Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Nejdražší animovaný film Japonska nijak výrazně nezklamal. Kombinace 2-D a 3-D počítačové animace je opravdu znát. Po grafické stránce není tedy co vytknout. Po stránce hudební také ne. Steve Jablonsky opět nezklamal. Jen ta zápletka to trochu kazí. Už od začátku bylo jasné kdo je hodný, kdo zlý a kdo to jen hraje na obě strany. Nicméně úchvatný pohled na potápící se parní věž to pěkně vyžehlil. A pravda je, že jsem od tvůrce Akiry takhle rodinný film vůbec nečekal... 8/10(1.10.2007)

Pára, trubky, ozubená kola, lodě, vlaky, podivné stroje, divná hejblata, ztělesněný svět "věku páry", tak jak by jej viděl Jules Verne. Příběh - asi nejslabší článek řetězu - je předvídatelný až hrůza. Bohatě to ale vynahrazuje naprosto jedinečný vizuál, postavený na kombinaci japonského anime a charakteristicky evropského, industriálního, prostředí. Velmi příjemné překvapení.(29.12.2011)

Je to opravdu velkolepé, je to až po střechu našlapané nápady, má to promyšlenou a vizuálně úchvatnou vizi steampunkového světa, kterou jsem byl nadšen, ale přesto tomu něco chybí. Možná lépe vykreslené postavy, které se v té vizi poněkud ztrácely, klouzaly po povrchu a nedokázaly upoutat tak jako svět, ve kterém se pohybovaly, možná příběh, na který pro všechny ty nápady a detaily nezbylo dost času, a někde v půlce se navíc začal kácet vinou poněkud nelogických zvratů a jednání jednotlivých postav.(9.11.2011)

Na malou chvilku se mi zachtělo napsat "Vynález zkázy po japonsku" - ale to by bylo značně zavádějící. Tady se nehraje o moc, o nadvládu nad světem. Jednoznačnou prioritou je BYZNYS, prosperita zbrojního průmyslu, který je osvědčeným a trvalým zdrojem nemalých výdělků - a vědecký výzkum bývá jeho snadnou kořistí, ať už mu podlehne vědomě nebo v dobré víře ve prospěšnost technického pokroku. Neobyčejně přesvědčivá, do detailů propracovaná animace vás vtáhne do děje bez jakékoli námahy, aby vám vzápětí s pýchou ukázala, že technologické možnosti století páry zůstaly ve skutečnosti z velké části nevyužité ... P.S.: Parní zámek představuje správně šílený megalomanský sen - a jako takový je připraven přijmout od svého tvůrce a kohokoli dalšího jakoukoli oběť.(31.12.2011)

Nejsem odborníkem přes japonské anime filmy. Viděl jsem jich všehovšudy šest, pokaždé se nicméně jednalo o nadobyčejný zážitek, svým kulturním pojetím zcela odlišný od zážitku z většiny euroamerických děl. Steamboy mi však připadal až příliš konvenční – nejen umístěním děje do Anglie druhé poloviny 19. století, ale hlavně neoriginálním příběhem. Objevení parního stroje přináší nevídané možnosti technologického rozkvětu a zároveň dává prostor všelijakým protřelým zloduchům. Zdejší padouch sice není jednoznačně zápornou postavou, přesto snadno uhodnete, jakým způsobem se v následujících minutách zachová (zvlášť s přihlédnutím k jeho vztahu k hlavnímu hrdinovi). Zajímavá je snaha blíže prozkoumat hranici mezi využitím a zneužitím techniky, ta však postupně polevuje, aby v druhé polovině zcela ustoupila před – v podstatě nonstop – akcí. Založit podobně rozmáchlou podívanou (údajně nejdražší japonské anime) z větší části na akčních scénách nebylo nejšťastnějším nápadem. Opojení úchvatnou (úchvatnou!) vizuální stránkou nemůže trvat věčně, snad pouze kdyby dokázalo na vedlejší kolej zcela odsunout příběh, což zde bohužel nefunguje. Donekonečna oddalovaný závěr jenom více a více rozmělňuje zprvu zajímavou podívanou a jelikož víte co přijde, stává se film rovněž nezajímavým, až nudným. Steamboy je – bohudík a stejně jako všechny anime – obestřen magickou aurou, povyšující duchovní zážitek z mnohých scén daleko za hranice lidského chápání. Mdlou chuť nezbytné dějové omáčky bohužel přebít nedokáže. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm, Shadwell(15.2.2007)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - Produkce začala už v roce 1995, ale kvůli finančním problémům byla na rok přerušena. (Janko666)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)