Série(2) / Epizody(18)

Slovenský komediálny seriál je ľahká paródia na zbojnícke výčiny Jánošíkovej družiny, v ktorej sa historické fakty rozchádzajú a zasa schádzajú s odrazom súčasnosti. Dozvieme sa, že skutočným lídrom a lišiakom v jednej osobe nikdy nebol Jánošík, ale Tomáš Uhorčík! Uhorčík je stále o krok vpred. Až tak, že svoju dobu predbehol a zostal nepochopený celou družinou. Napriek tomu sa s láskou stará o Jánošíkov imidž a snaží sa z neho vykresať vzor, ktorý by mohli nasledovať generácie. Je krôčik od úspechu. Už len ukočírovať Hrajnohu, Slotovčíka, Ilčíka, Hendykepčíka, Rapčíka, Gejdošíka a pospolitý ľud. Potom grófa a grófku Somlónyi, ich dcéru a hordu drábov pod vedením Csákyho. Potom konkurenčnú zbojnícku družinu... Aj keby to Uhorčík všetko zvládol, čaká ho najväčšia výzva - jeho dvojča Brigita. Jasnovidka a ježibaba, ktorá má Uhorčíka na háku. Tomáš musí urobiť všetko preto, aby mu to nepokazila a nedostala tam aj ikonu Juraja Jánošíka. Pozerajte, dobre bude! (TV JOJ)

GiorgioB.

Toto může vzniknout snad jen na Slovensku! A proto mají Slováci můj velký obdiv. Není to dokonalé, ale je to veselé, hravé a ulítlé. Muselo to být i docela drahé, alespoň podle luxusních záběrů přírody a krajiny. Žádné laciné kulisy, tohle se natáčelo v opravdových horách! Scénář by jistě snesl mnohá vylepšení, ale už pouhá existence něčeho tak svobodného a nekorektního je velice osvěžující. A co teprve když divák zjistí, že Tomáš Uhorčík byl skutečná historická postava! Stejně jako Ilčík, liška podšitá. V potrhlých seriálech nemají Slováci konkurenci (viz Experti), až si člověk říká, kde na to berou, vždyť 90. léta jsou dávno pryč... ()

Torgal

Na úvod priznávam, že som v úplnosti videl len jednu epizódu (konkrétne dvanástu) a inak som zachytil len fragmenty, no na hodnotenie mi to celkom stačí. Humor dua Malachovský + Štúr dlhodobo považujem za absolútne nefunkčný a aj v biednej tuzemskej konkurencii za absolútne dno. Uhorčík na tomto tvrdení nič nemení, ale obsahuje pár špecifík, vďaka ktorým je aspoň čiastočne zaujímavý aj pre ľudí bez masochistických sklonov. V prvom rade má zaujímavú tému v ktorej paroduje naše zbojnícke mýty - robí to síce samozrejme veľmi primitívnym spôsobom (je to tam samý slabomyseľný idiot, homoš, prípadne černoch) - no občas sa podarí aj celkom slušný fór. Druhou zaujímavosťou je hudobná zložka, ktorá z do seriálu zakomponovaná tak, že z neho robí čiastočný muzikál. Pravda, väčšinou sú tieto scény vrcholne trápne a s dejom nesúvisiace, ale minimálne jedna pieseň bola naozaj vydarená. 3+/10 ()

Primavera

Projekt sa ktovieako nevydaril. Zámer bol výborný. Ako v holyvúdskych filmoch aj tu musel byť černoch (ten v seriáli však zmizol po prvých dieloch, neviem kam), mrzák (tu bol po celý čas Hendykepčík) plus niekto z LGBT a to bol sám teplý Uhorčík. V každom diele sa pokúšal Štúr dotiahnúť nejakú upadajúcu slovenskú hviezdu, aby si urobila promo (L. Adamec, stará Máziková atď). Vôbec mi to neprišlo ako dehonestovanie slovenských ľudových tradícií, bolo to servírované tak, aby sa chytila aj mladá generácia, ale žiaľ, seriál pre nich nebol dostatočne príťažlivý a tak sa veľa vecí minulo účinkom. Chcelo by to niekoho, kto pomôže René Štúrovi so scénarom, lebo chcelo to viac škrtania a upravovania. Miestami to bolo však tak krásne uletené, že som sa občas úprimne zasmiala. ()

MM_Ramone odpad!

Nechutná urážka slovenskej kultúry, tradície a identity. Súkromná, komerčná televízia JOJ vyprodukovala akože komediálny seriál "Uhorčík", ktorý svojim primitívnym obsahom zosmiešňuje a dehonestuje tradičné slovenské ľudové zbojnícke mýty. Z chrabrej Jánošikovej družiny, ktorá sa postavila proti útlaku uhorskej šľachty, sa v ich ponímaní stala banda buzerantov pod velením teplého Uhorčíka. Och, joj, vy úbohí hlupáci, zosmiešňujete, potupujete, haníte vlastný národ, svojich predkov a vlastne i seba samých, keď za judášsky eurogroš točíte takýto odpad! ()

plechulka

Jedinou epizodou, kterou jsem náhodně shlédla, jsem se střídavě prochechtala (zbojnický rock a travesty show) a střídavě nevěřícně zírala. Docela rozumím tomu, že tu Slovák MM_Ramone píše, že jde o "nechutnou urážku slovenské kultury", ale doporučuji nadhled a jako bonus jakýkoli díl českého "veledíla" PRA PRA PRA - to není nechutné ani dehonestující, ale pouze blbé.... ()

• Pri stretnutí Dunajok s Jánošíkovou družinu hrá skladba "Man With a Harmonica" z filmu Vtedy na Západe (1968). (ČSFD)
  • Šľapanie kapusty v sude za spevu „do dvorička do dvora“ je narážkou na film Pacho, hybský zbojník (1975). (ČSFD)
  • Lukáš Adamec si postupne zaspieva svoje pesničky: "Nevieš nič", "Zlý deň" a "Tancuj Mi". (ČSFD)