Poeticky ladený film o jednej svadbe, modrinách na duši a nádhernom súrodeneckom vzťahu. Príbeh zo súčasnosti, plný všedných udalostí o veľkej súrodeneckej láske. Amálka je moderné a vtipné dievča, okrem školy, zvláda aj hranie v hudobnej skupine, ale najmä starostlivosť o svojho trinásťročného brata Šimona. Ten má Amálku veľmi rád, avšak do ich vzťahu vstúpi Amálkin priateľ a Šimon to berie, ako zradu od staršej sestry a ohrozenie ich vzťahu. Situáciu mu ešte viac sťaží skutočnosť, že sa sestra musí vydávať.  Našťastie, aj on neskôr pochopí,  že sestra má tiež právo na svoj život, že sa jej vzťah k bratovi nezmenil a aj Šimon sa rozhodne, že on bude rovnako dobrý strýko, pre svoju malinkú neterku, ako bola dobrá jeho staršia sestra k nemu. (STV)

hygienik

Moja neobľúbená feministka Eva Borušovičová - scenár a réžia v tomto filme sa rozhodla pozrieť na svet chlapčenskými očami a podarilo sa jej to veľmi dobre. Hoci na tom filme bolo veľa vecí zlých (zle frázované dialógy, slabé herecké výkony a scenár balansujúci na hrane reality a poetickej abstraktnosti), pre mňa prevažujú pozitívne dojmy: 1. tento film so všetkými chybami je tipickým produktom STV a tým jedným z mála svedectiev o úrovni slovenskej TV tvorby pre deti v 90. rokoch. Porovnaj s http://www.csfd.cz/film/173986-len-treba-chciet/ 2. Sympatická generácia mladých hercov (Eva Dočolomanská, Jakub Kroner a Eva Kráľovičová) 3. evokuje mi to detstvo. ()

Autogram

Scenár nie je dokonalý, ale aj tak je to na slovenské deväťdesiate roky pomerne výnimočný počin v detskom filme. Scenáristka a režisérka dali chlapcovi v puberte trošku dievčenské myslenie a reči a taká je aj atmosféra filmu, no vyslovene príjemná. Film stojí za to vidieť, aj keď človek nie je pubertálne dieťa, hlavne vďaka Eve Dočolomanskej (neter Michala), ktorú vidieť vo filme sa nepodarí ľahko, tu dokonca v hlavnej úlohe a tiež spievať so skupinou Ska pra šupina. Tri a pol hviezdy určite zaokrúhlim nahor. –––– Amálka sa smiala ako šibnutá. Nespoznával som ju. Mala otrasné biele šaty a trikrát jej spadol saxofón. ... Bola to dlhá a úmorná svadba. –––– Babička sa hnevá. Treba to zaznamenať, je to historický okamih. ()