Instinkt

Instinct

Inštinkt

Drama / Thriller

USA, 1999, 126 min

Toto je jeden z dvou filmů u kterých nejvíce nechápu proč je to hodnocení tak nízké!Ten druhý je Seznamte se,Joe Blackt!V obou hraje vynikající Anthony Hopkins a v obou předvádí výkon hodný jeho jména.Jsou to filmy u kterých se člověk musí hodně zamýšlet i přesto,že mají jednoduchou dějovou linii.To je potřeba vyzvednout na tomto filmu!Hodnotím,tak jak jsem hodnotil proto,že jsem u tohoto filmu seděl,před filmem nadechl a po skončení vydechl.(3.1.2006)

Herecký koncert obou hlavních představitelů doplněný pro mě velmi důležitými myšlenkami. Každý si může najít tu svou rovinu, ty se nakonec všechny jakoby prolínají. Od Američanů tyhle myšlenky působí často velmi nevěrohodně, ale tady ne, stačí jenom poslouchat a trochu víc zapojit mozek. Pro většinu lidí je to však neskonalé utrpení ...(22.7.2006)

Když si vedle sebe postavím ty archetypy postav (nespokojený obhájce, zlí bachaři, mírní pacienti), vychází mi jedno velké klišé. Jenže v této kombinaci mě výsledek nadchnul natolik, že tento nedoceněný snímek musím poslat i na pátou hvězdu. Pravá podstata lidskosti a životních hodnot si ke mně většinou nachází cestu velmi snadno a díky dech beroucím hereckým výkonům a slzopudným pointám to měl Instinkt ještě o něco jednodušší.(22.7.2006)

Priblizne pred 10-timi rokmi som videl tento film po prvykrat. Nemal som velke ocakavania, nehladal som ziadne chyby a nechal som sa vniest do pribehu, ktory ma celkom zaujal. Vtedy som ho ohodnotil na 80%, dnes som znizil na 60%, ale to este neznamena, ze by som bol teraz o moc sklamany. Filmu chybal mozno inteligentnejsi scenar, alebo viac akcie a menej kecania. Tvorcovia mohli v pribehu trosku viac rozvinut problem medzi otcom Hopkinsom a jeho dcerou. Urcitu myslienku ten film mal, porovnanie dnesneho blazniveho civilizovaneho sveta a pokoja niekde v dzungli medzi gorilami, co si ziadny clovek, okrem Hopkinsa a Sigourney Weaver vo filme GORILY V HMLE (1988) nevie nikto z nas ani len predstavit. Lenze ten pokoj netrval dlho, pretoze jakmile sa tam ukaze clovek zo zbranami, hned vsetko pokazi. Hopkins a Gooding Jr. zahrali svoje ulohy podla mna velmi dobre, odo mna teda poklona. Reziser Jon Turteltaub natocil napr. sportovu komediu KOKOSY NA SNEHU (1993), romant. komediu so Sandrou Bullock KYM SI SPAL (1995), romant. sci-fi dramu s Johnom Travoltom FENOMEN (1996), rodinnu komediu s Bruceom Willisom KID (2000), obe casti dobrodruzneho akcaku s Nicolasom Cageom LOVCI POKLADOV (2004 a 2007) alebo teraz naposledy akcnu fantasy opät s Cageom CARODEJOV UCEN (2010). ________ Anthony Hopkins - (Ethan Powell) +++ Cuba Gooding Jr. - (Theo Caulder) +++ Donald Sutherland - (Ben Hillard) +++ Maura Tierney - (Lynn Powell) +++ George Dzundza - (Dr. John Murray) +++ John Ashton - (Guard Dacks) +++ John Aylward - (Warden Keefer) +++ Výkonný producent: Wolfgang Petersen +++(18.8.2011)

• Kingjiri

Nebýt slušnýho hereckýho obsazení, byl by Instinkt nuda k uzívání, nicméně i takhle k tomu neměl příliš daleko. Po lehce akčnim úvodu, kterej mě docela navnadil, už jsem se totiž dočkal jenom rádoby filozofickejch úvah obou hlavních protagonistů, který byly aspoň občas díky hereckýmu obsazení koukatelný. Zajímavější by ale určitě bylo ukázat víc do hloubky život antropologa mezi gorilama a složitost/nemožnost jeho návratu po týhle zkušenosti do normálního života. Za herecký výkony druhá silnější hvězda.(17.2.2014)

• - V USA měl film pracovní název Ishmael. (PußyMagnet)

• - Missy Lantz byla tak rozladěná úpornou intenzitou filmu, že požádala, aby byla vyškrtnuta z produkce. (PußyMagnet)

• - Role Ethana Powella byla původně nabídnuta Seanu Connerymu. (PußyMagnet)