Suchîmubôi

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Dějově netypický příběh diváka tentokrát zavede do doby viktoriánské Anglie. Děj se točí kolem zlotřilé „Nadace“, která zneužívá moderní vědu a vytváří smrtící zbraně. Tomu se samozřejmě musí zabránit a hlavní chlapecký hrdina se do tohoto úkolu pouští se svým dědečkem s vervou. Na tomto podkladu se ovšem rozvíjí i mnohem hlubší myšlenka, které se týkají role vědy v životě člověka a její úlohy v rozvoji celého lidstva. Celý film je ve své podstatě střed protichůdných názorů na tuto věc. Film je podle mě klidně možno vnímat jako apel na vědce a vynálezce, aby nepodlehli megalomanství a neopájeli se vědou odtržení od reality obyčejného světa. Člověk se nesmí stát otrokem pokroku a neustálou honbou za ním. Snaha dosáhnou velkoleposti za každou cenu končí nezdarem.(18.8.2007)

Tak Jules Verne opět dostal za ucho - za druhé ucho dostal Karel Zeman. Jeden z nejindustriálnějších filmů, co jsem kdy viděl. Občas si pokládám otázku exotiky - je pro japonskou kulturu tak exotická průmyslová revoluce nebo secesní nábytek? Jaká pohnutka vede takové skvělé filmaře a animátory tématizovat viktoriánskou anglii? Možná ze stejného důvodu se jako já divím... Steamboy je parádním parní pašák...(18.5.2009)

Super film založený hlavně na obraze a zvuku, ale to naštěstí nebyla celá náplň a příběh se zde neztratil. Líbilo se mi, že všechno bylo založené na páře a mnoho vynálezů předčilo dnešní věci. Animace naprosto úžasná a design všech možných udělátek a nástrojů mě uchvátil. Akira byla na svojí dobu určitě skvělá, ale já ji viděl jen pár dní před tímto filmem a musím říct, že Steamboy překonává Akiru ve všem a hlavně se mi více líbilo prostředí a zasazení příběhu do doby. 95%(14.5.2009)

Já jsem celkem spokojen. Příběh sice není nijak oslnivý, ale to nevadí, protože se jedná o úžasnou podívanou. Celá druhá polovina filmu je jen a jen o akci. A zpracování, to je zde zcela oslnivé. Je dokonce tak mimořádné, že jsem opravdu po celou druhou půli nedokázal spusti oči. Bohužel zpracování není všechno a tak i přesto, že je to ve svém žánru v tomto směru na špici, nestačí na filmy Myiazakïho apod. Každopádně to stojí za to vidět, už jen kvůli těm animacím.(23.12.2005)

Podléhám pompézní bombastičnosti vizuálu, jemuž jsou hudba, dialogy, myšlenky a podobné věci jen jakýmsi upozaděným doplňkem, a dávám 90%. Jak podotknul můj spolubydlící potom, co naběhly závěrečné titulky: "Tohle vidět Jules Verne, zahodil by kalamář a stal se mnichem." A je to naprostá pravda. Akira byl ve své době velký počin, ale Steamboy je něco naprosto nevídaného, bezprecedentního, perfekcionistickým šílencem vytvořené dílo, které vás na dvě hodiny zabuší do křesla. Do sedačky těžko, což je OBROVSKÁ škoda, protože uvést Steamboye do kin, vyletí prodej modelů parních lokomotiv do astronomických výšin a děti budou brečet, aby je tátové konečně pustili hrát si s těmi vláčky co "jim" koupili:) Kouzlo století páry má sílu dalece překonávající výkon jakéhokoli laserového kanónu...no, i když BattleMechy mají taky svoje charizma...;) Ale co to tu kecám? Steamboy je bomba, a to je teď a tady důležité. Howgh, jdu na florbal.(20.10.2006)

• - Když se na začátku filmu Ray prochází po Manchesteru, jsou na pár sekund vidět Karl Marx a Friedrich Engels, povídající si na ulici. Oba dva žili v době, kdy se film odehrává, ve Velké Británii. (Raztubyl)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)