Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Nádherný steampunk. Bohužel autoři během 126 minut zapomněli do ukázek všemožné techniky a leteckých schopností hlavního hrdiny vložit dostatek informací o světě, který je tak poutavý a stylový zároveň. Proč šel vývoj tímhle směrem, proč mají vojáci v rytířské zbroji střelné zbraně a další hromada otázek kazí jinak skvělý dojem ve světě, do kterého bych se rád vracel a vracel... Jinak těch deset let práce je vidět na hromadě nápadů a detailů, ale rozhodně ne na příběhu.(17.11.2009)

Veľkolepý animák, ktorý však zo začiatku pôsobí trochu pribrzdene (a to sú tam pôsobivé akčné scény i vynálezy). Postupne ako celý kolos speje do šialeného finále sa divákovi zatajuje dych. Vzťahy medzi postavami (rodinou) sú zaujímavo i keď možno príliš skratkovito nadhodené, ale dávajú priestor na rozvinutie debát o nevyhnutnosti/škodlivosti technického pokroku...(1.9.2015)

Dějově netypický příběh diváka tentokrát zavede do doby viktoriánské Anglie. Děj se točí kolem zlotřilé „Nadace“, která zneužívá moderní vědu a vytváří smrtící zbraně. Tomu se samozřejmě musí zabránit a hlavní chlapecký hrdina se do tohoto úkolu pouští se svým dědečkem s vervou. Na tomto podkladu se ovšem rozvíjí i mnohem hlubší myšlenka, které se týkají role vědy v životě člověka a její úlohy v rozvoji celého lidstva. Celý film je ve své podstatě střed protichůdných názorů na tuto věc. Film je podle mě klidně možno vnímat jako apel na vědce a vynálezce, aby nepodlehli megalomanství a neopájeli se vědou odtržení od reality obyčejného světa. Člověk se nesmí stát otrokem pokroku a neustálou honbou za ním. Snaha dosáhnou velkoleposti za každou cenu končí nezdarem.(18.8.2007)

Famózní steampunková dobrodružka, která svého času byla terčem nesmyslné kritiky, jež vycházela z nesoudných očekávání spojených s Kacuhirem Ótomem, potažmo s faktem, že "Stemboy" byl jeho první celovečerní anime projekt od revolučního "Akiry". ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(17.3.2013)

Animace a zobrazená technika v tomto retro sci-fi je na 5*, místy patetický příběh na slabší tři. Ale nadchlo mě zobrazení Křišťálového paláce, který byl postaven pro londýnskou 1. Světovou výstavu (vlastně první EXPO) v roce 1851. Rok 1866, ve kterém se film koná, je pro Křišťálový palác (ve skutečné historii) významný tím, že část z něj shořela a už nikdy nebyla obnovena (celý palác shořel v roce 1936 a Winston Churchill dívaje se na požár, poznamenal: "toto je konec věků"). ■ "Simone, co to děláme?" "Vedeme menší válku s Velkou Británií, slečno." "Simone?" "Ano, slečno?" "Ujistěte se, že vyhrajeme."(29.8.2013)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - V japonské i v anglické verzi filmu je postava Raye dabována mladou ženou. Jedná se o obvyklou praktiku. (Janko666)

• - Když se na začátku filmu Ray prochází po Manchesteru, jsou na pár sekund vidět Karl Marx a Friedrich Engels, povídající si na ulici. Oba dva žili v době, kdy se film odehrává, ve Velké Británii. (Raztubyl)