Instinkt

Instinct

Inštinkt

Drama / Thriller

USA, 1999, 126 min

Z jedné poloviny slušné herecké výkony a několik dobrých scén, mezi které patří zejména ty z rozhovorů Thea Cauldera a Ethana Powella. Právě u nich je důležité to, co tu zmiňoval Skejpr a to je kladený důraz na oči, pravděpodobně jsem to u žádného filmu taktéž ještě neviděl. Z druhé poloviny nepovedený scénář, stejně tak režie a podivné myšlení, či chování hlavních postav. Film sráží také to, že je od začátku celkem jisté, proč Ethan vraždil. I přesto to nevidím tak tragicky, jako většina. Já se docela dobře bavil. 60%(24.3.2015)

Priblizne pred 10-timi rokmi som videl tento film po prvykrat. Nemal som velke ocakavania, nehladal som ziadne chyby a nechal som sa vniest do pribehu, ktory ma celkom zaujal. Vtedy som ho ohodnotil na 80%, dnes som znizil na 60%, ale to este neznamena, ze by som bol teraz o moc sklamany. Filmu chybal mozno inteligentnejsi scenar, alebo viac akcie a menej kecania. Tvorcovia mohli v pribehu trosku viac rozvinut problem medzi otcom Hopkinsom a jeho dcerou. Urcitu myslienku ten film mal, porovnanie dnesneho blazniveho civilizovaneho sveta a pokoja niekde v dzungli medzi gorilami, co si ziadny clovek, okrem Hopkinsa a Sigourney Weaver vo filme GORILY V HMLE (1988) nevie nikto z nas ani len predstavit. Lenze ten pokoj netrval dlho, pretoze jakmile sa tam ukaze clovek zo zbranami, hned vsetko pokazi. Hopkins a Gooding Jr. zahrali svoje ulohy podla mna velmi dobre, odo mna teda poklona. Reziser Jon Turteltaub natocil napr. sportovu komediu KOKOSY NA SNEHU (1993), romant. komediu so Sandrou Bullock KYM SI SPAL (1995), romant. sci-fi dramu s Johnom Travoltom FENOMEN (1996), rodinnu komediu s Bruceom Willisom KID (2000), obe casti dobrodruzneho akcaku s Nicolasom Cageom LOVCI POKLADOV (2004 a 2007) alebo teraz naposledy akcnu fantasy opät s Cageom CARODEJOV UCEN (2010). ________ Anthony Hopkins - (Ethan Powell) +++ Cuba Gooding Jr. - (Theo Caulder) +++ Donald Sutherland - (Ben Hillard) +++ Maura Tierney - (Lynn Powell) +++ George Dzundza - (Dr. John Murray) +++ John Ashton - (Guard Dacks) +++ John Aylward - (Warden Keefer) +++ Výkonný producent: Wolfgang Petersen +++(18.8.2011)

Drama z vězeňského prostředí, kde vyniká ústřední dvojice Hopkins, Cuba Gooding Jr.. Emotivní situace ala Shawshank, Zelená míle nebo slovní přestřelky mezi oběma hrdiny nemají takovou údernost a scénář místy šlape tak na půl. Nicméně i přesto se příběh s filozofickým podtextem nad lidstvem uteče a chtělo to jen šikovnější realizaci.......6/10(28.7.2017)

Další těžce podhodnocenej film a já to nechápu, páč to je fakt dobrej film. Malý, nenápadný, ale o to zajímavější. Hopkins je jako vždy naprosto fenomenální (ten prostě konkurenci nemá), ale Cuba Gooding jr. byl také výborný. Navíc se to odehrává ve vězení a je to drama (a vězeňské filmy jsou, jak známo, nejlepší) a flashbacky jsou zase v dřungli (a filmy z divočiny jsou, jak známo, taky nejlepší) takže já jsem si prostě nemohl stěžovat. Hlavní dvojka je nesmírně sympatická, chápete jejich chování a činy a nejde jim nefandit. Příběh byl fajn, scénář zajímavý a všechno to prostě pospolu skvěle fungovalo a díky hercům to perfektně šlapalo, fakt fajn zážitek. A dějový oblouk s režimem ve věznici, to pro mě osobně byla učiněná lahůdka, čili jsem spokojen a hodnotím velmi vysoko. 85%.(10.1.2018)

• Slarque

Zcela nevěrohodný scénář je první problém, nevýrazná režie druhý, nepřesvědčivý Hopkins třetí. Zbývají jen ambiciózní námět, Winstonovy opice a skvělý Cuba Gooding Jr., což ovšem nestačí ani na průměrné hodnocení. Tak proč si tvůrci zbytečnou narážkou na Sigourney Weaver koledují o srovnávání s Gorilami v mlze?(25.4.2004)