Zámek v oblacích

• Nizozemsko

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Škoda jen těch občasných Disneyovských manýrů (roztomilý slídící pejsek, který měl tedy aspoň sípavý hlas, nebo občas dětinský duch-oheň), jinak Miyazaki dokázal opět stvořit něco, co se vymyká obyklým měřítkům, nádherný příběh plný nenásilného porozumění, skvěle nakreslený (hlavně ten Zámek je něco naprosto úžasného) a vymyšlený, kde nejkrásnějšími částmi jsou ty, kde se seznamujeme s prostředím a můžeme se jen kochat tím světem plným fantazie, kouzel a pohádkových barev. Dílo na hranici pohádky a steampunku, které nemá obdoby.(8.12.2009)

Velmi krásná Japonská pohádka od mistra v animovaných filmech Miyazaki. Ten film dokáže nadchnout a zahřát u srdce a zaroveň při tom pobavit. Oscar 1 nominace: Animovaný film(21.8.2009)

• Arequipa

Sám nerozumím tomu, proč mě to vůbec nechytlo, zvlášť když jsem byl nadšen z princezny Mononoke a Laputy. Trefně a vtipně to vyjádřil Dudek. U Miyazakiho si někdy připadám jako na houpačce....(1.10.2009)

Velmi zábavná podívaná hlavně díky spoustě "absurdních" scén a předmětů, které se v Miyazakiho filmech vyskytují s jakousi samozřejmostí. Na rozdíl od jiných jeho filmů mi zde ovšem přišel trochu slabší konec, kde jsou sice zlomeny všechny kletby hlavních hrdinů, nicméně zbytek se tak nějak vypaří.(23.10.2009)

Nádherná a hlavně filozofická a inteligentní pohádka, která plně zaujme i dospělého a z dětí nedělá idioty. A to se musí ocenit...(23.10.2010)

Maximální hodnocení za perfektní animaci, imaginaci režiséra a spoustu nápadů, které jsem ještě nikdy v žádném animáku neviděl. Vše bylo tak propracované, doplněné výbornou muzikou, zkrátka radost pohledět. Co sráží celkový dojem je bohužel příběh, který je tak komplikovaný, že divák si musí uprostřed říct „no co, ono to nějak dopadne“ a rezignovat na to, že pochopí úplně všechny nuance příběhu. Možná tak na čtvrté zkouknutí, ale vzhledem k délce filmu na to nějak nemám kuráž.(12.2.2011)

Kouzelná animace! osobitý příběh! Trošku slabší jak Princezna " Monooký", ale i tak 5*(15.2.2011)

Překrásnej a moc zvláštní příběh. I když ke konci trochu ztrácel tempo.(29.4.2011)

Už zase cítím, jak se ve mě něco tak zvláštně svírá a chvěje. Nevýslovná nádhera, jako ostatně vždy, pokud jde o Miyazakiho. Nikdy netuším, co mám k jeho filmům napsat, protože ty pocity, které ve mě vyvolají, to se nedá písmeny vyjádřit...(6.6.2011)

Všechny tři animované pohádky od tohoto režiséra jsou naprosto výborné!(29.7.2011)

krásna rozprávka, pre mňa príťažlivý námet o čarodejovi, kliatbach...a ten chodiaci zámok :) dávam preto plný počet(11.3.2012)

Po tomhle jsem viděl Megamysl a byl jsem otráven. Tolik fantazie v prvních deseti minutách by vydalo na celý hoolywooďák...(22.4.2012)

Nejvíce se mi líbilo, že se nejednalo o bezduchou pohádku pro děti. I pro dospělé tu bylo dost věcí k zamyšlení. Zpracování je nádherné - kráčející zámek mě uchvátil svou propracovaností. Samozřejmě Howl a jeho osobnost naprosto zastiňuje všechny ostatní postavy. U něj se mi líbí hlavně jeho nečernobílost.(25.5.2012)

zbytečný konec, který nedostál natahovanému ději.. Jinak krása.(28.4.2013)

Pro mě jeden z největších filmových zážitků.(2.6.2013)

Zámek v oblacích je zřejmě nejlepší anime nejen od Mijazakiho, ale i celkově. Krásný, poutavý a dětsky zpracovaný příběh, je o moc jiný, než jeho britská knižní předloha. Postavy jsou zde černo-bílé a dá se říct, že nemají chyby a mnoho postav i chybí, ale kdyby tohle anime bylo přesné podle předlohy, nebylo by moc pro děti a rozhodně by nemělo tu kouzelnou atmosféru. Sophie je hospodyně, která mě neuvěřitelně bavila v obou verzích, knižní i filmové. Její styl humoru je úžasný. V knížce mi oproti filmu navíc přišel velice otravný i Howl, což se o filmovém Howlu říct nedá. Snímek je opravdu krásný a hudba Joeho Hisaišiho jen doplňuje jeho skvělost.(6.2.2014)

Mijazaki opäť nesklamal, vážne obdivujem že každý jeho film je originálny. Kalcifera by som doma vážne chcel :D(7.6.2014)

• spacylemon

Sbírka skvostné animace, skvostné fantaz(magor)ie, skvostných blábolů a navrch skvostný metrosexuální černokněžník... Má to být ňáká sranda, žejo?(3.11.2014)

WOW! Asi jsem nevidel lepsi pohadku nebo animovany film (popripade steampunk/fantasy podobenstvi).(2.2.2017)

Nádhera, ale ke konci jsem zatím pokaždé usnul, takže docela souhlasím s komentářem Djkoma.(2.10.2006)

dalsi skvele dilko, mozna by neskodilo trosku vice osvetlit nektere dejove aspekty, obcas to bylo trosku zamotane, misty nelogicke, ale kazdopadne opet skvele, podobnou atmosferu snad zadny jiny film nemuze nebidnout(15.3.2007)