John Williams ve Vídni (koncert)

• Rakousko

John Williams: Live in Vienna

Koncert filmovej hudby: John Williams a Viedenskí filharmonici

Hudební

Rakousko, 2020, 129 min

Michael Beyer

Jsem jeden z těch opravdu šťastných, který se zúčastnil této neopakovatelné hudební události. Byl jsem přítomen zrovna na tomto nedělním koncertu. Zúčastnil jsem se několika koncertů od E. Morriconeho, Hanse Zimmer, Joe Hisaishi, Erica Serry a dalších. Koncert Johna Williamse ve Vídni je ale nedostižný. Jednak složením koncertu a jednak také prostory kde se odehrával a tou nepopsatelnou atmosférou. Když vstoupíte do hlavního sálu, tak na Vás okamžitě dýchne historie. Mnohokráte jsem sledoval novoroční koncert Vídeňských filharmoniků na ČT a říkal si, jednou tam tak být....a ono se mi to vyplnilo a ještě k tomu koncert Johna Williamse, husina :) Jen menší poznámka k tomu vysílaní, nepřekládal bych původní názvy skladeb.(28.12.2020)

Vydarený koncert Maestra Johna Williamsa. Je obdivuhodné, že aj vzhľadom na svoj vek je stále čulí a skladateľsky aktívny. Slovami sa ani nedá opísať, akým obrovským prínosom do filmovej hudby je Pán Williams. Toľko rôznych ikonických a pamätných soundtrackov a motívov nemá na svojom konte nik z tejto brandže a myslím, že pretečie ešte množstvo času, kým sa mu dokáže (pokiaľ vôbec) niekto aspoň vyrovnať. V rámci koncertu bolo počuť známe - ikonické i menej známe skladby. Trošku ma sklamal hudobný program (pár ikonických skladieb chýbalo), ale dve posledné to zaplátali. P.S.: Prajem Maestrovi veľa zdravia a ešte množstvo úspechov, pokiaľ svoje remeslo nezavesí na klinec.(2.1.2021)

Obrovský zážitek. Výběr toho nejlepšího zpestřený o něco méně známými, ale o nic méně dobrými kousky (suita z Čelistí, skladba The Rebellion Is Reborn z osmých Star Wars), skvělé podání Vídeňských filharmoniků, sóla Anne-Sophie Mutter (trochu v rozpacích jsem byl jen z jejího zapojení do The Duel z Tintina, naopak Schindlerův seznam zněl jako rovnou z nebes) a samozřejmě John Williams osobně. Pokud jde o mě, Hans Zimmer se může s jeho mega-super-obří-přeplácanou pražskou show schovat někam do kouta, protože takhle vypadá strhující koncert filmové hudby, kterému ke stoprocentní působivosti stačí "pouze" ta hudba a jeden obdivuhodný člověk s taktovkou v ruce. A nepokazil mi to ani odbytý český komentář s občasnými skvosty typu "Pochod imperátorů".(12.10.2020)

Koncert mnohokrát korunovaného krále filmové hudby byl složen z melodií samých známých filmů (snad jen nejstarší zahraný kousek z Propustky do půlnoci byl výjimkou), ale komu by to vadilo, když Spielbergovy filmy a Star Wars jsou stejně prvními věcmi, které člověku naskočí po vyslovení Mistrova jména. Režisér naštěstí také byl dost zkušený, abychom z Vídeňských filharmoniků vždy viděli to podstatné. Český komentář byl sice tak trochu nadbytečný, ale v těch pasážích s aplausem publika moc nerušil. Etalon, jak by měly podobné koncerty vypadat!(15.10.2020)

Ačkoliv John Williams není zcela má krevní skupina a miluji od něj jen ty Star Wars, Indyho a Harryho + hlavní motivy k mraku filmů, tenhle koncert je prvotřídní a v podstatě unikátní. Jak sám mistr řekl, ve Vídni koncertoval poprvé a vzhledem k jeho věku (88 požehnaných let) asi i naposled. Zazní hudba ze známých filmů, většině já říkám tzv. fidlaná, ale sakramentsky dobrá. Pro mne naštěstí ale uslyším i neskutečně krásný motiv k Jurskému parku či nesmrtelné Star Wars i ostatní úžasné hlavní motivy, takže i proto nelze hodnotit jinak než za 100%.(13.10.2020)

• - Koncert bol pôvodne naplánovaný na október 2018. John Williams však bol kvôli bližšie nešpecifikovanej chorobe hospitalizovaný v Londýne, kde začínalo jeho európske turné a malo pokračovať vo Viedni. Koncerty sa neuskutočnili a Williams sa po prepustený z nemocnice vrátil domov do Los Angeles, do Viedne sa vrátil až v januári roku 2020. (Tvrdolín Veliký)