Zámek v oblacích

• Nizozemsko

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Škoda jen těch občasných Disneyovských manýrů (roztomilý slídící pejsek, který měl tedy aspoň sípavý hlas, nebo občas dětinský duch-oheň), jinak Miyazaki dokázal opět stvořit něco, co se vymyká obyklým měřítkům, nádherný příběh plný nenásilného porozumění, skvěle nakreslený (hlavně ten Zámek je něco naprosto úžasného) a vymyšlený, kde nejkrásnějšími částmi jsou ty, kde se seznamujeme s prostředím a můžeme se jen kochat tím světem plným fantazie, kouzel a pohádkových barev. Dílo na hranici pohádky a steampunku, které nemá obdoby.(8.12.2009)

• PeterJon

Vhodné pre deti, bo sú tam aj pekné veci = Sophie si ponecháva dobré srdce aj keď ju bosorka premenila na starú a berie celú situáciu zľahka. V porovnaní s Howlom, ktorý povie, že keď nie je krásny, nemá zmyseľ, aby žil. je to však nudné a zbytočne naťahované, mohlo to byť o hodinu kratšie.(13.6.2016)

srdcovka, za mě je to jasně nejlepší dílo Mijazakiho. skvěle volené postavy a opět originálně zasazený děj. Jasná 5*(7.1.2017)

Mijazaki přinesl další masterpiece, který se sice na první pohled může tvářit až pohádkově, ale skrývá netušené emociální hlubiny. Jeho filmy lze těžko popsat, ty se musí zažít. A Howlův zámek v oblacích není výjimkou.(8.7.2017)

Spolu s Mononoke najlepší Mijazakiho animák. Opäť sa dočkáme skvelých postav, nádhernej animácie, úžasného príbehu a.. oplatí sa to vôbec ešte spomínať? V podstate to isté, ako u takmer všetkých Mijazakiho animákov.(10.8.2017)

• dudo24

Neviem, čo na tomto filme ľudia vidia. Bol to pekný príbeh ale chýbal tomu obsah a súdržnosť. Postavy mi prišli slabo rozvinuté. Miestami som sa dokonca nudil.(28.8.2018)

Na Miyazakiho slabe,misty nuda,nechytil jsem pointu. Hezka animace.(11.6.2005)

Nechci opakovat to, co už tady bylo řečeno. Miyazakiho filmy Vás prostě chytnou u srdce, jeho příběhy jsou vždy silné a tenhle mě zasáhl a dostal se mi pod kůži tak hluboko, že si od doby co jsem ho viděla (asi týden) nemůžu přestat vybavovat různé scény a postavy a příběh si neustále připomínat a vychutnávat jej znovu a znovu. Doporučuju!(18.1.2006)

Naozaj fascinujúca obrazotvornosť!!! Vek 19. storočia, vek pary a tá sa uplatní v tomto filme aj tam, kde by sme to nečakali. Precvičte si hranice vlastnej predstavivosti....(11.12.2006)

Krásná pohádka která mě nepřestávala fascinovat svými nekonečnými nápady. Japonská fantazie je geniální. Ohýnek který padá z ohořelého kusu dřeva je nejlepší!!=)(7.12.2008)

Nejsem typický fanoušek mangy, ale tohle je velmi krásná a (pro nás, kdo jsme vyrůstali spíš na Němcové s Erbenem) docela netypická pohádka. Jen mám pocit, že mi na první shlédnutí uniklo několik detailů, jejichž absence mi nedovoluje dát pět hvězdiček. Pokud je to ale jen otázka druhého (nebo třetího) shlédnutí a nakonec mi do téhle pestré mozaiky barev a pocitů zapadnou, pak rád onu pátou hvězdičku přidám :o)(28.3.2009)

Mé druhé setkání s panem Miyazakim a musím říci, že ač nejsem velkým fandou anime tvorby, jeho filmy mne dostávají pokaždé. Nádherný svět, co jeho tvůrčí mozek dokáže oživit vyráží dech. Základem jeho filmů jsou ale především příběhy, co do svých promyšlených světů zasadí. A stále se létá protože létání osvobozuje, přibližuje ptákům, slunci. A stejně jako u Pixarovských filmů, i tady jsou bytosti, které si oblíbíte velmi rychle ( především nejsou jen v jednom rozměru chrakteristiky ale opravdu vás baví a chápete proč reagují tak, jak reagují ) . Tuřínem počínaje a třeba poslíčkem čarodějky konče. Opět film pro všechny generace a opět se mi z jeho světa vůbec nechtělo.(12.4.2009)

Nebudu skrývat zklamání protože po mistrovských dílech Princezna Mononoke a Cesta do fantazie je tohle o úroveň níž. Nechápejte mě špatně, pořád je to výborný film a v tomhle kousku bych si dovolil tvrdit, že Miyazaki svou animaci dovedl k dokonalosti. Co mi ve filmu chybělo, byl nepřítel. Žádný konkrétní nebyl. Postupně se na tomto postu vystřídali: Čarodějnice z pustin, králova dvorní čarodějnice a nakonec samotná válka. Nastrčit tam mezi ně nějakého zlého černokněžníka se přímo vybízelo. Trošičku zklamaný jsem byl i z finále, ale zase musím dodat, že jsem se ani chvíli nenudil a do filmu se plně pohltil. Bohužel je to u mě "pouze" za 4*.(16.6.2009)

Zatím nejzajímavější anime od Miyazaki-ho. Brilantní grafické efekty, které jsem shlédl v ostatních jeho pracích, zde byly více dotažené. Opravdu vydařený příběh s nádhernou fantasy tématikou byl na konci až moc sladce romantický, ale rozhodně nezkazil celkový dojem.(4.3.2010)

Rafinovanější a temnější bratříček Cesty do fantazie. Má to o něco lepší spád i rytmus, takže je to celé už mnohem stravitelnější než Miyazakiho předchozí dílo. Každopádně je fascinující naprosto odlišná škola vyprávění příběhu, než na jakou jsme v Evropě, potažmo Americe zvyklí. Stát se může cokoliv, a nikoho nerozhodí ani fakt, že se chvílemi pohádka pro děti střídá takřka s horrorem.(7.3.2010)

Není to úplně super, jako jiná Miyazakiho díla,ale 95% ostatní produkce to bohatě "strčí do kapsy". Samotný příběh a způsob natočení tradičně famozní, určité dílčí chybičky to pak lehounce kazí,ale není to nic, proč nedat 95% a *****.(20.4.2010)

Majter Miyazaki nikdy nesklame :) A takto tp je i v tomto prípade :).(31.8.2010)

Hned po prvních pár záběrech mě film vtáhl do děje a celou dobu jsem se nemohl odtrhnout. Je to můj třetí shlédnutý film od režiséra Miyazakiho a ten pán mě začíná čím dál víc zajímat. Občas je děj velice fantaskní, ale tak nějak to funguje a myslím, že se film musí líbit i nepříliš horlivým nadšencům do japonské animované tvorby.(27.9.2010)

Môj tretí Miyazakiho film, ktorý ma však zaujal najmenej. Animácia pekná, prvá polovica funguje super, na základe premís, ktoré používa režisér v predchádzajúcich filmoch - to znamená originalita, plno jedinečných nápadov. Ale. Prichádza druhá polovica, dej sa uzluje, ale nepochopitelne, žiadne vysvetlenia (prečo je vojna, kto proti komu, prečo sa Sofia stále mení, čo s tým má Howlova čarodejnícka učiteľka). Proste príbeh som sa snažil sledovať, ale vôbec ma nezaujal, nemal som komu fandiť (nebolo prečo). To je ten rozdiel medzi prvými dvoma filmami a Zámkom v oblakoch(9.12.2010)

Naprosto úžasné anime, ta kresba/animace je skutečna okouzlující. Létající/chodící zámek, naprosto originální nápad, výborné postavy, zajímavý a napínavý příběh, který dostatečně rozproudí vaši fantazii.(16.5.2011)

První anime, které jsem kdy viděla... A dodnes mé nejoblíbenější. I když podle příběhu má být hlavní hrdinka takové ošklivé káčátko, tak mně rozhodně ošklivá nepřišla, spíš je to taková malá šedá myška, která v sobě ale najde sílu bojovat se svou kletbou a zachránit čaroděje, do kterého se zamiluje. Někdy vám bude možná chvilku trvat než se v ději zorientujete (například důvod války není vlastně vůbec jasný, stejně tak jako její nenadále ukončení), ale to vše vám vynahradí nádherná animace a doslova kouzelný příběh.(20.5.2011)