V hlubokých lesích náhorní planiny maďarského středohoří žije lesník Simon se svou manželkou, čekající první dítě. Sněhová bouře odřízla jejich hájovnu od světa a Simon nemůže rodičku dopravit včas do porodnice Snaží se proto dopravit sem alespoň doktora s porodní bábou. Pomáhají mu všichni lesníci a dřevaři a po překonání nesmírných překážek a za velkého vypětí sil se konečně podaří uvolnit cestu ve sněhových závějích, takže saně s doktorem a bábou dorazí včas. Všichni radostně vítají na světe nového občánka Menyhérta Simona. (FILMOVÝ PŘEHLED 25 / 1955) (oficiální text distributora)

ripo

V posledních letech měli naši diváci častěji příležitost vidět maďarské filmy. V dobré paměti jsou především filmy „Píď země" a „Křest ohněm", které nepopiratelně stály umělecky nejvýše. Právě v těchto filmech se výrazně projevovalo silné realistické cítění tvůrců maďarské kinematografie nejen svým smyslem pro ostrou a výstižnou kresbu prostředí, pro živý dialog, vypjatou dramatickou stavbu, ale také pro vysokou ideovost, která tato díla naplňovala. Nebylo tu mnoho frází a šustění papíru. Obsah s formou tu tvořil harmonickou jednotu. — V novém díle maďarských filmařů „Zrození Menyhérta Simona" jsou požadavky důsledného realismu uplatněny ještě ve větší míře. Je to především zásluhou scénáře Tibora Dériho, nositele Kossuthovy ceny, který dovedl na jednoduchém příběhu okolo zrození dítěte na samotě v hlubokých lesích odříznutých sněhem od světa, rozehrát celou nesmírně bohatou škálu dramatických situací, episod, i scén. Přináší osobitou notu, vynikající znalost psychologické kresby i harmonickou vyváženost dramatické stavby. Zvláště pozoruhodné jsou dialogy tohoto filmu. Strhují svou životností, dávají každé jednotlivé osobě tvář i charakter a neustále ženou děj vpřed. Přitom se omezují jen na to nejnutnější a ponechávají hercům i ději dostatek místa. Idea filmu vyznívá v jeho úhrnu, ve společném boji proti překážkám, ve společném vítězství prostých lidí, kteří přispěli k šťastnému zrození dítěte. To především je kladem tohoto filmu. Toto dílo není školním příkladem, nechce být ani heslem v obrazech. Je to jen příběh lesníka Simona a jeho manželky a mnoha bezejmenných lidí a lidiček, kteří jim pomohou. — Jestliže hlavním kladem tohoto filmu je už scénář, patří chvála i režijnímu a kameramanskému zpracování a především hercům. Většinu z nich jsme již mnohokrát v maďarských filmech viděli, tentokrát však dokázali prokrvit své postavy životem, dát jim úzkostnou, roztrpčenou i chlapskou, bojovnou a humornou tvář. Filmový přehled 25/1955 ()