Instinkt

Inštinkt

Drama / Thriller

USA, 1999, 126 min

• Torpid

Hopkins jako vyšinutej típek vydělal a gorily taky zabraly. Takže se někdo rozhodl tuhle kombinaci spojit a vydělat dvojnásobně. Možná to byl slibný námět, kdyby ho nezpracovala do scénáře a režije třetí liga. Ani Hopkins neudělá z céčka áčko.(4.9.2015)

• Slarque

Zcela nevěrohodný scénář je první problém, nevýrazná režie druhý, nepřesvědčivý Hopkins třetí. Zbývají jen ambiciózní námět, Winstonovy opice a skvělý Cuba Gooding Jr., což ovšem nestačí ani na průměrné hodnocení. Tak proč si tvůrci zbytečnou narážkou na Sigourney Weaver koledují o srovnávání s Gorilami v mlze?(25.4.2004)

» Předmluva: V programu nebylo na výběr a já neměl jak ztratit čas, tak jsem dal šanci tomuto snímku se slibným popiskem. » Pozitiva: Rozhodně myšlenky spjaté s životem v džungli, pohledem na lidstvo a jejich činy. Samozřejmě i netradiční vězeňské prostředí. Plus příjemný příběh o podivném přátelství, ale i solidaritě. » Negativa: Film se příliš snaží hrát na strunu emotivity a nedaří se mu to. Příběh vyprávěný na pozadí mohl být mnohem lépe vykreslen a mohl taktéž dostat víc prostoru. » Subjektivně: Bohužel se mi to celé tak nějak moc táhlo. » Celkově: Film plný myšlenek, hereckých es, který ve výsledku ale působí strašně prázdně. » Mé hodnocení: 55% - Nejsou to nejhorší ztracené dvě hodiny, ale ani nejlepší. Pro fanoušky dramat z vězeňských prostředí, zde s méně tradičním námětem, určitě dobrý tip. » Viděno: Na Nova Cinema.(11.1.2018)

Filmařským instinktem nepolíbený snímek o drsném přírodovědci a ambiciózním psychologovi. Drsný výraz Anthony Hopkinse s vlasy a tváří bezdomovce zachraňují celý film i přes mnohé nelogičnosti v jednání jeho postavy. Šíleného vědce, který natolik přirostl ke gorilí smečce, že zanevřel nad lidským rodem, jsem mu bez problémů věřil. Kvalita filmu je však diskutabilní. Obsahuje skvělé scény a silné momenty, které jednoho donutí zamyslet se, dokonce i úsměvný úšklebek vyloudí, to když se smějete bláznům uvnitř žaláře i těm, co to řídí. Přesto jsem měl často pocit, že tvůrci špatně chápou logiku a dost podceňují myšlení diváka. Například nám podsouvají, že Hopkins v semknutí s gorilami strašně zdivočel, proto má až nadlidskou sílu, přitom jen posedával po džungli a snažil se gorilám koukat mezi nohy. Že by takhle rostly svaly? Možné je už asi všechno. Samotná postava Cuby Goodinga vypadá tak, že si herec omylem vzal party určené gorilám, těmto partům nerozuměl a tak jen něco hrál, aby se neřeklo. Nejvíc si to zkazil tím, že tak nějak nemohl pochopit, proč jeho svěřenec s gorilími instinkty vraždil pytláky. (…) Nakonec dojdete k samotnému závěru filmu, ale nebudete vědět, jestli jste sledovali drama o uvězněných bláznech nebo nějaký psychologický duel nebo přírodopisný film o dobrodruhovi, kterému blízký kontakt s přírodou podivně změnil život.(19.6.2011)

• tron

„Toto nie je obvyklé terapeutické prostredie.“ – „Tak nebuď obvyklý terapeut.“ Fúha, toto bol zlý vtip alebo čo. Horské gorily ma fascinujú, viem, kto bola Dian Fosseyová, čítal som jej knihu „Gorily v hmle“ a ak ten krásny film nevidím aspoň dva razy do roka, nie je to dobrý rok. Ale INŠTINKT babráckeho režiséra Turteltauba (pre istotu krytého bezmocným Wolfgangom Petersenom ako producentom!) je mierne povedané... rozpačitý. Od strašných hereckých výkonov cez afektovane sa správajúce postavy cez nezaujímavý príbeh až po prehnane dobre odvedenú trikovú prácu Stana Winstona („umelé“ gorily sú také dokonalé, až vyzerajú ako skutočné, čo je paradoxne mínus!). Vrcholom je odporne rutinérsky Hopkins alias 174 centimetrový tučný starý chlap, vymlátiaci sám polovicu letiska, vrátane ozbrojenej a špičkovo vycvičenej ochranky. Hollywood by mal robiť menej ekologických agitiek.(1.12.2010)

• - Založeno na románu Daniela Quinna, Ishmael. (PußyMagnet)

• - Role Ethana Powella byla původně nabídnuta Seanu Connerymu. (PußyMagnet)

• - Missy Lantz byla tak rozladěná úpornou intenzitou filmu, že požádala, aby byla vyškrtnuta z produkce. (PußyMagnet)