• J*A*S*M

Esmeralda byla prvním latinskoamerickým romantickým seriálovým produktem, s nímž byl český divák seznámen, právě ona odstartovala obrovskou vlnu zájmu o tento žánr, který je dnes znám pod označením "telenovela". Nutno však upozornit na to, že divácká podpora zmíněného fenoménu byla značně genderově nevyrovnaná. Většinu modrého kousku koláče zkrátka tvořily divačky. Poněvadž Esmeralda na několik let redefinovala podobu odpolední televizní zábavy, považuji za žádoucí věnovat jí alespoň malou pozornost. Za určující můžeme brát již první epizodu, v níž je malá budoucí hrdinka ihned potrestána za to, že se narodila jako slabá žena (přijde o budoucnost dcerky bohatého statkáře). Dosud nezainteresovaná divačka je rázem zainteresována vytvořeným poutem k hlavní hrdince, neboť s ní sdílí tíhu domnělého trestu ženského pokolení. V prvních epizodách je Esmeralda se svým údělem smířená, následně vidí (bez náznaku ironie) naději na lepší budoucnost (zamiluje se do strůjce svého neštěstí - muže). Tato naděje avšak časem mizí. Ke konečnému happy endu může dojít až po prohození rolí (Esmeralda vidí! Chosé Armando oslepne!), kdy mužská postava prohlédne (opět bez nejmenšího náznaku ironie) - pozná, jak to měla Esmeralda těžké. Ženský princip tímto vítězí. Divačka, která se v první epizodě ztotožnila s "téměř mrtvou" hrdinkou, tak prošla celou tuto cestu spolu s ní, čímž na moment pocítila stejný subjektivní posun ze své původní pozici. Pozice cílová však rozhodně nikdy nemůže odpovídat pozici, na níž je divačka nucena se vrátit po skončení seriálu. Následně logicky shledá žádoucím proměnu svého aktuálního stavu (dává se tak an telenovelovíru), inspiraci bude hledat u dalších zástupců rovnakého žánru. S "lepšími věcmi příštími" tak žánr telenovely pracuje podobně chytře jako třeba marxismus nebo křesťanství a není se proto čemu divit, že byl před pár lety tak úspěšný.(14.1.2011)

• pornogrind

Totální zhovadilost která neměla zpatřit světlo To se může líbit jen šíleným buchtám nebo úplnejm gaylordům.Čumět v přepočtu 6165 minut na slepou pizdu,která pořád chodí v zeleným a je ráda že se trefí mezi futra a tak tak mine almaru je asi fakt príma zábava.Přidávám jednu básničku kterou dotáhl můj otec z hospody.Bylo to pár dní poté co televize NOVA odvysílala poslední díl téhle píčoviny.Bylo to udělaný jako úmrtní list či parte a znělo to asi nějak takhle:Zelená jak luční tráva,slepá jako patrona.Skoro všemi milována,už skončila potvora.Ženy šijí,lkají,pláčou muži mají zase klid.V obýváku s touhle káčou,nechtějí už nikdy být.(9.4.2015)

• messiah

Pamatuji si obrovskou kampaň ještě před nasazením na NOVĚ. Bylo to nějak před vánocemi, takže jsem si myslel že půjde o nějakou pohádku...o to větší byl můj šok když na mě baflo to co na mě baflo. Uf, už ta zápletka kterou napsal sám život. Slepé děvče vyměněno krutým despotickým představitelem vrchnosti za zdravého a krásného jinocha. Po letech se do sebe, jak již to na světě běžně chodí, zamilují a nakonec...ani nevim co nakonec...(7.4.2008)

A došlo to tak daleko, že jsem si vyprosila knihu, knihu přečetla, po přečtení ji zapsala do čtenářského deníku, čtenářský deník prezentovala ve škole i s knihou a se ségrou jsem uzavřeli alianci proti Alvarovi a kdykoli se objevil na obrazovce, házeli jsme po televizi polštáře. To bylo dávno, když mi bylo málo. když mi bylo víc, plakát letěl pryč(22.10.2011)

• duklak2

Asi první telenovela u nás. Když s ní Nova přišla, tak si pamatuju, jak lidé mizeli z polí a z ulic aby se na ni dívali. A já se mohl v klidu projít po prázdné ulici a vychutnávat si klídek a pohodu. Ale musel jsem dávat pozor na čas, jakmile Esmeralda po 45 min. skončila, tak se zase lidé vyhrnuli ke svým pracovním činnostem. Dávám jednu hvězdu za pěknou úvodní píseň.(3.7.2008)

• - Telenovela byla prodána do 80 zemí a dabována do 15 jazyků. (HappySmile)

• - Raquel Olmedo, představitel Domingy, se nedlouho po svém odchodu z rodné Kuby v roce 1959 stala uznávanou mexickou herečkou. Za svou práci pro televizi dostala v 1984 svou hvězdu na „Paseo de las Luminarias“ v Mexico City, mexické obdobě hollywoodského Chodníku slávy. Mimoto je také úspěšnou zpěvačkou, na svém kontě má více než 6 alb. (Agatha)

• - Postava Crisanty byla poslední rolí herečky Diny de Marco. Po 7 měsících od skončení natáčení podlehla vě věku 60 let rakovině. (Agatha)