gore efektů jsou pěkné i masky a mechanické efekty - rozpad profesora je šťavnatý! Občasné vtípky potěší; třeba před napadením v knihovně spadne na zem kniha Farma zvířat, či chlapík, jenž si odskočil do křoví, je možná už sežrán, ale možná také ne. Elektronická hudba s kytarovými riffy je klasickou ukázkou z 80.let. Hromadný útok na bezbranné oběti je vskutku výživný!(12.1.2013)

Kdysi dávno jsem tenhle film viděl s bratrancem tajně v noci jako dítě na satelitu a německému dabingu jsem nerozuměl ani slovo. Proto jsem pár souvislostí tenkrát nepochopil. Film mi nějak zapadl v paměti a z podvědomí se mi dostal až při spuštění dvd s ripem z vhs... Pořád jsem tušil, co tam bude, ale nikdy si nevzpomněl přesně, dokud jsem onu scénu neuviděl. Náhodou jsem se u filmu docela slušně bavil. Jak film pokračuje, nabírá na obrátkách, má spád, občas dobré a vtipné nápady, dostačující gore ... Občas slušné triky s obřími krysami. Prostě taková oddechovka. Vlastně celou dobu jsem se u filmu bavil, i když nejde o nic extra. Všechno prostě v pohodě. Navíc je to kanadský horror a ty bývají často takové zajímavější než běžné USA mainstreamové... Obří krysy požírají lidi a masakrů během filmu přibývá až do úplného finále v podobě hromadného útoku na slavnostní otevření jednoho ze školních komplexů. Do toho věděc s milenkou, kteří se snaží přijít na kloub principu zmutování krys a na to, jak je zastavit. Dobré je, že film se nebere příliš vážně a proto pobaví i dnes.(6.6.2008)

S tímto filmem mám trochu problém. Nemám nic proti jistému tipu hororu, kde se experimentuje s nějakýma geneticko-hormono sračičkama. Následně se (tradičně) něco zvrtne….. a je tu problém. V tomto filmu to jsou krysy, které rychle rostou a mají zvýšenou agresivitu. Film určitě nevládl velkým rozpočtem, protože umělost (všeho) nás doprovází až do konce. Nečekejte detailní záběry na zmutovaná monstra, protože se kamera vice zaměřovala na MIKROFON. Z mikrofonové záležitosti jsem byl opravdu v šoku. Nepamatuju se, že bych někdy viděl film, kde by se tolikrát mikrofon objevil v odrazu něčeho nebo přímo v záběru. Je to vážně neskutečné a praští to do očí i ty, co nejsou zatížení na detaily. Food of the Gods je lehce podprůměrný film, který stačí (v mém případě) vidět jen jednou.(16.1.2011)

• corpsy

Akosi som to čakal. Síce nie v súvislosti s prvým dielom, ktorého je tento voľným pokračovaním, ale v súvislosti z možnou mierou zábavy. Na 80 minútový snímok, sa tam fakt nič prevratného nedeje, nieje dokonca tak béčkovo ´´trápny´´, ako predchodca, je iba podradný. Záverečný masaker v školskej plavárni ale stojí v rámci žánru za to a je to snáď jediná resp. jedna z mála pasáží vo filme, kde človek zistí, že sme v ´´monster´´ filme.(9.11.2017)

• - Natáčanie prebiehalo v novembri a decembri 1987 v kanadských mestách Toronto a Mississauga. (Jello Biafra)