Barbaři

Německo, (2020–2022), 9 h 28 min (Minutáž: 42–55 min)

Gaetano Aronica, Jeanne Goursaud, Jeremy Miliker, Laurence Rupp, David Schütter, Bernhard Schütz, Eva Verena Müller, Sergej Onopko, Florian Schmidtke (více)

Série(2) / Epizody(12)

Osudy tří postav se propojují v bitvě v Teutoburském lese, kde germánští válečníci v roce 9. n. l. zastavili rozpínání Římské říše. (Netflix)

misterz

Netflix opäť raz pozitívne prekvapil zaujímavým historickým seriálom. Najviac bavila samozrejme dejová linka vnútorne rozpolteného Arminia, len škoda, že sa tu nešlo do jeho trpkého konca. Ale chápem, jednalo sa len o tú bitku. Nuž, nič nie je horšie ako spupnosť a absencia zdravého sedliackeho rozumu. A to neplatí iba vo vojenskej stratégii. Silný nadpriemer. 85/100 ()

York

Podle námětu bych čekal, že se mě seriál bude hrozně líbit, ale oproti podobným (Vikingové, Britannia, Last Kingdom) byl tenhle docela slabý. Nějak mě to celých 6 dílů neuchvátilo... Nejlepší na celém seriálu byla "studená" Němka, ze které se nakonec vyklubala spíš francouzska. Jo a poslední bitva, na kterou člověk celou dobu čeká, taky nic moc. ()

Cheeter

Celkově musím minisérii hodnotit kladně, za mě se určitě povedla. Byť příběh je do velké části fabulace, tak si dovedu představit, že takhle vypadat mohlo. Moc toho o tomto boji nevíme, ale víme kdo tam byl a kdo zařval. Byť mi přijde dost věcí jako nesmysly, tak celkově jsem spokojený, seriál mi příjemně utíkal. Latina byla zajímavá v kontrastu s němčinou. Víc takových počinů. ()

Gulde

Německá produkce mě poslední léta docela mile překvapuje. Němcům vždycky šlo více statečně umírat ve válkách, než cokoliv natáčet. Ale jak vidno, krom toho nespočtu naprosto odpadních seriálů, filmů a pohádek, které ani těm českým skvostům jako Slunečná, Ordinace v Růžové zahradě apod. nesahají snad ani po kotníky, se tu a tam vylíhne nějaká povedená záležitost, a tohle je jedna z nich. Barbaři pojednávají o oné smutné kapitole římského historie, která předznamenala konec snah Říma dobýt oblast Germánie a ve své podstatě znamenala konec rozpínavosti římského impéria. A nás zároveň pomalu poslala na několik století zpátky na stromy. Toliko k historii. Tahle minisérie mě srala v mnoha ohledech, které v mnoha případech pramenily asi z nepříliš nabubřelého rozpočtu. Tak například to, že kmen Cherusků tu v zásadě představovala vesnice o asi šesti přístřešcích. Pak to byly takové ty typické, naprosto nesmyslné přešlapy režisérů a konzultantů - třeba to, že Germáni byli prostě prasata žijící v lesích, a tedy jejich upravené zevnějšky působí nanejvíce komicky a nereálně. Nemluvě o představitelce Thusneldy (Jeanne Goursaud), protože jak známo, každá Germánka žijící kolem roku 9 našeho letopočtu, strávila denně 3 hodiny v maskérně, kde jí na držku nandavali makeupový ksicht. Stejně tak většina těch rádoby epických momentů na mně působila spíše směšně, než jakkoliv vážně. A některé scény, jako například ono ukradení římského orla v první epizodě - to bylo asi stejně tak uvěřitelně zpracované, jako to, že Helena Vondráčková nikdy nenavštívila kliniku plastické chirurgie. Co mne ale naštvalo asi nejvíce, bylo to trapně černobílé vidění. Ačkoliv byly u Germánů vidět různé neduhy a proradnosti, obecně tu byli Germáni vyobrazeni jako ti hodní. Jen v posledním díle bylo vcelku naznačeno, co za dobytek to vlastně bylo. Naproti tomu ale Římani jsou v rámci celé minisérie vyobrazeni jako neskutečně arogantní, zpupní záporáci bez kouska citu a jakéhokoliv ducha. Neříkám, že velká míra arogance tam nebyla, to samozřejmě ano, ale ocaď pocaď. Nikdy to neprospívá, když je to vidění světa takhle zjednodušené. Na druhou stranu mne seriál překvapil hned v několika ohledech. Za prvé, a to je asi nejpůsobivější věc, že Římané tu skutečně mluví latinou, a samozřejmě Germáni si ponechali svou němčinu. Neskutečně to přidává na atmosféře a uvěřitelnosti celé minisérie. A navíc tak dobře kontrastuje krása latiny a ošklivost němčiny (už jsem dospěl ke stejnému názoru, jako měl na němčinu sám německý velikán Fridrich II. Veliký). Další skvělý tah byl podle mého Laurence Rupp v roli samotného Arminia - jeho uhrančivý obličej v kombinaci s římským brněním prostě sedne jak prdel na hrnec. Poslední epizoda této minisérie byla dost zdařeným zakončením celého příběhu, ve kterém byla navíc alespoň ve zjednodušené podobě vyobrazena některá fakta (například deštivé počasí, které Římanům ztížilo obranu). Sečteno podtrženo - Barbaři jsou dobrým seriálovým počinem, který rozhodně neurazí a mně osobně docela mile překvapil. () (méně) (více)

Necrotongue

Seriál ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Mezi klady řadím to, že se mi na jednotlivé epizody docela dobře dívalo, nenudil jsem se a vcelku slušně jsem se bavil. Naopak mi vadilo, že se tu až příliš dbalo na hygienu, o mastný vlas by se tu jeden neotřel a dění v germánské vesnici se mi zdálo být dost odbyté. Měl jsem za to, že se veškeré usilí tvůrců soustřeďuje na samotnou bitvu, ale právě tady přišlo největší zklamání. Několikadenní masakr se vešel do pár minut, v nichž bojoval s bídou jeden manipul a ne tři legie v plné síle. Nevím, zda Němce limitoval čas nebo peníze, ale kdybych si měl tipnout, řekl bych, že obojí. Ve výsledku si myslím, že seriál stojí za shlédnutí, ale divák toho nesmí očekávat příliš mnoho. ()

• Herci, ktorí v seriáli zobrazujú nemeckých kmeňových obyvateľov, hovoria modernou nemčinou. Seriál je však pozoruhodný tým, že dialóg medzi rímskymi postavami sa odohráva v klasickej latinčine. (Weezy22)
  • Během scény, kdy jde římský důstojník oznámit germánským žoldákům, že budou nasazeni v boji, má na sobě vůdce žoldáků roucho, které mu splývá přes rameno. Během celé scény se ale vlivem střihu několikrát změní, které rameno zůstává odhaleno. (kukkik)
  • Natáčanie seriálu prebiehalo na viacerých miestach v Maďarsku a trvalo od 12. augusta do 30. novembra 2019. (MikaelSVK)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů