Hledal jsem pravdu

• Polsko Celuloza
Polsko, 1953, 120 min

Film, jehož děj začíná před čtvrt stoletím, je první částí zfilmovaného románu Igora Newerlyho „Šťastný Bída" Ztvárňuje autentické příběhy, jak je autor románu věrně zachytil ve svém díle. Mladý syn venkovského tesaře Šťastný, vyrostlý v nouzi, odjede z rodné vsi do tzv. Ameriky - papírny ve Wloclawku, zaměstnávající mnoho lidí. V továrně přijde po prvé do styku s dělníky. Z počátku stojí jaksi jen na okrají toho, co se v celulosce odehrává, nepřidá se k boji dělníků, nezúčastní se stávky. Ba ani nerozumí, co se kolem něho děje; ještě neví, jakou cestou musí jít. Pozná měšťácký život a jeho nástrahy. Chybí už jen málo k tomu, aby zabloudil v společenském labyrintu. Tu se mu však dostane do rukou výtisk komunistického časopisu. Neznámá vysloví symbolická slova: „Existují vlaky, jejichž odjezd nesmíme zmeškat." Dojde k přelomu v myšlení Šťastného, který konečně nalezne cestu k dělnické třídě. - Film „Hledal jsem pravdu" byl na VIII. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v r. 1954 oceněn Cenou boje za sociální pokrok, pro hluboké zachycení boje polské dělnické třídy za svobodu a práva pracujícího lidu. (Filmový přehled)

ripo

Tvůrci filmu dobře vystihli a zobrazili kapitalistické Polsko mezi dvěma světovými válkami. „Hledal jsem pravdu" je vzrušující líčení životních osudů jednoho člověka tohoto Polska, dozrávající v třídně uvědomělého proletáře. Epický děj je vložen do rámce rozhovoru Šťastného s neznámou dívkou, jíž vypráví historii svého života. Filmové zpracování románu Igora Newerlyho, na němž spisovatel sám spolupracoval, si vyžádalo značného zkrácení a dramatisaci epických a retrospektivních částí. — Film zaujme svým vysoce realistickým zpracováním, výrazným detailem vhodně užitou uměleckou zkratkou, která poskytuje možnost ukázat mnoho let hrdinova života v plynulém ději. Vidíme Šťastného na vesnici, v továrně, v armádě. A každá z těchto etap je kusem nepřikrášleného, drsného života proletáře, namáhavě se prodírajícího k pravdě. Zkratkovitost a náznakovost dává divákově fantasii možnost dokreslování a pouta tak jeho pozornost. — Hlavní představitel Józef Nowak, který hraje ve filmu po prvé, vytvořil v Šťastném postavu výjimečné síly. Rovněž ostatní herci podali skvělé výkony, čímž film nesmírně získává na emocionálním účinu. — Právě tak jako román Igora Newerlyho patří k nejvýznamnějším dílům současné polské literatury, tak také jeho filmového zpracování ve dvou epochách („Hledal jsem pravdu" a „Pod frygickou hvězdou") se stalo v určitém smyslu mezníkem v práci polských filmových umělců, z jejichž spolupráce toto významné dílo filmového socialistického realismu vzniklo. — Román Igora Newerlyho vyšel v Československu pod názvem „Šťastný Bída". ... Poznámky. Režisér Jiří Kawalerowicz patří k mladé generaci polských režisérů, kteří začali filmovat až po válce. Je absolventem Filmového studia Akademie krásných umění a dějin umění v Krakově. Pracoval jako asistent režie při řadě uměleckých filmů. Společně s K. Sumerskim natočil podle vlastního scénáře film „Zázrak u mlýna" (1952). Film „Hledal jsem pravdu" je jeho první samostatnou prací. — Kameraman Seweryn Kruszyński spolupracoval na filmech „Za vámi půjdou jiní" (1949), „Hledá se poklad" (1949), „První start" (1951) a „Příhoda na Marienštadtě" (1954). Filmový přehled 2/1955 ()