Sorry ale tohle byla moje nejoblíbenější telenovela :-) Možná to bylo tím, že to byla jakoby první populární telenovela uvedena na naší tv stanici ale mě to bavilo. V tomto jdu proti proudu a slovo odpad si to nezaslouží ani náhodou. Znám daleko více sraček i telenovel, které stáli za starou bačkoru a hodnotit to odpadem jenom skrz toho, že se o tom navykládalo plno vtipů a posměšků je nesmysl!(5.1.2009)

• Wheelcrusher

Královna všech telenovel!:D Naprosto dokonale natočenej žánr... jestli se jednou dožiju důchodu a tím se zákonitě vytratí veškerej smysl pro kvalitativní vjemy, tak si dám repete, abych si celej pomatenej nezastavitelně bující senilitou připomněl svý dětství, kdy program tv nova bejval v panelákovym bytě jediná "zábava";))(27.8.2011)

• messiah

Pamatuji si obrovskou kampaň ještě před nasazením na NOVĚ. Bylo to nějak před vánocemi, takže jsem si myslel že půjde o nějakou pohádku...o to větší byl můj šok když na mě baflo to co na mě baflo. Uf, už ta zápletka kterou napsal sám život. Slepé děvče vyměněno krutým despotickým představitelem vrchnosti za zdravého a krásného jinocha. Po letech se do sebe, jak již to na světě běžně chodí, zamilují a nakonec...ani nevim co nakonec...(7.4.2008)

• duklak2

Asi první telenovela u nás. Když s ní Nova přišla, tak si pamatuju, jak lidé mizeli z polí a z ulic aby se na ni dívali. A já se mohl v klidu projít po prázdné ulici a vychutnávat si klídek a pohodu. Ale musel jsem dávat pozor na čas, jakmile Esmeralda po 45 min. skončila, tak se zase lidé vyhrnuli ke svým pracovním činnostem. Dávám jednu hvězdu za pěknou úvodní píseň.(3.7.2008)

Není to tak jednoduché. Já jsem se na to začal dívat poměrně brzy, už nevím proč. Nejspíše mě informovaly moje sestry, které se dozvěděly zas od někoho jiného. No a po prvním dílu, jsem se nepozvracel a ani mi nepřipadlo, že by se vskutku jednalo o takovou kravinu. Naopak jsem se začal dívat pravidelně a dohromady jsem mohl zhlédnout dobrých 70% procent seriálu. Docela jsem se zajímal o zápletku, s mnoha kamarády jsem se o Esmeraldě bavil, v naší vesnici byly bohoslužby přesunuty o hodinu, abychom mohli stíhat obé. Nevím, jestli to bylo kvůli tomu, že se tu jednalo o úplně nový fenomén, či zda se mi vkus průběhem doby tak změnil, ale dnes už telenovely opravdu nesnesu. Každopádně, možná se skutečně jedná o takovou příšrnost, ale z mého osobního pohledu musím uvážit, že normálně, pokud se mi něco skutečně nelíbí, neřku-li hnusí, v žádném případě mě to tak nezaujme, abych pokračoval v sledování tohoto až do úplného konce, aniž bych pociťoval jakékoli nelibé pocity. Proto bude pro mě Esmeralda vždy spíše světlou vzpomínkou. Kdyby ji však někdy opakovali, svůj vkus pokoušet nebudu.(14.1.2005)

• - Postava Crisanty byla poslední rolí herečky Diny de Marco. Po 7 měsících od skončení natáčení podlehla vě věku 60 let rakovině. (Agatha)

• - Natáčelo se od 5. května 1996 do 31. října 1997. (HappySmile)

• - Představitelka Fátimy Laura Zapata je nevlastní o 15 let mladší sestra populární mexické zpěvačky Thálie. (Agatha)