Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Tak Jules Verne opět dostal za ucho - za druhé ucho dostal Karel Zeman. Jeden z nejindustriálnějších filmů, co jsem kdy viděl. Občas si pokládám otázku exotiky - je pro japonskou kulturu tak exotická průmyslová revoluce nebo secesní nábytek? Jaká pohnutka vede takové skvělé filmaře a animátory tématizovat viktoriánskou anglii? Možná ze stejného důvodu se jako já divím... Steamboy je parádním parní pašák...(18.5.2009)

Animace je krásná. Příběh rozhodně nepatří do kategorie nezajímavých. Hudba je na animované poměry hodně dobrá, ale místy velmi nevhodně použitá. Celkový dojem je hodně slušný, ale víc než tři nedám, protože to se mnou nějak nic neudělalo a celý film ze mě vyšuměl hned po dokoukání, čehož důkazem je tento komentář, ve kterém nějak ani nevím co napsat. Takže za tři, ale v klidu můžu doporučit všem fanouškům anime, i když je pro tentokrát trošku odlišnější, než na co jste asi normálně zvyklý.(24.10.2005)

Co vlastně hledáš? Jaký poklad je tak cenný, že opustíš tento svět a vše, co skýtá? - Hledám spravedlnost - neposkvrněnou věčnou radost, která nikdy nepomine. To je něco, co našel Buddha. Já nehledám NIC - jsem díra doughnutu (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/BH_LMC.png). ___ U japonských celovečerních anime obdivuji a oceňuji to, jak hluboce a dalece pronikají do složitostí lidského světa v jednoduchých otázkách a sděleních. Anime nejsou kreslené pohádky, anime jsou eticko filosofické vhledy v pohádkovém hávu. Steamboy je tomu jasným příkladem. Již na začátku moderní technologické civilizace v století páry bylo pozdě se ptát, kam přivede lidstvo věda. Tenkrát věda vyvolávala více jistoty a nadšení, než strachu a pochybností. Dnes nám zůstává jen naděje. "Riziko přináší pokrok. Celý svět čeká na požehnání vědy." Tři generace vědátorů a vynálezců, jak je vykreslil Steamboy - otec, syn a vnuk - symbolizují tři vztahy k vědě a pokroku: nadšení, které prozřelo a změnilo se v moudrost, slepé zaujetí a víru a novou naději spočívající v zodpovědném přístupu. Zodpovědnost však může leda zpomalit pokrok, nikoliv ho zastavit. Duch z lampy byl vyvolán a žije vlastním životem. Již není cesty zpátky. Ducha zažene jen zničení prostředí, kde se pohybuje, to jest civilizace a lidské mysli. Další otázka k vědě je etická - kolik stojí duše vědce? Vědec, vynálezce se nutně zaprodává, protože potřebuje finance na své bádání. Věda je dnes drahá. "Kapitalistům však na vědě nezáleží - uctívají jen peníze. Akcionáři nečekají na požehnání vědy, ti čekají na požehnání zisku. ... Vynález stvořený k tak nízkému účelu přinese celému světu jen neštěstí. Věda dokáže odhalit hlavní základy vesmíru, samotného života. Nesmí se jí však plýtvat na rozmary bankéřů a obchodníků." S tím souvisí i otázka nepřítele. "Vytváříme si nepřátele vinou vlastní arogance a marnivosti. Vycházejí z našich vlastních temných duší." O tom, co je dobré a co je špatné se rozhodujeme nakonec jen my sami. Věda je moc. Věda je klam. ___ Symbolika Steamboye vychází ze zkušenosti Japonců s nejmocnějším vynálezem vědy - jadernou energií. Parní koule jako zdroj obrovské, čisté, ale i smrtící energie, parní zámek v monstrózním oblaku páry a její mrazící účinek jako analogie nukleární zimy a dokonce i skleněná kopule zámku připomínající Atomový dům v Hirošimě (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A1tn%C3%ADk_m%C3%ADru_v_Hiro%C5%A1im%C4%9B) - to vše slouží jako memento: Lidé bděte, protože věda nespí. ___ Čtyři hvězdičky jen proto, že kyberpunk je mi milejší než steampunk. Hledím dopředu, a to i přes pohled dozadu. Nakonec však hledím jen do díry doughnutu, i když ho jím.(16.12.2011)

Je to opravdu velkolepé, je to až po střechu našlapané nápady, má to promyšlenou a vizuálně úchvatnou vizi steampunkového světa, kterou jsem byl nadšen, ale přesto tomu něco chybí. Možná lépe vykreslené postavy, které se v té vizi poněkud ztrácely, klouzaly po povrchu a nedokázaly upoutat tak jako svět, ve kterém se pohybovaly, možná příběh, na který pro všechny ty nápady a detaily nezbylo dost času, a někde v půlce se navíc začal kácet vinou poněkud nelogických zvratů a jednání jednotlivých postav.(9.11.2011)

Tak trochu jiný kreslený film, žánrově bych ho zařadil do restro sci-fi. Velice kvalitní animace, ty peníze do filmu vražené jsou vidět. Vadila mi zbytečně dlouhá stopáž, ve finále mě film nějak moc neobohatil. Doporučuji dívat se v dobrém zatemnění - celkové temné ladění filmu Vás jinak zbytečně připraví o zajímavé detaily.(2.8.2006)

• - V japonské i v anglické verzi filmu je postava Raye dabována mladou ženou. Jedná se o obvyklou praktiku. (Janko666)

• - Když se na začátku filmu Ray prochází po Manchesteru, jsou na pár sekund vidět Karl Marx a Friedrich Engels, povídající si na ulici. Oba dva žili v době, kdy se film odehrává, ve Velké Británii. (Raztubyl)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)