Tento díl bude věnován delikventní mládeži. Loupež na benzinové pumpě, krádež v kožešnictví, vykradený sklad se zbraněmi a střelivem jsou případy, které nedávají kriminalistickému týmu ani na chvíli pokoje. Vyšetřování tentokrát vede Jiří Otradovec (M. Pešek), benjamínek v kriminalistické praxi. Pátrání jej přivede na stopu skupiny mladíků. I v této partě je jeden ze členů benjamínkem. A právě jejich první střet, byť každého na jiné straně zákona, nakonec vede k úspěšnému zadržení pachatelů... (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Je to chytrej kluk. A proto musí sám pochopit, že nemá úniku." Tak tentokrát to bylo 3:0 pro náhodu. Nejdřív Jiříček náhodou potkal na diskotéce oznamovatelku Michalu, ta pak náhodou poznala ukradenou bundu a Ruda Pekař si pak náhodně vybral z knihovny tu správnou knihu, za kterou byla schovaná pistole. Na můj vkus bylo těch náhod docela dost, ale páčení pravdy ze studenta Kalvody špatné nebylo a to závěrečné uznání, při kterém náčelník Břéťa přidělil Jiříčkovi případ sériových krádeží rozvěšeného prádla, mě hodně rozesmálo. ()

MM_Ramone

V priebehu rokov 1982 až 1986 bol vyprodukovaný český detektívny televízny seriál "Malý pitaval z veľkého mesta" (Malý - neveľký, nepatrný, drobný. Pitaval - zbierka pozoruhodných kriminálnych prípadov. Veľké mesto - Praha). Seriál obsahuje pätnásť samostatných zhruba hodinových častí, v ktorých kolektív pražských kriminalistov rieši rôzne kriminálne prípady. V tretej časti detektívneho televízneho seriálu "Malý pitaval z veľkého mesta " sa súdruhovia z pražského obvodného oddelenia Zboru národnej bezpečnosti zamerajú na rozloženie organizovanej zlodejskej bandy. Podarí sa im to, keď udrú na najmladšieho člena tohto gangu. Mladý fagan sa pri rafinovane premyslenom výsluchu zosype a nabonzuje svojich parťákov. Najväčšiu zásluhu na vyšetrení tohto prípadu má podporučík Jirka Otradovec. Epizoda nesie názov "Benjamínci". *** ()

Adam Bernau

Ve 3. díle začíná jít do tuhého. Zločinecky i společensky. Ještě před vyšetřením rozkrádání prádla ze šňůr je třeba odhalit organizovanou zločineckou bandu, která si mimo jiné pořídila loupeží ve skaldu zbraní arzenál ze samopalů a pistolí. K tomu vzhledem je zarážející, že naši vyšetřovatelé nikterak neztrácejí dobrou náladu a vůbec neberou v potaz možný politický rozměr tak závažné věci. To jako vážně. Velmi zajímavý je jejich protivník v psychologickém zápase: vzorný gymnazista z lepší rodiny, jejíž vily interiér i distinguovaná máti napovídá vzdělanecky-buržoazní původ, mladík pyšný, sečtělý, inteligentní, individualistický, uzavřený do sebe a zvrhle ctižádostivý, v odpovědích duchaplně jemně jedovatý, prostě jako vystřižený z romanticko-psychologického románu přelomu 19. a 20. století nějakého lepšího, nejspíš německy, možná francouzsky píšícího autora. Tady se Dietl opravdu vytáhl a Schneider to dává delikátně suverénně. A ačkoli jde o společensko-politicky pro normalizační kriminálku vysoce exponovaný, žádoucí a rafinovaně konstruovaný typ (v součinnosti s již zmíněným profilem rodiny) pachatele, nikde ani náznak příslušného hodnocení, jeho vlastnosti vyčítáme toliko z jeho komunikace s vyšetřovateli a též naopak jejich přístup je ryze věcný a, lze-li to tak říci, proklientsky individuální. Prostě ta očividná možnost postavit to třídně je zcela opominuta, což je myslím dost cenné pozorování. Není zač, přátelé, jsem tu od toho. Ze společensko-politického hlediska (ne v příběhu samém, ale v tom, co se divákovi předkládá) je velmi pozoruhodná také scéna v tančírně, kde nejenže anglicky zpívá rockandrollovým bandem doprovázený Miki Volek, ale navíc můžeme mezi hosty sálu vedle několika vymazlených typů obdivovat i povážlivé vlasatce, jejichž tváře nenaznačují vřelý vztah k socialistickým ideám a zřízení, a přesto zde nejsou žádným náznakem problematizováni, jsouce prostě jedněmi z davu ve vší slušnosti se bavících hostů. Nutno k tomu ovšem podotknout, že očividně nejde o ortodoxní hároše a navíc stran "odvážnosti" celého toho obrazu máme co do činění se záludným anachronismem, protože pseudononkonformní mládež pařící na hudbu, na níž mainstreamově ujížděli její rodiče, že ano... Tyhle chytáky Dietl uměl a uměl to tak, že prostě nevíte a i soudruzi jistě nevěděli, co tím jako ten soudruh scénárista vlastně myslí. Nebál se jevy, které se bez negativních filtrů neukazovaly, bez těchto filtrů ukazovat, podle mě ale s tím ďábelským záměrem, aby je přivedl ke smíření, ztupil jejich hrany a pojal je i s divákem do všeobjímající náruče Strany (v tomto seriálu doposud cudně neviditelné, což je vzhledem k prostředí zvlášť zchytralé, ačli je mé podezření správné). Co do obsazení je zde nepřehlédnutelná rozkošná sisynka z prodejny kožešin (Magd. Holendrová), poskytnutá zde coby možná známost "benjamínkovi" sboru Peškovi, jenž se na tomto, svém prvním velkém, případu stává hrdinou dne. Naučil se používat znalosti a postřehy starších kolegů i svědků, absolvuje, nedbaje utržených ran (které jsou zcela v logice dramatu, jak se záhy vyjeví), akční noční honičku po střechách, v jejímž závěru se (pro někoho nelogicky, pro mne bezpodmínečně nutně) s přímočarou nereflektovanou odhodlaností vrhá za svým podezřelým do několikametrové skleněné hlubiny, takto s ním navazuje mystický vztah (společně si projdou údolím smrti), což posléze jemu i nám - samozřejmě skrytě v symbolické mluvě policejní taktiky - přivádí ke vzklíčení guru náčelník Břéťa, odhalující se v této fázi jako pravý mystagog, aby vše vykvetlo tím, co se zde v policejní mluvě nazývá výslechem. Následuje odlehčující fáze plató, během níž jsou ostatní zadržení pachatelé, mezi nimi jeden kladší ozbrojený odpor (scéna pro otrlé, v níž slyšíme několik výstřelů v garáži), vedeni k výslechům jako na nějaké obchodní jednání. Po prodělané iniciaci posílá guru našeho adepta vyšetřit krádeže sušícího se prádla, tím se ale nenechme zmást. Sledujeme-li znovu veškeré střetávání oněch blíženců - vyšetřovatele a pachatele - od samého počátku, nemůžeme už nyní nechápat každé hnutí (např. nastupování a vystupování z tramvaje) jako symbolické zobrazení jednotlivých fází Cesty. Název "Benjamínci", jakkoli trapně zní, je hluboký, hluboký! () (méně) (více)

SOLOM.

Tož do třetice všeho dobrého a konečně se benjamínek Otradovec dočkal a šéf VB mu svěřil vlastní případ. Co na tom, že se chová jak tupec (a to nejenom před ženskou), neumí se bít a ještě blbec skáče ze střechy do skleníku, když už pronásledovaný leží nehybný na zemi…Já mu tak „fandil“, ať to dokáže rozlousknout…Závěrečné dopadení zbývající trojice bylo úsměvné a škoda, že neukázali tu přestřelku ve dvoře. Na to ale neměli koule ani prostředky… ()

fabecc1222

Třetí díl dodržuje návazný trend, a do popředí se tak dostává další kriminalista (Příště čekám prostor pro jednoho ze dvou dalších, zatím dost upozadněných kriminalistů - Skopal, Hašek). Z dosavadních dílů mi tenhle příšel zatím nejlepší, a to díky tomu, že dostáváme i nějaké to pozadí tehdejšího života, a to u mládeže tehdejší doby, ačkoliv určitě dost zkreslená ideologií doby, každopádně hrací automaty překvapily...Nejlepší byl stejně ten úvod, kdy byli všichni na stanici úplně paf z té mladé holky :D I to vyšetřování pak konečně nabídlo nějakou pořádnou konfrontaci s pachatelem, ať už dokonce nahánečku po Praze, nebo pak výslech benjamínek vs benjamínek. ()

Ironfood

"Byla to skutečně tak skvělá práce?" - "To jo, v tom se s náma shod i technik." - "Jo? No tak tam pošlem Rudlu Pekaře, ať se na to podívá...." V tomto díle Rudla Pekař nejprve díky svým zkušenostem v oblasti mechanoskopie na dálku zesměšní policejního technika a později prokáže svou neomylnou policejní intuici hraničící s jasnozřivostí. Jiříček má v rámci vyšetřování rozdělanou mladou kožišnici, se kterou to na parketu rozjíždí skoro jako Ivo Pešák. Rovněž si vyzkouší stíhání pachatele během a zdokonalí své výslechové schopnosti. ()

MickeyStuma

Mládí má zelenou, jak se dříve říkávalo, a tak sérii vykradených prodejen dostal na starosti mladý kriminalita Jiří Otradovic (Michal Pešek), který se do toho pustil z vervou sobě vlastní. Ukáže se, že pachatelé jsou taktéž mládí lidé, takže tím se potvrdilo zájmové zaměření epizody. S příběhu je cítit i krapet toho napětí, takže dějství vcelku zaujme. Otradovic pozná v čem tkví titěrná kriminalistická práce, ale v ideálech pro spravedlnost mu to pranic neubralo. Ani tímto třetím příběhem na kvalitě seriál neubírá a naopak zvyšuje svoji pozornost a zájem. ()

Cibulka_C

Tenhle díl ten seriál podle mě kompletně rozjel, protože se tu dělo konečně něco, co bylo hodno detektivce, co opravdu dokázalo vtáhnout tak nějak do děje. 👍🏻🌝 Dneska vyšetřoval Jiříček, kterej byl podle mě nejlepší postava z celého seriálu change my mind a jemu se i docela povedlo na to přijít. 👏🏻 Díl docela o náhodách, protože kdo reálně na diskotéce dokáže rozeznat tak geniálně nějakou random koženou bundu heh... Ale alespoň jsem od tohohle dílu neměla tu chuť Pitavala vypnout už po patnácti minutách. 🙈 ()

Cesty timem

Průměr navyšuji hvězdou za nádhernou okatou kožešnici v podání Magdalény Holendrové :-)  A vlastně za tu hvězdu může nejen tahle pěkná holka, ale také chvilka a vzpomínka na Mikiho Volka. ()

quokam

Jeden z tech slabsich, mozna spolu s papousky nejslabsich epizod. Strasna diskotekova scena. Nejenom ze nechapu, proc a jak se tam objevili Krampol se Zednickem, ale ze se tam objevila cela ta zlocinecka banda a von tam zrovna mel odbrneho poradce v te holce, kurna to bylo nahod. A i "esteticky" to bylo straslive zrezirovany. Na druhou stranu zase dil pozvedly zaverecne vyslechy a mentorsky rozhovor mezi Bretou a Jirickem. Jako jasne, byl vcelku zdealizovanej a rejpari jiste maj pravdu v tom, ze predsametova vebe k tomuto pristupu asi mela daleko. Ale politcke sracky minuleho rezimu se v podstate netykaj tohoto serialu jakozto celistveho umeleckeho dila. 6/10. ()

MrEddie

Ve třetím díle "Benjamínci" dostává svoji šanci vyšetřovat velký případ Jiří Otradovec (Michal Pešek). Když je vykradeno kožešnictví, benzínová pumpa a sklad ze zbraněmi, je jasné, že se jedná o něco velkého. Zkušený detektiv Rudla ale tvrdí, že to není práce profesionálů. Jeden z možných pachatelů je však dopaden.Student čtvrtého ročníku Kalvoda Při obědě s Otradovcem vymyslí Ladislav Frej výslechovou strategii jak od podezřelého získat informaci o dalších spolupachatelích. V epizodě vidíme docela slušnou honičku po střechách pražských domů, kdy se Otradovec zraní. V díle se také mihnou první hrací automaty, které byly v Československu umístěny pouze v lepších motorestech. (Podobně jako ve filmu "Pumpaři od Zlaté podkovy"). Při výslechu Kalvody vidíme velký kazetový magnetofon Tesla A3. Opět se v exteriérových záběrech neprojede žádné západní auto. A na závěr jen dodávám, že se filmaři dopustili jedné chyby. V kanceláři kožešnictví visí kalendář z roku 1980 a na benzínové pumpě visí v kanclu kalendář z roku 1981. ()