Suchîmubôi

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Dějově netypický příběh diváka tentokrát zavede do doby viktoriánské Anglie. Děj se točí kolem zlotřilé „Nadace“, která zneužívá moderní vědu a vytváří smrtící zbraně. Tomu se samozřejmě musí zabránit a hlavní chlapecký hrdina se do tohoto úkolu pouští se svým dědečkem s vervou. Na tomto podkladu se ovšem rozvíjí i mnohem hlubší myšlenka, které se týkají role vědy v životě člověka a její úlohy v rozvoji celého lidstva. Celý film je ve své podstatě střed protichůdných názorů na tuto věc. Film je podle mě klidně možno vnímat jako apel na vědce a vynálezce, aby nepodlehli megalomanství a neopájeli se vědou odtržení od reality obyčejného světa. Člověk se nesmí stát otrokem pokroku a neustálou honbou za ním. Snaha dosáhnou velkoleposti za každou cenu končí nezdarem.(18.8.2007)

Nejdražší animovaný film Japonska nijak výrazně nezklamal. Kombinace 2-D a 3-D počítačové animace je opravdu znát. Po grafické stránce není tedy co vytknout. Po stránce hudební také ne. Steve Jablonsky opět nezklamal. Jen ta zápletka to trochu kazí. Už od začátku bylo jasné kdo je hodný, kdo zlý a kdo to jen hraje na obě strany. Nicméně úchvatný pohled na potápící se parní věž to pěkně vyžehlil. A pravda je, že jsem od tvůrce Akiry takhle rodinný film vůbec nečekal... 8/10(1.10.2007)

Nádherný steampunk. Bohužel autoři během 126 minut zapomněli do ukázek všemožné techniky a leteckých schopností hlavního hrdiny vložit dostatek informací o světě, který je tak poutavý a stylový zároveň. Proč šel vývoj tímhle směrem, proč mají vojáci v rytířské zbroji střelné zbraně a další hromada otázek kazí jinak skvělý dojem ve světě, do kterého bych se rád vracel a vracel... Jinak těch deset let práce je vidět na hromadě nápadů a detailů, ale rozhodně ne na příběhu.(17.11.2009)

Tak nadupanou animaci jsem v životě neviděl. Přitom vše vypadá čistě ručně a asi to tak i bude. Resp. bylo by asi dražší udělat, aby to vypadalo jako ruční práce, než když se to skutečně prokreslí. Není se čemu divit, když se našel někdo, kdo byl ochoten investovat 22 milionů dolarů na kreslený film... mimochodem za srovnatelnou sumu byl vytvořen nejdražší asijský animovaný film v dějinách, Princezna Mononoke. Co je na tom však nejlepší, je, že animaci využili tím způsobem, jak by měla být využívána. Teda tak, že udělali film, který by byl v hrané podobě ještě mnohem dražší a velmi obtížně realizovatelný. Po vizuální stránce teda nádhera ve stylu Julius Verne, ale ještě víc monumentálnější. Moc se mi líbily i postavy, kde jsem si všiml takové zajímavosti. Čím oblíbenější je vám postava té rozmazlené holky, tím má štíhlejší nohy.(14.7.2009)

Pára, trubky, ozubená kola, lodě, vlaky, podivné stroje, divná hejblata, ztělesněný svět "věku páry", tak jak by jej viděl Jules Verne. Příběh - asi nejslabší článek řetězu - je předvídatelný až hrůza. Bohatě to ale vynahrazuje naprosto jedinečný vizuál, postavený na kombinaci japonského anime a charakteristicky evropského, industriálního, prostředí. Velmi příjemné překvapení.(29.12.2011)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)

• - V japonské i v anglické verzi filmu je postava Raye dabována mladou ženou. Jedná se o obvyklou praktiku. (Janko666)