radektejkal

Blues bylo vždycky mnohem víc než jazzová odrůda založená na "modrých tónech", ale spíš postoj či metoda, jak zvládat obtížné životní situace: invalliditu, sexuální a jiné frustrace, alkohoismus a podobné návyky, šikanu a další druhy násilí. A také celospolečenský rozklad a kryptofašismus. "Podivné přátelství" taxikáře Ivana a saxofonisty Alexeje" se odehrává v Moskvě tak, jak by se mohlo odehrávat v Chicagu za Muddyho Watterse nebo Johna Lee Hookera. Ruská specifičnost je tu ovšem až příliš zřejmá. ()

Illioplius

Zaujímavý pohľad do Ruska na začiatku deväťdesiatych rokov. Ivan pracuje ako taxikár a zľutuje sa nad mladším a neporiadnym saxofonistom Alexejom. Ani jeden nemá poriadnych priateľov, tak sa medzi nimi vytvorí istý kladný vzťah, hoci to tak nevyzerá a hlavne Alexej lezie Ivanovi na nervy. Alexej, ktorý do svojej budúcnosti vkladá tak málo úsilia a nakoniec sa z neho stane slávny a bohatý človek. Film na mňa však pôsobil hrozne vleklo, únavne a svojimi zábermi na Moskvu aj nevľúdne, čo však zrejme bol zámer – poukázať na atmosféru v zanikajúcom Sovietskom zväze. ()