Zámek v oblacích

• Nizozemsko

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Škoda jen těch občasných Disneyovských manýrů (roztomilý slídící pejsek, který měl tedy aspoň sípavý hlas, nebo občas dětinský duch-oheň), jinak Miyazaki dokázal opět stvořit něco, co se vymyká obyklým měřítkům, nádherný příběh plný nenásilného porozumění, skvěle nakreslený (hlavně ten Zámek je něco naprosto úžasného) a vymyšlený, kde nejkrásnějšími částmi jsou ty, kde se seznamujeme s prostředím a můžeme se jen kochat tím světem plným fantazie, kouzel a pohádkových barev. Dílo na hranici pohádky a steampunku, které nemá obdoby.(8.12.2009)

Fascinující děj. Film mě vtáhl sebou do světa fantazie. Scénář je též úžasný!(22.8.2010)

Kreslený film jak má být!! Sice jsme se místy ztráceli v důvodech konání, ale holt se v čarodějných věcech nevyznáme! Ale krásná místa a obrazy i obrázky! Taky láska vítězí, což je fajn! :)(3.10.2010)

Úžasne vytvorená rozprávková fantasy, ktorá neustále púta pozornosť či už jedinečnými nápadmi alebo zaujimavými postavami.Jediný dôvod prečo som sa rozhodol ubrať jednu hviezdičku tomuto úžasnému rozprávkovému príbehu, ktorý Miyazaki vytvoril je pre mňa slabá stránka príbehu, keď príliš veľa vecí ostáva nedopovedaných resp. chýbala mi miestami logika v príbehu.(28.8.2011)

Nedostává se mi slov.(3.1.2012)

Tohle bylo na mě prostě moc. Těžce stravitelný.(18.2.2012)

Strhující proud imaginace tohoto filmu nelze vměstnat do mně známých pohádkových mantinelů. To je to, co dělá Zámek v oblacích, stejně jako Cestu do fantasie, originálními, a co mne jednoduše dostalo. Navíc čisťounká romantická linie a hudba, která vhání slzy do očí. Na každé další shlédnutí je Zámek v oblacích lepší a lepší.(4.8.2012)

Fantasticky napísané, zaujímavé a zábavné charaktery (čo sa v animovanom filme len tak nevidí!), Christian Bale, Emily Mortimer, Jena Malone a jeden veľký geniálny vizonár menom Hayao Miyazaki. Film, ktorý musí vyčariť úsmev na tvári. Na zlú náladu ten najlepší liek. Vizuálno-príbehový koncert.(8.9.2012)

Malo to potenciál, začiatok bol skvelý, ale... bolo tam až príliš nejasností... veľká škoda.(14.2.2013)

Opět se utvrzuji, že Hayao Miyazaki je prostě mistr ve svém oboru. Tak neskutečně jsem neprožíval příběh dlouho. Věechny postavy se mi parádně vryly pod kůži. Jak někdo může mít takové nadání pro vytváření něčeho tak krásneho to mi bude vždy zázrakem. Postava ohňe, strašáka a pejska byly tak roztomilé a tak krásně udělané. Tohle je jasných 100% a nemám žádné námitky, jen více takovýchhle filmů!!!(28.2.2013)

Nikdy bych nevěřila, že mě tak uchvátí japonský a ještě k tomu animovaný film. Stalo se. Je to krásná "pohádka", která na první pohled pobaví a pohladí, ale už na ten druhý přiměje člověka přemýšlet. A na mě, jako na holku, navíc kladně působí ještě jeden nepřehlédnutelný faktor - samotný Howl! Bože, jak může být nakreslený kluk tak sexy? :D(3.4.2013)

Nádhera... až na ten hrozný zkratkovitý konec.(20.6.2013)

První tři čtvrtiny filmu mě doslova uchvátily - už ten samotný zámek je tak trochu jak z počítačové hry Samorost, nebo ze snů křížených Vernem a režisérem Zemanem. Nádhera. O jednu hvězdu míň dávám za trochu nesrozumitelný a zbytečně rozvleklý konec. Hned jdu shánět do filmotéky.(25.1.2015)

• krapek

Prvá hodinka celkom ušla, až mi to bolo divné. Keby to nejak rýchlo ukončili, tak je to na 4*, ale potom pán Miyazaki zvýšil svoju dávku halucinogénov a zas je z toho cesta do fantázie. Fantázie, ktorá mne vôbec nesedí. Tie fantasy halucinácie sa dajú vydržať 10-20 min., ale 50 min. bolo príliš veľa.(1.3.2015)

Nádhera. Krásný příběh o tom, že láska a dobré srdce vždy vítězí. Nejvíc se mi líbí, že původní nepřítel není zničen, ale proměněn. Jinak řečeno, zlo je potrestáno proměnou v dobro. Poprvé jsem zahlédla jen asi posledních 20 minut a tak mě to okouzlilo, že jsem nezapomněla a když to teď dávali po cca třech letech v tv, nenechala jsem si ujít. Tento typ filmu se mi nikdy neomrzí, je pro mě tzv. nabíjecí.(13.8.2015)

Jedna z najkrajších animácií, aké som kedy videl. Množstvo skvelých nápadov, stempunkových strojov mixnutých s čarodejníkmi, krásne a sympatické postavy a strašidlá. Ale ono to bolo strašne neprehladné. Na konci som absolútne nepochopil konanie postáv, nevedel som o čo im celý čas šlo, prečo a ako boli zakliate a ani ako sa to odkliali. Neviem či som bol moc unavený, alebo čo. Prvá polovica bola hodne zaujímavá a tak som čakal až do konca, že aspoň trochu pochopím o čo šlo, nuž a nestalo sa. Mononoke sa mi ľúbila viacej.(11.11.2015)

,,Už jsi někdy poháněla zámek?“ Úvod do filmu se nemohl podařit lépe. Mijazaki krásně skloubil atmosféru pohádky a Evropy v počátcích 20. století. Jenže jak se film trochu rozjede, tak se rozjedou i spletité příběhové linky a já byl ze všeho akorát zmatený. Nevěděl jsem pořádně, na co se soustředit a všechno mi přišlo takové těkavé a nedotažené. Závěr, který byl stejně šílený jako nelogický, mě pak definitivně dorazil. Jednotlivé postavy jsou zajímavé a chtěl jsem se o nich dozvědět víc, ale nebyl na to čas. Třeba Kalcifer mohl dostat více prostoru, to byl řádně hláškující týpek. Zato romance mezi hlavní hrdinkou a kouzelníkem byla až moc protahovaná a vlažná. Od Mijazakiho mám mnohem raději jednodušší příběhy, tento měl ve druhé polovině tendenci být trochu monumentální, a to mu spíš škodilo.(21.2.2016)

Toto bylo moje úplně první anime co jsem viděl a i přesto že mi bylo asi tak šest let, se moje city nijak nezměnily. Spíše jen zesílily a když se mě teď někdo zeptá na nějaký oddechový, zábavný, ale přitom i k zamyšleníhodný animovaný film, tak rozhodně neporadím nějakou bezduchou a časem vykrádající "Dieneyovku". Ne! Sáhnu zcela na jistotu. Do Mijazakiho filmografie a vytáhnu jakýkoli jeho film, protože žádný mě zatím nikdy, ani trochu, nezklamal...(1.3.2016)

• PeterJon

Vhodné pre deti, bo sú tam aj pekné veci = Sophie si ponecháva dobré srdce aj keď ju bosorka premenila na starú a berie celú situáciu zľahka. V porovnaní s Howlom, ktorý povie, že keď nie je krásny, nemá zmyseľ, aby žil. je to však nudné a zbytočne naťahované, mohlo to byť o hodinu kratšie.(13.6.2016)

Nevidel som sice az tak vela anime ale musim povedat, ze toto bol fakt zazitok. Po Miyazakiho Fantazii a Princezne som cakal, ze to bude fantasmagoria...a mal som pravdu. Ten clovek musi mat taku obrovsku predstavivost a fantaziu, ze...klobuk dole. Spravit fantasy pribeh vo svete akoby Rakusko-Uhorska a prvej svetovej, to chce fakt mat hlavu permanentne v oblakoch. Animacia svojou nadherou len podciarkuje tento skvost. Miyazaki je asi fetak, ale zboznujem ho:-)(9.10.2008)

Opět nádherný počin od mého nejoblíbenějšího anime režiséra. Nejvíc okouzlující jsou ty jeho soundtracky, vždy příjemně překvapí. Díky Miyazaki :)(8.11.2008)