Battlestar Galactica (TV film)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Kanada, 2003, 2x90 min

"My jsme ve válce, a ty chceš přijímat rozkazy od nějaký učitelky?" Díky kamarádovi, který mi celý BSG podstrčil, aby mě přivedl na jiné myšlenky, jsem se dostal ke kvalitnímu pilotnímu dílu SF seriálu, přičemž obsahem jeho pilotního dílu není nic menšího než smrt většiny lidské populace a následný útěk několika desítek tisíc zbývajících příslušníků lidského rodu do hlubin vesmíru. Jak příhodné. Vůbec to nenavozuje depresivní myšlenky, jak by mohlo. Od bezpohlavního sterilního Startreku se BSG liší především živelností a zajímavými lidskými postavami, z nichž pochopitelně vyčnívají commander (už by se měli naučit, že odborný český ekvivalent je fregatní kapitán) Adama a plukovník Tigh v podání E. J. Olmose a M. Hogana. Jedinou vadou je k pos.... prudičská Kara Thrace (ale i ta si nakonec později v seriálu odnese svoje) a prezidentka (ex ministrině školství) Laura Roslin, která svými "myslím to dobře" akcemi až nápadně připomíná pana humanitárního bombardéra. Výborný pilot a nový svět na odpoutání mysli.(8.9.2011)

Špičkově natočené nadupané sci-fi mě hodně nažhavilo na seriál, tak doufám, že se to celé vyvine stejným směrem, jako úvodní film. Ten má všechno, co má správná sci-fi mít - je akční a napínavý, promyšlený, zároveň dramatický a emotivní, vše namícháno v ideálním poměru a servírováno v atraktivním moderním balení.(25.12.2009)

Škoda New age agitky a Jamese Callise jako Dr. Baltara. Nesympatický moula, co ze sebe nedokáže vypustit souvislou větu, aniž by se nezakoktal. Tím dostává na prdel i logika seriálu, protože mít ve středu někoho takového a vědět, že nepřítel může vypadat jako člověk, tak pojmu silné podezření, zda s tím nemá něco společného. Ze seriálu jsem viděl zatím jen pět dílu, ale tenhle komentář platí i na ně. Na slušné úrovni je mytologie, triková stránka (na svou dobu) a některé postavy (Jamie Bamber). Film je na horší čtyři hvězdy, seriál zatím na tři. 7/10(15.3.2013)

Skvělé. Tahle série má výhodu, kterou Star Trek neměl. Začíná jako součást velkého celku, nemá epizodní povahu a pilotní miniseriál jasně ukazuje, že tvůrci přesně vědí, kam se ubírat a jak velká porce Battlestar Galactica může být. Narozdíl od debutu startrekovské Next Generation tu zcela postrádám nedourčenost charakterů a vágnost vazeb, všechny figury šlapou od začátku na 100%, vytvářejí se nosné vedlejší příběhové linky a ta hlavní je vyšperkovaná fantastickou apokalyptickou atmosférou. Dialogy, ač se nijak nevymykají seriálové praxi, jsou dobře trefené a patetické momenty překvapivě nedřou v krku. Vizuálně je to perfektně odvedená práce, moderní ostření kamery na digitální triky po vzoru Star Wars a moc pěkné modely lodí. Zvukově lahůdka, soundtrack má takový ten moderně exotický nádech, který tomu dodává grády. Po 180 minutách minisérie vím jedno jistě – tenhle seriál chci vidět. Na takový jsem totiž pěkných pár let čekal.(15.1.2008)

Ako film to dokonalé nie je, ale ako intro k následnému seriálu je BG jedným z najlepších pilotov, aké som videl. Výborne načrtnuté univerzum a jeho mytológia, charaktery postáv a vzťahy medzi nimi a napokon cieľ, kam celá "odysea" bude smerovať. Takže u mňa maximálna spokojnosť a natešenosť na 4 série podľa všetkého výnimočného seriálu. P.S.: Za úvodnú vyše trojminútovú prechádzku Galacticou v jednom zábere by som dal aj 6*.(29.9.2009)

• - Geena Davis odmietla rolu Laury Roslin kvôli rizikovému tehotenstvu. (Original.M)

• - Během FTL skoku Galaktiky k Ragnaru jsou vysunuté hangáry, přestože je v předchozí scéně zasunuli. (Pepy)

• - Spoiler: Presklená budova, v ktorej Doktor (Tim Henry) oznamuje Laure Roslinovej (Mary McDonnell), že má rakovinu, bola použitá aj v seriály V (2009) ako stanica pre dopravu na kozmickú loď. (AdamDM)