Zámek v oblacích

• Nizozemsko

Howl's Moving Castle

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Škoda jen těch občasných Disneyovských manýrů (roztomilý slídící pejsek, který měl tedy aspoň sípavý hlas, nebo občas dětinský duch-oheň), jinak Miyazaki dokázal opět stvořit něco, co se vymyká obyklým měřítkům, nádherný příběh plný nenásilného porozumění, skvěle nakreslený (hlavně ten Zámek je něco naprosto úžasného) a vymyšlený, kde nejkrásnějšími částmi jsou ty, kde se seznamujeme s prostředím a můžeme se jen kochat tím světem plným fantazie, kouzel a pohádkových barev. Dílo na hranici pohádky a steampunku, které nemá obdoby.(8.12.2009)

80% - Jak Japonci dokážou v každém animovaném filmu nebo seriálu vysypat z rukávu tisíce nových, krásných a originálních nápadů mě asi nikdy nepřestane udivovat a uchvacovat. Pro snílky jako já je tento film povinností...(22.8.2009)

Jeden z kolegov sa pýta, kam ten Miyazaki na tie nápady chodí. Dobrá otázka. Bolek Polívka na ňu svojho času za seba odpovedal, že on na ne nechodí, ono to chodí naňho. Nech už pán režisér z knižnej predlohy prevzal čokoľvek, veľa toho zaiste nebolo, keďže výsledkom je to, čomu sa hovorí "typický Miyazaki". Kamže to teda ten starý pán chodí? Kde inde než do tradičných čínskych a japonských záhrad (spomeňte si, aj filmový Howl-Hauru má "svoju záhradu"), ktoré excelentne demonštrujú východnú koncepciu poézie - na Západe je poetická vonkajšia podoba vecí, na Východe ich vnútorný, "duchovný" rozmer. V týchto záhradách nič nie je tým, čím sa zdá byť, keďže cieľom bolo vytvoriť ekvivalent prírody, krajiny či univerza. Stromy sú zakliate do bonsají, horské chrbty do balvanov. Les nadobúda podobu skalného labyrintu zloženého z pozliepaných pórovitých monolitov. Dažďová kvapka je reprezentovaná v podobe sústredných kružníc vyrytých do jemného štrku, riečny tok v sústave navzájom sa prekrývajúcich plochých kameňov. Výhľady do záhrady majú podobu otvorov v tvare mesačného kotúča či roztvoreného vejára, čím vzniká "vypožičaný obraz". Do bambusového húštia sa pozerá skrz kamenné či drevené mreže s naturalistickým alebo symbolickým ornamentálnym rastrom umožňujúcim subjektívnu interpretáciu videného. Latentná podoba videná v kuse kameňa stačí, aby bol kameň posadený na podstavec s rovnakou vážnosťou, s akou sa v Európe na podstavec kladú sochy. Poloabstraktná textúra v travertíne stačí, aby bol daný kameň vložený do honosného rámu a zavesený na stenu pavilónu. Skala nachádzajúca sa v inej, dutej skale. To všetko sú subtílne imaginatívne a fantazijné momenty cudzie európskej senzibilite až do doby vzniku surrealizmu. Interpretácia Miyazakiho tvorby prostredníctvom signifikantného elementu východoázijskej kultúrnej tradície? Ale prečo nie?(31.8.2008)

Tento Miyazakiho animák, jak je u něj už skoro zvykem mě zase tak neoslovil jak jsem očekával. Nevim proč, ale působil na mě tak nějak uměle s lehkou dávkou naivity, která filmu podle mě moc neprospěla. Možná to bude také tím, že jsem z podobných filmů už jaksi vyrostl a jelikož je tento film z roku 2004, nemohla u mě svojí velkou úlohu sehrát nostalgie. Přesto se však pro mě jedná o lepší průměr. 65 %(8.12.2008)

Kdyz ve vas jeste neumrelo dite tak vam budou pri tomhle filmu proste zrak i city prechazet.(30.5.2007)

• gilmore_girl

Ja jsem to asi nejak nepochopila... ma to byt pohadka se strasidly nebo fantasy pro dospele o lasce a valce? Pro deti je to moc strasidelne a pro dospele zase moc pohadkove, ale v obou pripadech podivne slozite a zmatene. Je fajn, kdyz si clovek muze neco domyslet, ale ja tady byla uplne ztracena, obcas i znechucena. Libil se mi pohled mlade Sophie na stari, vtipny ohynek a sipajici pes. Ale znovu to opravdu videt nemusim.(12.12.2011)

Byly pasáže, kdy jsem si říkal, že je to hezká poetická pohádka, ale i chvíle, které mi připadaly zbytečné, matoucí, nelogické. Něco mi muselo uniknout... [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 1 | akce 3 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(16.9.2012)

Jako vždy Miyazaki nezklamal a natočil moc příjemný pohádkový příběh v tradičně krásném balení. Jen moc nechápu, proč čeští distributoři tento dokonce na Oscara nominovaný film neuvedly v kinech či alespoň na DVD do půjčoven, ale zato zamořují kina filmy jako Norbit a podobně...(31.5.2007)

Co dodat? Věci, jako je tahle, se prostě a jednoduše musí vidět. Nádherný fantaskní anime-svět vás k sobě vtáhne hned od začátku a nepustí až do konce. A navíc ty přítulné postavičky, pomáhající hlavním hrdinům, ty si prostě hned zamilujete! :)(21.10.2006)

Stejně jako u dalších Miyazakiho filmů mě nejvíce ze všeho očarovala samotná hlavní myšlenka, kolem které se celý příběh odvíjí. Ovšem zatímco Cesta do fantazie přidala kromě úžasně nápaditého příběhu i něco navíc, něco, kvůli čemu jsem byl nucen hltat každý obrázek a sledovat každou další scénu s radostným očekáváním, tak Zámek v oblacích mi svým zvláštním, u animáků opět doslova nevídaným, pojetím a dokonalou propracovaností nedovolil vnímat všechnu tu nádheru nějak více než jen "očima a ušima". To ale nic nemění na tom, že Miyazaki je zřejmě nejlepší animovaný tvůrce současnosti a že Zámek v oblacích je nanejvýš krásný a působivý snímek..(12.8.2012)

• boshke

V Miyazakiho mezích to je slušné. Z porovnání s Princeznou Mononoke a Cestou do fantazie Zámek v oblacích vítězí, v porovnání s vnějším světem je to pořád halucinogenní, fantasmagorijní hovadina... 40%(24.1.2013)

Zatím nejhorší film jaký jsem od Miyazakiho viděl. Animace a hudba je tradičně nádherná, ale příběh je až příliš sentimentální a zmatený a ani prostředí není tak zajímavé a originální jako v jeho jiných filmech. Celkem spíš jen lehce nadprůměrná pohádka. 6/10(19.4.2007)

Ve své první polovině velice vtipný snímek, který svými šílenými, leč originálními nápady zaručeně rozesměje a okouzlí. Celou dobu se tak divák veze na vlně pohody, uklidňující hudby či setkávání se s novými postavami v čele s němým, nýbrž neuvěřitelně kouzelným Tuřínem. Nelze opomenout jednoho z hlavních hrdinů, kterým je Calicifer, jenž v mnoha ohledech připomíná západní produkci animovaných filmů, ovšem v žádné scéně na druhý konec zeměkoule nijak výrazně nesklouzne. Co jest hlavním prvkem Zámku v oblacích je práce s postavami, a to ve způsobu jakým je divák schopen je vnímat. Záporné postavy se v jednu chvíli zdají být odpudivé, nehostinné a nepříjemné, ovšem Miyazaki podle šablony rozhodně nejede, a tak se divák nemůže připravit na určité zvraty či přerody právě záporných či kladných postav do svých protipólů. Kouzlo filmu podtrhuje opět fenomenální Džó Hisaiši a jeho orchestr, který silně ovlivňuje emoční složku v samotném klimaxu, který bohužel spadá do naivity a klišé více, než bych u Miyazakiho čekal. [85%] | Kino (29.1.2017)

Musel som si to nechať v hlave trošku uležať a precítiť. Preto z pôvodných tri idem o hviezdičku vyššie. Miyzaki to proste vie a zaoberať sa nejakým teoretizovaním je v tomto prípade výsostná hlúposť a zbytočnosť. Aj tento príbeh si žije svoj vlastný, originálny život, na ktorý sa dobre pozerá. A nie je to len o vizuálnych orgiách. Good work!(23.6.2008)

Přesně tak nespoutaná fantazie, jakou očekáváte, pokud znáte třeba Princeznu Mononoke. Precizní výtvarná stránka se smyslem pro detail a skvostná klasická animace. Některé obrazy až berou dech. Několikrát mi nedalo nevzpomenout na Karla Zemana. Ať už to způsobila přítomná technika, nebo pohled na hrůzy války, ono skloubení příběhu lásky s ohrožením života se nemůže minout účinkem. Memento Hirošimy má asi většina Japonců hluboko v sobě vsazené, jeho připomínka určitě není na škodu. Morální poselství čarodějného příběhu však není nijak křiklavé, dá se proto velmi dobře snést. I po několikerém zhlédnutí stále působivé...(27.12.2010)

Pomaly ale isto prichádzam na to, že cesta za najlepšími vecami v živote, nie je strastiplná. Naopak býva veľmi divná a nečakaná. Rovnako to bolo aj s týmto dielkom. Som fanúšik anime hocakého typu, ale tento film som doteraz nenašla (no stane sa). Až včera večer približne o pol desiatej, som našla zaujímavý test (koľko Disney filmov ste videli)...a tento bol medzi nimi. Moja otázka? Čo to je? Potom hladanie traileru, nasledujúce hladanie filmu a dvojhodinové pozeranie tejto nádhery. Je to veľmi zábavný, strhujúci, krásne animovaný príbeh, cítite Mijazakiho prítomnosť, zamilujete sa do Hawla v prvých troch sekundách, Witch of the Waste vám zoberie dych pri"epickom" výstupe po schodoch. Malého Michaela si obľúbite v sekunde ako si nasadí svoju bradu. No a napriek tomu, že príbeh, zostáva z veľkej časti nevysvetlený, vypínate titulky z rozčarovaním a s úsmevom na tvári. Je to krásny príbeh, ktorého hlavná hrdinka nie je ani krásna ani špeciálne múdra, dokážete sa s ňou stotožniť pri mnohých veciach. Po dopozerní som si okamžite našla knižku a čítam ju. Fanúšika Fantasy to pohltí. krásne.100%(28.12.2014)

Bylo to...dobré, Hisaishiho hudba také opět bezchybná...přesto, čekala jsem, že to bude lepší. Čekala jsem něco ve stylu Princezny Mononoke nebo snad Cesty do fantazie. Bohužel je tento snímek o něco horší než tyto filmy, takže na 5 hvězdiček u mě nemá. ~(4,1)~(12.2.2009)

Nádhera plná poezie a fantazie. Nádherný propletenec příběhů, které se proplétají tu před zrakem díváka, tu mimo něj, místo plné magických okamžiků a desítek nápadů, které jsou tak neuvěřitelné, že na to ti, kdo dosud znali jen hollywoodskou tvorbu budou nejspíš zírat s ústy dokořán... není divu... bizarní kráčející dům, skvělé dvěře vedoucí do čtyří míst, mluvící oheň, sympatická hlavní postava, která se svou nezvyklou situaci bere s příjemnou samozřejmostí, kontrovezrní postavy čaroděje Howla a čarodějky, strašák.. a další a další desítky detailů a nápadů.. film, který potěší poprvé, podruhé a věřím, že stejně tak i potřetí...(17.3.2009)

Klasický Miyazaki. Nádherný a neobvyklý příběh, paradní hudba, moře detailů a hlavně vše funguje jako celek.(12.6.2011)

Imaginations of the otherside ..píseň a album jedné metalové kapely a přesně takovou hudbu si dokážu u tohoto magického příběhu představit.:) Kouzelná pohádka, kde vlastně nikdo není zlý:)(10.12.2011)

Viděno v původním znění s českými titulky (o verzi v anglickém ani českém dabingu vážně nestojím). ZÁMEK V OBLACÍCH je po mém soudu nepochybně slabší než o tři roky starší Cesta do fantazie, s kterou film spojuje mnoho podobností (hlavní hrdinkou obou filmů je malá, resp. větší holka, která přichází do cizího prostředí plného nevídaných divů a kouzel, ve kterém je nucena pracovat a vysvobodit někoho ze zakletí. To bych se skutečně i hádal, že jsou oba filmy takto podobné, jak jsem měl už možnost se přesvědčit, že když jsem se někomu o této podobnosti zmínil, dotyčný ji tam vůbec neviděl). Srovnání s CESTOU DO FANTAZIE je pro mě i hlavním důvodem, proč tomuto jinak výbornému animáku nakonec dát plné hodnocení nemůžu - když máte jednou nastavenou laťku takto vysoko, nelze z ní slevit. Nic to nemění na tom, že je to stále úplně úžasný film plný krásné hudby, jedinečné japonské imaginace a báječného humoru (malý psík čarodějnice i mluvící ohýnek u mě pravidelně vyvolávali vlny smíchu - ten ohýnek je navíc v japonštině tak úžasně namluven, že se musíte smát, i kdybyste nechtěli :) Při závěrečném záběru jsem byl téměř naměkko, jaká to byla krása. Za mě více než silné 4 hvězdy.(17.5.2014)

1 2 3 4 5 6 7 9 17 24 32