Včelař (E04) (epizoda)

Krimi / Drama / Thriller

Československo, 1982, 57 min

Že Rudla nemá bouchačku, na to vsadím žvejkačku. Zloději tak radost mají a Rudlovi utíkají. Ale jeho makovice, než včelky prý svede více! Však se ještě ukáže, že to Rudla dokáže!!(16.3.2019)

Po tomto díle už musí být i méně vnímavému divákovi naprosto jasné, že jediným opravdovým detektivem v tomto seriálu je Rudla Pekař a všichni ostatní jsou tam jenom jako křoví. Rudla je vlastně takový socialistický detektiv-gentleman. Dokáže pacifikovat zločince bez použití zbraně, je mistrem psychologického výslechu, umí brilantně načasovat zatčení a má velký respekt ze strany nadřízených (jak Břéti Kubáta, tak kapitána Divíška), se kterými je jedna ruka. Nestydí se však ani poradit s méně zdatným kolegou, když ví, že tak může získat relevantní informace. V tomto díle rovněž zjistíme, že má dvě dcery (podle titulků Michalu a Lucii), obě na vdávání. Možná i proto je tak ochotný zaučovat Jiříčka, k jehož neustálému remcání přistupuje až s otcovskou trpělivostí a kterého naučí, kdy je potřeba dělat takovoutu poctivou "černou" policejní práci a kdy je naopak potřeba použít mozek. "Kdybychom trošku víc kombinovali a přemýšleli, tak na něco snad musíme přijít, ne? - Tak já jsem včera večer přemejšlel a kombinoval a na něco jsem přišel - že bysme ještě měli vobejít všecky vesnice vokolo Prahy"(24.2.2019)

Opět vykradené prodejny tentokráte Elektra a ve finále i zbraní. Nadporučík Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), starý matador a zastánce starých policejních principů (nenosí u sebe zbraň), se pustí do vyšetřování společně s mladým kriminalistou Otradovcem. Příběh je stejně jako ty předchozí zpracován velmi dobře. Práce vyšetřovatelů je tu prezentovaná naprosto precizně. Klasická titěrná práce v archívu pro zjištění všeho potřebného, zdlouhavé obcházení všech opraven elektra pro zjištění jestli se tam neobjevili ukradené přístroje a především schůze a přípravy na dopadení pachatelů. Velmi dobře natočené sledovačky. Ukázka toho, že to jde i bez zběsilých honiček a střelby. Tkvi tak z toho ohromná reálnost. Tento díl je nadmíru povedený.(6.11.2016)

"Nazdar, Rudánku. Tys prej měl včera rande s mistrem světa v hodu kladivem." Tak nám to Ruda Pekař zase jednou vyšlapal, odúředničil a dokonce i do akce se dostal. Mě se to stahování smyčky líbilo a všechny ty služební Škodověnky, Laděnky i Wartburg v akci mne vyloženě potěšily.(25.11.2016)

Nejmírumilovnější neozbrojený policajt Ruda vs agresivní ozbrojený vrah Staněk... Ruda dostal do držky, ale kdo se směje naposled...(27.4.2017)