Antropolog Ethan Powell byl váženým vědcem a uznávaným odborníkem patřícím k nejlepším ve svém oboru. Dlouhou dobu žil v džungli mezi horskými gorilami. Při jejich obraně před lovci dva z nich zabil a tři další zranil. Od té doby je Powell ve vězení a nemluví. Jeho případ zaujme ambiciózního psychiatra Thea Cauldera. Ten zpočátku bere Powellovu záležitost jako příležitost upozornit na sebe v profesních kruzích, ale složitost případu a jeho lidské aspekty nakonec učiní i pro Thea z případu osobní záležitost. Pomáhá Powellovi najít cestu zpět do normálního života a najít jeho smysl v rodině. Antropolog zase otevírá Caulderovi oči zaslepené blahobytem civilizace a po čase ho ve vyprávění zavede do afrického horského pralesa mezi gorily, s nimiž dva roky žil. (TV Nova)

Laxik

K filmu jsem přistupoval jako k hitovce (jak moc jsem byl vyveden z míry zdejšími 60%), ale hned ze začátku mi došlo, že jde o brak. Tenhle film se snad nemůže rozhodnout jestli má být psychologickým dramatem, thrillerem, ekologickou agitkou nebo snad jen popcornovkou pro každého. Nakonec je všechno a zároveň nic. Uznávám, pár pocitů to ze mě vyždímalo, to jak ty opičky smutně koukaly, ale bylo to až moc vynaložený práce na ždímání jen za pár kapiček emocí. Na filmu se dají vyzdvihnout jen dvě věci - Anthony Hopkins, který je perfektní jako vždy, a práce Stana Winstona. Kdybych si nepřečetl jeho jméno v úvodních titulcích, klidně bych i uvěřil, že se to celé natáčelo s živými ochočenými gorilami. Ale ani dva mistrové mistrů nezachrání film, který se měl jmenovat Nuda, a ne Instinkt. Nejlépe to asi vyjádřil POMO. ()

pufina

Už samotný výkon Anthony Hopkinse je dechberoucí. Nápad na film je originální a mě to bavilo. Taky bych nejradši utekla z civilizace, už občasná úzkost z lidí a davů mi bohatě stačí. Žít někde odříznutá od ohavné, špinavé a ničivé civilizace a klidně mezi opicemi by byla hodně osvěžující, ale bez sprchy a toaletního papíru bych se asi neobešla.. ()

Shit

Instinkt si hraje na nějakej duchaplnej film a snaží se k propagaci nerůznějších rozumů používat Anthonyho Hopkinse. Ty jeho kecy byly fakt až trapný, pořád se snažil Goodinga přesvědčovat o svý pravdě a jinak to býto nemůže, ale já sem na to měl prostě jinej názor a proto mě nějak nedokázal přesvědčit, spíš to u mě vyvolalo úsměv, protože, spousta jeho rozumů byla dost nedomyšlenejch. Taky mi přišlo pěkně nesmyslný , že Gooding celej film nemohl přijít na to, proč vraždil, když by to muselo být jasný snad i tý gorile. A ještě by mě zajímalo, kdepak vzal tu ohromnou sílu, když kolem těch opic jen tak chodil a posedával, žádný šplhání po stromech nebo tak. Podle mě je to naprosto nedomyšlený. Kdyby se to aspoň nesnažilo tvářit strašně vážně, ale tohle fakt ne ()

mr.sulas

Toto je jeden z dvou filmů u kterých nejvíce nechápu proč je to hodnocení tak nízké!Ten druhý je Seznamte se,Joe Blackt!V obou hraje vynikající Anthony Hopkins a v obou předvádí výkon hodný jeho jména.Jsou to filmy u kterých se člověk musí hodně zamýšlet i přesto,že mají jednoduchou dějovou linii.To je potřeba vyzvednout na tomto filmu!Hodnotím,tak jak jsem hodnotil proto,že jsem u tohoto filmu seděl,před filmem nadechl a po skončení vydechl. ()

Skejpr

Nemůžu si pomoct. Mě to nadchlo. Myšlenka filmu je mi velice blízká (osobně zastávám názor, že člověk udělal největší chybu, když slezl ze stromu), Hopkins mezi gorilami je skvělý (zajímalo by mě, jestli to točili na dvakrát, nebo oblékli herce do gorilích kostýmů, popř. to točili na ostro a s živejma gorilama), Cuba Gooding Jr. se taktéž skvělý. V životě jsem neviděl film, který by kladl takový důraz na oči. Oči hrajou v tomo filmu velkou roli. Já ty svoje málem nestačil valit. ()

• V USA měl film pracovní název Ishmael. (PußyMagnet)
  • V roce 2000 film vyhrál cenu Genesis Award v kategorii "Hraný film". (PußyMagnet)
  • Missy Lantz byla tak rozladěná úpornou intenzitou filmu, že požádala, aby byla vyškrtnuta z produkce. (PußyMagnet)