Ústav

Scénografie:

Laurence Dorman

Kostýmy:

Consolata Boyle

Tak to bylo hodně vlažný. Scénář a kniha, na kterou v rozhovorech přísahají Richardson i McKellen možná nebyla špatná, ale zpracování bylo společnými silami herců (hlavně dýchavičný Marton Csokas) a totálně rutinní a unylou režií David Mackenzieho, na jehož Perfect Sense jsem chtěl jít do kina a když se to nepovedlo, litoval jsem (teď už nějak nedbám...), zmařeno. Ne že by bylo všechno tak zlý, film má svý momenty * zejména ty tragický, který na pozadí vybledlého celku paradoxně zvláštně vynikají * McKellen v čemsi jako skutečně zákeřném vtělení sestry Ratchedové taky není k nekoukání a člověka celou dobu poutá nedostatek informací k pochopení hlavní postavy, jen není zřejmý, jestli je to záměr nebo nechtěný vedlejší produkt. Zejména jsem litoval minimálního vhledu do psychiatrické práce. Ovšem, ovšem - každé drama nemůže být prodchnut citáty psychoanalytiků a Foucaulta, to by byla nebezpečná marketingová metoda, ale třeba z manipulátorských akcí postavy odehrané Ianem Magnetem bych rád viděl víc a vsadím se, že nejsem sám. Nicméně na konci - a to by asi tak být nemělo - jsem se přistihl, že mi celá ta pakárna okolo milostné posedlosti je celkem u zadku. Ale možná jsem si měl pustit "Vesničko má středisková", na kterou jsem měl chuť, a ne tohle psychopatologický dusno. Velmi povděčen!(5.4.2012)

Uznavam, ze na jednej strane sa film vliekol pomalym tempom, ale bol som velmi zvedavy, ako sa skonci. Film o zene, ktora sa zamiluje do nebezpecneho muza, ktory brutalne zabil manzelku a odpykava si trest v ustave pre zlocincov bol pre mna plny nelogickych zmyslani hlavnej hrdinky Stelly v podani Natashy Richardson. Ian McKellen si tu zahral pouzijem asi tvrde slovo slizkeho dozorcu ustavu, ktory si doslovne vychutnaval nestastie Stelly a Jacka, teda pripominal mi trosku Dr. Silbermana z Terminatora 2, ale to bolo samozrejme uplne o niecom inom. Myslim si, ze je o filme uz aj tak dost prezradene. U mna tak na jedno pozretie... 02.09.2008 ______ Natasha Richardson - (Stella Raphael) +++ Martin Csokas - (Edgar Stark) +++ Hugh Bonneville - (Max Raphael) +++ Ian McKellen - (Dr. Peter Cleave) +++ Joss Ackland - (Jack Straffen) +++ Gus Lewis - (Charlie Raphael) +++ Hudba: Mark Mancina +++ Producenti: Natasha Richardson, David E. Allen +++(1.9.2008)

Oficiální text distributora vám prozradí dvě třetiny filmu a navíc vás od něj zřejmě i odradí, protože toto provařené téma už bylo zachyceno na filmovém kotouči nespočetněkrát a pokaždé stejně... A ne, Ústav není výjimkou. Je to opět snadno předvídatelné drama, které obsahuje pár nadstavovaných dějových zvratů na závěr, které ovšem stejně budete čekat, takže se nad nimi jen pousmějete a řeknete si "no a?". Ale nerad bych filmu škodil, protože není až tak špatný... Je jen naprosto nezajímavý. Napadá mě jen jediný důvod, co na něm vyzdvihnout - erotické scény David MacKenzie umí natočit, naaranžovat a nasnímat skvěle. Ale to je na film tak trošku málo. Šeď a místy špetka erotického jiskření? Tři hvězdičky a ještě jsem musel dlouze uvažovat. [leden 2007](21.1.2007)

• B!shop

Nicim nevybocujici romanticky drama, kterejch je k videni desitky, tohle je jen ozvlastnene tim, ze se vetsinou odehrava v blazinci. Na druhou stranu, moc dobre ten blazinec vyuzitej neni, blazni nevysilujou a atmosfera se z toho taky moc nevytezila. Ale vyvoj postav je docela zajimavej, i kdyz se vlasne trikrat opakuje to samy. Nastesti se film muze oprit o slusny vykony Csokase, McKellena a Richardson, ale ze by byly tak skvely, aby film vytahli z lehkyho podprumeru, to zas ne. Navic na to, ze se jedna o romanticky drama, je film dost chladnej, coz na druhou stranu prida na pusobivosti neco malo scenam, ktery tady ale nebudu vykecavat, pac jich je fakt jen par. Film sem sice bez vetsich problemu skouk, ale je to docela nuda.(3.9.2007)

• cab

Nefunkcni thriller z prostoru psychiatricke lecebny kam je sluzebne umisten doktor se svoji manzelkou a synem. Prostredi uz tak nepomuze chladnemu vztahu mezi manzely, a kdyz navic se ona zaplete s jednim z chovancu, veci se naramne komplikuji. Jedinym pozitivem v tomto nelogicky se vyvijejicim pribehu jsou dobre zvladnute eroticke sceny, ale zbytek opravdu nestoji za rec a po skonceni jsem byl nehorazne rozcarovany, ze jsem se vydrzel divat tak dlouho. 35%(29.9.2007)

• - Natáčení probíhalo v Leedsu v Anglii a v Dublinu v Irsku. (rafix)