Fenomén

Phenomenon

Fenomén

Drama / Romantický / Fantasy / Sci-Fi

USA, 1996, 123 min

Fenomén je jistě výborný film a leckterý Travoltův fanoušek na konci i slzu zamáčkne. Má jen jednu velkou slabinu. Předpokládám, že na malém americkém městečku budou mít největší autoritu a požívat největší úcty místních obyvatel starosta, farář, učitel a doktor. A právě představa natřásajícího se nahého doktorského zadku za oknem ordinace na odiv našemu milému budoucímu géniovi a dalším více méně náhodným čumilům je zkrátka nepředstavitelná. Že by takhle riskoval ztrátu pacientů a do konce světa trvající zavržení jistě pobožného občanstva? Toho doktora na počátku filmu ještě neznáme. Můžeme si ho zatím představovat jako mladého nevyzrálého výstředníka s poněkud posunutým vztahem k morálce maloměsta. On je to však občan na pokraji stáří, který se navíc do konce filmu chová v podstatě velmi klidně a důstojně. Takže ona scéna je tam jen proto, aby se budoucí milá hlavního hrdiny měla proč od něj ještě v tuto chvíli odvrátit a dobývání její duše bylo komplikovanější. Nebo je to všechno jako ze života? V tom případě budu muset zapřemýšlet, jak mám svému obvoďákovi říct, aby mne také u příležitosti mého jubilea podobně potěšil. A režisérovi tohoto jinak velmi dobrého díla bych popřál méně podobných zkratovitých nápadů.(14.11.2013)

Travolta s mysterióznymi geniálnymi schopnosťami je pre takého drsňáka celkom netradičná úloha. Predpovedá zemetrasenia, zachraňuje deti alebo napravuje ľudské vzťahy. Z požehnania je nakoniec neželaný dar a nielen kvôli FBI a ďalších priživujúcich sa organizácií. Vyústenie zo sci-fi do romantiky je nečakané, príjemné aj smutné zároveň. –––– Každá žena má svou židli, něco, do čeho dává kousek sebe. Zjistils, jakou má Líza židli a koupil sis ji?(26.5.2015)

Výborný nápad, který měl velký potenciál. Ovšem zpracování je poněkud nepovedené. Dokážu si představit toto téma jako thriller, psychologické drama, sci-fi (mysteriózní), i jako komedii. Ovšem tohle byla mini drama, trochu romantika a zbytek byl prostě jen film. Ani nevím, jak to pojmenovat. Prostě film bez nějaké větší hloubky, emocí, napětí. Prostě to tak nějak plynulo, ale ničím extra to nezaujalo. Pořád jsem čekal, kdy něco přijde, ale pořád nic. Dal bych tomu možná i menší hodnocení, ale překvapivé rozuzlení to celkem zachránilo. Ale je to slabších 60%, spíše lepších 50%. Jak jsem psal, námět výborný, dalo se z toho udělat ledasco, ale zpracování je prostě slabé. Nevyužitý potenciál. Jinak za zmínku stojí sympatický výkon Travolty a fajn hudba. Škoda. Howgh!(27.12.2017)

Neviem, či som niekedy videl dojmami z filmu tak originálne spracovaný príbeh. Smutná, dojímavá dráma so strhujúcim dejom, zároveň však príjemná, zábavná až popcornová. Márne som čakal, kedy sa látka utrhne režisérovi z rúk, ako to pri takýchto fantasy námetoch býva. A veľmi málo chýbalo k tomu, aby 'Phenomenon' odo mňa dostal prívlastok fenomenálny. Naozaj som neveril, že dám Turteltaubovi niekedy plné hodnotenie, nie menšiu zásluhu na tom mal aj Travolta, ktorý si ten prívlastok právom zaslúži. A možno to bude nízkou úrovňou filmov, ktoré som za posledný čas videl, ale tento som si vyslovene užíval. 90%.(25.10.2008)

Turteltaub ako reziser mi teda toho moc nehovori, ale ako som mal moznost vidiet, scenara sa zhostil na urovni. Aj ked miestami to pripomina Green Mile, chvalim kvalitnu reziu, vybornych hercov ako Travolta, Whitaker, Duvall, Sedgwick .... a dialogy na urovni. Kvalitna filmarska praca "se vsim vsudy" : 88 %(30.4.2013)

• - Na hlavnú úlohu boli navrhnutí Sean Penn, Ed Harris a Jason Patric, nakoniec ju získal John Travolta. (Peter-1307)

• - V mestečku Old Town Auburn v Kalifornii je plaketa, kde George (John Travolta) stál a videl "svetlo." V roku 2015 bola pôvodná plaketa ukradnutá, nahradila ju nová a zabezpečená proti odcudzeniu. (chesterko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 22. června 1996 v East Hamptonu (stát New York). (Varan)