Deadwood (S01E01) (epizoda)

 • USA

  Deadwood

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 2004, 1 h 2 min

 • Loki_Six
  *****

  "Well, I guess when it starts pissin' rain in here, you know who to blame, huh? Now, I know word's circulatin' Indians killed a family on the Spearfish Road. Now it's not for me to tell anyone in this camp what to do, as much as I don't want more people gettin' their throats cut, scalps lifted or any other godless thing that these godless bloodthirsty heathens do. Or even if someone wants to ride out in darkest night. But I will tell you this. I'd use tonight to get myself organized. Ride out in the morning clear-headed. And startin' tomorrow morning, I will offer a personal $50 bounty for every decapitated {sic} head of as many of these godless heathen cocksuckers as anyone can bring in. Tomorrow. With no upper limit! That's all I say on that subject, 'cept next round's on the house. And God rest the souls of that poor family. And pussy's half price, next 15 minutes."(29.10.2017)

 • bobstock
  ***

  Přesně ten typ seriálů, ve kterých se na make-up nehraje, špína, pot, krev a moč, uplatňují se zde ty největší herecké zjevy a ksichti, každý protiva a degen jak jen vám může divokej západ nabídnout. Hezcí dobráci a coltmástři ještě více svítí...vlažný začátek, ale jedeme dál. Bohužel mě městečko v první sérii i přes snahu o zajímavé figury nevzal. Po smrti Divokého Billa působí jeho náhražka charismatického pistolníka v roli Timothy Olyphanta jako subtilní panenka ve výloze s nálepkou výprodej, vše ostatní táhne pouze Ian McShane. 70%(23.3.2020)

 • Dexer
  ****

  Úvodné minúty Deadwoodu na mňa pôsobili trošku rozpačito. Atmosféra, plná zadymených salónov a drsných chlapov s nevyberavým slovníkom, je dotiahnutá prakticky k dokonalosti. V počiatočnom chaose, v ktorom sa autori snažia v rýchlom slede popredstavovať všetky hlavné postavy a ich pohnútky, sa žiaľ orientuje veľmi ťažko. Prvotný šok po asi polhodinke úspešne opadá a dej začne naberať na sile. Záhadné vraždy dodajú epizóde ešte viac šťavy a navnadia na sledovanie ďalších epizód - 80%.(26.1.2018)